VIDEO

5 spôsobov ako vylepšiť videá určené na sociálne siete

Chcete posunúť svoje sociálne siete na vyššiu úroveň? Štyria tvorcovia obsahu sa s vami podelia o svoje tipy na tvorbu vysokokvalitných záznamov, ktoré vám pomôžu vyniknúť v online svete.
Fotoaparát Canon EOS R50 na statíve umiestnenom na vrchu stola pri snímaní ženy v ružovej kombinéze obklopenej remeselnými nástrojmi.

Na sociálnych sieťach nepochybne dominuje video? Ako dosiahnete, aby váš obsah v tomto prostredí vynikol? Pre začiatok musíte použiť správne nástroje na danú úlohu a kľúčovým faktorom kvality vášho výstupu je fotoaparát. Ak fotografujete pomocou smartfónu, prechod na fotoaparát, akým je napríklad Canon EOS R50 by bol veľkým krokom vpred.

Model EOS R50, ktorý bol vyvinutý na vytváranie obsahu, vám umožňuje vyjadriť sa novým spôsobom. Môžete vytvárať kvalitnejšie 4K videá a zvuk a prostredníctvom objektívov RF a RF-S tvarovať vzhľad a atmosféru vášho obsahu. Navyše môžete využiť celý rad profesionálnych funkcií na nahrávanie videí, ako je prelomová technológia Dual Pixel CMOS AF od spoločnosti Canon, vyhradený režim vlogovania a bezproblémové možnosti pripojenia smartfónu.

Odteraz už bude všetko záležať na vašej kreativite a technike. Na pomoc sme si prizvali štyroch tvorcov zo sociálnych sietí s vysokou sledovanosťou, ktorí vám ponúknu svoje tipy na natáčanie videí. Z Veľkej Británie to je influencer v oblasti jedla Martyn Odell a umelecká riaditeľka Zeena Shah; z Francúzska influencerka v oblasti módy a krásy Fatou N'Diaye; a z Nemecka fitness a nutričná influencerka Elena Bulkowski. Všetci sú na vrchole svojej kariéry na sociálnych sieťach. Tu je ich päť tipov na zlepšenie vášho videoobsahu.

1. Snímajte zábery v najlepšej možnej kvalite

Model Canon EOS R50 na statíve pri natáčaní tvorkyne obsahu Eleny Bulkowski v oranžovom tope ako predvádza jogovú pózu v poli.

Súčasťou modelu Canon EOS R50 je rovnaká technológia automatického zaostrovania Dual Pixel CMOS AF II ako v prípade profesionálnych fotoaparátov systému EOS R, napríklad EOS R6 Mark II. „Pomáha mi dosiahnuť novú úroveň snímania,“ hovorí Elena. „Pri vytváraní obsahu je dôležité, aby bol kvalitný, aby bol obraz ostrý a nič nebolo rozmazané a aby boli farby jasné a krásne."

Influencerka na sociálnych sieťach Fatou N'Diaye v huňatom hnedom kožuchu s dáždnikom v ruke stojí na ceste vedľa osvetlených výkladov.

Obrazový snímač s rozlíšením 24,2 MP na fotoaparáte EOS R50 zaznamenáva neuveriteľné detaily aj pri snímaní pri slabom osvetlení. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R50 s objektívom Canon RF-S 18 – 45 mm, F4,5 – 6,3 IS STM pri nastaveniach 45 mm, 1/40 s, f/6,3 a ISO3200.

„V oblasti tvorby obsahu je obrovská konkurencia,“ hovorí Zeena. „Všetko stojí na kvalite záberu. Chcem všetkým ukázať presne to, čo vidím v reálnom živote, a inšpirovať ich žiarivou farbou, vírením vody, kvapkou atramentu.“

Fotoaparáty, ako napríklad Canon EOS R50 majú v porovnaní so smartfónmi väčšie snímače, čo vedie k oveľa čistejším záznamom, najmä pri slabom osvetlení. Model EOS R50 je tiež vybavený rýchlym automatickým zaostrovaním z dielne spoločnosti Canon a desaťročia výskumu v oblasti farebných technológií vyústili do ostrých snímok a prirodzených, nádherných odtieňov. Jeho výkyvná dotyková obrazovka umožňuje snímanie z kreatívnych uhlov a sledovanie seba samého počas vlogovania, pričom si stále vychutnávate výhody väčšieho snímača. „Je to extrémne užitočné,“ pokračuje Zeena. „Môžete ju otáčať v ľubovoľnom smere. Je to naozaj užitočné pri snímaní zátiší na stole alebo návodov zhora."

