A snowboarder walks through the snow with his snowboard under his arm, away from the camera.

V exteriéri

Lepšie zábery zo zimnej dovolenky – tipy a triky od profesionálneho športového fotografa

Tichá nádhera zasneženej krajiny, vzrušenie lyžiarov rútiacich sa dolu svahom... Nevychutnávajte si eufóriu zimnej rozprávky len v danej chvíli, ale zdokumentujte ju natrvalo vďaka týmto najlepším fotografickým tipom od profesionálneho športového fotografa a Canon Ambassadora Richarda Walcha.

Ak ste sa už niekedy pokúsili nasnímať zasneženú scénu zaliatu slnkom, určite viete, že na zachytenie dokonalého zimného záberu nestačí len namieriť a stlačiť spúšť. „Nech sa vydáte kamkoľvek, najdôležitejšie je počkať si na pekný deň s čerstvo napadnutým snehom a modrou oblohou, vziať fotoaparát a vydať sa do hôr,“ konštatuje Richard.

Tu nájdete jeho tipy a triky, ako počas tejto lyžiarskej sezóny získať lepšie zábery zo svahu – od výberu toho správneho fotoaparátu na zimnú dovolenku až po najlepšie nastavenie automatického zaostrovania na zachytenie akcie.

1. Vyberte si ten správny fotoaparát

„Na svahu potrebujete fotoaparát, ktorý je výkonný a kompaktný,“ hovorí Richard. „Taktiež je dôležité mať hľadáčik, keďže v horách často býva príliš jasné svetlo, ktoré komplikuje kontrolu kompozície snímky na obrazovke. Ak chcete snímať akčný šport, je nutné, aby mal fotoaparát vysokú snímkovú frekvenciu – vyššiu ako päť snímok za sekundu.

„Modely Canon EOS M50 aCanon EOS M5 spĺňajú tieto kritériá. Oba majú výkonné snímače APS-C na zachytenie ostrých detailov a technológiu Dual Pixel CMOS AF na rýchle a presné zaostrovanie.

„Zároveň ich môžete cez rozhranie Wi-Fi ľahko spárovať so smartfónom. Snímky tak môžete jednoducho preniesť do telefónu, a to aj vtedy, ak nemáte v horách sieť. A len čo nájdete telefónny signál alebo rozhranie Wi-Fi, môžete svoje zábery ukázať svetu na sociálnych médiách.“

2. Vyberte ten správny moment

„Východ a západ slnka prinášajú skvelé svetelné podmienky pre fotografovanie na svahu. Počasie v horách sa však ťažko predpovedá a rýchlo sa mení. Preto odporúčam vydať sa do hôr čo najskôr, aby vám tieto momenty s dokonalým svetlom určite neušli.

Fotoaparát Canon EOS M50 je skvelý pri slabom osvetlení, s akým sa stretávame pri východoch a západoch slnka. Má veľmi moderný procesor DIGIC 8, takže vytvára skvelé výsledky aj pri vyššej hodnote ISO, ktorou sa kompenzuje nedostatok svetla. Skúste ho skombinovať s objektívom Canon EF-M 32mm f/1.4 STM a získate pôsobivé zábery krajiny.“

3. Použite správne nastavenia

„Ak je na fotografii priveľa bielej, musím si dať pozor, aby sneh nedostal sivý nádych. Na to používam špecifickú kombináciu nastavení,“ vysvetľuje Richard. „Ak snímate rýchlo sa pohybujúce objekty, potrebujete tiež lyžiara alebo snoubordistu ,zmraziť‘ v konkrétnej polohe, aby nebol na zábere rozmazaný.“ V oboch situáciách Richard odporúča prepnúť fotoaparát do režimu M (Manuálny), nastaviť expozičný čas na 1/2000 s, clonu na f/8 a ISO na 200.

„Na fotoaparáte je potrebné nastaviť režim Inteligentné AF-servo na priebežné zaostrovanie. Podstatné je automatické zaostrovanie naviesť, to znamená začať snímať len čo zbadáte svoj objekt záujmu. Automatické zaostrovanie sa učí z jednotlivých záberov – pochopí, ktorým smerom a akou rýchlosťou sa objekt pohybuje, a bude očakávať polohu ďalšieho záberu. Fotoaparát zvyčajne potrebuje dva až tri zábery, aby sa ,chytil‘ a pokračoval sám. Všetky fotoaparáty Canon majú naozaj skvelé automatické zaostrovanie.“

Ak máte nastavený režim Inteligentné AF-Servo, robte pomocou sériového snímania krátke série snímok, aby ste nepreťažili vyrovnávaciu pamäť a nespomalili tak fotoaparát.

4. Postavte sa nad úroveň objektu a pozorujte

„Ak snímate zábery smerom do kopca, vyzerajú ploché. Vždy je dobré fotografovať objekt z boku alebo stáť kúsok pod ním.

