KREATÍVNA TLAČ

Naučte sa všímavosti s tvorivým vedením denníka

Autorka a ilustrátorka Kia Marie Huntová nám vysvetlí, že vedenie denníka môže byť spôsobom, ako vyjadriť svoju tvorivosť a zároveň zlepšiť svoje duševné zdravie.
Osoba píše do zošita s výstrižkami, stránky sú plné fotografií a nálepiek.

Keď svojim myšlienkam dovolíte, aby prúdili na stránku denníka, môže vám to priniesť inšpiratívne tvorivé uvoľnenie, ale je to aj skvelým spôsobom, ako uvažovať o svojich pocitoch. Ak vedením denníka strávite len 20 minút denne, môže to zosilniť váš pocit pohody, najmä keď viete, že ho uvidia iba vaše oči. A čo je na tom skutočne skvelé? Vedenie denníka zvládne úplne každý. Neexistujú žiadne pravidlá, len papier pred vami pripravený vyjadriť všetko, čo v daný deň cítite – či už prostredníctvom slov, kresieb, koláže, alebo vlastných vytlačených fotografií.

Autorka a ilustrátorka Kia Marie Huntová, ktorá si vedie svoj denník, vytvorila sériu detských denníkov s aktivitami My Awesome Year (Môj úžasný rok). Má aj vlastné papiernictvo na platforme Etsy a vyrába mesačné súpravy na vedenie denníka pre svoju rastúcu komunitu Journal Club.

Pre Kiu je to počas celého jej života tvorivý spôsob vyjadrenia. „Kedysi som hovorievala, že som sa ku kreatívnemu vedeniu denníka dostala, lebo som si chcela zaznamenávať spomienky počas roka, ktorý som strávila cestovaním po Uruguaji a Brazílii,“ hovorí. „Nedávno som však objavila množstvo ručne vyrobených denníkov z detstva. Zdá sa, že som kreatívne vedenie denníka vždy milovala – len som si k nemu musela znovu nájsť cestu.“

Podľa Kie je vedenie denníka aj skvelým spôsobom, ako spoznať sám seba. Jej účet @kia.creates na Instagrame má 15,7 tisíca sledovateľov a Kia vedie aj stránku na Instagrame @inspiringjournals. „Okrem toho, že je vedenie denníka očistnou aktivitou, ide o priestor, kde sa môžete prejaviť takí, akí ste, bez očakávaní či obmedzení – je to veľmi oslobodzujúce. Vždy, keď tvoríte, sa o sebe dozvedáte stále viac,“ dodáva.

1. Nájdite svoj štýl tvorby denníka

Osoba s otvoreným denníkom s množstvom farebných kresieb a nálepiek pred plnou knižnicou.

„Pri vedení denníka je dôležité zachytiť moment a uchovať si ho, aby si ho vaše budúce ja mohlo prečítať,“ pripomína Kia, „ale rovnako dôležité je aj to, aby ste si užívali prítomnosť.“

Žena píše na ružovo-bielej klávesnici počítača.

„Vedenie denníka je ako odtlačok prsta – každý denník je jedinečný a neexistuje jediný správny spôsob, ako zapĺňať jeho stránky,“ hovorí Kia. „Zvyknem začať so zafarbením strany a zvyčajne doplním ozdoby, ktoré sa hodia k téme. Dlhý čas strávim tlačením fotografií, výberom nálepiek a [ozdobnej lepiacej] pásky washi,“ vysvetľuje.

Či už je váš štýl minimalistický a odvážny, alebo milujete farebnú dúhu, nechajte zo stránok zažiariť svoju osobnosť. Môže sa líšiť vždy, keď denník otvoríte.

„Dvojstránku dokončím tak, že priestor vyplním kresbičkami a ďalšími nálepkami,“ dodáva Kia. „Skončím, až keď je stránka plná, pretože tak sa mi to páči. Ja mám radšej viac, ale taký prístup nie je pochuti každému!“

2. Zvoľte si tému

Záber zhora na uprataný stôl ženy so zvitkami pásky washi vedľa otvoreného denníka.
Osoba odlepuje nálepku, aby ju mohla prilepiť do denníka.

