VLOGOVANIE

Ako začať s vlogovaním: užitočné tipy na vlogovanie

Začiatky vlogovania sú zábavné a tvorivé – riaďte sa našimi tipmi na vlogovanie a naučte sa, ako zachytiť krásne zábery, ktorými potešíte dychtivých divákov.
Osoba na pláži, ktorá drží pred sebou fotoaparát upevnený na ručnom statíve.

Našli ste si svoje zákutie, krásne miesto a zaujímavý príbeh, o ktorom môžete vytvoriť vlog. Môžete mať všetky ingrediencie na dokonalý vlog, ale viete, akú súpravu si vybrať a ako svoje video nahrať tak, aby malo dostatočne vysoký štandard, ktorý poteší dychtivých divákov?

V tomto návode na vlogovanie odhalíme sedem tipov pre začiatočníkov a vlogerov, ktorí chcú zlepšiť kvalitu svojich videí. Zistite, ako môžete zachytiť kvalitné zábery, vďaka ktorým sa vaši diváci budú neustále vracať, ako dosiahnuť ostré a stabilné zábery (bez otrasov), spoznajte význam kreatívnej kompozície a zistite, čo potrebujete na zachytenie ostrého a čistého zvuku. Bez ohľadu na váš vlogovací fotoaparát alebo či snímate modelom Canon PowerShot G7 X Mark III, Canon EOS M50 Mark II, alebo Canon EOS M6 Mark II, pri vytváraní prvých vlogov je potrebné zvážiť nasledujúce skutočnosti.

1. Pri výbere súpravy zvážte veľkosť fotoaparátu a snímača

Muž v kabáte, ktorý si do vrecka vkladá fotoaparát PowerShot G7 X Mark III.

Bez ohľadu na výber fotoaparátu sa riaďte siedmimi zásadnými radami v tomto článku a zistite, ako môžete preraziť do sveta vlogovania.

Fotoaparát s väčším snímačom vám poskytne lepšiu kvalitu obrazu, ale pri vlogovaní je dôležité vyvážiť veľkosť snímača celkovou veľkosťou fotoaparátu. Napríklad fotoaparát z radu PowerShot G so zabudovaným objektívom, ako je model Canon PowerShot G7 X Mark III, je mimoriadne kompaktný a prenosný vlogovací fotoaparát. Bezzrkadlový fotoaparát alebo digitálna zrkadlovka s vymeniteľnými objektívmi vám však poskytnú širokú škálu voliteľných objektívov.

Ak máte menší aj väčší fotoaparát, budete mať istotu pri zachytávaní záberov na rôzne účely a rovnako budete mať k dispozícii viac uhlov fotoaparátu vo svojich vlogoch.

2. Použite širokouhlý objektív

Mnoho vlogerov používa širokouhlé objektívy, pretože sa dajú použiť v úzkych priestoroch, ako je spálňa alebo kuchyňa, a zobrazia v nich čo najviac zo scény. Na tento účel sa hodí 24 mm objektív, avšak ultra širokouhlý objektív je ešte lepší. Takže ak snímate pomocou fotoaparátu so snímačom APS-C, ako je napríklad Canon EOS M6 Mark II alebo Canon EOS M50 Mark II, a spárujete ho s ultra širokouhlým objektívom so zoomom, ako je napríklad objektív Canon EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM, dokážete toho do záberu zmestiť viac. Pre používateľov digitálnych zrkadloviek alebo bezzrkadlových fotoaparátov s upevňovacím adaptérom EF-EOS M Canon ponúka objektív Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM podobné možnosti.

Bez ohľadu na to, ktorý objektív použijete, vyklopte displej fotoaparátu, aby ste sa bez problémov zmestili do záberu pri nahrávaní seba samého a pri snímaní pod nízkym uhlom. Viaceré fotoaparáty, ako je Canon PowerShot G7 X Mark III, sa dajú cez Bluetooth pripojiť aj k aplikácii Canon Camera Connect na vašom smart zariadení, aby ste mohli nahrávať alebo fotografovať na diaľku.

3. Nastavte si rozlíšenie a snímkovú frekvenciu

Obrazovka s nastaveniami fotoaparátu Canon EOS M50 Mark II s pripojeným mikrofónom.

