PRÍRODU

Monokulárny fotoaparát alebo ďalekohľad na pozorovanie vtákov – čo je pre vás vhodné?

Monokulárne fotoaparáty a ďalekohľady ponúkajú pri pozorovaní voľne žijúcej zveri rôzne výhody, ale čo je najvhodnejšie pre vaše potreby? Pozrieme sa na rôzne možnosti.
Muž stojaci medzi lístím vo vtáčej rezervácii, s fotoaparátom Canon PowerShot Zoom v jednej ruke a ďalekohľadom Canon okolo krku.

Pozorovanie vtákov vo voľnej prírode alebo v záhrade upriamuje vašu pozornosť a zmysly, takže je to neuveriteľne sústredená aktivita. Vďaka množstvu rozličných spevov, vzorov operenia a prejavov správania môžeme vždy hľadať niečo nové. Pre začiatočníkov existuje niekoľko možností na pozorovanie a snímanie vtákov zblízka – ale ktorá je pre vás najlepšia?

Ďalekohľad je tradičný nástroj na pozorovanie vtákov, ktorý ponúka neuveriteľné priblíženie a zároveň nízku hmotnosť a kompaktnosť, ale nie je schopný zaznamenať, čo vidíte.

Fotoaparát PowerShot ZOOM od spoločnosti Canon je monokulárny fotoaparát vybavený výkonným dlhým objektívom v tele, ktoré je dostatočne malé na to, aby sa zmestil do vrecka. Vďaka všestrannému zoomu s krokmi 100, 400 a 800 mm dokáže vaše obľúbené objekty priblížiť oveľa bližšie, nehovoriac o snímaní bohatých farebných fotografií a videí.

Alternatívou je kompaktný fotoaparát, napríklad Canon PowerShot SX740 HS, ktorý v sebe spája fotografie s vysokým rozlíšením a výkonný 40-násobný optický zoom a je ideálny pre pozorovateľov vtáctva, ktorí chcú posunúť svoje fotografovanie na vyššiu úroveň.

V tomto článku sa pozrieme na rôzne výhody monokulárnych fotoaparátov a ďalekohľadov a porovnáme fotoaparát Canon PowerShot ZOOM s ďalekohľadmi Canon 8x20 IS a Canon 10x30 IS II a kompaktnými fotoaparátmi, aby ste si mohli vybrať ten najlepší spôsob pozorovania vtákov.

Monokulárne fotoaparáty verzus ďalekohľady: plusy a mínusy

Muž čupí pri okraji potoka a drží fotoaparát Canon PowerShot ZOOM pri oku.

Model Canon PowerShot ZOOM ponúka čistý, praktický a kompaktný dizajn a je k dispozícii v bielej a čiernej farbe.

Muž sa opiera o drevený plot a drží pri očiach ďalekohľad Canon.

Optické hľadáčiky v ďalekohľadoch Canon 8x20 IS a Canon 10x30 IS II znamenajú, že si nebudete pri dlhšom pozorovaní namáhať oči.

Monokulárne fotoaparáty, napríklad Canon PowerShot ZOOM, poskytujú zväčšenie pre jedno oko, na rozdiel od ďalekohľadu, ktorý zabezpečí zväčšenie pre obe. Vďaka tomu sú vo všeobecnosti monokulárne fotoaparáty ľahšie a menšie, ale s podobným stupňom zväčšenia ako ďalekohľady.

Vďaka tejto ľahkej hmotnosti a prenosnosti je fotoaparát PowerShot ZOOM podobný ako smartfón, ale z diaľky zachytí oveľa detailnejšie a kvalitnejšie snímky ako váš telefón. Niektoré smartfóny možno propagujú veľké priblíženie, ale na snímanie fotografií a videí z diaľky sa používa kombinácia alternatívnych technológií, ako sú digitálny zoom, hybridný zoom a zložená optická konštrukcia. Preto je ich stabilizácia obrazu obmedzená a väčšinou nedosahujú kvalitu snímky ako samostatný fotoaparát. Fotoaparát PowerShot ZOOM ponúka ľahkú hmotnosť a vreckovú prenosnosť smartfónu, ale s oveľa výkonnejším a vysokokvalitným objektívom.

