FOTOGRAFOVANIE BÁBÄTIEK

12 rád, ktoré môžete v súčasnosti využiť pri fotografovaní bábätiek

Zachovajte si tieto vzácne chvíle a zachyťte vývoj vášho dieťaťa pomocou našich šikovných spôsobov, ako urobiť detskú fotografiu zábavou a dosiahnuť skvelé výsledky.
Bábätko sediace na prešívanej prikrývke na posteli a usmievajúce sa priamo do fotoaparátu drží plyšového medvedíka. © Tomsickova Tatyana/Shutterstock

Fotografovanie bábätiek prináša potešenie, do ktorého sa mnohí milujúci rodičia, členovia rodiny a priatelia s radosťou pustia, len čo spoznajú nového člena rodiny. A je to pochopiteľné – sú neuveriteľne rozkošné, a ako rastú, začína sa prejavovať čoraz viac čŕt ich osobností. Či už majú chuť sa smiať, sú zvedavé, zahĺbené alebo plné života, fotografia je jedným z najlepších spôsobov na sledovanie a zachytenie týchto jedinečných chvíľ v rýchlom vývoji bábätka.

Rýchly záber dokáže urobiť každý, no pomocou týchto techník vytvoríte úžasné snímky a skutočne zachytíte vzácne chvíle, o ktoré sa budete môcť podeliť s blízkou aj vzdialenou rodinou a najbližšími.

1. Vyberte si najlepší čas

Bábätko v ružovej čiapke a sivohnedom svetri ležiace na boku na hnedej prikrývke sa pozerá a usmieva do fotoaparátu.

Čím je bábätko šťastnejšie, tým lepšie ho odfotíte. Vyberte si preto ten najlepší čas na zachytenie tohto momentu a jednoducho použiteľný fotoaparát, aby ste nemuseli strácať čas a trápiť sa s nastaveniami. © Samuel Borges Photography/Shutterstock

Život bábätiek, s výnimkou novorodencov, sa zakladá na návykoch. Takmer každé bábätko je zvyknuté robiť isté veci v určitom čase počas dňa. Sami budete vedieť, kedy je vaše bábätko najspokojnejšie, preto si fotografovanie naplánujte práve na tento čas. Bábätko môže byť napríklad najkľudnejšie hneď po kŕmení alebo po dopoludňajšom spánku.

2. Fotografujte na úrovní očí

Dieťa v svetloružovom tope ležiace na boku na chlpatej béžovej deke.

Priblížte sa k úrovni očí svojho dieťatka a nasnímajte záber, ktorý zachytí intímne puto medzi vami a vaším dieťatkom. Uistite sa, že je automatické zaostrovanie nastavené na jeden bod alebo detekciu tváre + sledovanie, ak je k dispozícii, aby boli oči vášho dieťaťa úplne ostré. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R10 s objektívom Canon RF 50 mm F1.8 STM pri nastavení 1/100 s, f/2,8 a ISO 640. © Mark Fensome

Ku klasickým fotografiám novorodencov patria detailné zábery ich drobných nožičiek a ručičiek, alebo snímky bábätka, ktoré spočíva na maminom či otcovom pleci. V prípade batoliat a starších detí získate nestarnúce spomienky pomocou snímok, ktoré ich zachytávajú v pohybe, zobrazujú ich pri hre alebo ukazujú niečo z ich života. Zlatým pravidlom tohto druhu záberov je snímať na úrovní očí dieťaťa, pretože tak fotografie pôsobia dôverne.

Vždy je lepšie vopred si naplánovať, aké zábery chcete urobiť. Nikdy neviete, ako dlho bude mať bábätko dobrú náladu, tak sa pripravte na to, že možno budete mať málo času a menej dôležité zábery budete musieť vynechať.

3. Fotoaparát si nastavte ešte pred snímaním

Starý otec fotografuje svoje vnúča na bicykli pomocou fotoaparátu Canon EOS R100. Neďaleko sedí stará mama a usmieva sa.

