SVADOBNÁ FOTOGRAFIA

Vytvorte si vlastný cenný svadobný album

Vytvorenie vlastného albumu na svadobné fotografie vám umožní túto príležitosť znova prežiť a pritom prejaviť svoju tvorivosť. Zistite, ako postupovať s našimi odbornými tipmi.
Výber svadobných výtlačkov položených na stole a ruka držiaca čiernobielu fotografiu dvoch partnerov, ktorí sa držia za ruky a smejú.

Skvelý svadobný album rozpráva príbeh páru počas ich spoločného dňa, ktorý sa deje len raz za život, a zachováva a predstavuje cenné spomienky budúcim generáciám. Avšak objednanie svadobného albumu od profesionála môže vyvinúť ďalší tlak na váš už napätý svadobný rozpočet. Taktiež riskujete, že prídete o výnimočnú šancu vytvoriť spoločné spomienky páru na ich špeciálny deň. Tak prečo si ho nevytvoriť svojpomocne?

Hannah Millard, známa tiež ako Camera Hannah, je od roku 2010 svadobnou fotografkou na plný úväzok a jej vášňou je zachytávanie emócií magických momentov pri ich vzniku. Medzinárodne uznávaná fotografka s viacerými oceneniami za svoju prácu, ktorá ju z mestečka Derbyshire v Anglicku preniesla do rôznych exotických lokalít po celom svete. Hannah je taktiež učiteľkou fotografovania, ktorá ponúka celodenné dielne a online a prezenčné mentorské stretnutia, a súčasne je nadšencom vlastnoručnej výroby a samozvaným „veľkým šprtom“. Hannah sa podelí o svoje tipy pre páry, ktoré si chcú vytvoriť svoj vlastný jedinečný svadobný album.

1. Zhromaždite všetky vybrané snímky

Osoba držiaca vlastnoručne vyrobený svadobný album plný fotografií z hostiny. V hornej časti sú prilepené zlaté písmená ČAS ZÁBAVY.

„Tvoriť albumy s fotografiami, ktoré ste si sami urobili, môže byť veľmi uspokojujúce,“ hovorí oceňovaná svadobná fotografka Hannah Millard. „Máte tiež možnosť vytvoriť personalizované a osobité albumy ako darčeky pre rodinu a priateľov.“

Na začiatok je samozrejmosťou zhromaždiť všetky zábery, ktoré máte k dispozícii zo svojho výnimočného dňa, a to tak oficiálnych, ktoré vám spravil profesionálny fotograf, ako aj tých neoficiálnych, nasnímaných rodinou a priateľmi.

„Väčšina svadobných fotografov je spokojná s dodaním digitálnych záberov vo vysokom rozlíšení v rámci balíka,“ hovorí Hannah. „Tieto sú ideálne na vytváranie vlastných fotografických výtlačkov a mali by mať veľmi vysokú kvalitu. Na svadby používam model Canon EOS R6 a objektívy Canon EF 24mm f/1.4L II USM, Canon EF 50mm f/1.2L USM a Canon EF 100 f/2.8L Macro IS USM s vynikajúcim upevňovacím adaptérom Canon EF-EOS R, takže viem, že kvalita obrazu bude úžasná.

„Chystám sa tiež kúpiť si objektív Canon RF 15-35mm F2.8L IS USM. Jeho široký rozsah zoomu a svetlá clona poskytujú veľkú univerzálnosť pri skupinových fotografiách a pri interiérovej svadobnej fotografii.“

Keďže väčšina, ak nie všetky, z vašich zvolených záberov bude v digitálnom formáte, svoj svadobný album si môžete vytvoriť pomocou online služby na tvorbu fotokníh, kde nahráte svoje obľúbené zábery a spoločnosť pre vás zabezpečí tlač a balenie. Je to skvelá možnosť pre tých, ktorí by radi povedali viac, ale majú málo času. Alebo si fotografie môžete tlačiť a vytvárať sami na vlastné náklady.

2. Dajte si rande s partnerom

Snímka obrazovky programu na úpravu obrázkov, ktorá ukazuje výber farebných a čiernobielych fotografií zo svadobného dňa.

Výber obľúbených svadobných fotografií pre album môže byť krásnym spôsobom, ako sa vrátiť k svojmu veľkému dňu a znova prežiť výnimočné spomienky.

Osoba kladúca na stôl svadobné výtlačky rôznych veľkostí, pričom dve fotografie drží vyššie a prezerá si ich.

Keď spomedzi digitálnych snímkov zúžite počet svojich obľúbených záberov, vytlačte si ich. To vám pomôže ďalej spresniť váš výber.

