FOTOGRAFOVANIE DOMÁCICH ZVIERAT

Najlepšie tipy, ako zachytiť roztomilé zábery domácich zvierat

Skúsený fotograf dokáže záberom skutočne zachytiť osobnosť domáceho zvieraťa – či už je hravé, zvedavé, rezervované alebo prítulné. Tu je profesionálna fotografka Cat Race na návšteve vo zvieracom útulku, aby nasnímala pútavé zábery a ponúka majiteľom domácich zvierat návrhy, ktoré si môžu vyskúšať doma.
Jazvečík stojí za bazénom s loptičkami, ktorý je rozostrený v popredí. Autor: Cat Race, zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon EF 35 mm f/1,4L IS II USM.

Dvojica fotografov Cat a Michael, ktorý stoja za značkou CatsDog Photography, spoločne vytvárajú nezabudnuteľné zábery psov, mačiek, králikov a iných zvierat. Cat fotografuje, zatiaľ čo Michael pracuje so zvieratami, a spoločne plánujú zábery a ich kompozíciu.

Fotografia môže ovplyvniť výsledok adopcie domácich zvierat, najmä v prípade zvierat, ktoré sú menej fotogenické alebo nevyzerajú na fotografiách tak dobre. Cat a Michael sa tentokrát vydali do útulku RSPCA v anglickom Prestone, aby nasnímali atraktívne portréty v snahe pomôcť niektorým zvieratám nájsť si nový domov.

Počas snímania sme požiadali Cat, aby sa podelila o svoje tipy, ako skutočne zachytiť podstatu domáceho zvieraťa, od použitia správneho vybavenia a nastavení fotoaparátu až po dosiahnutie toho, aby neposedné zvieratá pózovali.

1. Neponáhľajte sa

Fotografka domácich zvierat Cat Race sedí na zemi a kŕmi maškrtami jazvečíka.

Než začnete fotografovať, je dôležité, aby ste sa zoznámili so zvieraťom a nechali ho zvyknúť si na vašu prítomnosť. Platí to najmä pre nesmelé zvieratá, ako je aj jazvečíčka Eva (na obrázku). „Než začnete snímať, pokúste sa váš objekt motivovať, aby urobil nejaký trik, napríklad ho nechajte sadnúť na povel, a potom mu dajte za odmenu maškrtu,“ odporúča fotografka domácich zvierat Cat Race. „Vaše zviera pochopí, že keď splní povel, dostane odmenu, a fotografovanie si spojí so zábavou.“

Jazvečík sa pozerá priamo do fotoaparátu. Pes je zaostrený a pozadie je rozmazané. Autor: Cat Race, zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM.

Vďaka funkcii elektronickej uzávierky fotoaparátu Canon EOS R6 môžete stlačiť uzávierku potichu, čo je neuveriteľne užitočné pri fotografovaní úzkostlivých zvierat, ako je Eva. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM (jeho nástupcom je Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM) pri nastavení 110 mm, 1/500 s, f/3,5 a ISO 1600. © CatsDog Photography

Fotografovanie každého zvieraťa môže byť nepredvídateľné, pretože často ony určujú pravidlá, najmä ak sa pracuje so zachránenými zvieratami. Cat verí, že je dôležité, aby si zviera zvykalo na vašu prítomnosť. Počas nadväzovania vzťahu si môžete zároveň premyslieť, ako chcete zábery nasnímať.

Na začiatok môžete zvieratá fotografovať počas spánku. Takto si budete môcť vyskúšať rôzne uhly a nájsť správne nastavenia bez toho, aby ste museli vymýšľať, ako udržať ich pozornosť. Ak má fotoaparát tichú uzávierku alebo tichý režim, je dobré ich aktivovať.

Keď ste pripravení, skúste sa so zvieraťom pohrať alebo ho nalákať na maškrty, aby ste zaujali jeho pozornosť, zatiaľ čo nasnímate niekoľko záberov. Uistite sa však, že ste venovali dostatok času úprave nastavení fotoaparátu. „Niekedy ľudia robia zvuky alebo používajú pískacie hračky ešte predtým, než majú pripravené správne osvetlenie alebo kompozíciu. Na zvieratá toto nebude fungovať donekonečna,“ hovorí Michael.

