A group of friends pose holding sparklers, facing the camera with their faces illuminated by the sparkler light.

Fotografovanie večierkov

Ako snímať kreatívne fotografie z večierkov

Jednou z najlepších vecí na vianočnom období je séria večierkov a podujatí, na ktorých sa stretávate s rodinou a priateľmi, aby ste sa spolu zasmiali, pobavili, zatancovali si a dobehli zameškané. Či už sa chystáte na malé posedenie s priateľmi alebo veľkolepú vianočnú oslavu s celou rodinou, ak viete, ako zachytiť zábavu a sviatočnú atmosféru na fotografiách kreatívnym spôsobom, môžete vytvoriť spomienky, ktoré vám ostanú navždy. Vďaka týmto užitočným tipom a technikám získate skvelé fotografie z večierkov, ktoré budú všetci obdivovať a zdieľať.

1. Zvoľte čo najlepšie nastavenia fotoaparátu pre snímky interiérových večierkov

Večierky často znamenajú slabé osvetlenie a ľudí v neustálom pohybe, takže je dôležité zvoliť vhodné nastavenia fotoaparátu na snímanie takéhoto prostredia.

Nemusíte hneď používať blesk, je však dôležité zvoliť dostatočné krátky expozičný čas na to, aby ste dokázali zachytiť pohyb. Nastavte expozičný čas na hodnotu aspoň 1/160 sekundy alebo 1/250 sekundy a presvedčte sa, že je otvorenie clony dostatočne veľké (nižšie číslo f). Pomôže vám tiež, ak nastavíte ISO na stredne vysokú alebo vysokú hodnou, napr. ISO 3200 alebo ISO 6400.

2. Nastavte blesk do správneho uhla

Ak používate blesk, presvedčte sa, že je nastavený tak, aby snímané osoby vyzerali dobre. Ak používate bleskovú jednotku Speedlite, nemierte ňou priamo na snímaný objekt, ale natočte ju smerom k stropu, aby sa svetlo odrazilo smerom k objektu. Nielenže tak dosiahnete prirodzenejšie svetlo, ale aj snímaná osoba sa bude cítiť príjemnejšie.

Speedlite 470EX-AI, prvý blesk na svete s inteligentným nastavením odrazu svetla, samostatne zvolí optimálny uhol odrazu – to znamená, že zhodnotí prostredie a automaticky nakloní hlavu blesku tak, aby sa svetlo z neho odrazilo od stien alebo stropu v tom správnom uhle, zatiaľ čo vy sa môžete plne sústrediť na fotografovanie.

Ak máte fotoaparát s rozhraním Wi-Fi, takže ho môžete prepojiť s externým bleskom s podporou bezdrôtovej komunikácie, alebo ak namiesto toho máte kábel s drážkou na externý blesk, môžete blesk umiestniť nabok a aktivovať ho na diaľku.

3. Rozptýľte svetlo z blesku

Alternatívnym spôsobom, ako s bleskom dosiahnuť dobré výsledky, je umiestniť na hlavu blesku difúzny kryt alebo malý difuzér. Výstup z blesku sa tak rozptýli a zjemní a vy budete môcť zachytiť rýchlu akciu a zároveň dosiahnuť prirodzenejšie tóny pokožky.

4. Skúste snímať momentky

Pózovanie má na fotografiách určite svoje miesto, ale ak chcete zachytiť prirodzené výrazy radosti z večierka, mali by ste vyskúšať snímanie momentiek.

S dlhším objektívom, ako je napríklad model Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM, lepšie zachytíte aj vzdialenejšie objekty a budete pri tom menej nápadný, takže si nikto nevšimne, že máte fotoaparát namierený práve na neho. Z rovnakého dôvodu je dobré tiež na fotoaparáte vypnúť pomocné svetlo AF.

Pri momentkách je vhodné na zaostrenie snímaných objektov namiesto blesku použiť širokú clonu a stredne vysoké až vysoké ISO.

Nemusíte hneď používať blesk, je však dôležité zvoliť dostatočné krátky expozičný čas na to, aby ste dokázali zachytiť pohyb.

Súvisiace články
10 tips for capturing fireworks

FOTOGRAFOVANIE OHŇOSTROJOV

10 tipov na fotografovanie ohňostrojov

Výbava, techniky a kompozícia – najlepšie tipy na fotografovanie ohňostrojov.

Party with Creative Park

TLAČ A ŠIKOVNÉ RUKY

Zábava s aplikáciou Creative Park

Ozdoby a rekvizity, ktoré si môžete vytlačiť doma s aplikáciou Creative Park.

Creative ways to use the Canon PowerShot PX

RODINNÁ FOTOGRAFIA

Výhody modelu Canon PowerShot PX

Objavte nové spôsoby používania tohto kompaktného, inteligentného fotoaparátu PTZ.

