INTERIÉROVÁ FOTOGRAFIA
Fotogenické projekty: tri nápady na kreatívne fotografovanie doma
Prejavte sa kreatívne aj doma. Tipy na snímanie filmových portrétov, abstraktných makro snímok a časozberných videozáznamov.
ZÁHRADNÁ FOTOGRAFIA
Pre tých, ktorí ju majú, je záhrada požehnaním. Vonkajší priestor ponúka nielen možnosť vychutnávať si čerstvý vzduch, vyhrievať sa na slnku a sledovať prebúdzanie nového života, ale tiež veľa skvelých príležitostí na fotografovanie. V tomto článku preskúmame tri techniky, ktoré pomôžu naštartovať vašu kreativitu, od svetlom vyfarbených tulipánov a padajúcich hviezd až po fotografovanie krásnych vtákov vo vašej záhrade...
Budete potrebovať
Pripravte si kompozíciu na snímanie kvetov, stromov alebo iných vhodných predmetov vo vašej záhrade. S prípravou odporúčame začať počas denného svetla, aby ste mohli kompozíciu dotiahnuť do dokonalosti. Po zotmení umiestnite fotoaparát na statív. Aktivujte režim Live View, aby ste mohli vidieť záber na zadnom displeji LCD, zasvieťte baterkou na váš objekt a ťuknutím na obrazovku naň zaostrite. Nastavením objektívu na manuálne zaostrenie uzamknite zaostrenie na mieste. Budete potrebovať expozíciu s trvaním 30 sekúnd alebo dlhšie. Niektoré fotoaparáty majú na otočnom ovládači samostatný režim B. V takom prípade vyberte režim B (Bulb – dlhodobá expozícia), ktorý vám umožní uzamknúť uzávierku v otvorenej polohe tak dlho, ako budete chcieť. V opačnom prípade musíte vybrať režim Tv (Priorita uzávierky) a odtiaľ nastaviť rýchlosť uzávierky. Nastavte citlivosť ISO na 100, aby ste znížili citlivosť snímača a minimalizovali šum, a potom zvoľte úzku clonu, napríklad f/22 – v závislosti od výkonu vašej batérie možno budete musieť s clonou trochu experimentovať. Pre jasnejšie výsledky zvoľte nižšiu hodnotu f a pre tmavšie výsledky zvoľte vyššiu hodnotu f.
Na spustenie a zastavenie snímania s dlhodobou expozíciou môžete použiť aplikáciu Canon Camera Connect na telefóne. Stiahnite si aplikáciu na telefón, v ponuke fotoaparátu prejdite do ponuky Nastavenia siete a pripojte sa. Táto aplikácia vám umožňuje aktivovať uzávierku bez toho, aby ste sa museli vracať k fotoaparátu, vďaka čomu sa môžete sústrediť na svetelný obraz. Živé zobrazenie v telefóne vám taktiež pomôže rozhodnúť sa, kde máte pohybovať baterkou, pretože presne vidíte, aký to bude mať vplyv na záber po aktivácii uzávierky.
Pomocou telefónu spustite dlhodobú expozíciu a začnite mávať svetelnou paličkou po scéne. Skúste baterkou mávať za predmetmi tak, aby sa zobrazili ako silueta. Ak chcete do určitej časti scény pridať viac svetla, jednoducho tam na niekoľko sekúnd nasmerujte baterku. Na niekoľko sekúnd sme nasmerovali baterku na tulipán, aby sme zvýraznili červenú farbu, a potom sme ňou pohybovali okolo kvetinového záhonu, aby sme vytvorili farebné pozadie.
V prípade dlhšie fungujúceho kŕmidla sa pravdepodobne objaví viac operených návštevníkov, preto použite existujúce kŕmidlo alebo ho postavte niekoľko dní vopred a naplňte ho orieškami a semenami. Ráno je zvyčajne obdobie najväčšej aktivity vtákov, preto zaujmite pozíciu včas. Ak je to možné, skryte sa za kríkmi alebo živým plotom, prípadne snímajte z okna vo vašom dome. Naplánujte si svoju polohu vo vzťahu k slnku. V prípade výrazných farieb je najlepšie mať slnko za sebou, ale ak chcete na snímke zachytiť presvetlené atmosferické podmienky, snímajte proti slnku. Akokoľvek sa rozhodnete, ideálnu snímku získate, ak zvolíte jednofarebné pozadie vo farbe, ktorá kontrastuje alebo dopĺňa snímaného vtáka – čierna však nie je vhodná! Ak je to možné, vyhnite sa snímaniu príliš rušných prvkov, ktoré odpútavajú pozornosť.
