A baby sits upright, playing with coloured beads on an abacus.

FOTOGRAFOVANIE BÁBÄTIEK

12 rád, ktoré môžete v súčasnosti využiť pri fotografovaní bábätiek

Fotografovanie bábätiek prináša potešenie, do ktorého sa mnohí milujúci rodičia, členovia rodiny a priatelia s radosťou pustia, len čo spoznajú nového člena rodiny. A je to pochopiteľné – sú neuveriteľne rozkošné, a ako rastú, začína sa prejavovať čoraz viac čŕt ich osobností. Či už majú chuť sa smiať, sú zvedavé, zahĺbené alebo plné života, fotografia je jedným z najlepších spôsobov na sledovanie a zachytenie týchto jedinečných chvíľ v rýchlom vývoji bábätka.

Rýchly záber dokáže urobiť každý, no pomocou týchto techník vytvoríte úžasné snímky a skutočne zachytíte vzácne chvíle, o ktoré sa budete môcť podeliť s blízkou aj vzdialenou rodinou a najbližšími.

1. Vyberte si najlepší čas

Život bábätiek, s výnimkou novorodencov, sa zakladá na návykoch. Takmer každé bábätko je zvyknuté robiť isté veci v určitom čase počas dňa. Sami budete vedieť, kedy je vaše bábätko najspokojnejšie, preto si fotografovanie naplánujte práve na tento čas. Bábätko môže byť napríklad najkľudnejšie hneď po kŕmení alebo po dopoludňajšom spánku.

2. Fotografujte na úrovní očí

Ku klasickým fotografiám novorodencov patria detailné zábery ich drobných nožičiek a ručičiek, alebo snímky bábätka, ktoré spočíva na maminom či otcovom pleci. V prípade batoliat a starších detí získate nestarnúce spomienky pomocou snímok, ktoré ich zachytávajú v pohybe, zobrazujú ich pri hre alebo ukazujú niečo z ich života. Zlatým pravidlom tohto druhu záberov je snímať na úrovní očí dieťaťa, pretože tak fotografie pôsobia dôverne.

Vždy je lepšie vopred si naplánovať, aké zábery chcete urobiť. Nikdy neviete, ako dlho bude mať bábätko dobrú náladu, tak sa pripravte na to, že možno budete mať málo času a menej dôležité zábery budete musieť vynechať.

3. Fotoaparát si nastavte ešte pred snímaním

Pri fotografovaní bábätka je čas zásadný. Môže sa stať, že bábätko bude pokojné iba 10 minút, a to bude váš čas na fotografovanie. Skontrolujte, či máte pripravené vybavenie, aby ste mohli využiť čo najviac času so svojím šťastným bábätkom, keď nastane tá pravá chvíľa. Samozrejme, osvetlenie sa mení a bábätká sa hýbu, takže úpravám nastavení sa počas snímania nevyhnete. No ak si základné veci, ako objektív, režim expozície, vyváženie bielej, režim ovládania a ďalšie zásadné nastavenia pripravíte vopred, získate viac času na fotografovanie.

4. Pracujte s prirodzeným svetlom

Fotografie vášho bábätka lichotivo a dokonale rozjasníte, ak využijete čo najviac prirodzeného svetla. Jednoduchou technikou je využitie odrazovej plochy, od ktorej sa svetlo z okna odrazí do celej miestnosti. Nepotrebujete profesionálnu odrazovú dosku, postačí biela plachta alebo veľký biely papier či kartón. Dieťa uložte neďaleko okna a požiadajte kamarátku alebo člena rodiny, aby odrazovú plochu natočili tak, aby svetlo z okna osvetlilo tiene na časti tváre bábätka odvrátenej od okna.

5. Pripravte si objektívy

Ktoré objektívy použijete závisí od typu záberov, aké by ste chceli nasnímať. Pre celkové zábery vyskúšajte objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou, ako je Canon EF 50mm f/1.8 STM, ktorý si s ľahkosťou poradí so slabo osvetleným prostredím, akým je spálňa, prípadne portrétový objektív, ako je Canon EF 85mm f/1.8 USM. Má rýchle automatické zaostrovanie, ktoré sa vám môže zísť pri zachytávaní pohybu, napríklad ak dieťa lozí alebo papá.