Keď viete, že sa vaše dieťa alebo vnúča bude učiť niečo nové, uistite sa, že máte po ruke fotoaparát. Tieto momenty, ktoré zažijete len raz za život, je dôležité zachytiť v najlepšej možnej kvalite, aby ste sa z nich mohli potešiť aj v budúcnosti. © Gary Morrisroe

Pri fotografovaní bábätka je čas zásadný. Môže sa stať, že bábätko bude pokojné iba 10 minút, a to bude váš čas na fotografovanie. Skontrolujte, či máte pripravené vybavenie, aby ste mohli využiť čo najviac času so svojím šťastným bábätkom, keď nastane tá pravá chvíľa. Samozrejme, osvetlenie sa mení a bábätká sa hýbu, takže úpravám nastavení sa počas snímania nevyhnete. No ak si základné veci, ako objektív, režim expozície, režim ovládania a ďalšie zásadné nastavenia pripravíte vopred, získate viac času na fotografovanie.

S fotoaparátmi, ako je model Canon EOS R100, je ľahké jednoducho ho uchopiť a snímať. Automatizované režimy a navádzacie ponuky a displeje vám pomôžu s nastaveniami, takže sa môžete sústrediť na to, čo je dôležité – na vzácny okamih, ktorý chcete zachytiť a uchovať na ďalšie roky.

4. Pracujte s prirodzeným svetlom

Čierne dievčatko s ružovou mašľou na hlave sa usmieva priamo do fotoaparátu. Prirodzené svetlo prichádzajúce z bočného okna je rovnomerne rozložené po celej jej tvári.

Ak uvažujete o reflektore, nezabudnite vyskúšať, ktorá farba je vhodná pre tón pleti vášho dieťatka. Možno zistíte, že zlatá strana mu v skutočnosti lichotí viac ako strieborná. © pixelheadphoto digitalskillet/Shutterstock

Batoľa sediace na hojdacej stoličke a pozerajúce sa na okno, cez ktoré preniká dnu prirodzené svetlo.

Niekedy sa tie najlepšie chvíle na fotenie objavia pri niečom všednom, ako je príprava jedla pre vaše dieťa v kuchyni. Preto je dôležité mať fotoaparát pripravený na snímanie. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 85 mm F2 MACRO IS STM s nastavením 1/400 s, f/2,0 a ISO 400. © Ilvy Njiokiktjien

Fotografie vášho bábätka lichotivo a dokonale rozjasníte, ak využijete čo najviac prirodzeného svetla. Jednoduchou technikou je využitie odrazovej plochy, od ktorej sa svetlo z okna odrazí do celej miestnosti. Nepotrebujete profesionálnu odrazovú dosku, postačí biela plachta alebo veľký biely papier či kartón. Dieťa uložte neďaleko okna a požiadajte kamarátku alebo člena rodiny, aby odrazovú plochu natočili tak, aby svetlo z okna osvetlilo tiene na časti tváre bábätka odvrátenej od okna.

Niekedy svetlo vytvára obraz a vašou jedinou úlohou je tento moment zachytiť. Uistite sa, že ste sa zaostrili na oko vášho dieťaťa a že kompozícia vyzerá dobre a rýchlo stlačte tlačidlo uzávierky, aby ste zachovali letmú spomienku.

5. Pripravte si objektívy

Hlboko zamyslené batoľa hľadiace do diaľky sa prstom zdanlivo dotýka úplne nového zuba.

Objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou, známe aj ako základné, sú skvelé na snímanie portrétov pri slabom osvetlení. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 85 mm F2 MACRO IS STM s nastavením 1/1600 s, f/2,0 a ISO 2500. © Ilvy Njiokiktjien

Čiernobiely záber s pohľadom zhora zobrazujúci tvár dieťaťa so zatvorenými očami a zaostrením na dlhé mihalnice.