„Myslím si, že je naozaj dôležité, aby si pár pozrel všetky svoje svadobné zábery spoločne,“ hovorí Hannah. „Je to ako nočné rande, kedy môžete spoločne zdieľať kvalitný čas z opätovného prežitia svadby. Prechádzanie fotografií môže byť skvelým zážitkom, ktorý vás ešte väčšmi stmelí, keď si navzájom hovoríte svoje spomienky na ten deň. Počas rozhovoru objavíte nielen vaše obľúbené zábery, ale aj to, ktoré znamenajú najviac pre vášho partnera a prečo. Nie je to len o samotných obrázkoch, ale o emóciách, ktoré sa za nimi skrývajú.“

3. Začnite s dôležitými momentmi

Žena pridávajúca ozdobný roh k zostave obrázkov vo vlastnoručne vyrobenom svadobnom albume.

„Svadobné hostiny sú často zmesou farieb s rôznymi svetelnými zdrojmi rozdielnych farebných teplôt. Vytvorenie čiernobielych výtlačkov dokáže obrázok zbaviť prílišnej farebnosti a vyzdvihnúť emócie daného momentu,“ tvrdí Hannah. „Ak však kombinujete niekoľko farebných a čiernobielych snímok na tej istej strane, najlepšie je vyhnúť sa tomu, aby ste mali len jeden z oboch druhov.“

Pri vytváraní svadobného albumu môže byť náročne rozhodnúť sa, ktoré zábery vynechať a ktoré nie.

„Skúste začať s dôležitými zábermi bez ktorých to nejde,“ odporúča Hannah. „Každá svadba je príbeh, ktorý má počas dňa kľúčové momenty, ako je výmena prsteňov, prvý manželský bozk a podpísanie registra. Neskôr pred alebo počas hostiny je to hádzanie kyticou a prvý tanec. Toto všetko sú ikonické momenty, ktoré budete chcieť zahrnúť do rozprávania príbehu. Rovnako dôležité sú obrázky, ktoré hovoria priamo k vám a vedia vás vtiahnuť späť do určitého okamihu.“

4. Nechajte svojim obľúbeným momentom dostatok miesta

Ruky, ktoré umiestňujú obrázky dvoch partnerov v objatí na prvú stranu vlastnoručne vyrobeného svadobného albumu.

Vyberte vyvážený počet väčších a menších fotografií pre svoj album a uistite sa, že ponecháte okolo nich biele miesto, aby nevytvárali dojem preplnenia. Menšie snímky môžu byť nasnímané dokonca pomocou fotoaparátov s tlačiarňou, ako je napr. Canon Zoemini S2, ktoré v slávnostný deň zachytia vaši hostia. Čo sa týka estetiky, je tiež dôležité, aby ste dali niekoľkým z vašich najobľúbenejších snímkov priestor na dýchanie.

„Spomedzi najdôležitejších záberov je dobré vybrať tri alebo štyri absolútne kľúčové obrázky,“ odporúča Hannah. „Budú vaše najobľúbenejšie a budete im chcieť dať v albume priestor. Je bežná chyba, že strany sú vizuálne preplnené s príliš veľkým počtom snímok, ktoré si vyžadujú pozornosť. Venovanie celých strán absolútne kľúčovým snímkam vytvára lepšiu kombináciu a pocit rovnováhy. Dobré kľúčové snímky majú silný vizuálny vplyv, skvelú kompozíciu a často zachytávajú moment, v ktorom sa všetko dokonale spája.“

„Nevýhodou je, že niektoré obrázky lepšie fungujú s inými menšími obrázkami okolo nich, ako sú napr. prirodzené snímky hostí na hostine a ľudí, ktorí predvádzajú svoje tanečné kúsky,“ pokračuje Hannah.

5. Nezabúdajte na uvádzajúce zábery

Ruky držiace výber snímok zo svadobného dňa vrátane obrázka s dvoma objímajúcimi sa partnermi a trojposchodovým svadobným koláčom.

Aby váš svadobný album rozpovedal celý príbeh vášho dňa, nezabudnite zahrnúť snímky, ktoré uvádzajú rôzne miesta, ako aj fotografie zvoleného koláča, kvetov a ďalších momentov. Na tieto snímky je jednoduché zabudnúť a v nasledujúcich rokoch si ich radi pripomeniete.

