PORTRÉTNA FOTOGRAFIA

Kreatívna portrétová fotografia

Fotografka Nina Collins na TikToku získala pôsobivé množstvo sledovateľov vďaka svojim zábavným autoportrétom. Zdieľa tu svoje tipy na aranžovanie záberov a maximálne využitie jednoduchého prostredia.
Žena s dlhými blond vlasmi s ružovými slnečnými okuliarmi pózuje pred ružovým závesom a šnúrami korálikov. Jej obrázok je vidno v zadnej časti fotoaparátu na stole pred ňou.

TikTokerka a amatérska fotografka Nina Collins si myslela, že kariéra v oblasti fotografie je pre ňu nedosiahnuteľná, ale bola odhodlaná uspieť. „Bola som chudobná študentka, no hoci som študovala niečo úplne nesúvisiace, vedel som, že chcem pracovať v oblasti fotografie, a preto si potrebujem vytvoriť portfólio,“ vysvetľuje. „Učila som sa rozsiahlym hľadaním a študovaním informácií, aj formou pokusov a omylov.“

Namiesto využívania svojich zvyčajných platforiem, kde už Nina mala vybudovaný svoj okruh kontaktov, sa rozhodla začať od nuly na TikToku. „Obávala som sa zlej spätnej väzby,“ vysvetľuje. „Mala som pocit, že ľudia budú príliš kritickí a všimnú si nedostatky v mojich editovacích zručnostiach alebo nastaveniach fotoaparátu.“

Reakcia na jej inšpiratívne videá na TikToku však bola výrazne pozitívna a rýchlo jej pribúdali sledovatelia. „V prvých štyroch mesiacoch som ich dosiahla až 20 tisíc. Pripomienky ľudí boli veľmi povznášajúce, a pritom nemali žiadnu predstavu, kto som. Nemuseli mi hovoriť pekné veci – písali komentáre preto, že sa im to, čo videli, skutočne páčilo, a to mi dodalo potrebnú sebadôveru.“

Ninina séria fotografií s názvom „Dekády“, v ktorej predstavuje módu, účesy a štýly fotografovania v rôznych obdobiach, si získala mimoriadnu obľubu. Zároveň divákovi ponúka prístup k jej zákulisným prípravám a ukazuje všetkým, ako si môžu sami vyskúšať reprodukovať rôzne vzhľady. Jej cieľom je teraz inšpirovať ostatných ľudí, aby zobrali fotoaparát a skúsili si to. „Svoje videá pre TikTok vytváram s cieľom podeliť sa o nápady, postupy a riešenia v nádeji, že to môže byť prínosom pre iných ľudí s vášňou pre fotografovanie,“ hovorí.

Nina nám v tejto súvislosti rozpráva o jednoduchých spôsoboch, ktoré využíva na prípravu scén a štylizovanie záberov a zdieľa niekoľko tipov, ako si budovať sebadôveru na pózovanie na kreatívnych autoportrétoch.

1. Vycibrite svoje nápady

Žena s dlhými blond vlnitými vlasmi v bielom tričku, bielych teniskách a kaki džínsoch drží fotoaparát značky Canon a usmieva sa do fotoaparátu.

Nina má viac ako 60 tisíc sledovateľov na TikToku a jej inštruktážne videá o fotografovaní, ktoré obsahujú tipy a techniky na všetky témy, od naaranžovania fotografie na svätého Valentína až po reprodukovanie záberov slávnych osobností, pravidelne získavajú viac ako 20 tisíc pozretí.

Žena s dlhými blond vlasmi v ružových slnečných okuliaroch sa pozerá nahor a usmieva sa, ruky má po stranách tváre, akoby tancovala a zdvíhala pritom ruky.

Vlasy a mejkap sú dôležité pre dosiahnutie želaného vzhľadu. Ak si zostavíte mood board, pomôže vám to prísť na nápady, a tiež získate inšpiráciu na dobové rekvizity. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení na 1/160 s, f/2,8 a ISO 1250. © Nina Collins

„Zaujímam sa o módnu, redakčnú a portrétovú fotografiu, takže vidieť, ako sa táto sféra vyvíjala, považujem za skutočne fascinujúce,“ vysvetľuje Nina. „Viditeľné zmeny nastali nielen v oblečení, účesoch a mejkape, ale aj vo vzhľade fotografií, a to v dôsledku vybavenia a zdrojov dostupných v danom čase. „Dekády“ vznikli z toho, že som chcela vytvoriť sériu fotografií, ktoré zachytávajú tento vývoj.