Navyše s modelom Canon EOS R50 môžete použiť objektívy Canon RF a RF-S na prispôsobenie vzhľadu a atmosféry vášho obsahu. „Objektívy EOS R50 a RF vám umožňujú rozvinúť kreativitu a vytvárať nádhernú, plytkú hĺbku poľa,“ hovorí Martyn.

2. Je dobré vedieť, kedy natáčať vertikálne

Fotoaparát Canon EOS R50, umiestnený na statíve pripravený na vertikálne snímanie pri natáčaní influencera v oblasti jedla Martyna Odella v kuchyni.

Výklopná dotyková obrazovka modelu Canon EOS R50 vám ponúka možnosť filmovať z akéhokoľvek uhla a umožňuje vám prezerať si záznamy v pôsobivých detailoch ešte pred ich zdieľaním online. Fotoaparát EOS R50 je tiež vybavený režimom videozáznamu pre detailné ukážky, ktorý prispôsobuje nastavenia zaostrenia pri prepínaní medzi zábermi produktu a prezentéra.

Jedným z najdôležitejších rozhodnutí pri vytváraní videa je, či snímať vertikálne alebo horizontálne. Musíte sa rozhodnúť správne. Závisí to od toho, pre ktorú aplikáciu sú určené vaše zábery.

Na platformách ako TikTok sa dá použiť len vertikálna orientácia, a preto by ste mali snímať vertikálne. V opačnom prípade by sa všetky horizontálne záznamy museli znížiť, aby sa prispôsobili šírke obrazovky telefónu, alebo by sa museli orezať na bokoch a stratili by ste časť rámu.

Aj krátke videá v službe YouTube Shorts fungujú najlepšie vo vertikálnej orientácii. Ak však snímate štandardný obsah YouTube alebo Twitch a ak chcete, aby obsah vyzeral profesionálne, zvyčajne by ste mali snímať horizontálne. Obsah tak bude zodpovedať orientácii obrazoviek počítačov a telefónov ľudí v režime celej obrazovky.

Model Canon EOS R50 dokáže automaticky identifikovať, či snímate vertikálne alebo horizontálne a bude nahrávať v tomto formáte. „Jednou z najlepších vlastností modelu EOS R50 je, že pozná orientáciu fotoaparátu,“ vysvetľuje Martyn. „Fotoaparát vie, keď snímam vertikálne, takže keď importujem záznam do mobilu, môžem ho uverejniť priamo na moje sociálne siete.“

Ak snímate video pre viaceré platformy, môžete počas nahrávania zobraziť na obrazovke aj značky pomeru strán pre vami zvolený pomer, aby ste mohli správne orámovať scénu. Stále uvidíte celý rám, ale vodiace lišty zobrazia, kde bude orezaný. Vy tak máte istotu, že záber zachytí to, čo potrebujete, horizontálne aj vertikálne.

3. Prechody sú dôležité, ale nekomplikujte ich

Canon EOS R50 – spomalený záznam

Každý filmár musí vedieť, ako prechádzať z jedného záberu na druhý – je veľmi dôležité si tieto prechody správne osvojiť. Najlepšie bude, ak ich udržíte v dokonalom a jemnom súlade. Prechody by mali slúžiť svojmu účelu, a pritom dokonale splynúť s vašimi zábermi.

Pre začiatok ich použite len zopár. Začnite so základnými funkciami, ako je napríklad tvrdý prechod, kde sa jeden záber zmení na iný, pričom sa neaplikujú žiadne efekty, alebo prechod priblížením a vzdialením. Vyzerá to byť jednoduché, ale boli by ste prekvapení, ako profesionálne môžu vyzerať nenápadné prechody.

Prechody otočením, vďaka ktorým prejde video do nasledujúceho klipu rýchlym otočením o 180 stupňov, alebo hra s potiahnutím rukou či lusknutím prstov sú tiež skvelým prostriedkom ako vykúzliť zábavné a rýchle zábery pre sociálne siete.

K základným prechodom potom môžete pridať nové úrovne sofistikovanosti, ako je napríklad strih J, kde sa zvuk nasledujúceho záberu spustí skôr, ako sa obraz začne prehrávať.

Ak chcete scény rozdeliť, pridajte zábery B-roll so zvukom navrchu. Snímanie 120 sn./s pomocou fotoaparátu Canon EOS R50' sa dokonale hodí na vytváranie nádherných spomalených záberov B-roll s konečnou úpravou profesionálnej úrovne. „Funkcia spomaleného záznamu na modeli EOS R50 mi umožňuje pridať do svojho obsahu dynamický prvok,“ hovorí Martyn. „Čokoľvek od bublajúceho oleja cez nalievanie nápojov do pohárikov až po pomalé krájanie."

