FOTOGRAFOVANIE DIVOKEJ PRÍRODY

Život po získaní ceny mladého fotografa voľne žijúcich zvierat v každoročnej súťaži

Fotografujete len pre zábavu alebo si chcete vybudovať z fotografovania kariéru? Marc Albiac a Michel d'Oultremont odhaľujú skryté tajomstvá svojho úspechu, ako sa vypracovali z mladých nadšencov fotografovania na ambasádorov spoločnosti Canon.
Canon Camera
Keď bol Marc Albiac tínedžerom, ktorý pričuchával k remeslu fotografa, on a jeho otec strávili celé hodiny na webovej stránke, kde sa poprední španielski fotografi zameriavajúci sa na voľne žijúcich živočíchov rozprávali o technikách, ktoré stoja za ich zábermi. Spomína si na fotografa s menom Mario Cea, ktorý vysvetľuje, ako vytvoril dvojitú expozíciu sovy v mesačnom svetle len pomocou jednej snímky. Rýchlo prešlo niekoľko rokov a Marc išiel prezentovať svoje dielo na významný fotografický veľtrh, na ktorom bol aj Mario. Marc je teraz ambasádorom spoločnosti Canon, ktorého meno sa spája s mnohými oceneniami vrátane každoročnej prestížnej ceny mladého fotografa voľne žijúcich zvierat, ktorú získal vo veku 14 rokov.

Teraz nám on a jeho kolega ambasádor Michel d'Oultremont, ktorý žije a pracuje v Belgicku a je dvojnásobným víťazom Ceny vychádzajúcej hviezdy roka za súbor fotografií divokej prírody, porozprávajú ako im táto súťaž naštartovala kariéru, a tiež poskytnú rady mladým fotografom prírody, ktorí by sa chceli vydať v ich stopách.
Portrét ambasádora spoločnosti Canon Marca Albiaca, ako nesie fotoaparát s pripojeným veľkým teleobjektívom.

Ambasádor spoločnosti Canon Marc Albiac často používa telekonvertory na dosiahnutie detailných záberov prírody, ktoré mu umožňujú zachytiť detaily z väčšej diaľky bez toho, aby vyplašil svoj objekt.

Portrét ambasádora spoločnosti Canon Michela d'Oultremont stojaceho v snehu.

„Najdôležitejšie je mať rešpekt k životu vo voľnej prírode, ktorý fotografujete. Je to nevyhnutné. Život v kontakte s voľne žijúcimi zvieratami je fantastický, ale musíte ich rešpektovať,“ hovorí ambasádor spoločnosti Canon Michel d'Oultremont.

Čo sa objavilo ako prvé – vaša láska k divokej prírode alebo vaša láska k fotografii?

Marc Albiac: Skôr ako som sa naučil chodiť ma rodičia brávali so sebou do hôr. Môj otec rád fotografoval krajinu a zvieratá v nej. Keď som mal sedem rokov, zmodernizoval svoje fotografické vybavenie a ja som „zdedil“ jeho fotoaparát Canon EOS 30D (jeho terajší nástupca je Canon EOS 90D). Moja láska k zvieratám prišla prvá. Fotoaparát bol nástrojom, ktorý mi umožnil vziať si túto divokú prírodu so sebou domov.

Michel d'Oultremont: Určite láska k divokej prírode. Začal som dosť intenzívnym pozorovaním vtákov, to trvalo tri roky. Fotografia je len médium, ktoré mi umožňuje zvečniť moje stretnutia s divo žijúcimi zvieratami. Mohol som sa venovať sochárstvu alebo maľbe, ale nemám na to talent. Prvé fotky som urobil v močarine. Ležal som v blate a čakal na vodné vtáky. Boli to obyčajné zábery, ale bolo úžasné priniesť si tieto zážitky domov. Močiar som mal od domu ani nie kilometer a pol, takže to skutočne vyhovovalo. Začal som s fotoaparátom Canon EOS 400D (teraz ho vystriedal Canon EOS 850D) a 20-ročným objektívom EF 300mm f/4L USM (teraz ho vystriedal Canon EF 300mm f/4L IS USM).
Modlivka usadená na boku ostnatej stonky rastliny.