Niekedy môže farba rušiť pozornosť a detaily sú silnejšie, keď sú zachytené čiernobielo. Ak chcete priamo vo fotoaparáte skontrolovať, či fotografia vášho dieťaťa, ktorú ste nasnímali, vyzerá lepšie v čiernobielom prevedení, prejdite do časti Picture Styles alebo ju môžete zmeniť počas následného spracovania, ak snímate vo formáte RAW. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R s objektívom Canon RF 35 mm F1.8 MACRO IS STM pri nastavení 1/160 s, f/2,8 a ISO 200. © Helen Bartlett

Ktoré objektívy použijete závisí od typu záberov, aké by ste chceli nasnímať. Pre celkové zábery vyskúšajte objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou, ako je Canon RF 50mm F/1.8 STM, ktorý si s ľahkosťou poradí so slabo osvetleným prostredím, akým je spálňa, prípadne portrétový objektív, ako je Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM. Má rýchle automatické zaostrovanie, ktoré sa vám môže zísť pri zachytávaní pohybu, napríklad ak dieťa lozí alebo papá.

Ak by ste chceli zachytiť zreteľné detailné zábery drobných čŕt vášho dieťatka – rúk, prstov na nohách a mihalníc – potom budú vynikajúcou voľbou makroobjektívy, ako sú vyššie spomínané modely Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM, Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM alebo Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM.

Vo všeobecnosti platí, že objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou, napríklad 50 mm alebo 85 mm, sú výborné v tmavom prostredí, pretože prepúšťajú veľa svetla vďaka veľkému otvoru clony. Ale ak je dieťa aktívne, mohli by ste tiež použiť objektív so zoomom. Napríklad so zoomom objektívu Canon RF-S 18-150 mm F/3.5-5.6 IS STM môžete pripravovať záber, aj keď sa dieťa hýbe, a budete mať väčšiu šancu zachytiť ho aj za krátky čas.

6. Psst! Fotografujte potichu

Čierne dievčatko oblečené v sivobielom vlnenom overale sa v spánku usmieva.

Čas spánku bábätka je vzácny. Preto dávajte pozor, aby ste ho nezobudili zvukom uzávierky, keď sa pokúsite zachytiť jeho blažený výraz. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS 5D Mark II (jeho nástupcom je 5D Mark IV) a objektívom Canon EF 24-70 mm f/2.8L II USM © Mellz Photography Ltd

Hlasná zvuková signalizácia a spúšťanie uzávierky môžu bábätká ľahko vyrušiť či dokonca vystrašiť. V takom prípade poslúži tichý režim snímania. Ak máte fotoaparát EOS ako napríklad model Canon EOS R100, tichý režim môžete vybrať v rámci režimov scény. Zvuky uzávierky môžete taktiež prekryť upokojujúcou alebo hravou hudbou podľa toho, akú náladu chcete dieťaťu navodiť.

7. Fotografujte v režime s prioritou uzávierky

Čierne batoľa kráča smerom k fotoaparátu s rukou zdvihnutou vysoko, akoby sa po niečom naťahovalo.

Ak fotografujete batoľa, uistite sa, že je fotoaparát nastavený na pohybujúci sa objekt, a to zmenou režimu na Tv. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R100 s objektívom Canon RF 16 mm F2.8 STM pri nastavení na 1/100 s, f/3,5 a ISO 1600 © Gary Morrisroe

V režime Tv (priorita uzávierky) môžete nastaviť ľubovoľnú rýchlosť uzávierky a fotoaparát si podľa toho vypočíta najlepšiu clonu. Tento režim vám ponúka slobodu pri rýchlej a kreatívnej práci, pričom sa nemusíte zaoberať množstvom úprav počas fotografovania. Napríklad rýchlosť uzávierky musí byť dosť vysoká na to, aby pohyb nebol rozmazaný. Pri fotografovaní čulého dieťaťa je preto na začiatok dobrá rýchlosť 1/250 s. Pri nej začnite a podľa činnosti dieťaťa ju môžete neskôr upraviť.

