KREATÍVNA TLAČ

Vytlačte si vlastné vzory na vyšívanie

Vyrobte si nástennú dekoráciu podľa svojho vkusu alebo oživte obyčajné biele tričko podľa tohto podrobného návodu na tlač vzorov na vyšívanie.
Biele tričko s vytlačeným motívom izbovej rastliny na vyšívanie, vedľa ktorého je balenie nažehľovacích fólií Canon.

Vyšívanie sa v posledných rokoch stáva čoraz obľúbenejším, keďže si hľadáme kratochvíle, ktoré nám pomôžu upokojiť myseľ a odlákať zrak od obrazoviek televízorov či počítačov. Ale vedeli ste, že si môžete vytvoriť vlastný vzor na vyšívanie pomocou tlačiarne?

S tlačiarňou PIXMA je jednoduché navrhnúť si vlastný motív a preniesť ho na látku. Objavte spôsoby, ako si vyzdobiť jednofarebné tričko alebo vytvoriť umelecké dielo na stenu podľa svojho vkusu, vďaka tomuto podrobnému návodu.

Budete potrebovať

 • Tlačiareň Canon, ako je séria PIXMA TS5350
 • Nažehľovaciu fóliu na svetlé1 alebo tmavé2 látky, alebo matný fotografický papier
 • Návrh vzoru na vyšívanie podľa vášho výberu
 • Textil podľa vášho výberu (materiál by mal byť aspoň 50 % bavlna a mal by sa dať prať v práčke na 30 °C)
 • Nožnice
 • Žehliacu dosku a žehličku
 • Ihlu a bavlnku
 • Kruh na vyšívanie

1. Výber návrhu vzoru na vyšívanie

Vyšitý tlačený motív na tričku a nástenná dekorácia vedľa tlačiarne Canon.

Ako vzor na vyšívanie si môžete zvoliť akýkoľvek motív, ktorý vás zaujme, prípadne si skúsiť vytvoriť vlastný.

Žena naťahujúca tričko s motívom rastliny na kruh na vyšívanie.

Váš návrh nemusí byť dokonalý, pretože akékoľvek neželané časti môžete skryť pod stehmi výšivky.

Možno už máte predstavu, ako by mal váš vzor na vyšívanie vyzerať. Na tento projekt si naša tvorkyňa Rosie z dielne The Embroidery Barn zvolila dva motívy. Prvým je motív rastliny na oživenie obyčajného bieleho trička. A druhým dve ruky v tvare srdca, ktoré plánuje vyšiť na bielu látku a vytvoriť tak inšpiratívnu nástennú dekoráciu.

Rosie si vytvorila tieto návrhy sama, ale ak vám došli nápady, bohatú inšpiráciu nájdete na stránke Creative Park alebo v aplikácii Creative Park3. Obidva zdroje ponúkajú návrhy a vzory od veľkého výberu umelcov a ilustrátorov – pozrite si napríklad Cactus Party alebo Peaceful Parakeets!

2. Tlač vzoru na vyšívanie

Tlačiareň Canon PIXMA tlačí dva motívy na list papiera formátu A4.

Naša tvorkyňa vytlačila svoje motívy určené na tričko a na vyšívanie na jeden list nažehľovacej fólie formátu A4 na svetlú látku.

Ak ste si už vybrali návrh svojej výšivky, je načase si svoj vzor vytlačiť. Bezplatná aplikácia Canon PRINT, ktorá je kompatibilná s väčšinou tlačiarní Canon s rozhraním Wi-Fi vrátane série Canon PIXMA TS5350, vám umožní ovládať tlačiareň priamo zo smartfónu, a dokonca pripojiť sa na cloud.

Ak máte pomerne tenkú látku, môžete si svoj vzor na vyšívanie vytlačiť na bežný papier, ako je matný fotografický papier, a motív si na látku obkresliť. Jednoducho si vzor prilepte na okno, prekryte ho látkou a obkreslite jeho obrysy pomocou značkovacej ceruzky alebo pera.

Rosie použila nažehľovaciu fóliu na svetlú látku, ktorá proces trochu uľahčuje. Je dostupná vo formáte A4, preto môžete vytvárať veľké motívy alebo umiestniť niekoľko menších motívov na jednu fóliu (s rozložením vám pomôže aplikácia Canon Easy-PhotoPrint Editor), vďaka čomu vám nevznikne žiadny odpad.

3. Príprava vytlačeného vzoru na nažehlenie

Žena vystrihujúca nožnicami motív izbovej rastliny.

Nepotlačené časti nažehľovačky budú viditeľné na vašom konečnom diele, preto ho dookola opatrne vystrihnite, aby jeho obrysy vytvorili úhľadné orámovanie.

Žena prikladajúca motív izbovej rastliny na tričko.

Keď ste spokojní so svojím dielom, rozhodnite sa, kam na látku motív umiestnite.

Pred nažehlením vzoru na látku motív vystrihnite ostrými nožnicami. Môžete ho buď obstrihnúť čo najtesnejšie pozdĺž okraja, alebo nechať okolo neho úhľadné orámovanie. Umiestnite motív na látku – ak nažehľujete na tričko, stojí za to si ho vopred vyskúšať, aby bolo všetko na správnom mieste. Ak ste spokojní s umiestnením, otočte fóliu, aby bol motív otočený k látke.