Ambasádor spoločnosti Canon Marc Albiac mal len 14 rokov, keď nasnímal tento obrázok ťažko zachytiteľnej modlivky (Empusa pennata). Získal zaň cenu mladého fotografa voľne žijúcich zvierat roka v kategórii 11 – 14-ročných. Mark odfotil modlivku, ktorá sa dokáže maskovať, na pozadí bieleho papiera, aby bolo dobre vidieť jej pozoruhodný tvar. Zachytené fotoaparátom Canon EOS 5D Mark III (ktorý bol nahradený modelom Canon EOS 5D Mark IV) s objektívom Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM pri nastavení 1/100 s, f/18 a ISO 320. © Marc Albiac

Dva jelene so vzájomne zaseknutými parohami viditeľné pomedzi rozostrené lístie v noci.

Ambasádor spoločnosti Canon Michel d'Oultremont čakal štyri roky, kým sa mu podarilo zachytiť túto fotografiu súboja jeleňov v belgickom regióne Ardeny. „Každý rok som išiel na to isté miesto a dúfal, že zažijem tento neuveriteľný moment,“ hovorí. Zachytené fotoaparátom Canon EOS 5D Mark IV s objektívom Canon EF 400mm f/2.8L IS II USMCanon Extender EF 2x III pri nastavení na ohniskovú vzdialenosť 800 mm, 1/400 s, f/8 a ISO 400. © Michel d'Oultremont

Obaja ste získali uznanie už vo svojich začiatkoch a to cenami v každoročnej súťaži mladých fotografov voľne žijúcich zvierat. Čo si myslíte, čo ste urobili, že to viedlo k tomuto úspechu?

Michel: Vo všetkých súťažiach potrebujete šťastie. Šťastie, že vás vyberú, ale aj že získate cenu. Mal som dosť šťastia, aby som získal toto ocenenie dvakrát. Je to pre mňa česť a je príjemné vidieť, že môj pohľad na divoký svet oslovil porotu a verejnosť.

Marc: Nikdy som nefotografoval, aby som vyhral súťaž, urobil som to preto, lebo som chcel. Myslím si, že v tom je ten trik. Svoju víťaznú fotku som urobil v záhrade mojej starej mamy. Tam, kde trávite najviac času, nech je to kdekoľvek, tam urobíte tie najlepšie fotografie. Pri práci v blízkosti domova nepociťujete tlak, že o niekoľko dní musíte niekam letieť. A ak sa vám jeden deň nepodarí zachytiť obrázok, s ktorým ste spokojní, môžete sa jednoducho vrátiť na dané miesto na druhý deň.

Ako to bolo vyhrať – muselo to byť vzrušujúce, ale aj trochu ohromujúce?

Marc: Som dosť nesmelý, dokonca aj teraz, keď mám 22 rokov, a vtedy som mal 15, takže som bol nervózny. Bol to však sen, ktorý sa mi splnil. Poslali mi e-mail, v ktorom mi oznámili, že na jar som vyhral, ale ceremoniál sa konal až na jeseň, takže som o tom nikomu nepovedal šesť mesiacov.

Samozrejme, zúčastnil som sa aj iných súťaží, ale nezískal som žiadnu cenu. Jednou z najlepších vecí na fotografovaní je jeho subjektívnosť. Jedna fotografia sa môže páčiť niektorým ľuďom a iným sa nemusí páčiť – so súťažami je to rovnaké. Porote sa musí vaša fotografia páčiť viac ako ostatným, ale neznamená to, že táto fotografia je lepšia alebo horšia ako ostatné.

