Urban nature photography tips: A squirrel looks up, paws in front of its body, surrounded by a field of white daisies and lush green grass up to its shoulders.

FOTOGRAFOVANIE PRÍRODY

Tipy na fotografovanie prírody v meste: Zachyťte zvieratá, ktoré vám žijú pod oknami

Fotografovanie prírody nie je iba luxusom pre tých, ktorí žijú v riedko zaľudnených oblastiach. Pozrite sa do svojej záhrady, do ulíc, pod skaly, okolo rybníkov a do mestských parkov a nájdete skvelú príležitosť na fotografovanie prírody v meste, priamo pod vašimi oknami.

Mladý fínsky fotograf Ossi Saarinen, ktorý si na Instagrame vybudoval šesťcifernú základňu fanúšikov, sa venuje práve fotografovaniu prírody v meste – roztomilých veveričiek, myšičiek a líštičiek, ktoré hladia priamo na diváka, ako aj vtipne vyzerajúcich zaoblených vtáčikov, ktoré akoby mali vlastnú osobnosť. S nami sa podelil o svoje dôležité tipy na fotografovanie prírody v meste vrátane najvhodnejších miest na hľadanie líšok, svojich osvedčených nastavení fotoaparátu a kompozícií umožňujúcich autenticky zachytiť prapodivné osobnosti zvieratiek.

1. Oboznámte sa so zvieratami

Ossi v Helsinkách na zvieratá občas náhodne narazí, no keďže pozná správanie zvierat, ktoré sa snaží fotografovať, vie, kde a kedy ich hľadať. „Na jar sa snažím hľadať líščie nory na miestach, ktoré nie sú priamo v centre mesta, no stále sú v blízkosti ľudí. Snažím sa nájsť diery v zemi, kde by mohli mať noru, pričom sa sústreďujem na stopy srsti a intenzívny pach,“ hovorí Ossi.

„Myslím, že jednou z najdôležitejších vecí na fotografovaní zvierat je poznať ich zvyky. Našiel som líščiu noru, v ktorej bolí malé líšťatá. Viem, že tam trávia všetok svoj čas, takže mi stačí si v jej okolí ľahnúť a môžem fotografovať, ako sa hrajú. Dospelé líšky sa počas noci a niekedy aj poobede potulujú okolo. Zväčša sa vydávajú dokola po tej istej trase, takže ich môžem sledovať po cestičkách, kade chodia – pri ďalšej príležitosti si tak môžem v strede takejto trasy počkať, kým líška príde za mnou.“

2. Dôsledne si vyberte správny čas

Preplnené ulice miest, rušné cesty a zvuky civilizácie si s fotografovaním prírody do značnej miery odporujú – neznamená to však, že tu zvierat niet a že nečakajú, kým sa ľudia vyparia. „Nikdy nefotografujem v strede dňa,“ hovorí Ossi. „Mnohé zvieratá sú aktívnejšie v noci, no fotografovanie v tme je značne náročnejšie, preto fotografujem okolo východu a západu slnka. V tom čase je oveľa lepšie svetlo a vznikajú pôsobivejšie fotografie.“

„Je pravda, že plnoformátový fotoaparát (napríklad Canon EOS 6D) si lepšie poradí s vysokými hodnotami citlivosti ISO, no skvelé fotografie prírody môžete vytvoriť aj pomocou fotoaparátu s menším snímačom APS-C (napríklad Canon EOS 7D Mark II),“ hovorí Ossi. V prípade vtákov a hmyzu, ku ktorým sa nedostanete príliš blízko, môžu tieto menšie snímače dokonca dopomôcť k tomu, aby zviera na zábere pôsobilo väčšie, vzhľadom na menšie zorné pole, ktoré menší snímač ponúka.

Súvisiace články
canon-get-inspired-urban-nature-photography-tips-related1-185x94

FOTOGRAFOVANIE PRÍRODY

Ako Ossi Saarinen fotografuje mestskú prírodu

Ossi začal fotografovať len pred troma rokmi a dnes sú jeho osobité portréty zvierat hitom sociálnych médií. Porozprával nám, ako sa jeho koníček tak úspešne ujal.

A red squirrel looks straight at the camera as it runs across a carpet of dried leaves and fallen petals.

FOTOGRAFOVANIE DIVOKEJ PRÍRODY

Rady ako snímať fotografie prírody

Tipy a techniky, ktoré vám pomôžu posunúť fotografovanie divokej prírody na novú úroveň a vyťažiť z fotoaparátu a objektívov Canon maximum.

Young Wildlife Photographer of the Year to pro

FOTOGRAFOVANIE DIVOKEJ PRÍRODY

Od víťazov súťaží k profíkom

Dvaja ocenení v súťaži o cenu mladého fotografa voľne žijúcich zvierat roka hovoria o tom, čo pre nich znamenal úspech v začiatkoch.