Možnosť snímania s rozlíšením 4K už nie je obmedzená na profesionálne fotoaparáty. Začína sa objavovať aj v malých fotoaparátoch s množstvom funkcií, ako je Canon EOS M50 Mark II.

Dopyt po videonahrávkach rastie a s ním rastú aj očakávania týkajúce sa kvality. Váš obsah môže byť kreatívny, ale ak záznam neobsahuje podrobnosti, stojí za to vylepšiť ho. Hľadajte fotoaparáty s rozlíšením Full HD alebo 4K. Rozlíšenie Full HD je dobrý začiatočný štandard, ale 4K vám poskytne ešte viac detailov, vďaka čomu budete môcť svoje zábery orezávať a stabilizovať bez ohrozenia kvality. Snímanie s rozlíšením 4K neznamená, že v tejto kvalite musíte video aj zverejniť, ale nezabudnite, že úprava a nahrávanie záberov s rozlíšením 4K bude trvať dlhšie.

Najdôležitejšia vec, ktorú je potrebné zvážiť, je to, aká snímková frekvencia bude vyhovovať vášmu predmetu. Frekvencia 60 snímok za sekundu (sn./s) je najvhodnejšia pre dynamické vlogy a dá vám možnosť robiť spomalené efekty. Na všetko ostatné si vystačíte s frekvenciou 30 sn./s alebo 25 sn./s. Ak chcete ešte detailnejšie zábery s pomalým pohybom, vysokú snímkovú frekvenciu do 120 sn./s pri snímaní s rozlíšením Full HD ponúkajú fotoaparáty Canon EOS M6 Mark IICanon PowerShot G7 X Mark III.

4. Zachovajte stabilitu a zaostrenie záberov

Muž kráčajúci po lesnom chodníku, ktorý sa sám filmuje fotoaparátom PowerShot G7 X Mark III.

Ak chcete, aby boli vaše vlogy čisté a plynulé, skúste použiť ručný statív, ako napríklad Canon HG-100TBR.

Žena držiaca statív s pripevneným fotoaparátom PowerShot G7 X Mark III s vyklopeným displejom.

Ak chcete zachovať konzistentnosť orámovania snímok, môžete tiež upevniť vlogovací fotoaparát na statív. Ak máte vlogovací fotoaparát s výklopným displejom, ako je napríklad model PowerShot G7 X Mark III, umožní vám vidieť to, čo nahrávate.

Vďaka kompaktným rozmerom a nízkej hmotnosti sú vlogovacie fotoaparáty Canon ako Canon PowerShot G7 X Mark III, Canon EOS M50 Mark IICanon EOS M6 Mark II ideálne na nahrávanie pohybu. Pútavý vlog by mal divákov vtiahnuť do vášho zážitku, či už prostredníctvom dláždených ulíc v meste alebo vašej reakcie pri rozbaľovaní najnovšieho nákupu. Kľúčom k tomu môže byť práve pohyb. Namiesto roztrasených, rušivých záberov sa uistite, že sú vaše zábery plynulé, aby sa diváci mohli sústrediť na vaše vzrušujúce miesto alebo na zaujímavý príbeh.

Ak chcete, aby boli vaše zábery stabilné, fotoaparát zospodu podoprite dlaňou a uchopte ho zboku. Ak potrebujete ešte lepšiu oporu, môže sa vám hodiť doplnkové držadlo, ktoré sa upevní k fotoaparátu, aby ste mali viac možností na jeho uchopenie. Veľmi pomáha aj dobrá technológia: na ostré a stabilné videozáznamy používajte fotoaparát s funkciou stabilizácie obrazu, napríklad Canon PowerShot G7 X Mark III, alebo objektív s optickou stabilizáciou obrazu, vďaka ktorej budú vaše zábery čistejšie a príjemnejšie na pozeranie. Dynamický stabilizátor obrazu s 5 osami je navrhnutý tak, aby pôsobil proti otrasom fotoaparátu, aj keď s ním bežíte, snímate s posunom alebo keď pracujete s plným priblížením.

Keďže ste vloger, ľudia sa budú pozerať na vašu tvár, preto je dôležité udržať zaostrenie. Technológia detekcie tváre a detekcia očí od spoločnosti Canon dokáže automaticky sledovať vašu tvár a zachovať zaostrenie na tvár.