Podobne ako je to pri fotografovaní divokej prírody, aj fotografické súťaže si vyžadujú vytrvalosť. Pri fotografovaní divokej prírody je veľmi dôležité vytrvať, pretože vo väčšine prípadov sa zvieratá neobjavia a vy sa vraciate domov bez akýchkoľvek fotografií. Ale ak sa budete veľmi pokúšať urobiť fotografiu, ktorú tak chcete, nakoniec budete mať väčšiu šancu urobiť tú fotku, ako zostať doma.

Michel: Bol som skutočne prekvapený. Keď som bol mladý fotograf, pozeral som sa na víťazov každoročnej súťaže fotografov divokej prírody s obdivom. Je veľmi potešujúce a lichotiace, keď si môžem povedať, že moje fotky boli vybrané medzi najlepšie na svete.

Kľúčom je vytrvalosť, musíte sa neustále pokúšať, znova a znova. Som optimistický a dosť tvrdohlavý človek, takže ak nevidím zviera v nádhernom svetle, skúšam odznova a dúfam, že sa dočkám stretnutia svojich snov. Mal som fotku, ktorú som posielal tri roky do mnohých súťaží a nikdy ju nevybrali, až potom v roku 2014 – bol to obrázok, ktorý sa mi naozaj páčil, a myslel som si, že má dobrý potenciál.
Mačka divá, ktorá sa pozerá priamo do fotoaparátu, prechádza zasneženou krajinou.

Michel ležal v snehu v belgických Ardenách a čakal tam až do chvíle, keď mohol nasnímať tento úžasný záber mačky divej. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívom Canon RF 600mm f-4L IS II USM pri nastavení 1/250 s, f/4,5 a ISO 800. © Michel d'Oultremont

Mladý iberský medveď v zelenožltom lístí pripomínajúcom ihličie.

Marc bol v lete roku 2020 na horách so svojím strýkom a bratrancom, keď si všimol tohto divého iberského medveďa. „Čakal som v horách, kde som sa pokúšal zahliadnuť iberských vlkov a objavil sa tento mladý medveď. Páči sa mi to, čo predstavuje, úplná sloboda,“ hovorí. Zachytené modelom EOS-1D X Mark II (jeho nástupcom je fotoaparát Canon EOS-1D X Mark III) s objektívom Canon EF 500 mm f/4L IS USM a telekonvertorom Canon Extender 2x III pri nastavení s ohniskovou vzdialenosťou 1000 mm, 1/320 s, f/9 a ISO 1600. © Marc Albiac

Ako vám vaša výhra naštartovala kariéru fotografovania divokej prírody?

Marc: Vďaka získaniu tejto ceny a výhry v kategórii mládeže v súťaži Medzinárodná fotografia prírody MontPhoto 2011 som začal spolupracovať so spoločnosťou Canon Španielsko, organizovať workshopy a rozhovory na veľkých prírodných veľtrhoch spolu s fotografmi ako Mario Cea. Stále sa nepovažujem za profesionálneho fotografa, hoci ním som. V súčasnosti študujem biológiu na univerzite, teda to, čo som chcel študovať od piatich rokov.

Michel: Vďaka svojej prvej cene v roku 2014 som mohol spolupracovať s agentúrou Contrat a Davidom Hayesom na diele The Wait – krátky, 10-minútový dokumentárny film o mojom diele, ktorý sa potom často premietal. Konkurencia mi tiež pomohla dostať sa do povedomia širokej verejnosti. V roku 2015 som sa rozhodol skúsiť to s fotografiou divokej prírody na profesionálnej úrovni. To bolo hneď po ukončení štúdia fotografie, pokúsil som sa študovať biológiu na univerzite, ale rýchlo som to vzdal, pretože som uprednostňoval prácu v teréne a takýto luxus mi poskytla fotografia. Dal som si čas tri roky, aby som zistil, či je to uskutočniteľné. A teraz už to trvá šesť rokov.