„Pri svadbách natáčam veľa videí a podobné pravidlá sa vzťahujú na vytváranie albumu zo statických obrázkov,“ hovorí Hannah. „Začnite s uvádzajúcimi zábermi, aby ste poskytli kontext. Obrázky predstavujúce miesto slávnostnej ceremónie uvedú scénu a to isté platí aj neskôr pri hostine, ak sa odohráva na inom mieste. Nemusia to byť vaše obľúbené zábery, ale ak ich vynecháte, riskujete, že stratíte pocit danej príležitosti. Je tiež dobré pridať momentom váhu prostredníctvom detailov. Zábery vecí, ako sú kvety, menovky a podobné papierové doplnky a iné dekorácie na stole, fungujú dobre a posilňujú vizuálny tok, ak sa pohybujete z jedného miesta na iné.“

6. Spravte si výtlačky podľa svojho výberu

Žena stojaca pred tlačiarňou Canon PIXMA prezerajúca si práve vytlačené fotografie.

Tlačiareň série Canon PIXMA TS7450 je dokonalým riešením pre novomanželov, ktorí si chcú vytvoriť svoj vlastný svadobný album. Tlačí rýchlo a vytvára plnofarebné bezokrajové výtlačky fotografií veľkosti 6 x 4-palcov už za 43 sekúnd.

Aj keď sa rozhodnete, že si svoj album necháte vyrobiť profesionálne, vždy je užitočné priblížiť sa k svojej predstave toho, ako by mal váš album vyzerať a aké snímky chcete použiť – a presne s tým vám pomôžu kroky uvedené vyššie. Ďalším dôležitým krokom pri zisťovaní finálneho vzhľadu albumu (bez ohľadu na to, kto zhotovuje výsledný produkt) je vidieť fyzickú reprezentáciu.

„Prezeranie snímok na obrazovke telefónu alebo počítača vám neposkytne vzhľad a dojem, ktorý bude mať výsledný svadobný album. Či už chcete svoj album profesionálne vytlačiť alebo si ho vytvoriť svojpomocne, je oveľa lepšie vytvárať fyzické fotografie, s ktorými sa môžete hrať,“ hovorí Hannah. „Používam tlačiareň série Canon PIXMA TS7450 a som skutočne milo prekvapená rýchlosťou a jednoduchosťou celého procesu a taktiež veľmi dobrou kvalitou výtlačkov fotografií. Máte možnosť tlačiť s okrajmi alebo bez okrajov, pričom obe môžu pôsobiť dobre. Ak umiestňujem fotografie na biele strany, osobne považujem za najlepšie bezokrajové fotografie. Zatiaľ čo pri farebnom alebo textúrovanom pozadí pridáva biely okraj výtlačkom na ich atraktivite.“

7. Vyskúšajte rad fotografických papierov a nájdite ten pravý

Výber svadobných výtlačkov a balenia papiera do tlačiarne Canon položené na stole.

Keď ide o výber papiera na svadobné výtlačky, Hannah hovorí: „ Lesklé, pololesklé, typ luster a matné fotografické papiere dodávajú odlišný vzhľad a dojem, takže sa oplatí vyskúšať rôzne možnosti. Pre dosiahnutie najlepšej možnej kvality tlače je tiež veľmi dôležité meniť nastavenia tlačiarne podľa toho, aký papier používate.“

Keď tlačíte fotografie pre svoj album, Hannah navrhuje vyskúšať rôzne fotografické papiere, aby ste videli, ktorý uprednostňujete.

„Páči sa mi, že pri tvorbe vlastných výtlačkov môžem vyskúšať rôzne fotografické papiere,“ hovorí. „Lesklé, pololesklé, typ luster a matné fotografické papiere sú k dispozícii v širokej škále veľkostí, takže môžete experimentovať a nájsť tú pravú povrchovú úpravu. Pololesklý je môj obľúbený, keďže poskytuje skutočne nádherné profesionálne vyzerajúce výsledky bez prílišného lesku. Lesklý fotografický papier tiež funguje dobre, najmä na stranách, ktoré sú nabité množstvom rôznych, veľmi farebných snímkov, pretože kontrast a sýtosť dokážu preraziť. Matný papier dodá jemnejší, tlmený vzhľad.“

„Krása vlastnej tvorby výtlačkov spočíva v tom, že môžete kombinovať a zosúladiť papiere tak, aby vyhovovali jednotlivým obrázkom alebo stranám.“

8. Vytvorte si obrazový scenár na kontrolu umiestnenia

Výber svadobných výtlačkov pred otvoreným notebookom so ženou v pozadí, ktorá si prezerá práve vytlačenú fotografiu.