Keď sú snímané objekty malé a neposedné, potrebujete dlhý objektív na vyplnenie záberu. Tu sme použili dve rôzne priblíženia, Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM a Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM. Ak má váš objektív optický stabilizátor obrazu ako tieto modely, zapnite ho, aby ste zabránili rozmazaniu v dôsledku otrasov fotoaparátu. Pri snímaní vzdialených objektov vám pomôže fotoaparát so snímačom APS-C, napríklad Canon EOS 90D. Faktor transfokácie 1,6 znamená, že ohnisková vzdialenosť 135 mm sa efektívne zmení na 216 mm a ohnisková vzdialenosť 400 mm na výkonných 640 mm. 30 megapixelov tohto fotoaparátu tiež znamená, že fotografie môžete neskôr digitálne orezať, takže objektív s hodnotami 70 – 300 mm sa ideálne hodí na snímanie malých vtákov. Pri menej plachých objektoch, ako je napríklad tento priateľský drozd, sa možno budete môcť pomaly priblížiť, a získať tak ešte ostrejší záber.
Nastavte prepínač režimu fotoaparátu na Manuálny režim (M), potom stlačte tlačidlo Q a nastavením clony na hodnotu f/5.6 alebo nižšiu použijete rozostrenie pozadia pomocou malej hĺbky poľa. Nastavte rýchlosť uzávierky na 1/1250 sekundy alebo rýchlejšie a citlivosť ISO nastavte na možnosť Auto, aby sa prispôsobovala aktuálnym podmienkam. Pri dennom svetle sa hodnota ISO môže zvýšiť na 1600 alebo viac, čo nevyhnutne zvyšuje šum obrazu, ale výkon fotoaparátu Canon EOS 90D umožňuje zvládnuť tento šum aj pri vyššej citlivosti ISO. V prípade rýchlo sa pohybujúcich objektov, napríklad vtáky počas letu, budete potrebovať vyššie rýchlosti uzávierky, ktoré vám pomôžu zachytiť správnu úroveň detailov. Skúste si nastaviť Vlastný režim 1 s použitím týchto nastavení na snímanie vtákov pri kŕmidle a Vlastný režim 2 s použitím rýchlejších nastavení na snímanie vtákov počas letu, pričom v prípade potreby môžete medzi nimi rýchlo prepínať.
Keď sa objaví vták, najlepšie je urobiť sériu záberov, čím zvýšite svoje šance na nasnímanie dokonalej fotografie. Stlačte tlačidlo Q a nastavte režim Priebehu snímania na Vysokorýchlostné sériové. Fotoaparát Canon EOS 90D sníma 10 snímok za sekundu so sledovaním automatického zaostrenia alebo 11 snímok za sekundu so živým náhľadom Live View. Nastavte režim Automatického zaostrenia na AI Servo a zaostrovanie bude pracovať nepretržite pri súčasnom predpovedaní pohybu objektu. Potom nastavte Bod zaostrenia na Jeden bod. Posuňte bod na vtáka, stlačením tlačidla spúšte do polovice uzamknite bod na mieste a potom podržaním stlačeného tlačidla spúšte spustite snímanie.
Najprirodzenejšie fotografie vtákov sú tie, ktoré nezahŕňajú kŕmidlo alebo iné stopy ľudí, takže hľadajte možnosti na ich odstránenie zo záberu. Predtým, ako sa vtáky presunú na kŕmidlo, často poskakujú po vetvičkách v blízkosti, čo predstavuje dobrú príležitosť na snímanie. Ak zvuk fotoaparátu pôsobí na vtáky rušivo, vypnite pípnutie pri potvrdení zaostrenia (v ponuke Pípnutie na fotoaparáte Canon EOS 90D a ďalších fotoaparátoch) a nastavením priebehu snímania na tiché snímanie znížte hlasitosť cvaknutia.
Hviezdy sa najlepšie fotografujú za jasnej noci s mesiacom v nove, keď je obloha veľmi tmavá. Môže byť ťažké vyhnúť sa svetelnému znečisteniu, stále však môžete získať jasné zábery hviezd aj v mestskom prostredí. Na začiatok nasaďte fotoaparát na statív. Pokúste sa vytvoriť kompozíciu s detailmi v popredí, ako sú napr. stromy, a vytvoriť tak snímku krajiny s hviezdami. Pri výbere presného miesta, na ktoré zameriate svoj fotoaparát, vám pomôže aplikácia s mapou nočnej oblohy, pomocou ktorej nájdete súhvezdia alebo stred Mliečnej dráhy.