4. Príspevky uverejňujte pravidelne

Ruky držiace model Canon EOS R50 pri prenose súborov z fotoaparátu do telefónu, ktorý leží na stole vedľa neho.

Možno si myslíte, že pravidelné uverejňovanie príspevkov je pri snímaní záberov v rozlíšení 4K náročné. Aplikácia Canon Camera Connect a možnosť automatického prenosu súborov z fotoaparátu do telefónu však uľahčuje nahrávanie záznamov na sociálne siete priamo z natáčania.

Vaši sledovatelia chcú vidieť váš život a to, čo robíte. Preto ak chcete, aby vás podporovali, je dôležité uverejňovať príspevky často. Pravidelné uverejňovanie príspevkov sa páči aj algoritmom sociálnych sietí. Je preto pravdepodobnejšie, že si vás všimnú.

Na platforme TikTok sa snažte uverejňovať príspevky až štyrikrát denne a aspoň raz týždenne na kanáli YouTube. Toto množstvo môže byť náročné, takže Fatou odporúča konať vtedy, keď vás kopne inšpirácia. „Rada sa delím o veci, koré sa aktuálne dejú, moje záchvaty zúrivosti, ako aj moje záchvaty fantázie,“ hovorí.

Elena súhlas:í „Snažím sa, aby bol môj obsah spontánny, a prispôsobiť ho situácii,“ hovorí. „Som úplne flexibilná a nemám problém podeliť sa o celý svoj život.“

„Dôvod, prečo sa moja komunita masívne rozrástla, je ten, že som do toho vložil viac času,“ dodáva Martyn. „Každý deň trávim hodiny odpovedaním na komentáre, posielaním hlasových poznámok a video správ. Ak si chcete vybudovať komunitu, musíte do toho vložiť energiu. Nemôžete od ľudí očakávať, že vás budú sledovať len tak.“

Hoci by ste mali uverejňovať príspevky pravidelne, je dôležité, aby ste nepridávali len tak hocičo – váš obsah by mal byť stále kvalitný. „To, čo zdieľate, by malo odrážať, kto ste, pretože ľudia, ktorí vás sledujú, sú na vás zvyknutí – poznajú vás,“ hovorí Fatou.

5. Vytvorte si vlastné trendy

Influencerka na sociálnych sieťach Fatou N'Diaye v huňatom hnedom kožuchu a okuliaroch s fotoaparátom Canon EOS R50 prechádza popri domoch v pastelových farbách.

„Môžeme sa inšpirovať ľuďmi, ale medzi inšpiráciou a kopírovaním je rozdiel,“ hovorí Fatou. „Keď kopírujete ľudí, budete kopírovať niečo, čím nie ste. Vaši sledovatelia nebudú vedieť, kto naozaj ste, pretože jeden deň ste to a zajtra zase ono. Namiesto vytvárania vlastných trendov budete trendy sledovať.“

„Keď sa ma pýtajú, akú radu by som dal novým tvorcom obsahu,“ hovorí Fatou, „hovorím, že ide o to byť sám sebou. Len preto, že niekto iný nasnímal fotografiu a bola úspešná, neznamená že tá vaša bude mať rovnaký efekt. Musíte mať svoju vlastnú identitu, mať čo povedať, ale naozaj zostať verní tomu, kým ste. Ľuďom sa často budete páčiť, pretože sa líšite od všetkých ostatných.“

Zeena súhlasí: „Buďte verní sami sebe, buďte jedineční," hovorí. „Mám toľko nápadov a projektov, o ktoré sa chcem tak veľmi podeliť. Vždy sa objaví nový nápad, ktorý niekto iný ešte nerobil."

„Tvorcovia obsahu by mali robiť to, čo si naozaj užívajú,“ odporúča Elenu. „Ak vás nebaví šport, nestaňte sa fitness influencerom, pretože ľudia vás veľmi rýchlo odhalia. Buďte kto ste, zabávajte sa a potom budete ľudí motivovať.“

Súprava, ktorú tvorcovia obsahu používajú pre svoje videá na sociálne siete

Ruka držiaca statív Canon Tripod Grip HG-100TBR pripevnený k fotoaparátu Canon EOS R50 so stereofónnym mikrofónom Canon DM-E100.