Ak si ceníte tú najlepšiu optickú kvalitu, ďalekohľad Canon 8x20 IS je vybavený precíznou optikou a tou istou povrchovou úpravou Super Spectra, aká sa nachádza v povestnom rade objektívov EF od spoločnosti Canon, vďaka čomu vám prináša neuveriteľne živý obraz s presným vykreslením farieb, takže vidíte vtáky v ich najväčšej veľkoleposti.

Podobne kompaktný a ľahký ďalekohľad Canon 10x30 IS II ponúka 10-násobné zväčšenie a je ideálny do prírody, na cestovanie a pozorovanie športu. Hlavnou výhodou je, že ďalekohľad má rovnakú technológiu optického stabilizátora obrazu, aká sa používa v objektívoch fotoaparátov značky Canon, na dosiahnutie dokonalej čistoty a na obmedzenie chvenia, takže môžete jasne pozorovať objekty na dlhé vzdialenosti. Ďalekohľad má aj optický displej, zatiaľ čo fotoaparát PowerShot ZOOM má elektronický hľadáčik (EVF).

Pár rúk drží čierny ďalekohľad Canon 8x20 IS pred telom.

Ďalekohľad Canon 8x20 IS váži len 420 g, takže si sotva všimnete, že vám visí okolo krku, aby ste sa mohli sústrediť hneď, ako si v diaľke všimnete pohyb.

Ruka vkladajúca fotoaparát Canon PowerShot ZOOM do vrecka huňatej krémovo-žltej bundy.

Vďaka svojej malej veľkosti – s hmotnosťou približne 145 g (vrátane karty)/144 g (len telo), nabíjaniu USB-C a veľkorysému času prevádzky môžete mať fotoaparát Canon PowerShot ZOOM vo vrecku alebo na zápästí pripravený na dôležité zábery divokej prírody.

Väčšia veľkosť a hmotnosť ďalekohľadov však znamená, že nie sú vždy praktické – väčšina z nich sa nezmestí do vrecka. Taktiež vám neumožňujú zachytávať snímky, ani meniť úroveň priblíženia. Keď ste na prechádzke a nechcete so sebou nosiť príliš veľa výbavy, PowerShot ZOOM je ideálne riešenie. Je nádherne diskrétny a zároveň vás dostane bližšie k vtákom, pretože môžete s ľahkosťou okamžite približovať a fotografovať. Stačí ho len zapnúť, namieriť a snímať – aj jednou rukou – vďaka jednoduchému rozloženiu tlačidiel bez komplikovaných ponúk.

Skutočnou prednosťou fotoaparátu PowerShot ZOOM je jeho rýchlosť. Keďže funguje plnoautomaticky, stačí len zamieriť a snímať bez rozmýšľania nad najlepšími nastaveniami.

Výkon dlhého objektívu vo vreckových rozmeroch

Usmievajúci sa muž si prikladá k tvári fotoaparát Canon PowerShot ZOOM a pozerá sa cez okno vtáčieho posedu.

Plne automatický výkonný procesor DIGIC 8 fotoaparátu Canon PowerShot ZOOM šetrí čas tým, že za vás premýšľa, aby ste zatiaľ mohli zachytiť magický moment skôr, než pominie.

Pár rúk drží smartfón vedľa fotoaparátu Canon PowerShot ZOOM, ktorý ukazuje, že sa pripojil pomocou aplikácie Canon Camera Connect.

Fotoaparát Canon PowerShot ZOOM sa dokáže pripojiť k vášmu telefónu cez Wi-Fi alebo Bluetooth pomocou aplikácie Canon Camera Connect, čo je ideálne, ak chcete k svojim záberom pridať informácie o polohe GPS a ak si chcete prezrieť svoje fotografie a hneď vybrať tie najlepšie.

Monokulárny fotoaparát Canon PowerShot ZOOM ponúka jedinečný zážitok z pozorovania vtákov, keďže sa drží oveľa pohodlnejšie než telefón alebo kompaktný fotoaparát. Na rozdiel od ďalekohľadu dokáže snímať detailné 12 MP zábery s vysokou rýchlosťou sériového snímania 10 snímok/s, ktorá je ideálna pre vtáky počas letu.