Trpezlivosť je však v tomto prípade kľúčová. Zviera sa môže zdať príliš vzrušené, pretože pociťuje úzkosť. Keď budete zvieratám príliš dlho dávať príkazy, aby si sadli alebo zostali na mieste, hrozí, že ich vystresujete a ony budú chcieť z miesta odísť. „Nakoniec toho pes už bude mať plné zuby,“ hovorí Cat. „Zo skúsenosti vieme, že to nie je dobrá cesta. Aj keď sa musíte tohto záberu vzdať a prejsť na niečo iné, urobte to a zviera sa zase upokojí. Zachytiť jeho osobnosť môžete len vtedy, keď je v pohode.“

Je tiež dôležité uvedomovať si rozdiely medzi psami, mačkami a inými druhmi domácich zvierat. Každé zviera je jedinečné, takže tomu budete musieť prispôsobiť štýl fotografovania. „Vo všeobecnosti platí, že fotografovanie psa bude hladšie, ak bude mať pes pocit, že sa rozhoduje sám, no v prípade mačiek je to pravda dvojnásobne,“ hovorí Michael. „Položte škatuľu na zem a mačka do nej vlezie, ale ak položíte mačku do škatule, okamžite z nej utečie.

„Pokiaľ ide o králiky, tie vás nebudú počúvať vôbec, takže s tým musíte pracovať. Králika môžete fotografovať napríklad ponad plece osoby, ktorá ho drží. Pre nás má fotografovanie v záchrannej stanici aj ten zmysel, že vďaka tomu môže zviera objaviť niekto, kto si ho bude chcieť adoptovať.“

2. Najlepšie vybavenie na fotografovanie domácich zvierat

Tigrovaná mačka sedí v huňatom pelechu a pozerá sa priamo do fotoaparátu. Autor: Cat Race, zachytené fotoaparátom Canon EOS 5D Mark III s objektívom Canon EF 50mm f/1,4 USM.

Pri fotografovaní mačiek musíte byť vždy ostražití, vzhľadom na ich nepredvídateľnú povahu. Nechajte ich vojsť do záberu a buďte pripravení ich nasnímať, keď nastane ten správny okamih. Zachytené fotoaparátom Canon EOS 5D Mark III (ktorý bol nahradený modelom Canon EOS 5D Mark IV) s objektívom Canon EF 50mm f/1.4 USM pri nastavení 1/200 s, f/4 a ISO 125. © CatsDog Photography

Fotografka domácich zvierat Cat Race pripevňuje objektív EF k fotoaparátu Canon EOS R6 pomocou adaptéra EF-EOS R.

Vďaka adaptéru Canon Mount Adapter EF-EOS R mohla Cat bez problémov využívať svoju obľúbenú súpravu objektívov EF s modelom fotoaparátu EOS R6, ktorý použila na toto snímanie. Hoci má tendenciu veci vo svojej taške s výbavou občas „pomiešať“, takmer vždy má so sebou objektívy Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM a Canon EF 16-35mm f/2.8L II USM (jeho nástupcom je Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM).

Cat a Michael veria, že kľúčové je mať veľa možností. Cat vždy nosí vo výbave objektívy Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM a Canon EF 16-35mm f/2.8L II USM, aby mohla zachytiť najrôznejšie druhy záberov. Zdôrazňuje však tiež dôležitosť používania rôznych objektívov. „Mám toľko objektívov, že so sebou na fotografovanie nebrávam vždy tie isté,“ konštatuje. „Ak používate zakaždým len jeden objektív – povedzme model s ohniskom 135 mm – dosiahnete vždy len jeden konkrétny vzhľad.“

Pre túto návštevu vo zvieracom útulku Cat zvolila fotoaparát Canon EOS R6. Keďže predtým používala model EOS 5D Mark III, mala už množstvo objektívov EF, ktoré použila pre model EOS R6 pomocou adaptéra Canon Mount Adapter EF-EOS R. „Vôbec som si neuvedomila, že používam adaptér, čo je dôkazom jeho hladkého fungovania,“ hovorí. „Veľmi sa mi páči aj dotyková obrazovka modelu EOS R6, pretože je veľmi intuitívna a umožňuje rýchlo meniť nastavenia, čo je pri fotografovaní zvierat naozaj užitočné, napríklad keď môžete rýchlo zaostriť ťuknutím na obrazovku.“

Pri fotografovaní z neobvyklých uhlov je praktický aj polohovateľný displej, pričom výklopná dotyková obrazovka modelu EOS R6 sa otáča až o 270° a umožňuje tak kreatívne snímanie. Pôsobivé automatické zaostrenie navyše dokáže zachytiť oči zvieraťa a sledovať ich v rámci záberu.

