Long exposure lights

Žiarivá perspektíva fotografií snímaných pri slabom svetle.

Porozprávali sme sa s fotografom Nigeom Levantermanom, ktorý sa špecializuje na zachytávanie nočných mestských scenérií oplývajúcich energickou farebnosťou. Majstrovským spracovaním dlhej expozície a vyladením kontrastu žiarivých svetiel vytvára Nige dynamické a pulzujúce príbehy.

Nige, prezraďte nám niečo o sebe – kde má korene vaša vášeň pre fotografovanie?

Keď som dostal novú prácu v Londýne, chcel som mesto preskúmať a spoznať. Na to, aby som sa o ňom niečo dozvedel, som využíval fotografovanie. Vtedy som začal fotografovať na mobilnom telefóne. Chcel som však vyskúšať fotografovanie pri slabom svetle a dlhú expozíciu, a s mobilom som bol už v podstate na hraničných hodnotách. Tak som prešiel na digitálnu zrkadlovku.

Nemal som žiadnu odbornú prípravu – základy som sa naučil z návodov na kanáli YouTube a počúval som svoj inštinkt. Len som skúšal, učil som sa a dopracoval som sa tam, kde som dnes.

Čo vás fascinuje na záberoch snímaných pri slabom svetle?

Veľmi rád zachytávam pohyb a kontrast jasného osvetlenia na nočných záberoch. Na oživenie scény sa snažím využívať energiu z dopravy, ľudí a farieb.

Nige, radi využívate dlhú expozíciu. Môžete nám priblížiť, ako to robíte?

Najdôležitejšie je nájsť si dobré miesto na státie. Musíte zaujať dobré stanovisko, kde vás neohrozuje doprava, a ktoré musí byť zároveň stabilné, pretože akýkoľvek pohyb rozmaže záber. Ak fotografujete slávne či kultové miesta, počítajte s davmi ľudí, ktorí by vám mohli prekážať vo výhľade.

Pokiaľ ide o samotné fotografovanie, postavte fotoaparát na statív, použite objektív s čo najmenšou clonou a zaostrite na bod uprostred fotografie. Potom prepnite na manuálny režim, použite pomalú uzávierku (5 – 30 sekúnd) a získate dlhšiu expozíciu.

Fotografom, ktorí ešte len začínajú s dlhou expozíciou odporúčam, aby použili nastavenie „Priorita clony“. Fotoaparát tak urobí polovicu práce za nich. V tomto prípade začnite s clonou F14, citlivosťou ISO nastavenou na hodnotu 100 a použite prioritu uzávierky. Váš fotoaparát rozhodne o dĺžke expozície, a pokiaľ to bude menej ako 30 sekúnd, dosiahnete slušný výsledok.

@Nige Levanterman

Aké vybavenie značky Canon používate na snímanie fotografií so slabým svetlom?

Momentálne mám tri. Mám fotoaparát Canon EOS 5DS R, ktorý využívam na časozberné snímky, pretože 50-megapixelové fotografie je možné konvertovať na video v rozlíšení 8K. Mám tiež model Canon EOS 5D Mark IV a nový Canon EOS R. Pokiaľ ide o objektívy, odporúčam použiť F2.8 – snímajú omnoho ostrejšie nočné zábery, pretože majú skutočne dobrý výkon pri slabom svetle. Aj s objektívom F2.8 či dokonca F1.4 môžete zachytiť slušné fotografie s dlhou expozíciou bez statívu.

Používate veľa efektov. Čo by ste radili tým, ktorí začínajú s úpravou fotografií?

Prvá chyba, ktorú robia všetci vrátane mňa je, že fotografie príliš presýtia. Vyhnite sa tomu a pri úprave fotografií sa snažte, aby vyzerali realisticky.

Bohužiaľ neexistuje žiadny ťažký a rýchly spôsob, ako získať zručnosti na úpravu fotografií. Ak ste ešte nikdy nepoužívali balíky na úpravu fotografií, venujte tomu čas a pohrajte sa s nimi. Na kanáli YouTube je množstvo bezplatných návodov, ktoré sú super pre všetky úrovne.

Podstatné je, aby ste našli svoj vlastný štýl – inšpirujte sa u druhých, ale nekopírujte ich.

Na ktorých miestach najradšej fotografujete v noci a prečo?

Priťahujú ma miesta, kde to žije, kde je veľa ľudí, dopravných prostriedkov a svetiel. Preto mám rád sviatky. Vďaka dekoratívnemu osvetleniu, rušným trhoviskám a rôznym výstavám je toto obdobie v roku ideálne na fotografovanie pri slabom svetle.

@Nige Levanterman

Aké sú 3 najdôležitejšie rady, ako zvládnuť techniku fotografovania pri slabom svetle?

Investujte do dobrého statívu. Skutočnú ostrosť dosiahnete iba ak bude fotoaparát úplne nehybný – nechcený pohyb spôsobí, že sa na fotografii niečo rozmaže.

Keď si vyberiete objekt fotografie, prepnite na manuálne zaostrovanie, inak sa fotoaparát bude stále snažiť zaostriť na ostatné prvky v pohybe, napríklad na okoloidúcich ľudí alebo autá. Vyberte si miesto zaostrenia, stlačte spúšť do polovice a objektív prepnite na manuálny režim.

Najprv si osvojte základné techniky fotografovania pri slabom svetle, až potom investujte do objektívu. Nový objektív úplne zmení váš štýl a pomôže vám ďalej sa vyvíjať. Skôr ako som prešiel z mojej prvej digitálnej zrkadlovky som mal asi štyri objektívy.

Čo ešte môžeme očakávať od vášho fotografovania, Nige?

Stále sa zaoberám novými nápadmi. Rozhodol som sa, že budem iný – preto som nafotografoval veľa kultových budov po svojom. Tak sa asi budem posúvať stále vpred a držať krok s dobou a s tým, čo si vyžadujú sociálne médiá.

@Nige Levanterman


Odporúčané vybavenie

Canon EOS 2000D

Canon EOS M50Napísala Sasha Newburyová