Statív Canon Tripod Grip HG-100TBR je ideálnym nástrojom na vytváranie obsahu, hovorí Martyn. „Pri práci šéfkuchára som neporiadny. Je preto skvelé, že sa nemusím báť, že sa dotknem svojho fotoaparátu a budem ho mať celý špinavý. Skvele sa hodí aj na vloggovanie. Poslúži vám ako predĺžená ruka, aby ste mohli na filmárskych potulkách zachytiť širšie uhly.“

Canon EOS R50
Ľahký bezzrkadlový fotoaparátf, ktorý môžete zobrať kamkoľvek a popustiť uzdu spontánnej tvorivosti. 24,2-megapixelový snímač fotoaparátu Canon EOS R50 sníma v rozlíšení 4K 30p a Full HD 120 sn./s a ponúka množstvo kreatívnych predvolieb na prispôsobenie vzhľadu a atmosféry vašich záberov priamo z fotoaparátu. Zopár alternatívnych možností nájdete v našom sprievodcovi najlepšími fotoaparátmi značky Canon na vlogovanie.

Canon RF-S 18-45MM F4.5-6.3 IS STM
Začnite svoju bezzrkadlovú cestu snímania v systéme EOS R APS-C s objektívom, ktorý pokryje všetky vaše potreby v oblasti videa. Objektív Canon RF-S 18-45 mm F4.5-6.3 IS STM je ľahký a kompaktný objektív, pričom ponúka 4-krokový optický stabilizátor obrazu na snímanie stabilného videozáznamu z ruky plus užitočný rozsah zoomu 18 – 45 mm pre každodenné vynikajúce výsledky.

Stereofónny mikrofón Canon DM-E100
Nedovoľte, aby vám nekvalitný zvuk pokazil atmosféru videa. Stereofónny mikrofón Canon DM-E100 dokonale využijete na zintenzívnenie vašej hry so zvukom. Je malý a ľahký, vďaka čomu skvele doplní model Canon EOS R50, a využíva batériu fotoaparátu. Zachytáva jednosmerný stereofónny zvuk, a preto je ideálny na vloggovanie do kamery.

Statív Tripod Grip HG-100TBR od spoločnosti Canon
Filmujte s istotou a podmaňte si svoju kreativitu vďaka jedinečnému statívu Canon Tripod Grip HG-100TBR s diaľkovým ovládaním, nastaviteľnou hlavou a vynikajúcimi ergonomickými vlastnosťami pre stabilné snímanie.

Canon RF 16mm F2.8 STM
Bajonet RF modeluCanon EOS R50 vám umožní prístup ku všetkým RF objektívom. S pribúdajúcimi skúsenosťami prispôsobte výber objektívu svojej tvorivej estetike. Ultraširokouhlý objektív RF 16mm F2.8 STM, navrhnutý pre vlogerov, je ideálny na nahrávanie priamych vstupov do fotoaparátu, zatiaľ čo jeho rýchla clona f/2.8 poskytuje plynulý a jemný bokeh pre filmový efekt.

Canon RF 50mm F1.8 STM
Kompaktný a ľahký objektív RF 50 mm F1.8 STM s takmer tichým zaostrovaním je ideálny na snímanie pri slabom osvetlení a zábery s kreatívnou hĺbkou poľa.


Ak ste teda tvorcom obsahu, ktorý je pripravený posunúť svoju prácu na vyššiu úroveň, rady od našich štyroch profesionálov v oblasti sociálnych sietí vám určite pomôžu vystúpiť z davu.

Peter Wolinski

Súvisiace produkty

Súvisiace články

 • VIDEO

  Ako natáčať vysokokvalitné videá o jedle ako profesionál

  Účet Jessie Bakes Cakes nazhromaždil viac ako 100 000 sledovateľov svojimi úchvatnými videami o jedle. Tu vysvetľuje, ako zvládnuť natáčanie videí o jedle.

 • VLOGOVANIE

  Ako sa stať vlogerom

  Začnite a vytvorte kvalitné vlogy s našimi tipmi pre začiatočníkov v oblasti vlogovania.

 • TECHNIKY NATÁČANIA

  Tvorba videopríbehu

  10 tipov, ktoré vám pomôžu nakrútiť pôsobivé mini filmy.

 • VLOGOVANIE

  Najlepšie fotoaparáty a objektívy od spoločnosti Canon na vlogovanie

  Spoločnosť Canon vyrába rad fotoaparátov a objektívov, ktoré sú ideálne prispôsobené tvorcom obsahu. Tento sprievodca vám pomôže nájsť dokonalú zhodu.