Máte pocit, že ste si pri fotografovaní divokej prírody vytvorili svoj vlastný štýl?

Michel: Veľa fotografujem na základe pocitu, bez toho, aby som sa príliš zaoberal tým, čo bude fungovať a čo nie. Nevytváram si súbory, ale beriem veci tak, ako prichádzajú. Zvieratá v divokej prírode mi umožňujú zachytiť vlastné pocity pri stretnutiach s nimi tvárou v tvár.

Marc: Stále nevidím spoločný štýl na všetkých svojich fotografiách. Pre každé zviera sa snažím robiť rôzne štýly fotografií, nejaké viac dokumentárne a nejaké viac umelecké, nejaké čiernobiele, nejaké farebné, nejaké zábery zblízka, nejaké ukazujúce ich prirodzené prostredie. Najviac ma zaujíma fotografovanie stavovcov: cicavcov, vtákov, plazov a obojživelníkov. Musíte o nich niečo vedieť, aké sú ich zvyky a kde ich nájsť.
Detailný záber líšky obyčajnej hľadiacej priamo do fotoaparátu. Ňufák zvieraťa je zaostrený, zatiaľ čo ostatné črty sú mierne rozmazané.

Michel niekedy svojimi fotografiami pristupuje ku  kompozícii minimalisticky a presúva pozornosť na prirodzenú krásu svojich objektov. „V Japonsku ku mne podišla zvedavá líška obyčajná. Rozhodol som sa zaostriť na jej ňufák,“ hovorí o tomto nádhernom obrázku. Zachytené fotoaparátom Canon EOS 5D Mark IV s objektívom Canon EF 600mm f-4L IS II USM pri nastavení 1/2500 s, f/4 a ISO 2500. © Michel d'Oultremont

Ženetka skákujúca zo skaly na skalu v noci s hviezdami v pozadí, odfotená s dvojitou expozíciou.

Tento obrázok, ktorý dostal Marca do finále súťaže o cenu mladého fotografa voľne žijúcich zvierat roka 2015 v kategórii 15 – 17-ročných, vznikol vďaka dvojitej expozícii fotoaparátu. „Jedna expozícia bola zameraná na skákajúcu ženetku osvetlenú bleskom a druhá expozícia bola pre hviezdy v pozadí,“ vysvetľuje. Zachytené fotoaparátom Canon EOS 5D Mark III s objektívom Canon EF 17-40mm f/4L USM pri nastavení na ohniskovú vzdialenosť 40 mm,15 s, f/4 a ISO 1600. © Marc Albiac

Stále sa učíte a robíte ešte chyby, ktoré ste robili, keď ste začínali?

Marc: Áno. Ešte stále sa dopúšťam chýb. Napríklad, ak chcem nejaké zviera veľmi odfotografovať, znervózniem a pokúšam sa dostať o niečo bližšie. V niektorých prípadoch to znamená, že zviera utečie a ja prídem o fotku.

Michel: Povedal by som, že čakanie na zvieratá. Ak chcete zvieratá pozorovať bez toho, aby ste ich rušili, potrebujete veľa vedomostí o zvieratách vo voľnej prírode a veľa trpezlivosti. Ale to som sa naučil už v útlom veku. Vo všetkých smeroch som veľmi trpezlivý, čo znamená, že sa nenechám ľahko znechutiť a vždy si dokážem udržať optimizmus.
Diviačia rodina prechádzajúca v noci cez veľkú cestu osvetlenú pouličným osvetlením, čo vyzerá akoby použila vyznačený priechod pre chodcov.