Na zaostrenie na vzdialenú hviezdu je potrebné použiť manuálne zaostrenie. Aktivujte živý náhľad Live View a vyhľadajte jasnú hviezdu na oblohe. Dvojitým stlačením tlačidla priblíženia na fotoaparáte priblížite zobrazenie hviezdy na displeji. Nastavte objektív na manuálne zaostrenie a potom otáčajte zaostrovacím prstencom (na konci objektívu), kým nebude hviezda ostrá. Následne môžete zobrazenie oddialiť a v prípade potreby upraviť kompozíciu.
Z dôvodu rotácie Zeme hviezdy nie sú nikdy statické, takže ak je vaša rýchlosť uzávierky príliš dlhá, hviezdy sa zmenia na svetelné pruhy. Tu vám pomôže „pravidlo 500“ – metóda na meranie maximálneho času expozície, ktorý vám umožní nasnímať záber skôr, ako sa hviezdy rozmažú alebo zmenia na pruhy. Rýchlosť uzávierky by nemala byť nižšia ako hodnota 500 vydelená ohniskovou vzdialenosťou objektívu. Takže s objektívom nastaveným na 25 mm môžete snímať maximálne 20 sekúnd (500 deleno 25). Takéto dlhé expozície môžu viesť k zvýšenému šumu obrazu, pretože snímač sa počas expozície zahrieva. Na zníženie šumu aktivujte nastavenie Redukcia šumu pri dlhej expozícii.
Nastavte prepínač režimu do polohy M pre manuálny režim a stlačením tlačidla Q upravte expozíciu. Vyberte širokú clonu, napr. f/5.6, rýchlosť uzávierky nastavte na 20 sekúnd – alebo použite pravidlo 500 – a vyberte vysokú hodnotu citlivosti ISO, napr. 3200. Nastavte režim priebehu snímania na dvojsekundovú samospúšť alebo použite aplikáciu Canon Camera Connect, aby ste pri stlačení spúšte zabránili otrasom fotoaparátu, a potom nasnímajte záber. Skontrolujte obrázok a v prípade potreby zvýšením citlivosť ISO záber zosvetlite alebo znížením citlivosť ISO záber stmavte.
Namiesto toho, aby ste bojovali s pohybom hviezd na oblohe, sa môžete pokúsiť zachytiť ich ako kruhové stopy. Po dobu niekoľkých hodín alebo dlhšie musíte nepretržite snímať sériu 30-sekundových expozícií. Ak má váš fotoaparát režim intervalového snímania (napríklad Canon EOS 90D, EOS 6D Mark II a EOS RP a profesionálne fotoaparáty vrátane fotoaparátu EOS 5D Mark IV), aktivujte tento režim, nastavte interval na 1 sekundu a počet záberov na 00 – neobmedzene. Rýchlosť uzávierky nastavte na 30 sekúnd a začnite fotografovať. Ak váš fotoaparát neponúka intervalové snímanie, môže mať režim časozberného snímania, ktorý môžete použiť s dlhou dobou expozície. Po nasnímaní série fotografií použitím niektorého z týchto spôsobov môžete zábery zlúčiť pomocou softvéru na spracovanie obrázkov (DPP) Digital Photo Professional od spoločnosti Canon. Použite nástroj Compositing (Spájanie) a každý obrázok nastavte na režim spájania Lighten (Zosvetliť).
Autor: James Paterson
„Nechajte sa inšpirovať“ je pre vás najdôležitejším zdrojom užitočných rád pri tvorbe fotografií, návodov pre kupujúcich a výstižných rozhovorov – všetko, čo potrebujete vedieť pri hľadaní toho najlepšieho fotoaparátu či tlačiarne, aby ste mohli vdýchnuť život svojmu najbližšiemu tvorivému nápadu.
Späť na všetky tipy a technikyINTERIÉROVÁ FOTOGRAFIA
Prejavte sa kreatívne aj doma. Tipy na snímanie filmových portrétov, abstraktných makro snímok a časozberných videozáznamov.
ČASOZBERNÉ SEKVENCIE
Premeňte časozberné snímanie na jeden obrázok vďaka tomuto videu s návodom, ako naskladať sériu obrázkov.
MAKRO FOTOGRAFIA
Štyri kreatívne tipy, keď chcete začať s makro fotografiou, pri ktorých môžete pomocou obyčajných vecí vytvoriť neobyčajné snímky.