Ak by ste chceli získať jasné zábery drobných čŕt vášho bábätka zblízka – rúčky, prsty či mihalnice, ideálnou voľbou je makroobjektív, ako napríklad Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM pre digitálne zrkadlovky alebo Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM pre bezzrkadlové fotoaparáty.

Vo všeobecnosti platí, že objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou, napríklad 50 mm alebo 85 mm, sú výborné v tmavom prostredí, pretože prepúšťajú veľa svetla. Ale ak je dieťa aktívne, mohli by ste tiež použiť objektív so zoomom. Napríklad so zoomom objektívu Canon EF 24-105mm f/3.5-5.6 IS STM môžete pripravovať záber, aj keď sa dieťa hýbe, a budete mať väčšiu šancu zachytiť ho aj za krátky čas.

6. Psst! Fotografujte potichu

Súvisiace články
11 tips for family photography

RODINNÁ FOTOGRAFIA

11 rád, ako snímať rodinné fotografie

Objavte triky a rady, ako snímať úchvatné rodinné portréty, s ambasádorkou spoločnosti Canon Helen Bartlettovou.

Portrait lenses tips tricks

PORTRÉTNA FOTOGRAFIA

Ideálny objektív na portréty

Čo je potrebné zvážiť pri výbere objektívu pre fotografovanie na výšku.

Print your family's life story

KREATÍVNA TLAČ

Vytlačte si príbeh zo života svojej rodiny

Vytlačte si fotografie vzácnych rodinných okamihov a využite ich pri ďalšej tvorbe.

Hlasná zvuková signalizácia a spúšťanie uzávierky môžu bábätká ľahko vyrušiť či dokonca vystrašiť. V takom prípade poslúži tichý režim snímania. Ak máte model Canon EOS M50, tichý režim môžete vybrať v rámci režimov scény. Uzávierka fotoaparátu Canon PowerShot je tichšia ako uzávierka mnohých iných modelov fotoaparátov. Zvuky uzávierky môžete taktiež prekryť upokojujúcou alebo hravou hudbou podľa toho, akú náladu chcete dieťaťu navodiť.

7. Fotografujte v režime s prioritou uzávierky

V režime Tv (priorita uzávierky) môžete nastaviť ľubovoľnú rýchlosť uzávierky a fotoaparát si podľa toho vypočíta najlepšiu clonu. Tento režim vám ponúka slobodu pri rýchlej a kreatívnej práci, pričom sa nemusíte zaoberať množstvom úprav počas fotografovania. Napríklad rýchlosť uzávierky musí byť dosť vysoká na to, aby pohyb nebol rozmazaný. Pri fotografovaní čulého dieťaťa je preto na začiatok dobrá rýchlosť 1/250 s. Pri nej začnite a podľa činnosti dieťaťa ju môžete neskôr upraviť.

Zvyčajne chcete, aby bola zaostrená celá tvár bábätka, a preto by ste si mali overiť, či hĺbka ostrosti nie je príliš malá. Automatické nastavenie citlivosti ISO vám pomôže dosiahnuť želané nastavenie rýchlosti uzávierky a clony, no nezabúdajte, že čím je hodnota citlivosti ISO nižšia, tým vyššiu kvalitu snímok získate.

8. Použite režim sériového snímania

Pri väčšine ostatných typov fotografií pravdepodobne snímate jednotlivo každú snímku. Ale ak snímate portréty detí, mali by ste skúsiť prepnúť režim ovládania fotoaparátu na nastavenie sériového snímania. Sériové snímanie (známe tiež ako vysokorýchlostné snímanie) je obzvlášť užitočné, keď sa bábätko hýbe. Vďaka nemu budete môcť sledovať všetky náhle pohyby bábätka a získate najvyššiu šancu zachytiť dokonalý moment, pretože žiadne bábätko asi neudrží želanú pózu dlhší čas.

9. Experimentujte s bodmi zaostrenia

Zvyčajne by ste sa pri portrétoch mali snažiť zaostriť na oči svojho objektu. No pri snímaní portrétu bábätka môžete vytvoriť očarujúce fotografie, ak raz za čas toto pravidlo porušíte.