5. Posúvajte cielene

Muž, ktorý drží fotoaparát Canon EOS M6 Mark II pri oku.

Niektoré fotoaparáty, ako napríklad Canon PowerShot G7 X Mark IIICanon EOS M6 Mark II, sú vybavené aj ukazovateľom úrovne, ktorý vám pomôže ľahko dosiahnuť vyrovnaný horizont.

Vďaka horizontálnemu posúvaniu fotoaparátu počas nahrávania, teda snímaniu metódou „panning“, budú môcť diváci pozerať vašimi očami – budú môcť byť s vami pri pohľade na rozľahlú zátoku alebo panorámu plnú pôsobivých budov. Nadmerné posúvanie môže narušiť orientáciu, ale ak sa robí s mierou, môže zvýšiť záujem a podporiť opis.

S posúvaním šetrite, neponáhľajte sa a zachovajte vyvážený obzor. Ak nemáte statív, položte fotoaparát na niečo stabilné – napríklad na okraj lavičky alebo na stôl – nechajte ho na mieste a pomaly, stabilne a cielene ho posúvajte na jednu stranu.

6. Pre lepšiu kvalitu zvuku zapojte externý mikrofón

Osoba, ktorá drží objektív v jednej ruke a fotoaparát Canon EOS M50 Mark II s pripojeným mikrofónom.

Zlepšite kvalitu videozáznamu pomocou špeciálneho externého mikrofónu, ako je Canon DM-E100.

Väčšina fotoaparátov, ktoré snímajú videozáznamy, ponúka prijateľnú kvalitu zvuku, ale ak je pre váš vlog dôležitý mimoriadny zvuk, zvážte pripojenie externého mikrofónu. Externý mikrofón je veľmi užitočný, ak pracujete vonku, pretože zabudovaný mikrofón fotoaparátu pravdepodobne zaznamená rušivý šum na pozadí, ako je vietor, kým externé mikrofóny môžete umiestniť tak, aby ste tomu zabránili. Ak chcete použiť externý mikrofón, hľadajte fotoaparát s externým portom na mikrofón, napríklad model Canon EOS M50 Mark II alebo Canon PowerShot G7 X Mark III.

7. Na zdieľanie použite Wi-Fi

Viaceré fotoaparáty na dnešnom trhu vrátane modelov Canon EOS M50 Mark IICanon EOS M6 Mark II poskytujú integrované pripojenie k Wi-Fi a Bluetooth, vďaka čomu môžete bezdrôtovo zdieľať a zálohovať dáta kdekoľvek na svete. Fotoaparáty ako Canon PowerShot G7 X Mark II (ktorého nástupcom je Canon PowerShot G7 X Mark III) majú dokonca aj tlačidlo Wi-Fi, vďaka čomu je ukladanie a zdieľanie jednoduchšie než kedykoľvek predtým.

Fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark III disponuje rozhraním Bluetooth a Wi-Fi, aby sa dal kedykoľvek pripojiť k vášmu inteligentnému zariadeniu. Navyše sa môžete cez Wi-Fi pripojiť k vášmu inteligentnému zariadeniu alebo sieti s prístupom na internet a môžete naživo streamovať na svojom YouTube1 kanáli.Autor: Natalie Denton

  1. Služba streamovania naživo tohto produktu podporuje iba streamovanie naživo na kanáli YouTube. Ak chcete používať službu streamovania naživo, je potrebné sa vopred zaregistrovať v službe image.canon.

    V súlade s Obmedzeniami streamovania naživo služby YouTube musia mať používatelia kanála minimálne 1 000 odberateľov, aby mohli streamovať naživo z mobilného zariadenia. Toto obmedzenie sa vzťahuje aj na službu prehrávania naživo na kanáli YouTube dostupnú prostredníctvom fotoaparátu Canon PowerShot G7 X Mark III

    Aktuálne informácie o obmedzeniach uvádza podpora Google

    Streamovanie naživo na kanáli YouTube sa môže zmeniť, pozastaviť alebo ukončiť bez predchádzajúceho upozornenia.

    Upozorňujeme, že spoločnosť Canon nenesie žiadnu zodpovednosť za služby poskytované tretími stranami vrátane služby streamovania naživo na kanáli YouTube.

Súvisiace produkty

Súvisiace články