Zvyčajne chcete, aby bola zaostrená celá tvár bábätka, a preto by ste si mali overiť, či hĺbka ostrosti nie je príliš malá. Automatické nastavenie citlivosti ISO vám pomôže dosiahnuť želané nastavenie rýchlosti uzávierky a clony, no nezabúdajte, že čím je hodnota citlivosti ISO nižšia, tým vyššiu kvalitu snímok získate.

8. Použite režim sériového snímania alebo snímajte videá

Video batoľaťa, ktoré drží ruky hore a kráča k fotoaparátu, nasnímané fotoaparátom Canon EOS R100.

Pri väčšine ostatných typov fotografií pravdepodobne snímate jednotlivo každú snímku. Ale ak snímate portréty detí, mali by ste skúsiť prepnúť režim ovládania fotoaparátu na nastavenie sériového snímania. Sériové snímanie (známe tiež ako vysokorýchlostné snímanie) je obzvlášť užitočné, keď sa bábätko hýbe. Vďaka nemu budete môcť zaznamenať všetky náhle pohyby bábätka a získate najvyššiu šancu zachytiť dokonalý moment, pretože žiadne bábätko asi neudrží želanú pózu dlhší čas.

Ešte lepšie – nasnímajte video! Fotoaparáty, ako je model Canon EOS R100, majú vynikajúcu stabilizáciu obrazu videa a automatické zaostrenie, ktoré vám pomôžu udržať ostrú tvár vášho dieťatka, keď robí prvé kroky smerom k vám. Podobné okamihy si zaslúžia tú najlepšiu kvalitu a ak natáčate v rozlíšení 4K, môžete dokonca urobiť snímku z videozáznamu a vytlačiť ju do fotoalbumu vášho dieťatka.

9. Experimentujte s bodmi zaostrenia

Dieťa zabalené v modrej prikrývke ležiace na posteli, záber je zaostrený na jeho malé ružové chodidlá.

Zmeňte nastavenie fotoaparátu na režim scény makro alebo záberov zblízka, aby ste mohli odfotografovať rozkošné črty svojho bábätka, ako sú jeho malé nožičky a ručičky, pričom všetko ostatné bude na pozadí rozmazané. © James Paterson

Zvyčajne by ste sa pri portrétoch mali snažiť zaostriť na oči svojho objektu. No pri snímaní portrétu bábätka môžete vytvoriť očarujúce fotografie, ak raz za čas toto pravidlo porušíte.

Keďže bábätká sú maličké, môžu časti ich tela, napríklad ruky a chodidlá, predstavovať zaujímavý objekt fotografie. Ak má váš fotoaparát dotykovú obrazovku, ako napríklad model Canon EOS R10, na zaostrenie na prsty alebo palce stačí, ak sa jednoducho dotknete časti obrazovky, v ktorej ich vidíte. Ak použijete veľkú clonu, všetko ostatné na fotografii bude rozmazané, pričom časť, ktorú chcete zdôrazniť, zostane zaostrená.

10. Rozptýľte blesk

Mladá žena fotí s fotoaparátom a bleskom Speedlite nasmerovaným nabok a nahor od batoľaťa sediaceho pri stole a obklopeného svojou rodinou.

Pri fotografovaní svojich detí buďte kreatívnejší a experimentujte s externým bleskom, aby ste do záberov pridali viac smerovaného svetla. © Tom Martin

Ak chcete v niektorých situáciách osvetlenie kontrolovať pomocou blesku, je dôležité, aby ste ho nemierili priamo do očí bábätka, pretože pre veľké aj malé deti môže byť svetlo z blesku veľmi ostré. Použite radšej externý blesk a odrazte jeho svetlo od stropu alebo protiľahlej steny. Ak chcete s použitím blesku iba experimentovať, blesk Speedlite EL-100 možno použiť na fotoaparáte aj mimo neho a pre začiatok je to skvelá a cenovo dostupná možnosť. Ak chcete investovať do blesku vyššej triedy, potom bude model Speedlite EL-5 tou správnou voľbou.