„Veľa som sa dozvedela, najmä čo sa mi páči a nepáči na každom portréte, ako napríklad rôzne štýly úprav a pózy, a toto určite využijem pri budúcich selfie.“

Ak chcete snímať vlastné koncepčné fotografie, Nina odporúča vytvoriť si tematicky zameranú koláž (tzv. „mood board“) s nápadmi. „Vytvorila som na Pintereste nástenku pre každú dekádu, ktorá obsahuje štýly oblečenia, pózy a štýly úprav,“ vysvetľuje. „To mi pomohlo zamyslieť sa nad tým, čo potrebujem na reprodukciu jednotlivých vzhľadov.“

2. Pozadie, rekvizity a miesta snímania

Žena kľačí na podlahe a vešia ružovú látku a šnúry korálikov na stojan na šaty. Za ňou je statív na fotoaparát.

Pozadie scény môže fungovať aj bez toho, aby bolo drahé alebo profesionálne. Použite čokoľvek, čo máte doma, aby ste vytvorili zaujímavé efekty, ako sú napríklad kusy látky alebo šnúry korálikov.

Ak rovnako ako väčšina ľudí nemáte prístup k fotografickému štúdiu, môžete si spraviť vlastné štúdio doma. Nina v skutočnosti tvorí všetky svoje vzhľady vo svojom dome, pričom na dosiahnutie želaného výsledku využíva rekvizity, styling a kvalitu svojho fotoaparátu Canon. „Na vytvorenie scény používam úplne jednoduché veci,“ hovorí.

Nepotrebujete ani drahé príslušenstvo. „Ako pozadie som použila absolútne všetko – uteráky, prestieradlá, prikrývky. Nepotrebujete dokonca ani poriadny stojan. Prehodila som ich cez stoličky, zábradlie či dokonca cez dvere skrinky. Na vytvorenie zaujímavého pozadia môžete použiť aj jednoduché predmety z domácnosti, napríklad rastliny.“

Aby jej zábery boli čo najudržateľnejšie, Nina zvyčajne využíva oblečenie zo svojho vlastného šatníka. „Pre zábery z príslušnej éry sa snažím vybrať z oblečenia, ktoré mám doma,“ hovorí.

3. Vyberte si tie najlepšie nástroje

Žena s dlhými blond vlasmi sedí pred ružovou látkou s visiacimi šnúrkami s korálikmi. Pred ňou sú fotoaparát a objektív značky Canon, zatvorený vyklápací telefón s nalepenými dekoráciami, ružové slnečné okuliare a sponky s motýlikmi.

Hybridný fotoaparát, ako napríklad model Canon EOS R6 , kombinuje rýchlosť, kvalitu obrazu a flexibilitu, takže predstavuje ideálny nástroj na vytváranie obsahu. Ak ho skombinujete s objektívom so širokouhlou clonou, ako je napríklad model Canon RF 50 mm F1.8 STM, môžete na vašich portrétoch nádherne rozostriť pozadie.

Nina odporúča všestranný fotoaparát, ako je Canon EOS R6 , ktorý kombinuje so svojím obľúbeným objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM. Malý, ľahký a cenovo dostupný objektív RF 50mm F1.8 STM je ideálny pri slabom osvetlení a Nine sa páči jeho nízka hĺbka ostrosti, ktorá pomáha vytvárať nádherne rozmazané pozadie – čo má aj neočakávanú pridanú hodnotu: „Je to skutočne praktické v prípadoch, ak má vaše pozadie drobné nedostatky, ktoré sa v tomto efekte stratia,“ vysvetľuje. Získajte viac informácií o výbere dokonalého objektívu pre portréty v našej príručke k súprave.

Nina má takisto rada kvalitu obrazu modelu EOS R6. „Je naozaj úžasný a dodáva mojim fotografiám profesionálny vzhľad, hoci sú nasnímané doma a s použitím úplne základných materiálov,“ hovorí. Výklopnú obrazovku považuje za veľmi užitočnú pri fotografovaní s časovačom a páči sa jej jednoduchosť pripojenia k smartfónu pomocou aplikácie Canon Camera Connect.