5. Naučte sa, ako vytvoriť skvostný efekt bokeh

Sviatočné obdobie je plné čarovných svetielok, či už sa pozrieme na záplavu rozsvietených vianočných stromčekov alebo jednoduché svetlo sviečok. So správnym nastavením môžete tieto svetlá premeniť na nádherné žiarivé gule v pozadí. Japonský výraz „bokeh“ vyjadruje estetickú kvalitu takýchto jasných nezaostrených častí záberu.

Jasné rozmazané body v pozadí môžu byť veľké a dodávať fotografii abstraktný vzhľad alebo menšie a viac ohraničené. Môžete dokonca využiť svoju kreativitu a dodať im tvar hviezdičky, srdiečka alebo vianočného stromčeka – ako na to sa dozviete vo videu vyššie.

Tento efekt najjednoduchšie dosiahnete, ak nastavíte objektív na najširšiu clonu, napríklad f/2.8 alebo f/2, takže si môžete presne vybrať, na čo chcete zaostriť, a nechať tak objekt vyniknúť na rozostrenom pozadí. Dostatočne rozmazané jasné body však dosiahnete aj pri menšej clone, napríklad f/5.6. Celý efekt môžete ešte zvýrazniť, ak zväčšíte vzdialenosť objektu od pozadia alebo sa k snímanému objektu viac priblížite.

6. Nastavte dlhší expozičný čas a zachyťte rozmazanie pohybu

Pri kratšom expozičnom čase zachytíte pohybujúce sa objekty ostro, alternatívnym spôsobom je však použiť oveľa dlhší čas a vytvoriť pohyb na scéne dokreslený statickými objektami.

Ak snímate z ruky, nastavte expozičný čas zhruba na 1/10 s alebo 1/20 s a presvedčte sa, či je statický (alebo relatívne statický) objekt na scéne dobre viditeľný. Je užitočné, ak máte objektív so stabilizátorom obrazu, s ktorým ostanú vaše zábery ostré aj pri dlhších expozičných časoch. Niektoré fotoaparáty majú zabudovaný IS ‒ v takom prípade môžete stabilizáciu obrazu využiť pre ľubovoľný objektív.

Ak používate statív, môžete na dosiahnutie tohto efektu použiť oveľa dlhší expozičný čas. Spúšť môžete aktivovať pomocou káblového alebo bezdrôtového diaľkového ovládača, aplikácie Canon Camera Connect alebo režimu samospúšte.

A woman throws her arms back amidst trails of light

7. Zachyťte svetelné stopy na tanečnom parkete

Pomocou ovládania toho, v ktorej časti expozície sa aktivuje blesk, môžete zachytiť farebné svetelné pruhy, ktoré kreatívnym spôsobom vyjadria náladu večierka, a pritom zachovať ostrosť objektov. Zvoľte dlhší čas expozície, okolo 1 sekundy, a v ponuke možností blesku vo fotoaparáte si vyberte medzi režimom synchronizácie na prvú alebo druhú lamelu.

Väčšina fotoaparátov má predvolene nastavenú synchronizáciu na prvú lamelu. Blesk sa tak aktivuje na začiatku expozície a zaznamená prípadné rozmazanie pred objektom. Pri synchronizácii na druhú lamelu sa blesk aktivuje na konci expozície a zaznamená svetelné stopy, prípadne iné detaily za objektom.

8. Zamerajte sa na menšie detaily

Pamätajte, že zábery z osláv nemusia vždy prekypovať ľuďmi. Náladu a význam danej príležitosti môžete vystihnúť aj tým, že sa zameriate na menšie detaily, napríklad ozdoby visiace na stromčeku alebo skrášľujúce prestretý stôl, či iné predmety symbolizujúce sviatočnú atmosféru.

Ak sa s používaným objektívom nedokážete dostatočne priblížiť k svojmu objektu, zamyslite sa nad makro objektívom, napr. Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM, Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM alebo Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM. Naopak, s relatívne širokouhlým objektívom ako Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM (pre fotoaparáty radu EOS M) môžete aj z veľkej blízkosti zachytiť viac prostredia a zasadiť tak záber do kontextu.

Autor: Matt Golowczynski

Súvisiace produkty

Súvisiace články

„Nechajte sa inšpirovať“ je pre vás najdôležitejším zdrojom užitočných rád pri tvorbe fotografií, návodov pre kupujúcich a výstižných rozhovorov – všetko, čo potrebujete vedieť pri hľadaní toho najlepšieho fotoaparátu či tlačiarne, aby ste mohli vdýchnuť život svojmu najbližšiemu tvorivému nápadu.

Späť na všetky tipy a techniky