„Keď pracujete s veľkosťou a umiestnením fotografií pre svoj album, začnite s malými výtlačkami a pokračujte väčšími, pričom v prípade potreby môžete urobiť väčšie kópie,“ navrhuje Hannah. „Ušetríte čas a peniaze.“

„Aby ste dodali vášmu svadobnému albumu tú správnu časovú postupnosť a uistili sa, že rozpovie celý príbeh, je dobré vytvoriť určitý režisérsky filmový scenár,“ vysvetľuje Hannah. „Začnite s kľúčovými a podstatnými snímkami, potom pridajte uvádzajúce snímky a dajte všetky výtlačky do časového sledu. Dostanete jednoduchú vizuálnu referenciu pre celý príbeh a bude zrejmé, či existujú nejaké medzery v rozprávaní, ktoré je potrebné vyplniť. Tiež uvidíte, či chýba rovnováha, napríklad v dôsledku príliš veľkého počtu snímok s prejavmi alebo príliš malého počtu snímok hostí.“

9. S tlačou pracujte ako profesionáli

Snímka obrazovky ukazujúca portrétny záber, ktorý je kombinovaný s oranžovým textovým poľom so slovami: Najlepší. Deň. V dejinách.

„Keď sa veľkosť papiera nezhoduje s pomerom strán záberu, venujte osobitnú pozornosť jeho orezaniu. Pomocou aplikácie Canon Easy-PhotoPrint Editor môžete záber posunúť v náhľade tlače, a dosiahnuť najlepšiu možnú kompozíciu,“ hovorí Hannah.

Osoba hľadiaca na svadobné zábery na notebooku, ktorá v ruke drží fotografiu z tej istej svadby. Na stole okolo notebooku leží niekoľko ďalších fotografií.

„Nástroj na automatickú opravu fotografií v aplikácii Canon Easy-PhotoPrint Editor môže zlepšiť kvalitu tlače,“ radí Hannah. „Navrhujem vytlačiť dve verzie, jednu s korekciou a jednu bez nej, aby ste videli, ktorá sa vám viac páči. Pri záberoch, ktoré boli starostlivo upravené a dodané profesionálnymi svadobnými fotografmi, je zvyčajne najlepšie nechať korekciu vypnutú.“

„Veľmi sa mi páči aplikácia Canon Easy-PhotoPrint Editor,“ s nadšením hovorí Hannah. „Používam ju pri plánovaní strán na tlač viacerých záberov na jednu stranu s veľkosťou povedzme 10 x 8 palcov alebo A4, ktorú potom môžem nalepiť priamo na stranu albumu. Pomáha to pri posudzovaní rozloženia jednotlivých strán a pri práci s protiľahlými stranami.

„Tlač viacerých menších obrázkov na jednu stranu tiež šetrí čas a námahu pri ich presnom zarovnávaní, keď ich priliepate do albumu,“ pokračuje. „Aplikácia Canon Easy-PhotoPrint Editor poskytuje množstvo pripravených šablón, z ktorých si môžete vybrať. Potom môžete rozloženia strán replikovať v nástrojoch online fotografickej spoločnosti a vytvoriť svoj konečný svadobný album. A fotografie, ktoré vytlačíte, nikdy nebudú navyše alebo zbytočné. Môžete si ich nechať alebo ich dať rodine a priateľom ako darčeky a podarovať ich v nejakom štýlovom ráme.“

10. Buďte kreatívni a dosiahnete lepšie výsledky

Ruky umiestňujúce štyri obrázky uvádzajúce scénu, oproti strane s dvoma väčšími fotografiami prípravy svadby.

„Na nalepenie výtlačkov fotografií do albumu môžete použiť pásku washi alebo pracovnú pásku, prípadne si môžete vybrať zo širokej škály obyčajných a dekoratívnych „fotografických rohov“ na lepenie,“ hovorí Hannah. „Ďalšou alternatívou sú obojstranné lepiace pásky pre skutočne čistý vzhľad. Pri experimentovaní s rozloženiami vám maskovacia páska umožňuje krátkodobé upevnenie, pričom ju môžete odlepiť bez poškodenia svojich výtlačkov.“

„Myslím si, že je veľa dôvodov, prečo si vytvoriť svoj vlastný svadobný album s fotografiami, ktoré vytlačíte doma,“ uzatvára Hannah. „Najlepšie je kúpiť si veľkoformátovú umeleckú knihu, napríklad s 12 x 12-palcovými stránkami, ktorá vám umožňuje kombinovať veľké a malé obrázky. Vlastnoručná výroba je ideálna na pridávanie rôznych prvkov do svadobného albumu, ako sú napríklad pozvánky, špeciálne správy a ručne napísané poznámky, objednávky za služby, lisované kvety a iné pamätné predmety.

„V konečnom dôsledku si môžete sami vlastnoručne vytvoriť svadobný album šitý na mieru s prvotriednou tlačou, ktorá vydrží dostatočne dlho na to, aby si ju prezerali budúce generácie. Je to naozaj zábavná činnosť a je úžasne nenákladná, v porovnaní so všetkým ostatným, čo sa týka svadby.“

Autor Matthew Richards

Súvisiace produkty

Súvisiace články