„Pózovaniu na záberoch je lepšie sa vyhnúť – vždy sa snažte byť nestranným pozorovateľom a dosiahnuť, aby sa lyžiar alebo snoubordista na snímke pozeral v smere jazdy. Pokiaľ ide o portréty, rozhodnite sa medzi priamym snímaním tváre, pri ktorom stojíte blízko pri danej osobe a rozprávate sa s ňou, a autentickými zábermi, pri ktorých dokumentujete dej z diaľky. Neskúšajte nič medzi tým.“

5. Myslite na zmeny teploty a majte so sebou náhradné batérie

„Keď zo studeného svahu vojdete do miestnosti, objektív fotoaparátu sa rýchlo zahmlí, preto nechávajte výstroj vonku, až kým neskončíte s fotografovaním. Nezabudnite si vziať odolný batoh, ktorý ochráni vašu výbavu v prípade pádu, a slnečné okuliare so silným UV filtrom na ochranu očí pred slnečným svetlom a jeho odleskmi na snehu.

„Nízke teploty môžu tiež spôsobiť rýchle vybitie batérií, preto je najlepšie mať so sebou dve náhradné batérie, aby vám fotoaparát vydržal až do konca So studenými rukami sa s výbavou dosť ťažko manipuluje, takže si nezabudnite teplé rukavice, aby ste vedeli ruky normálne používať.“

6. Nebojte sa snímať proti slnku

„Keď sa slnko prederie cez oblaky, pre fotografovanie v horách je to hotové požehnanie. Ak však primerane neupravíte nastavenia fotoaparátu, snehové odlesky môžu spôsobiť preexponovanie záberov.

„Najlepším spôsobom, ako v tejto situácii predísť nadmernej expozícii, je manuálne nastaviť expozičný čas na hodnotu 1/2000 s, clonu na f/8 a ISO na 200. Ak snímate v automatickom režime, nezabudnite vykompenzovať expozíciu o +1 až +3 stupne, inak budú zábery príliš tmavé. Nebojte sa však snímať proti slnku – práve takto občas vznikajú tie najlepšie zábery zo zimných športov.

„Slnko vytvorí protisvetlo, ktoré zdôrazní sneh odletujúci spod lyží alebo snoubordu. Ak sa vám podarí dostať slnko priamo za snímanú osobu, výsledok bude ešte lepší. Naše aktuálne objektívy sú naozaj výkonné.

„Ak máte poruke sneh, skúste ho za hrsť vyhodiť do vzduchu proti slnku a urobiť záber – dosiahnete tak úžasný efekt.“

7. Vybavte sa na snímanie skvelých autoportrétov

„Plánovanie skvelých autoportrétov v horách sa začína ešte pred odchodom na dovolenku. Jasne sfarbené bundy a lyžiarske nohavice na bielom podklade pekne vyniknú a môžu tak byť základom pre výrazný autoportrét.

„Z hľadiska kompozície je vždy pôsobivé do pozadia zahrnúť krásnu líniu pohoria. Ak chcete dosiahnuť správnu expozíciu, je najlepšie, aby slnko svietilo snímanej osobe priamo do tváre alebo zboku. Pri fotografovaní priamo proti svetlu je nutné osvetliť tvár osoby pomocou blesku.“

A split image shows a skier descending down a steep slope on one side, and another skier performing a somersault on the other.

8. Nebojte sa nových výziev!

Ak sa vám podarí nasnímať skvelý záber aj v zložitých podmienkach, budete na tieto zimné fotografie určite právom hrdý. Ako hovorí Richard, keď si tento rok natrénujete tieto triky počas zimnej dovolenky, ako správni fotografickí nadšenci by ste sa nemali báť nabudúce vydať hľadať ďalej na ešte pôsobivejšie miesta – také, ktoré vám poskytnú neobyčajné dovolenkové zážitky a ešte úžasnejšie zábery.

„Európa je plná fantastických destinácií na fotografovanie akcie na svahu. Vychýrené rezorty vo Švajčiarsku a Francúzsku sú síce očarujúce, ale existuje množstvo menej známych miest, ktoré netreba prehliadať,“ dodáva. „Nebojte sa dobrodružstva a navštívte napríklad horu Elbrus v Rusku alebo Akureyri na Islande.“

Súvisiace články
An action-packed photoshoot with a pro

ŠPORTOVÁ FOTOGRAFIA

Akčná fotografia: Tipy od profesionála

Získajte informácie o akčnej športovej fotografii na tomto stretnutí s mentorom a špičkovým horským cyklistom.

Two cross-country skiers makes their way up a mountain in low sunlight.

AKCIA

„Neváhajte kvôli fotografii zájsť ďalej“

Fotograf extrémnych športov Richard Walch hovorí o tom, ako vznikajú jeho úchvatné zábery lyžiarov a snoubordistov.

A person taking a photograph with a Canon camera and lens on a beach at sunset.

CESTOPISNÁ FOTOGRAFIA

Tá najlepšia súprava na cestovanie

Cestopisné fotografické vybavenie pre začiatočníkov, tvorcov a nadšencov.

Súvisiace články

„Nechajte sa inšpirovať“ je pre vás najdôležitejším zdrojom užitočných rád pri tvorbe fotografií, návodov pre kupujúcich a výstižných rozhovorov – všetko, čo potrebujete vedieť pri hľadaní toho najlepšieho fotoaparátu či tlačiarne, aby ste mohli vdýchnuť život svojmu najbližšiemu tvorivému nápadu.

Späť na všetky tipy a techniky

Súvisiace produkty