Za tento nočný záber svine divej s prasiatkami, ktoré prechádzajú cez cestu, sa Marc dostal do finále súťaže o cenu mladého fotografa voľne žijúcich zvierat roka 2017 v kategórii 15 – 17-ročných. Diviaky sú rozšírené v Barcelone, kde môžu spôsobiť problémy miestnym ekosystémom a často sú príčinou zrážok na cestách. Zachytené fotoaparátom Canon EOS-5D Mark III s objektívom Canon EF 100mm f/2,8 Macro USM pri nastavení 1/25 s, f/2,8 a ISO6400. © Marc Albiac

Vtáčik s oranžovým, bielym a čiernym perím sediaci na trstine, ktorá sa pod jeho váhou silno ohýba, v zahmlenej krajine.

Na zachytenie tejto fotografie fúzatky trstinovej, ktorá sa uprostred bažinatého terénu chytá trstiny, použil Michel pohyblivý úkryt. Zachytené fotoaparátom Canon EOS 5D Mark III s objektívom Canon EF 500mm f/4L IS USM (ktorý bol nahradený objektívom Canon EF 500mm f/4L IS II USM) pri nastavení 1/2000 s, f/4,5 a ISO 800. © Michel d'Oultremont

S akými výzvami sa stretávajú mladí fotografi voľne žijúcich zvierat, ktorí sa pokúšajú preraziť?

Michel: Mladí fotografi chcú príliš rýchlo získať nespočetné množstvo lajkov ku svojim fotkám na sociálnych sieťach. Podľa mňa sa takéto preteky musia zastaviť, pretože práve tým, že chcete stále viac a viac, nakoniec skončíte tak, že budete pre prácu rušiť zvieratá.

Marc: Najťažšie je nájsť niekoho, kto vás vezme do terénu. Ja som mal šťastie, že moji rodičia sa zaujímali o hory a zvieratá, ale mám priateľov, ktorí túto príležitosť nemajú. Ak bývate vo veľkom meste ako Barcelona, je ťažšie vidieť širšie spektrum zvierat.

Akú jednu radu by ste dali amatérskym fotografom, ktorí by sa chceli vydať vo vašich stopách?

Michel: Skôr ako začnete zvieratá fotografovať, učte sa a čítajte o nich, a porozumejte im. To je veľmi dôležité. Zvieratá a životné prostredie musia mať pokoj a nesmú sa rušiť. Vyplašením zvieraťa kvôli fotke túto fotografiu pokazíte.

Marc: Foťte, čo sa vám páči, spôsobom, ktorý sa vám páči. Ak chcete fotiť čiernobielo, urobte tak. Ak chcete fotiť pomocou teleobjektívu, urobte tak. Nerobte fotky, o ktorých si myslíte, že by ste ich mali robiť, urobte si fotografie, ktoré chcete urobiť.


Autorka Rachel Segal Hamilton

Súvisiace produkty

Súvisiace články

 • Červená veverička pozerá priamo do fotoaparátu, keď prechádza kobercom vysušených listov a padlých lupeňov.

  FOTOGRAFOVANIE DIVOKEJ PRÍRODY

  Tipy na fotografovanie divokej prírody

  Tipy a techniky, ktoré vám pomôžu posunúť fotografovanie divokej prírody na novú úroveň a vyťažiť z fotoaparátu a objektívov Canon maximum.

 • Záber zblízka na hnedú skákavku.

  MAKRO FOTOGRAFIA

  Objavte svet hmyzu

  Odhaľte tajomné životy drobných tvorov vďaka radám Pierra Anqueta.

 • A swan on a body of water glistening in golden light.

  FOTOGRAFOVANIE DIVOKEJ PRÍRODY

  Najlepšie objektívy na fotografovanie divokej prírody

  Tvorte úchvatné snímky voľne žijúcich zvierat a vtákov s týmito prémiovými a zoomovými objektívmi.

 • EOS 90D

  FOTOGRAFOVANIE DIVOKEJ PRÍRODY

  Fotografie divokej prírody fotoaparátom Canon EOS 90D

  Prezrite si pozoruhodné výsledky fotografovania voľne žijúcich živočíchov, o ktoré sa pričinil Markus Varesvuo pomocou fotoaparátu Canon EOS 90D.