Pri pozorovaní vtákov a fotografovaní divokej prírody potrebujete na vyplnenie záberu opereným objektom dostatočné zväčšenie. Fotoaparát Canon PowerShot ZOOM v tomto ohľade exceluje, pretože umožňuje snímanie fotografií a videí vo vysokom rozlíšení. Využíva na to krokový zoom s dvoma optickými ohniskovými vzdialenosťami (100 mm a 400 mm) a 2x digitálny konvertor, ktorý vás dostane až na 800 mm. Jednoduchým pohybom spínača môžete okamžite prepínať medzi dĺžkami transfokácie, takže môžete priblížiť vzdialené objekty bez toho, aby ste museli odtrhnúť zrak od výnimočne jasného hľadáčika s rozlíšením 2,36 MP, ktorý je použiteľný aj pri jasnom dennom svetle bez odleskov na obrazovke. Vďaka zabudovanému 4-osovému optickému stabilizátoru obrazu je zobrazenie bez vibrácií, čo znižuje únavu očí.

Na rozdiel od tradičného monokulárneho fotoaparátu je model PowerShot ZOOM vybavený dobrou konektivitou – ponúka pripojenie Wi-Fi a Bluetooth na prepojenie s aplikáciou Canon Camera Connect s niekoľkými praktickými funkciami. Môžete ho napríklad pripojiť k mobilu na geografické označenie záberov, ktoré nasnímate, čo je ideálne, ak si chcete evidovať zazretia vtákov a zapamätať si miesto na neskôr. Môžete tiež zdieľať živý náhľad, aby ostatní videli to, čo vidíte vy, v reálnom čase.

Plnoautomatický režim za vás s prehľadom zvládne expozíciu a môžete jednoducho meniť nastavenia v jednoduchej ponuke.

Monokulárny fotoaparát, ďalekohľad alebo kompaktný fotoaparát: čo by vám najlepšie vyhovovalo?

Záber na fotoaparát Canon PowerShot ZOOM, ďalekohľad Canon a fotoaparát Canon na drevenej lavici v skrýši v prírode.

Monokulárny fotoaparát Canon PowerShot ZOOM s rozsahom zoomu 100 – 800 mm dokáže ponúknuť neuveriteľné zväčšenie malých a vzdialených objektov. Jeho 0,39-palcový hľadáčik EVF OLED umožňuje jasné a ostré pozorovanie s 2,36 miliónmi bodov a obnovovacou frekvenciou 59,94 snímok/s. Je to dokonalý doplnok výbavy každého pozorovateľa vtákov alebo dobrá alternatíva k objemnému a ťažkému vybaveniu.

Úžasné ďalekohľady so stabilizáciou obrazu od spoločnosti Canon ponúkajú pri pozorovaní vtákov neuveriteľný dosah a kvalitu a niet divu, že ďalekohľad je stálym spoločníkom generácií pozorovateľov. Ak však chcete niečo menšie a ľahšie, so schopnosťou zachytiť snímky, fotoaparát Canon PowerShot ZOOM ponúka porovnateľný telefotografický dosah a k tomu možnosti snímania fotografií a videozáznamu vo vysokom rozlíšení Full HD.

Fotoaparát Canon PowerShot ZOOM aj rad ďalekohľadov od spoločnosti Canon ponúkajú silné zväčšenie, ale monokulárny fotoaparát Canon má okrem obyčajného sledovania objektu aj schopnosť ho zachytiť. Ponúka tiež veľmi rýchly čas zapnutia, takže ho môžete doslova zobrať do ruky a snímať, aby ste nič nezmeškali.

Ak je pre vás najdôležitejšou súčasťou pozorovania vtákov fotografovanie, možno si radšej vyberiete kompaktný fotoaparát, napríklad Canon PowerShot SX740 HS. Jeho 40-násobný zoom je ideálny na snímanie záberov zblízka, zatiaľ čo vy si udržíte odstup, a snímač s rozlíšením 20,3 MP vám poskytne obrázky s vysokým rozlíšením, ktoré si môžete vytlačiť a hrdo vystaviť. Model PowerShot SX740 HS je väčší ako PowerShot ZOOM, ale namiesto elektronického hľadáčika má obrazovku, ktorá môže vyhovovať ľuďom, ktorí majú s hľadáčikom problémy.

Na fotografovanie je vonku množstvo krásnych vtákov a výber jedného z produktov PowerShot – a ďalekohľad poruke – vám pomôže na ceste za nimi. Prečo sa nevybrať do lesa na okraji mesta alebo do záhrady a nevyskúšať to ešte dnes?Napísala Lauren Scott

Súvisiace produkty

Súvisiace články