3. Najlepšie nastavenia fotoaparátu pre fotografovanie domácich zvierat

Huňatá ryšavá mačka leží v rohu a pozerá sa do fotoaparátu. Autor: Cat Race, zachytené fotoaparátom Canon EOS 5D Mark III s objektívom Canon EF 50mm f/1,4 USM.

Ak vaša mačka odmieta pózovať, skúste ju fotografovať, keď oddychuje vo svojom prirodzenom prostredí a v dobre osvetlenom priestore. Zachytené fotoaparátom Canon EOS 5D Mark III s objektívom Canon EF 50mm f/1.4 USM pri nastavení na 1/200 s, f/3,2 a ISO 100. © CatsDog Photography

Čierno-biela mačka s veľkou čiernou škvrnou pod nosom sa pozerá nahor do fotoaparátu. Autor: Cat Race, zachytené fotoaparátom Canon EOS 5D Mark III s objektívom Canon EF 50mm f/1,4 USM.

Držte v blízkosti fotoaparátu maškrty, aby ste upútali pozornosť psa. Funguje to aj na mačky a môžete tak zachytiť ich zábery zblízka. „Chcete, aby sa ľudia pozreli na fotografiu a aby ich zviera na nej skutočne oslovilo,“ hovorí Cat. Zachytené fotoaparátom Canon EOS 5D Mark III s objektívom Canon EF 50 mm f/1.4 USM pri nastavení 1/200 s, f/3,2 a ISO 100. © CatsDog Photography

Nastavenia, ktoré je vhodné použiť pri fotografovaní domácich zvierat, závisia od vzhľadu, ktorý sa snažíte dosiahnuť. „Myslím si, že sme oveľa rôznorodejší než mnohí iní fotografovia domácich zvierat,“ vysvetľuje Michael. „Mnohí radi používajú dlhé objektívy a širokú clonu, čo vytvára zasnený štýl. Vyzerá to skvele, ale my radi do záberov zahŕňame čo najviac detailov.“

Cat súhlasí: „Na fotografoch obdivujem najmä to, keď dokážu zachytiť skutočný pocit z priestoru a okolie zvieraťa," hovorí.

Ak chcete vytvoriť akčné zábery zvierat v pohybe a nebojíte sa pracovať v manuálnom režime (M), skúste nastaviť aspoň 1/1000-sekundovú rýchlosť uzávierky, strednú clonu, napríklad f/5,6 alebo f/8, a ISO približne 400 až 800 mm, v závislosti od svetelných podmienok. Pre portréty zvierat je však typicky vhodnejšia rýchlosť uzávierky 1/200 s, zvyčajne so širšou clonou f/2,8 alebo f/1,8 a nižším ISO, ak to osvetlenie umožňuje.

Ak ešte len začínate alebo sa s fotoaparátom stále zoznamujete, pre akčné zábery je ideálne zvoliť režim priority uzávierky (Tv), v ktorom si vyberiete rýchlosť uzávierky a fotoaparát zvolí clonu, zatiaľ čo pre statickejšie portréty skvelo funguje režim priority clony (Av), v ktorom sa rozhodnete pre clonu a fotoaparát zvolí rýchlosť uzávierky.

V konečnom dôsledku sa oplatí experimentovať s rôznymi kombináciami nastavení, aby ste získali želaný vzhľad. Ak nemáte dostatočne trpezlivé zviera, na ktorom by ste mohli trénovať, môže skúsiť namiesto neho použiť náhradu, napríklad hračku.

Zároveň je dôležité pracovať aj s pozadím, ktoré máte k dispozícii, a ak sa nemôžete dostať na žiadne pekné miesto, je dobré použiť dlhý objektív, s ktorým pozadie rozostríte.

4. Zachytenie zvierat v prirodzených polohách

Nemecký ovčiak nakukuje cez tunel a pozerá sa priamo do fotoaparátu. Autor: Cat Race, zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon EF 16-35mm f/2.8L II USM.

Používanie rekvizít môže byť užitočné, ak nemôžete zvieratá vziať na fotogenickejšie miesta. Napríklad látkový tunel môže záberu dodať väčšiu tvorivosť, najmä ak má váš objekt hravú a zvedavú povahu, ako Zeus. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon EF 16-35 mm f/2.8L II USM pri nastavení 33 mm, 1/320 s, f/2,8 a ISO 1250. © CatsDog Photography

Fotografka domácich miláčikov Cat Race mieri fotoaparátom cez tunel, aby nasnímala záber nemeckého ovčiaka.

