Pre austrálskeho profesionálneho fotografa Christiana Anderla sa dokumentovanie vzácnych okamihov z rodinného života stalo mimoriadne dôležité doma aj v práci. Tento bývalý Canon Ambassador sa na profesionálnej scéne preslávil prirodzenými a dôvernými portrétmi. Zároveň však prostredníctvom Instagramu ukazuje svetu milé chvíle zo svojho rodinného života na záberoch dokumentujúcich, ako jeho malý syn objavuje svet.
Pripúšťa, že otcovstvo zmenilo jeho život. Rola otca ho inšpirovala aj k vytvoreniu vlastného projektu Fatherhood (Otcovstvo), čo je séria portrétov, prostredníctvom ktorých otcovia hovoria o svojich skúsenostiach, delia sa o svoje úspechy aj zlyhania a radia ostatným. Ľudia už dlhé roky predstavujú základ Christianovej práce, no zachytávanie rodinných okamihov má pre neho osobitý význam.
„Keď budem starý a môj syn sa odsťahuje z domu, bude mi smutno, pretože už nebude pri mne,“ hovorí. „Môžem si sadnúť na pohovku a pozrieť si všetky tieto zábery z čias, keď bol ešte bábätko. Toto leto bude mať už šesť rokov, pričom som našiel zopár záberov, ktoré som vytvoril, keď mal rok, a už teraz si vďaka tomu, ako rýchlo rastie, pripadám starý. Čas ubieha veľmi rýchlo... Myslím, že by sme si prostredníctvom fotografovania mali neustále pripomínať, ako rýchlo odídu. Keď sa na tie zábery zahladíte a spomínate, núti vás to pristupovať k deťom s väčšou trpezlivosťou.“
Tu sa s nami Christian podelil o päť tipov a techník, ako lepšie zachytiť veselé rodinné okamihy. Vytvorte pomocou týchto odporúčaní prirodzené, autentické rodinné portréty.
1. Nechajte mobil vo vrecku
„Keď vezmete do rúk fotoaparát, lepšie si uvedomujete, že fotografujete,“ hovorí Christian, ktorý je veľkým zástancom názoru, že treba odložiť telefón, aby ste pomocou fotoaparátu mohli snímať uváženejšie zábery. „Necvaknete len tak jednou rukou hocičo, čo uvidíte, ako pri snímaní smartfónom, ale viac sa snažíte a premýšľate, ako vytvoriť lepšie zábery.“
Prechodom na fotoaparát zároveň zásadne zredukujete čas strávený pozeraním na displej, na čo sa Christian v poslednom čase v rámci svojho digitálneho detoxu zameral. „Skrátka nechcem celý deň pozerať na obrazovky a ak fotografujem iba smartfónom, čas strávený nad displejom sa tým len predlžuje. Chcem priložiť oko k hľadáčiku a sústrediť sa na daný okamih.“
Christian tvrdí, že fotoaparát má voči telefónu aj mnohé technické výhody, ako sú fyzické ovládacie prvky na zmenu nastavení vrátane expozičného času a clony. Taktiež kompozícia záberov sa mu prostredníctvom hľadáčika pripravuje lepšie. „Existuje množstvo softvéru, ktorý sa pokúša simulovať pohľad skutočného objektívu, no nikdy to nie je to isté... veľký snímač a objektív sa podľa mňa skrátka nedá nahradiť.“ Kým základné fotoaparáty ako Canon EOS M50 toto fyzické ovládanie ponúkajú, priemerný smartfón z rovnakej kategórie niečo také skrátka nemá.
2. Pripravte sa na ten pravý okamih
Keď fotografujete deti, musíte byť pripravený na čokoľvek. Vďaka fotoaparátu s možnosťou automatického zaostrovania a sledovania zaostrenia, ako je Canon EOS R, EOS 80D alebo EOS M50, môžete čakať na vhodný okamih a zachytiť rýchle dianie bez obáv, že sa vám kľúčový motív rozmaže.
"Chcem priložiť oko k hľadáčiku a sústrediť sa na daný okamih."
„Na fotografovanie detí potrebujete rýchle automatické zaostrovanie,“ hovorí Christian. „Na toto by ste sa pri výbere fotoaparátu mali sústrediť. Všetko ostatné už závisí od rozpočtu. Všetci sa ma vždy pýtajú, ktorý fotoaparát by si mali kúpiť, no vždy odpovedám, že najprv sa musíte zamyslieť nad objektívmi. Možno potrebujete nový objektív a nie nový fotoaparát, pretože rýchlosť a optická kvalita objektívu je oveľa dôležitejšia než parametre fotoaparátu.“
Rodinná fotografia si vyžaduje aj istú mieru pragmatizmu. „Keď nadobudnem dojem, že niekomu už sa nepáči, že ho fotografujem, jednoducho fotoaparát odložím,“ hovorí Christian. „Keď sa niekto fotografovať nechce, nikdy mu nespravíte peknú fotografiu. A to platí najmä pri deťoch. Nemôžete ich nútiť, aby sa nechali fotografovať, tak to skrátka akceptujte a skúste to neskôr.“
3. Experimentujte s rôznymi ohniskovými vzdialenosťami
„Podľa mňa na rodinné fotografie potrebujete aspoň dve rôzne ohniskové vzdialenosti,“ hovorí Christian. „Osobne považujem objektív Canon EF 85mm f/1.8 USM za ideálnu voľbu pre portréty. Ohnisková vzdialenosť 85 mm vám ponúkne nízku hĺbku ostrosti, vďaka ktorej vizuálne oddelíte tvár od pozadia. Je dostatočne dlhá na to, aby si zachovala vernosť – ak použijete 35 mm alebo 50 mm, vznikne vám skreslenie a väčší nos. Ako fotograf portrétov sa s ľuďmi počas fotografovania musím rozprávať a ohnisková vzdialenosť 85 mm je aj na to vhodnou strednou voľbou – s tou skrátka nešliapnete vedľa.“
Napriek tomu, že Christian na portréty uprednostňuje objektív EF 85mm f/1.8 USM, tvrdí, že skvelé zábery je možné vytvárať aj s ohniskovou vzdialenosťou 35 mm. „Myslím, že objektív Canon EF 35mm f/1.4L II USM je vhodný takmer na všetko. Keď neviete, čo použiť, skrátka siahnite po objektíve s ohniskovou vzdialenosťou 35 mm a môžete snímať čokoľvek vrátane portrétov. Nesmiete však zabudnúť, že trochu skreslí tvár, no na druhej strane zase získate dôvernejší pohľad, keďže sa k tvári dostanete bližšie.“