Existujú rozličné spôsoby, ako si viesť denník – môžete si zapisovať sny, jednu vetu denne alebo neodoslané listy. Môžete za pochodu experimentovať alebo mať pre každý druh samostatný zápisník.

„V rámci komunity ľudí, ktorí si vedú denník, existuje veľké množstvo menších komunít,“ hovorí Kia. „Vedenie denníka v odrážkach môže byť úhľadné a minimalistické, sústreďuje sa na plánovanie dní, týždňov alebo mesiacov, ako aj zaznamenávanie zvykov a cieľov. Pri tzv. vedení denníka „junk journaling“ používate svoj denník takmer ako zošit s výstrižkami a lepíte doň čokoľvek a všetko: letáky, lístky, čipku, šnúrky, papier či nejaký iný materiál!“

Každodenný zápisník vďačnosti môže byť skvelým spôsobom, ako si priniesť do života pozitívnosť. „Môžete si tak zaznamenať všetko, za čo ste vďační, či už veľké veci, alebo drobnosti,“ hovorí Kia. „Znie to jednoducho, ale keď svoju myseľ nastavíte takýmto spôsobom, môže vám to skutočne zmeniť život.

„Najlepší spôsob, ako nájsť váš obľúbený spôsob vedenia denníka, je experimentovanie,“ dodáva. „Vyskúšajte rôzne druhy a neobmedzujte sa – nikto nemusí používať iba jeden typ denníka. Rôznorodosť je zábavná.“

3. Kreatívne využívajte tlač

Žena v šatách so slnečnicami drží výtlačok zo svojej tlačiarne PIXMA.

„Mám rada kvalitnú tlač, ktorú mi zaistí tlačiareň Canon PIXMA TS5350 Series. Na tlačení, tvorbe a používaní vlastných nálepiek v denníku je niečo uspokojujúce,“ vysvetľuje Kia.

Osoba drží tlačiareň Canon Zoemini, ktorá tlačí fotografie.

Výtlačky veľkosti 2 x 3 palce z tlačiarne Canon Zoemini sú do denníka ideálne. Navyše sú vytlačené na papier s lepiacou zadnou stranou, takže nebudete potrebovať lepidlo.

Všetci, ktorí si vedú denník a vytvárajú rôzne výrobky, môžu na zaistenie nekonečnej zásoby nových a kreatívnych materiálov do denníka používať tlačiarne pre domácnosť. Robí to tak aj Kia so svojou tlačiarňou Canon PIXMA TS5350 Series.

„Niekedy vytváram digitálne návrhy v programe Adobe® Illustrator®* a bezdrôtovo ich posielam priamo do tlačiarne. Inokedy si vytváram vlastné návrhy rukou a pomocou tlačiarne PIXMA ich pred úpravou naskenujem. Je veľmi príjemné, keď človek vidí hárok s nálepkami od prvotného nápadu až po fyzický predmet.

„Veľmi rada dopĺňam dvojstránky vo svojom denníku fotografiami,“ hovorí. „Začala som fotografiami z výletov alebo dní strávených vonku v denníku o cestovateľských spomienkach, ale potom som tlačila čoraz viac a zachytávala som rôzne momenty, ako sú kvety počas prechádzky alebo slnko, ktoré mi v jedno popoludnie nazeralo do štúdia.“

Kia používa vreckovú tlačiareň Canon Zoemini s rozhraním Bluetooth na vytvorenie okamžitých lepiacich výtlačkov veľkosti 2 x 3 palce, ktoré potom vrství na papier – stačí ju len pripojiť k smartfónu.

„Je úžasné, že môžem zachytiť fotografiu telefónom, pridať k nej filter pomocou aplikácie Canon Mini Print, rýchlo ju odoslať rovno do tlačiarne Canon Zoemini a vytlačiť ju priamo na lepiaci papier. Celému procesu to dodáva úžasný dojem synergie. Môžem zachytiť moment a takmer okamžite ho pridať do denníka.“

Aplikácia Canon Mini Print ponúka veľký výber prispôsobiteľných nálepiek, rámikov a písiem, aby ste sa pred tlačou mohli so svojimi zábermi pohrať a prispôsobiť si ich.