Ak máte so sebou osobu, ktorá má so zvieraťom pracovať, dajte jej jasné pokyny, aby ste dosiahli želaný záber. Táto osoba môže zviera usmerňovať pomocou maškŕt a hračiek. „Pri práci s domácimi zvieratami sa vždy snažím docieliť, aby som zachytila ich osobnosť,“ hovorí Cat. „Robíme to tak, že dbáme, aby sa uvoľnili.“

V útulku sa Cat a Michael rozhodli fotografovať zvieratá mimo kotercov. "Nechceli sme ich fotografovať „za mrežami“,“ hovorí Michael. „Keď si vyberiete príbeh jedného konkrétneho zvieraťa, môžete tým v ľuďoch vzbudiť záujem o neho a potenciálne aj o všetky zvieratá v útulku.“

Dobrým nápadom je aj voľba uhla, ktorý zvýrazní sympatické povahové črty zvieraťa. Platí to najmä pre zachránené zvieratá, pretože im to môže pomôcť nájsť si nový domov. „Posaďte ich pod miernym uhlom a ak je to možné, nechajte ich obzrieť sa cez plece,“ pokračuje Michael.

Poloha, v ktorej chcete zviera zachytiť, bude úplne závisieť od jeho veľkosti. „Ak napríklad pracujete s malým psom, môžete skúsiť docieliť, aby sa postavili na zadné nohy,“ hovorí. „Ak je to skutočne aktívny pes, ktorý nedokáže sedieť bez pohybu, môžete skúsiť urobiť niekoľko akčných záberov, ale bežne takéto psy fotografujem na vôdzke.“ Psy sa odporúča fotografovať bez vôdzky len vtedy, ak počúvajú príkazy a dokážu pokojne sedieť. 

Záber zblízka môže takisto vytvoriť pôsobivý výsledok. Cat odporúča snímať blízko úrovne podlahy, aby ste boli na úrovni očí zvieraťa a nepôsobili naň zastrašujúco. Ak je to možné, pokúste sa zaostriť na oči – dodá to vašim záberom emócie. Na tento účel sa na modeli Canon EOS R6 skvelo hodí funkcia automatického zaostrenia na oči.

Prípadne, ak sa usilujete o dynamický záber, snímajte z vysokého uhla nad zvieraťom. Nie vždy sa to odporúča v prípade zachránených zvierat, ktoré by mohli byť pri fotografovaní zhora trochu nervózne, ale je to ideálne pre vaše domáce zvieratá, ak majú dostatočné sebavedomie.

„Keď si aspoň troch vytvoríte vzťah, môžete podržať maškrtu v blízkosti objektívu alebo poprosiť niekoho, aby pri vás mával loptičkou, a môžete sa nakloniť nad zviera a fotografovať, ako sa na vás pozerá. Niekedy tak vzniknú skutočne pútavé snímky,“ hovorí Cat.

Ak nemáte pomocníka alebo ide o mimoriadne zložitý uhol, skúste snímať na diaľku, ale nikdy zviera do záberu netlačte, ak cítite, že začína byť nepokojné alebo vzrušené. „Ak sa zvieratá príliš rozrušia alebo vystresujú, nepokračujte,“ vysvetľuje ďalej Cat. „Aj keby ste malo o tento záber prísť a prejsť na niečo iné, urobte to. Zviera sa musí cítiť uvoľnene, inak neprejaví svoju osobnosť.“

5. Fotografovanie čiernych zvierat

Mačka s prevažne čiernou srsťou sa pozerá priamo do fotoaparátu. Autor: Cat Race, zachytené fotoaparátom Canon EOS 5D Mark III s objektívom Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM.

Adopcia čiernych mačiek štatisticky trvá dlhšie ako pri mačkách iných farieb, často aj kvôli spôsobu, akým sa fotografujú. So správnym svetlom však môžete vytvoriť rozkošný a sympatický záber. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS 5D Mark III s objektívom Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM pri nastavení 47 mm, 1/320 s, f/7,1 a ISO 320. © CatsDog Photography

Nemecký ovčiak sedí v bazéne s loptičkami a pozerá sa nahor do fotoaparátu. Autor: Cat Race, zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon EF 16-35mm f/2.8L II USM.

