Ohnisková vzdialenosť môže dramaticky zmeniť umelecký dojem z vášho obsahu. Môžete experimentovať s rôznymi objektívmi, aby ste doladili náladu a účinok.
Širokouhlé objektívy menia vnímanie vzdialenosti diváka, keďže zväčšujú objekty v popredí, čo vedie k zväčšeniu zdanlivej hĺbky scény. Výsledkom je osobný tón, ktorý pritiahne divákov a oni sa cítia, akoby s vami sedeli v miestnosti. Vynikajúco sa to hodí, ak tvoríte obsah sami doma, napríklad návody.
Telefotografické objektívy majú užšie zorné pole a objekty sa zdajú byť bližšie ako v skutočnosti, čím sa hĺbka záberu zmenšuje. Teleobjektív s kratšou ohniskovou vzdialenosťou, ako je ekvivalent 85 mm, dokáže tváram dodať lichotivý vzhľad, teleobjektív s dlhšou ohniskovou vzdialenosťou je skvelý, ak potrebujete, aby vám fotoaparát nezavadzal pri snímaní akcie, napríklad futbalových trikov. Takisto skracujú vzdialenosť a zabezpečia dojem menšej hĺbky ostrosti, keďže sa zdá, že výrazne rozmazané a nezaostrené pozadie je bližšie k zaostrenému objektu. Objektívy s dlhšou ohniskovou vzdialenosťou používajte, aby ste mali kontrolu nad prostredím, a pomocou rozmazania izolujte a zvýraznite dôležité aspekty záberu, čím mu dodáte profesionálny vzhľad.
Ewan spolu so svojím fotoaparátom Canon EOS R6 a objektívom Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM používa telefotografickú kompresiu snímok, aby mal v zábere seba v bránke. „Fotoaparát umiestňujem veľmi ďaleko dozadu,“ vysvetľuje. „Položím ho na stredovú čiaru a priblížim si šestnástku pri ohniskovej vzdialenosti 200 mm. Získate tak peknú plytkú hĺbku ostrosti.“
Nielenže vytvorí výrazný záber, ale takisto prakticky dosiahne, aby mu fotoaparát pri jeho trikoch nezavadzal.