Keďže bábätká sú maličké, môžu časti ich tela, napríklad ruky a chodidlá, predstavovať zaujímavý objekt fotografie. Ak má váš fotoaparát dotykovú obrazovku, na zaostrenie na prsty alebo palce stačí, ak sa jednoducho dotknete časti obrazovky, v ktorej ich vidíte. Ak použijete veľkú clonu, všetko ostatné na fotografii bude rozmazané, pričom časť, ktorú chcete zdôrazniť, zostane zaostrená.

10. Rozptýľte blesk

Ak chcete v niektorých situáciách osvetlenie kontrolovať pomocou blesku, je dôležité, aby ste ho nemierili priamo do očí bábätka, pretože pre veľké aj malé deti môže byť svetlo z blesku veľmi ostré. Použite radšej externý blesk a odrazte jeho svetlo od stropu alebo protiľahlej steny. S bleskom Canon Speedlite 470EX-AI* to ľahko zvládnete, pretože má jedinečnú otočnú rozptylovú hlavu s motorčekom, ktorá automaticky vyhľadá ten správny uhol na dosiahnutie lichotivého osvetlenia. Výsledok bude pôsobiť prirodzenejšie, a navyše samotná hlava s motorčekom môže dieťa zaujať a upútať jeho pozornosť.

11. Použite statív

Deti budú pravdepodobne robiť náhle pohyby, preto statív nemusí pôsobiť ako ideálne príslušenstvo, no budete mať vďaka nemu voľné ruky a môžete s nimi pózovať alebo rozptýliť bábätko, a vyvolať tak na jeho tvári želaný výraz.

Ak použijete statív, môžete na fotografii byť aj vy a vytvoríte tak nadčasové klasické snímky, napríklad s vašimi rukami okolo ručičiek alebo chodidiel bábätka. Keď máte fotoaparát postavený na statíve, prepnite režim ovládania na samospúšť. Väčšinou budete mať možnosť vybrať medzi 2-sekundovým a 10-sekundovým intervalom. Odporúčame vybrať 10 sekundový interval. Môžete sa najprv odfotografovať na skúšku alebo požiadať partnera či kamarátku, aby sa postavili na miesto, kde chcete stáť, aby ste si mohli pripraviť nastavenie zaostrenia a expozície. Keď budete s nastaveniami spokojní, stlačte spúšť a zaujmite polohu.

12. Využívajte aplikácie

Existuje množstvo užitočných aplikácií, s ktorými bude fotografovanie, učenie aj zdieľanie jednoduchšie a zábavnejšie.

Ak máte fotoaparát s rozhraním Wi-Fi, môžete využiť bezplatnú aplikáciu Canon Camera Connect, s ktorou môžete fotoaparát ovládať na diaľku zo zariadenia so systémom Android alebo iOS, a predídete tak možným otrasom fotoaparátu. S fotoaparátom pripevneným na statíve sa môžete fotografovať priamo s bábätkom, keďže v telefóne môžete sledovať živý náhľad z fotoaparátu a v kľúčovom okamihu aktivovať spúšť. Aplikáciu tiež môžete využiť na rýchly prenos fotografií priamo do telefónu, odkiaľ ich môžete jednoducho zdieľať.

Aplikácia Canon Photo Companion ponúka tipy a cvičenia prispôsobené konkrétne vášmu modelu fotoaparátu. Stačí, ak po zobrazení výzvy vyberiete váš fotoaparát EOS, a budete mať k dispozícii množstvo videonávodov, inšpirujúcich článkov a tipov na rôzne témy, napríklad fotografovanie detí. Vďaka tomu budete môcť svoje fotografovanie neustále zdokonaľovať a učiť sa za pochodu.

Napísal Jeff Meyer

* Poznámka: Plne automatický blesk s rozptylkou možno použiť iba s fotoaparátmi EOS, ktoré boli uvedené na trh v druhej polovici roku 2014, s výnimkou modelov EOS 1300D, EOS 2000D, EOS 4000D, EOS M10, EOS M3, EOS M5, EOS M6, EOS M100.

Súvisiace produkty

Súvisiace články

„Nechajte sa inšpirovať“ je pre vás najdôležitejším zdrojom užitočných rád pri tvorbe fotografií, návodov pre kupujúcich a výstižných rozhovorov – všetko, čo potrebujete vedieť pri hľadaní toho najlepšieho fotoaparátu či tlačiarne, aby ste mohli vdýchnuť život svojmu najbližšiemu tvorivému nápadu.

Späť na všetky tipy a techniky