Zvieratá s väčším sebavedomím, ako nemecký ovčiak Zeus, je možné odfotografovať zhora a vytvoriť tak dynamický záber. Držte vedľa objektívu maškrtu alebo hračku, aby ste dosiahli skvelý očný kontakt. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon EF 16-35 mm f/2.8L II USM pri nastavení 35 mm, 1/320 s, f/2,8 a ISO 1600. © CatsDog Photography

Zvieratá s tmavou srsťou môžu viesť fotoaparát k podexponovaniu záberu. Výskum dokonca ukázal, že čierne zvieratá, najmä mačky, majú menšiu šancu na adopciu, okrem iného aj preto, ako vyzerajú na fotografiách. Oveľa ľahšie je fotografovať zvieratá svetlejších farieb. Michael poznamenáva, že zvieratá všetkých ostatných farieb vyzerajú na fotografiách dobre aj pri horšom svetle, pre zvieratá s tmavou srsťou to však neplatí. Ale nezúfajte. „Ak na snímaný objekt dopadá priame svetlo, bude vyzerať skvele,“ povzbudzuje.

Cat dodáva: „Venujte veľkú pozornosť polohe zdroja svetla. Ak je svetelný zdroj jasný, natočte zviera oproti nemu, aby ste mali menší kontrast.“

Okrem toho je dôležité zohľadniť aj pozadie. „Ak je pozadie príliš tmavé, s väčšou pravdepodobnosťou s ním zviera splynie,“ hovorí Michael. „Skvelým spôsobom na dosiahnutie rozlíšenia môže byť aj použitie reflektora na zintenzívnenie svetla pod bradou zvieraťa.“ Ak nemáte reflektor, nebojte sa. Môžete si ho jednoducho vytvoriť doma pomocou kartónovej škatule a kuchynskej fólie – podobne ako aj iné príslušenstvo.

Rady Cat o fotografovaní vašich domácich zvierat a zachránených zvierat vám môžu pomôcť zachytiť ich osobnosť. „Naozaj chcete, aby sa ľudia pozreli na zviera a vytvorili si k nemu vzťah, či už preto, že chcú portrét, ktorý im ho bude pripomínať v ďalších rokoch, alebo aby sa naň pozreli a povedali si: "Ten pes skvelo zapadne do našej rodiny a pomôže nám vytvoriť dokonalý domov,“ hovorí.

Vďaka času, ktorý Cat a Michaela venovali zvieratám v útulku, si tieto zvieratá našli dokonalé rodiny. Jazvečíčka Eva je už adoptovaná, zatiaľ čo nemecký ovčiak Zeus čaká na stretnutie so svojimi potenciálnymi novými majiteľmi. Pred príchodom do útulku žil Zeus v domácnosti s viacerými zvieratami, na ktorých bolo vidieť znaky týrania. Vystriedal viacero útulkov, čo pre nemeckého ovčiaka nie je ideálne, ale dúfame, že nájde domov, kde bude môcť chodiť na prechádzky a dostávať veľa pozornosti. 

Keď budete chcieť nabudúce zachytiť úžasné šibalstvá vášho domáceho miláčika, experimentujte s týmito radami. Alebo môžete spraviť niečo pre svoju komunitu a pomôcť ako dobrovoľník v miestnom útulku s fotografovaním zvierat, aby sa zvýšila ich šanca na adopciu. Podeľte sa o svoje zábery pomocou hashtagu #LiveForTheStory,a označenia @canonemea. 

Autor: Astrid Pitman

Súvisiace produkty

Súvisiace články

 • PORTRÉTY DOMÁCICH ZVIERAT

  Zábavné a slávnostné portréty domácich zvierat

  Jednoduché tipy, triky a techniky na zachytenie úžasných záberov domácich zvierat počas Vianoc.

 • PORTRÉTNA FOTOGRAFIA

  Najlepšia základná súprava na portrétne fotografie

  Fotoaparáty a objektívy pre každý druh portrétnej fotografie.

 • DOMÁCE PROJEKTY

  3 podomácky vyrobené fotografické doplnky

  Vytvorte si vlastný softbox, valec na bodové svetlo a vrecko na stabilizáciu fotoaparátu.

 • PORTRÉTNA FOTOGRAFIA

  Tipy na fotografovanie portrétov

  Vylepšite svoje portrétne fotografie pomocou týchto najlepších rád a techník.