3. Dostaňte sa blízko alebo použite dlhý objektív

„Ak sa chcete dostať naozaj blízko, zväčša sa musíte zvieratám ukázať,“ vysvetľuje Ossi. „Kľúčové je so zvieraťom stráviť množstvo času, aby si zvyklo na vašu prítomnosť. Musíte sa správať veľmi pokojne – nerobte žiadne prudké pohyby. Môžete odpozorovať, ako sa správajú a reagujú na vaše pohyby – aj to, ako veľmi sa môžete priblížiť, než utečú.“

Na fotografovanie prírody v meste Ossi rád používa objektívy so zoomom, „pretože sa situácia neustále mení – zviera môže byť veľmi blízko, no náhle sa môže presunúť. Pomocou objektívu Canon EF 70-200mm f/2.8L USM môžem snímať z tesnej blízkosti, ale aj na diaľku vďaka ohniskovej vzdialenosti 200 mm. Dostať sa blízko k zvieratám je zložité, najmä keď s fotografovaním prírody iba začínate. Preto je najlepšie začať s dlhým objektívom, napríklad 300 mm alebo 400 mm.“ Canon EF 75-300mm f/4-5.6 III je obľúbený kompaktný objektív so skvelým dosahom, kým ešte kompaktnejším a cenovo dostupnejším riešením je vynikajúci 40-násobný optický zoom fotoaparátu Canon PowerShot SX740 HS, ktorý vám umožní záber rýchlo a ľahko priblížiť či oddialiť.

4. Zvýšte ISO a snímajte naširoko

Príroda svoju krásu zväčša najlepšie ukáže skoro ráno a neskoro večer, keď odchádza denné svetlo. Možnosť fotografovať pri slabom svetle je preto jedným z dôvodov, prečo Ossi na fotografovanie prírody v meste radšej používa model Canon EOS 6D s plnoformátovým snímačom. Ten ponúka veľký rozsah citlivosti ISO s 11-bodovým systémom automatického zaostrovania, ktorý je dostatočne citlivý aj na používanie pri mesačnom svite a zvyšuje šancu na dosiahnutie ostrého záberu. Nástupnícky model Canon EOS 6D Mark II tieto kvality ešte umocňuje a ponúka 45 bodov automatického zaostrovania krížového typu v kombinácii s ešte väčším rozsahom citlivosti ISO.

Tento postup však funguje aj pri fotoaparátoch s menšími snímačmi: na dosiahnutie tých správnych záberov odporúča zvýšiť citlivosť ISO a snímať so širokou clonou. „Ak musím, nastavím veľmi vysokú citlivosť ISO – je predsa lepšie spraviť fotografiu s miernym šumom, než nespraviť žiadnu.“ Ossi dodáva, že na svojom fotoaparáte radšej neprekračuje hodnotu ISO 10 000, no jednotlivé modely fotoaparátov sa v rôznych podmienkach správajú rôzne. Kľúčom je teda experimentovať a sami si odsledovať, čo so svojím fotoaparátom v daných podmienkach viete dosiahnuť.

A small yellow bird perches on a hand in front of us, its wings outstretched.

5. Rýchlo zaostrite a ostro zachyťte zvieratá v pohybe

Ossi fotografom túžiacim zachytiť prírodu v meste odporúča fotoaparát s rýchlym automatickým zaostrovaním („čím rýchlejšie, tým lepšie“) a so stabilizáciou obrazu. Canon EOS 7D Mark II je vybavený systémom automatického zaostrovania so 65 bodmi krížového typu doplneným technológiou Dual Pixel CMOS AF, ktorá zvyšuje šance na úspešné zaostrenie pohybujúcich sa objektov, a to aj pri slabom svetle. Použitie najširšej možnej clony objektívu umožní do fotoaparátu vpustiť čo najviac svetla a zvýšiť tak rýchlosť uzávierky: „Preferujem objektívy so širokou clonou, pretože na ostré zachytenie zvierat v pohybe je potrebný krátky expozičný čas,“ hovorí Ossi.

6. Nechajte objekt snímania vyniknúť

Na dosiahnutie svojho osobitého štýlu charakterizovaného širokou clonou, ktorý zachytáva dokonale zaostrené zvieratá opticky oddelené od členitého pozadia, Ossi používa režim priority clony (režim Av) so širokou clonou. Pri zdokonalení svojich záberov uplatňuje aj postprodukciu: „Robím základné úpravy jasu, kontrastu a mierne doladenie farieb. Zväčša pomôžem zvieraťu, aby sa lepšie vynímalo na pozadí, tým, že ho zjasním alebo naopak stmavím pozadie. Snažím sa, aby moje zábery boli čo najvernejšie.“

Súvisiace články

„Nechajte sa inšpirovať“ je pre vás najdôležitejším zdrojom užitočných rád pri tvorbe fotografií, návodov pre kupujúcich a výstižných rozhovorov – všetko, čo potrebujete vedieť pri hľadaní toho najlepšieho fotoaparátu či tlačiarne, aby ste mohli vdýchnuť život svojmu najbližšiemu tvorivému nápadu.

Zobraziť všetky články

Súvisiace produkty