Nemusíte investovať ani do drahého osvetľovacieho vybavenia. „Moje návody sú navrhnuté tak, aby boli čo najprístupnejšie, čo znamená, že každý si ich môže vyskúšať doma,“ vysvetľuje Nina. „Ak by som začala používať fotoboxy a blesky, tento účel by sa vytratil. Vždy používam dobre osvetlené miesta v blízkosti veľkých okien. Niekedy, ak chcem zakomponovať tiene, používam jednoduché lampy a baterky – vo všeobecnosti však pracujem bez ničoho.“

Ak chcete experimentovať s osvetlením, v našom sprievodcovi k výrobe vlastného fotografického príslušenstva sa môžete dozvedieť viac o tom, ako si podomácky vyrobiť softbox pre ešte pôsobivejšie portréty.

4. Experimentujte s nastaveniami

Ruka drží fotoaparát s rôznymi nastaveniami zobrazenými na zadnej obrazovke.

Pohrajte sa s nastaveniami fotoaparátu, aby ste našli tú najlepšiu clonu, rýchlosť uzávierky a ISO pre vaše portréty, a potom sa môžete sústrediť na hľadanie toho správneho vzhľadu.

Pri snímaní autoportrétov je najlepšie zvoliť jednoduchý prístup. Umožní vám to sústrediť sa na vaše pózy a kompozíciu. „Keď raz stojím pred fotoaparátom, nerada príliš často mením nastavenia,“ hovorí Nina. „Vždy používam automatické zaostrenie. Na portréty má model EOS R6 takú úžasnú detekciu a sledovanie tváre a očí, že neúspech je takmer vylúčený. Zvyčajne používam ohniskovú vzdialenosť f/1.8 pre krásnu plytkú hĺbku ostrosti, ISO okolo 800 a rýchlosť uzávierky 1/125 s.“

5. Používajte aplikáciu Canon Camera Connect

Žena s dlhými blond vlasmi sedí na zemi v obývačke, drží ružové slnečné okuliare a usmieva sa do fotoaparátu, ktorý je položený na drevenom stole.

Nina rada používa jednoduché nastavenia, v snahe inšpirovať čo najviac svojich sledovateľov, aby to tiež vyskúšali. Ak fotoaparát položíte na pevný povrch, napríklad na stolík, znamená, že môžete selfie vyfotografovať aj bez pomoci statívu.

Ruky držia smartfón s aplikáciou Canon Camera Connect a na stole v pozadí je fotoaparát značky Canon.

Nina hovorí, že aplikácia Canon Camera Connect je pre jej proces nevyhnutná – umožňuje vám nastaviť kompozíciu snímky, upraviť nastavenia a aktivovať uzávierku na diaľku.

Nastavenie kompozície, zmena nastavení a aktivovanie uzávierky je jednoduché vďaka aplikácii Canon Camera Connect, pomocou ktorej môžete na diaľku ovládať fotoaparát s podporou Wi-Fi z vášho smartfónu, opäť bez potreby ďalšieho alebo drahého príslušenstva.

„Úprimne, neviem, či by som bez nej vedela urobiť niektorý zo svojich autoportrétov,“ hovorí Nina. „Získate úplne jasný prehľad o kompozícii vašich fotografií a môžete ju použiť na úpravu nastavení a aktivovanie uzávierky. Používam ju pri tvorbe všetkého svojho obsahu.“

6. Využívajte pózy

Žena s dlhými blond vlasmi vypnutými dohora pomocou niekoľkých malých sponiek s motýlikmi, na boku tváre drží vyklápací telefón a špúli pery do fotoaparátu.

Používanie rekvizít je jedným z hlavných Nininých tipov, ako najlepšie definovať dekádu, ktorú sa snaží znázorniť – príkladom je tento vyklápací telefón. Ak chcete, aby bolo fotografovanie cenovo dostupné a udržateľné, môžete si kúpiť oblečenie z druhej ruky, rekvizity z bazáru alebo prehrabať šatník vašich rodičov. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení 1/200 s, f/2,8 a ISO 1000. © Nina Collins

Žena s dlhými blond vlasmi vrtošivo hľadí do fotoaparátu a vlasy si ťahá do strán.

Experimentujte s pohybom, aby ste svojim záberom dodali zaujímavosť a aby neboli všetky príliš podobné. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení 1/160 s, f/2,8 a ISO 1000. © Nina Collins

„Viem, čo funguje pre mňa, ale chápem, že keď sa človek postaví pred fotoaparát, môže sa cítiť trochu nepríjemne. Možno zistíte, že máte nejaký „najlepší uhol“, ale môže to viesť k tomu, že vaše fotografie budú trochu jednotvárne,“ vysvetľuje Nina.