4. Vytvorte si jedinečný denník podľa svojich predstáv

Osoba pritláča atramentovú pečiatku na plnú stránku denníka.
Žena fotografuje otvorený denník fotoaparátom Canon PowerShot G7 X Mark III.

„Pomocou svojho fotoaparátu Canon PowerShot G7 X Mark III zachytávam krátke videoklipy z procesu tvorby denníka, ako aj fotografie dokončených stránok,“ hovorí Kia. „Môžem sa bezdrôtovo pripojiť k svojmu telefónu a jednoducho presunúť akékoľvek fotografie alebo videá. Potom ich v telefóne upravím a v ten istý deň môžem zdieľať svoj denníkový obsah s komunitou.“

Môžete použiť aplikáciu Canon Mini Print, ktorá je kompatibilná so zariadeniami Canon Zoemini a Canon Zoemini S, a vyjadriť svoju osobnosť a náladu pomocou rámčekov, filtrov, kresbičiek a ďalšieho obsahu. Nálepkami a fotografiami sa však nič nekončí – Kia svoj denník vylepšuje rôznymi nápaditými doplnkami.

„Rada vytváram textúru tým, že použijem vytlačené materiály, ako sú poskladané stránky alebo obálky. Je fajn pridať na stránku interaktívne prvky,“ hovorí. „Mám jeden „junk“ denník, ktorý používam iba v októbri a je venovaný výlučne Halloweenskej denníkovej výzve, ktorú každý rok organizujem. Je mimoriadne textúrovaný, s roztrhanými stránkami obliatymi čajom, plný čipky, voskových pečatí a strašidelných výtlačkov a zviazaný šnúrkou!“

Existuje nekonečné množstvo spôsobov, ako povoliť uzdu svojej vnútornej kreativite, a na Kiiných stránkach vidno, že fotografie, špeciálne nálepky a krásne písmo dodávajú jej denníku osobitý charakter.

„Po vyzdobení stránky vezmem pero a začnem písať. Zvyčajne o tom veľmi nerozmýšľam. Volám to „voľné písanie“ a vyplňujem priestor slovami, ktoré mi napadnú. Príliš nepremýšľajte a netrápte sa, ak text nie je úhľadný alebo sú v ňom chyby – vôbec na tom nezáleží.“

„Pre mňa je veľmi dôležité, aby som mohla ukázať svoj kreatívny proces a dokončené dvojstránky denníka denníkovej komunite na sociálnych médiách, pretože práve tam nadväzujem kontakt s inými ľuďmi, ktorí milujú vedenie denníka,“ rozpráva Kia.

Na vedení denníka je úžasné, že celý proces je len váš. Stačí vám iba zápisník a môžete sa pustiť do vytvárania zázrakov.

Autor: Lorna Dockerill

*Adobe a Illustrator sú registrované ochranné známky alebo ochranné známky spoločnosti Adobe v Spojených štátoch a/alebo v iných krajinách.

Súvisiace produkty

Súvisiace články

 • KREATÍVNA TLAČ

  Dokumentácia projektu

  Zdokumentujte 100 dní osobného projektu s tlačiarňou Canon Zoemini 2 a 100-listového balenia fotografického papiera.

 • KREATÍVNA TLAČ

  Vyrobte si svoje vlastné antistresové hračky

  S papierovými antistresovými hračkami je zábava a zároveň upokojujú rozlietanú myseľ.

 • KREATÍVNA TLAČ

  Najlepšie prenosné tlačiarne značky Canon

  Preskúmajte rad kompaktných tlačiarní od spoločnosti Canon a zistite, ktorá je pre vás tá pravá.

 • KREATÍVNA TLAČ

  Cestovateľský denník ako od profesionála

  Zmeňte svoje dovolenkové fotografie z tlačiarne Canon Zoemini S2 na personalizovaný kreatívny denník.