Canon lens selector compatibility hero

Kompatibilita objektívov

Pre spotrebiteľské fotoaparáty Canon s vymeniteľnými objektívmi existujú tri rôzne typy objektívov: EF, EF-S a EF-M. Keď si vyberáte objektív, musíte sa uistiť, že vybraný model bude s vaším fotoaparátom fungovať.

Je to kompatibilné?

Najjednoduchší spôsob, ako zistiť, ktoré objektívy sú vhodné pre váš fotoaparát, je pozrieť sa na indikátory na objímke pre objektív na prednej strane fotoaparátu.

Canon 5DS compatibility

Jednoducho odpojte objektív od fotoaparátu stlačením tlačidla na uvoľnenie objektívu a otočením objektívu proti smeru hodinových ručičiek.

Ak je na objímke pre objektív červený kruh, fotoaparát bude fungovať s objektívmi EF.

Ak vidíte červený kruh a biely štvorec, bude fungovať aj s objektívmi EF-S.

Canon 80D compatibility

Ak vidíte len biely kruh, bude fungovať len s objektívmi EF-M.

Canon M3 compatibility

Aké sú vlastnosti typov objektívov, ktoré sú k dispozícii?

Objektívy EF

Pôvodný systém fotoaparátov EOS bol predstavený v roku 1987. Hlavným prvkom bola objímka pre objektív EF, ktorá po prvýkrát spájala objektív s telom fotoaparátu čisto elektronickým spôsobom. Okrem fyzického spojenia medzi týmito dvoma komponentmi je všetka komunikácia elektronická, čo umožňuje maximálne presný prenos údajov v reálnom čase. Spoločnosť Canon ako prvá vytvorila motorček zaostrovania vnútri objektívov namiesto motorčeka v tele fotoaparátu. Aj s pokračujúcim vývojom systémov zaostrenia, technológií stabilizátora obrazu, špeciálnych prvkov objektívov a tesnenia proti poveternostným vplyvom zostal pôvodný dizajn upevnenia EF bez zmien. Všetky objektívy EF sú kompatibilné s akýmkoľvek a kedykoľvek vyrobeným fotoaparátom EOS vrátane novej série EOS M, keď sa použije upevňovací adaptér EF na EOS M.

EF 24-70 lens compatibility

Objektívy EF-S

Objektívy EF–S sú špeciálne navrhnuté pre modely digitálnych zrkadloviek EOS s kompaktnejšími rozmermi snímača, vďaka čomu sú objektívy ľahké, všestranné a mimoriadne dobre prenosné. V prípade série EF–S inžinieri spoločnosti Canon využili veľkosť snímača APS–C na vytvorenie objektívov, ktoré sú nielen ľahšie a menšie, ale ponúkajú fotografom aj oveľa viac širokouhlých modelov. Majitelia fotoaparátov s upevnením EF–S môžu využívať celú ponuku ľahkých objektívov od 16 mm do 400 mm (ekvivalent 35 mm).

EF-S 18-135 lens compatibility

Objektívy EF-M

Objektívy s upevnením EF-M boli predstavené spolu s pôvodnou sériou fotoaparátov EOS M v roku 2012. Sú ešte kompaktnejšie ako série EF a EF-S a sú určené výhradne pre fotoaparáty EOS M. Ponúkajú všetko od ultra širokouhlých objektívov cez teleobjektívy po makroobjektívy a sú dostatočne prenosné, aby ste ich mohli zobrať kdekoľvek. Predstavujú skvelú voľbu pre tých, ktorí ku každodennému fotografovaniu pristupujú kreatívnejšie.

EF-M 15-45 lens compatibility
Canon browse by lens type

Prehliadať podľa typu objektívu

HĽADANIE