4. Nažehlenie vzoru na vyšívanie na látku

Žena prechádzajúca žehličkou po tričku s nažehľovačkou položenou lícom nadol.

Položte svoj motív na látku lícom nadol a pomocou nahriatej žehličky ho upevnite na tričko.

Žena odlepujúca zadnú vrstvu nažehľovačky priloženej na bielu látku.

Opatrne stiahnite zadnú vrstvu a odkryte svoj motív.

Položte látku s motívom na žehliacu dosku. Nastavte žehličku približne na 170 °C (na väčšine žehličiek to zodpovedá nastaveniu na bavlnu) a pomaly ňou pri rovnomernom tlaku prechádzajte po látke. Používajte krúživé pohyby, ktoré zabezpečia, že obrázok sa uvoľní z fólie a priľne na látku. Keď ste si istí, že vzor sa prilepil na látku, jednou rukou pridržte látku a druhou pomaly stiahnite zadnú vrstvu.

5. Vyšívanie vytlačeného vzoru

Žena vyšívajúca obrys okolo motívu rúk na kus látky.

Pomocou kruhu alebo rámu na vyšívanie si môžete svoju prácu pevne uchytiť.

Látka umiestnená v ráme s vytlačeným motívom rúk v tvare srdca na vyšívanie.

Vytvorením obrysu jednoduchým predným stehom svoj motív zvýrazníte.

Váš vzor je už na mieste, teraz prichádza zábava! Tu môžete popustiť uzdu vlastnej tvorivosti. Môžete sa rozhodnúť vyšívať po celej ploche vzoru alebo zaujať minimalistický prístup. Rosie na svoj motív na tričku použila základný vyšívací steh, ktorým dodala farbu kvetináčom a zvýraznila listy rastlín. Aby motív rúk lepšie vynikol, orámovala ho po obvode tmavou bavlnkou.

Ak ste s vyšívaním spokojní, nastal čas, aby ste sa svojím výtvorom pochválili. Tričko môže byť milým a jedinečným darčekom a drevený kruh na vyšívanie je hotový rám, vďaka ktorému si môžete vlastnoručne vytvorenú nástennú dekoráciu ihneď zavesiť, aby vám pripomínala vašu šikovnosť.

Ďalšiu inšpiráciu na tvorbu z papiera nájdete na našom profile v službe Pinterest. Nezabudnite zdieľať svoje výtvory na sociálnych médiách s použitím hashtagu #MadeWithPIXMA.

Napísala Andrea Ballová

 1. Kompatibilita nažehľovacích fólií na svetlé tkaniny LF-101: PRO-100/PRO-100S, séria TS (okrem série TS31xx/série TS20x), séria TR (okrem série TR45xx), séria MG77xx/séria MG75xx/séria MG68xx/séria MG67xx/séria MG57xx/séria MG56xx/séria MG36xx, séria iX68xx
 2. Kompatibilita nažehľovacích fólií na tmavé tkaniny DF-101: PRO-100/PRO-100S, séria TS (okrem série TS31xx/série TS20x), séria TR (okrem série TR45xx), séria G (okrem série GM40xx/série GM20xx), séria MG77xx/séria MG75xx/séria MG67xx, séria iP87xx/séria iX68xx
 3. Ďalšie informácie o podporovaných modeloch tlačiarní Canon InkJet nájdete na webovej stránke: https://ij.start.canon/cpapp-model.

Súvisiace produkty

Súvisiace články

 • KREATÍVNA TLAČ

  Dodajte novú tvár svojmu šatníku

  Tričká s nápisom, prispôsobené látkové tašky, jedinečné darčeky… návod na tlač na textil.

 • Tlačiareň značky Canon tlačí hárok papiera s tromi dizajnmi srdca. Okolo nej sa nachádzajú farebné ceruzky, balenie nažehľovacích fólií a biele tričko s nažehleným obrázkom srdca.

  TVORIVÁ VNÍMAVOSŤ

  Čo na srdci, to na jazyku

  Zapojte sa do rozhovorov o duševnom zdraví pomocou týchto štýlových a inšpiratívnych návrhov.

 • Nástenná dekorácia vyrobená z tvarov tropických listov vystrihnutých z farebného papiera v odtieňoch ružovej a zelenej s tropickými motívmi.

  KREATÍVNA TLAČ

  Jednoduché biofilné dekorácie

  Skombinujte prírodu a dizajn a vytvorte vo svojej domácnosti miesta oddychu.

 • Tlačiareň Canon PIXMA G6050 a magnetický fotografický papier Canon ležia na stole vedľa papierových výtvorov vrátane kolotoča nad postieľku s dinosaurami, hlavy jednorožca a nálepiek s mačkami.

  KREATÍVNA TLAČ

  Vytvárajte štýlové ozdoby do domácnosti

  Tvorte a ozdobte si domov s aplikáciou Creative Park a tlačiarňou PIXMA G6040.