„Ak použijete rekvizity, získate možnosť interakcie. Môžete si všimnúť, že používam napríklad slnečné okuliare či rúž, alebo v poslednej dekáde, ktorú som fotografovala – bolo to prvé desaťročie 21. storočia – lesklý vyklápací telefón. Môžete tiež pridať pohyb – skúste sa pohrávať s vlasmi či oblečením. A majte na pamäti, že fotografie, ktoré nakoniec nepoužijete, nikto iný neuvidí, takže skúšajte hocičo!“

7. Experimentujte s úpravou

Ak chcete dosiahnuť špecifický vzhľad, zamyslite sa nad tým, ako budete fotografie upravovať, či už v softvéri, ako je napríklad bezplatný program spoločnosti Canon Digital Photo Professional (DPP), alebo v Adobe Lighthoom. „Pri mojej sérii zameranej na dekády som úpravy využívala obzvlášť často,“ hovorí Nina. „Pozriem sa na svoj mood board a vyberiem si znaky typické pre dané obdobie, ako je napríklad zrnitosť, osvetlenie a tón. Snímky zo 60.70. rokov mali napríklad výrazne zelený alebo žltý tón. Všimnem si tieto kľúčové premenné a budem sa hrať s nastaveniami v programe Lightroom dovtedy, kým nebudem spokojná.“

8. Orientujte sa v sociálnych médiách

Žena s dlhými blond vlasmi si nanáša lesk na pery pred zrkadlom.

Nina zistila, že jej zdieľaním jej postupov, od zostavovania koláže mood board až po úpravu vlasov a mejkap, inšpirovala svojich divákov k vytváraniu vlastných autoportrétov.

Videá o vytváraní záberov majú na TikToku vždy veľký úspech. „Na iných sociálnych kanáloch si možno pomyslíte „och, to je ale skvelá fotografia“, ale často neprídete na to, ako sa dá vytvoriť,“ vysvetľuje Nina. „S TikTokom vidíte do zákulisia a zistíte, ako z ničoho vytvorím niečo. Ľudia to majú radi, pretože si pomyslia „to by som zvládol aj ja“.“

Oplatí sa zamyslieť sa aj nad hudbou. Nina ku každému záberu v rámci dekády doplní hudbu typickú pre dané obdobie, ktorú starostlivo vyberá, aby dosiahla čo najlepší efekt. „Okrem toho, že musí zodpovedať obdobiu, je dôležité aj to, aby bola dostatočne známa a aby ju diváci poznali. Zároveň musí byť dostatočne obľúbená, aby ju už použili aj iní ľudia – čím častejšie ľudia používajú nejaký zvuk, tým lepšie je to pre algoritmus TikToku, čo vedie k väčšej expozícii.“

Pozrite si na TikToku, ako Nina vytvorila tento záber a s pomocou jej tipov si môžete aj vy vybrať niektorú dekádu a skúsiť to tiež. Podeľte sa o svoje výtvory na TikToku pomocou tagu @canonemea.


*Adobe a Lightroom sú registrované ochranné známky alebo ochranné známky spoločnosti Adobe v Spojených štátoch a/alebo v iných krajinách.


Autor: Astrid Pitman

Súvisiace produkty

Súvisiace články

 • Portrét ženy s veľkým zeleným náhrdelníkom a modrou baretkou na purpurovom pozadí.

  DOMÁCE PROJEKTY

  Zariaďte si vlastné domáce štúdio

  Objavte spôsoby, ako byť kreatívny s bleskom, a snímajte úžasné portréty aj s nízkym rozpočtom.

 • Žena s motýlími sponkami vo vlasoch pripevňuje ďalšie motýlie sponky na šnúrky zavesené na striebornej tyči.

  DOMÁCE PROJEKTY

  Inšpiratívne fotky z domova

  Premeňte svoj domov na štúdio s tipmi od hviezdy z TikToku Michaely Effordovej.

 • Portrét muža s dodatočne spracovanou tvárou posunutou v rámci záberu na fialovom pozadí.

  KREATÍVNA FOTOGRAFIA

  Experimentujte so siedmimi rôznymi štýlmi

  Posúvajte svoje fotografie novými smermi a vytvárajte výnimočné snímky – vyskúšajte každý deň jeden nový štýl.

 • Viaceré farebné svetelné stopy obkolesujú modelku s rukami vbok na čiernom pozadí.

  PORTRÉTNA FOTOGRAFIA

  Snímajte abstraktné portréty

  Experimentujte s viacerými expozíciami, maľbou svetlom, hrou tieňov a ďalšími technikami.