11. Použite statív

Stará mama drží v náručí svoje vnúča a rozpráva sa s ním.

Ak sa chcete v obraze objaviť sami, najjednoduchším spôsobom môže byť použitie statívu. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R100 s objektívom Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM pri nastavení 1/320 s, f/4,0 a ISO 640 © Gary Morrisroe

Portrét rodiny s rodičmi a 3 deťmi. Všetci sedia na gauči a na stene za nimi sú balóniky s nápisom všetko najlepšie k narodeninám.

Ak chcete pri týchto výnimočných príležitostiach odfotiť celú rodinu, mali by ste vyskúšať statív a funkciu diaľkového snímania. Zachytené fotoaparátom Canon EOS 800D (jeho nástupcom je EOS 850D) s objektívom Canon EF-S 18 – 55 mm f/3,5 – 5,6 IS STM pri nastavení 1/200 s, f/5,6 a ISO 400 © Tom Martin

Deti budú pravdepodobne robiť náhle pohyby, preto statív nemusí pôsobiť ako ideálne príslušenstvo, no budete mať vďaka nemu voľné ruky a môžete s nimi pózovať alebo rozptýliť bábätko, a vyvolať tak na jeho tvári želaný výraz.

Ak použijete statív, môžete na fotografii byť aj vy a vytvoríte tak nadčasové klasické snímky, napríklad s vašimi rukami okolo ručičiek alebo chodidiel bábätka. Keď máte fotoaparát postavený na statíve, prepnite režim ovládania na samospúšť. Väčšinou budete mať možnosť vybrať medzi 2-sekundovým a 10-sekundovým intervalom. Odporúčame vybrať 10 sekundový interval. Môžete tiež použiť statív s ovládačom Bluetooth, napríklad statív Canon Grip HG-100TBR, aby ste mohli veľmi jednoducho snímať fotografie na diaľku. Môžete sa najprv odfotografovať na skúšku alebo požiadať partnera či kamarátku, aby sa postavili na miesto, kde chcete stáť, aby ste si mohli pripraviť nastavenie zaostrenia a expozície. Alebo sa jednoducho postavte na miesto a začnite snímať, aby ste čo najlepšie využili okamihy keď má vaše dieťatko dobrú náladu.

12. Využívajte aplikácie

Postava drží fotoaparát Canon EOS R100 vedľa smartfónu. Rovnaký obrázok sa zobrazuje na obrazovke fotoaparátu a v aplikácii Canon Camera Connect v telefóne.

Aplikáciu Canon Camera Connect môžete použiť nielen na snímanie na diaľku zo svojho zariadenia, ale aj na prenos fotografií a videí, aby ste ich mohli rýchlo zdieľať s rodinou a priateľmi.

Existuje množstvo užitočných aplikácií od spoločnosti Canon, s ktorými bude fotografovanie, učenie aj zdieľanie jednoduchšie a zábavnejšie.

Ak máte fotoaparát s rozhraním Wi-Fi, môžete využiť bezplatnú aplikáciu Canon Camera Connect, s ktorou môžete fotoaparát ovládať na diaľku zo zariadenia so systémom Android alebo iOS, aby ste sa dostali do obrazu a predišli možným otrasom fotoaparátu. S fotoaparátom pripevneným na statíve sa môžete fotografovať priamo s bábätkom, keďže v telefóne môžete sledovať živý náhľad z fotoaparátu a v kľúčovom okamihu aktivovať spúšť. Aplikáciu tiež môžete využiť na rýchly prenos fotografií priamo do telefónu, odkiaľ ich môžete jednoducho zdieľať. Dokonca aj niektoré fotoaparáty základnej úrovne, ako napríklad Canon EOS R100, podporujú automatický prenos, takže si svoje snímky môžete prezerať a zdieľať z mobilného zariadenia ihneď po nasnímaní! Služby ako image.canon sú tiež skvelou alternatívou na prenos a ukladanie vašich záberov do cloudu na ďalšie spracovanie a zdieľanie v neskoršej fáze.

Aplikácia Canon Photo Companion ponúka tipy a cvičenia prispôsobené konkrétne vášmu modelu fotoaparátu. Stačí, ak po zobrazení výzvy vyberiete váš fotoaparát EOS, a budete mať k dispozícii množstvo videonávodov, inšpirujúcich článkov a tipov na rôzne témy, napríklad fotografovanie detí. Vďaka tomu budete môcť svoje fotografovanie neustále zdokonaľovať a učiť sa za pochodu.

Ak máte v rodine dieťa, vezmite fotoaparát a začnite zachytávať všetky vzácne spomienky. Nechávajte ich však na karte SD. Namiesto toho sa ich oplatí vytlačiť. Budú tak môcť žiť naďalej spolu s vami a neustále vám tieto špeciálne okamihy pripomínať.

Autori: Jeff Meyer a Agi Wojcik

Súvisiace produkty

 • Bezzrkadlové fotoaparáty

  EOS R100

  Vytvárajte si spomienky v špičkovej kvalite, ktoré padnú do oka, vďaka tomuto intuitívnemu fotoaparátu EOS R, ktorý je vždy pripravený.
 • Bezzrkadlové fotoaparáty

  EOS R10

  Spravte ďalšie kroky vo fotografovaní a natáčaní videa s bezzrkadlovým fotoaparátom systému EOS R, ktorý je založený na snímači veľkosti APS-C.
 • Objektívy RF

  RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

  Svetelný objektív 35 mm f/1,8 MACRO, ktorý umožňuje snímať široké zábery, zaostriť zblízka a disponuje hybridnou stabilizáciou obrazu.
 • Štandardný objektív

  RF 50mm F1.8 STM

  Kompaktný, tichý a ľahký 50 mm pevný objektív RF so širokou clonou f/1,8, s ktorým dokonale využijete svoje kreatívne videnie.
 • Objektívy RF

  RF 85mm F2 MACRO IS STM

  Objektív RF 85mm F2 MACRO IS STM ponúka univerzálne snímanie záberov zblízka, ako aj prepracovanú telefotografickú kompresiu a 5-krokovú stabilizáciu obrazu v kompaktnom ľahkom tele.
 • Objektívy RF-S

  RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

  Objektív APS-C série EOS-R so zoomom, v ktorom sa spája širokouhlý a telefotografický objektív, je ideálny na snímanie cestovateľských záberov, divokej prírody, športu a životného štýlu.
 • Súvisiace články

 • Siluety dvoch detí na pozadí lesa orámované lúčmi zapadajúceho slnka prenikajúcimi pomedzi stromy.

  RODINNÁ FOTOGRAFIA

  11 rád, ako snímať rodinné fotografie

  Objavte triky a rady, ako snímať úchvatné rodinné portréty, s ambasádorkou spoločnosti Canon Helen Bartlettovou.

 • KREATÍVNA TLAČ

  Môj prvý rok v tlačenej podobe

  Portrétna fotografka Jemella Ukaegbuová zdieľa svoje najužitočnejšie tipy, ako zachytiť a uchovať prvý rok vášho dieťatka.

 • Žena a jej tri deti stoja okolo misy v kuchyni a pripravujú sa na pečenie. Fotoaparát PowerShot PX je položený na hromade kníh otočený k nim.

  RODINNÁ FOTOGRAFIA

  Zachytávanie okamihov bez námahy

  Pomocou fotoaparátu Canon PowerShot PX môžete jednoducho nasnímať momenty každodenného života.

 • ZÁKLADY

  Snímanie za účelom tlače

  Sedem najužitočnejších tipov na zachytenie spomienok, ktoré chceme uchovať v tlačenej podobe.