KREATÍVNA TLAČ

Papierová výzva 4: Zimná dekorácia

V našej poslednej sérii papierových výziev odhalíte, ako grafický dizajnér Chris Stenner a jeho syn Eli vytvorili slávnostné ozdoby na stromček.
Záber zhora na rôzne papierové vianočné ozdoby rozložené na drevenom stole spolu s vytlačenými šablónami z aplikácie Creative Park, papierom do tlačiarne Canon, šiškami, špagátom a slávnostnou vetvičkou.

V rámci našej papierovej výzvy PIXMA sme zadali kreatívnym tvorcom a rodinám úlohu pripraviť nádherné papierové výtvory na rôzne príležitosti počas roka.

V záverečnom diele tejto štvordielnej série sme vyzvali grafického dizajnéra Chrisa Stennera a jeho syna Eliho, aby vytvorili sviatočnú výzdobu na vianočné obdobie pomocou šablón z aplikácie Canon Creative Park a tlačiarne Canon PIXMA.

Výzva č. 4: Vianočné dekorácie

Tlačiareň Canon PIXMA je umiestnená na malom príborníku, pokrytá výberom papierových vianočných ozdôb a so šablónou z aplikácie Creative Park v zásobníku tlačiarne.

Vianoce s malými deťmi sú často spojené s množstvom plastových hračiek a nerecyklovateľného baliaceho papiera. Prečo teda neurobiť krok k jednoduchším Vianociam s ručne vyrobenými, recyklovateľnými dekoráciami, ktoré si môžete vytlačiť doma.

Či už Vianoce oslavujete alebo nie, zimné zdobenie vášho domova môže byť potešením pre všetky vekové kategórie. Vytváranie vlastných dekorácií je cenovo dostupný spôsob, ako s prichádzajúcimi tmavými večermi rozžiariť a vyfarbiť váš domov. Svoje papierové šablóny môžete následne navyše recyklovať alebo si ich ponechať pre budúce príležitosti.

Či už rok čo rok siahate po rovnakej výzdobe v súlade s rodinnou tradíciou, alebo si chcete vianočný stromček ozdobiť iným motívom, aplikácia Canon Creative Park ponúka celý rad slávnostných šablón, od červených a zlatých hviezd až po miniatúrnych snehuliakov. Koniec koncov, počas Vianoc v minulosti sa ozdoby vždy vyrábali z toho, čo bolo k dispozícii, a nekupovali sa v obchodoch. V predvianočnom období sa stretávali celé rodiny, aby trávili večery vyrábaním dekorácií na stromček.

Všetky šablóny aplikácie Creative Park sú dostupné pre rôzne úrovne zručností. Nájdete tu niečo pre každého, bez ohľadu na vek či schopnosti.

Zoznámte sa s tvorcom

Kto: Chris Stenner

Čo: Grafický dizajnér

Zúčastňuje sa aj: Eli

Chris, ktorý pracuje v kreatívnom priemysle a zameriava sa na umenie a dizajn každého druhu, sa chcel s touto výzvou popasovať a vyrobiť niečo, čo on a Eli nikdy predtým neskúšali. „Výrobu tejto alternatívy k jednorazovému plastu som si naozaj užíval,“ hovorí. „Keď sa výtvory rozbijú alebo už doslúžili, viem, že ich môžem recyklovať, a nie vytvárať odpad. A to je skvelé. Ak chcem zmeniť motív stromčeka, môžem si šablóny ponechať a vyrobiť ďalšie ozdoby v inej farebnej kombinácii.“

Chris hovorí, že tvorbu z papiera by odporučil každému, pretože to považuje za skutočne obohacujúce. „Je dobré postaviť sa novým výzvam a vytvoriť niečo od nuly," hovorí. „Eli miluje vyfarbovať a kresliť postavičky z kreslených seriálov, ale strihanie, lepenie a zlepovanie je príjemnou zmenou k našim bežným aktivitám.“

Budete potrebovať

  • Aplikáciu Creative Park (alebo webovú lokalitu)
  • Tlačiareň značky Canon série PIXMA, ako napríklad PIXMA TS7650i
  • Matný fotografický papier Canon alebo štandardný papier do tlačiarne (pozrite si pokyny pre šablóny)
  • Nožnice
  • Pravítko
  • Tuhé lepidlo/lepiacu pištoľ/lepiace bodky
  • Šnúrka/stužka

Výber šablóny

Ruka drží smartfón, ktorý zobrazuje šablónu pre papierovú vianočnú dekoráciu v aplikácii Creative Park. V pozadí je tlačiareň Canon PIXMA so šablónou z aplikácie Creative Park v zásobníku tlačiarne

„Pre náš vianočný stromček som chcel dekoráciu v tvare hviezdy, pretože máme veľa gúľ a hľadal som iný tvar,“ hovorí Chris. „Vyhľadal som si výraz „dekorácie“ v časti Vianoce a vybral som dve vo farebnej kombinácii, ktorá sa mi páči – červená a zlatá.“

Ako hlavnú tému pre ozdoby na vianočný stromček sa Chris a Eli sa rozhodli použiť hviezdy a snehové vločky. Ak chcete nájsť šablóny, v aplikácii Creative Park jednoducho vyhľadajte výraz „ozdoby“ alebo použite širšie vyhľadávanie výrazu „Vianoce“. Ak sa vám žiadna zo šablón ozdôb nezapáči, môžete si vybrať ľubovoľný dizajn, ktorý vás zaujme, a pomocou dierovača prevliecť šnúrku, aby ste zavesili ozdobu na stromček. Môžete si vybrať netradičný motív motýlikov a ku každému pripojiť uviazanú stužku. Nechajte sa viesť svojou kreativitou.

Šablóny aplikácie Creative Park môžu ponúknuť zábavnú a vedomú aktivitu pre priateľov a rodinu, ktorej sa môžu venovať všetci spoločne. Poslúžia tiež ako šikovná večerná aktivita počas školských prázdnin, aby sa všetci naladili na sviatočnú atmosféru.

Tlač šablón

Šablóny hviezd z papiera z aplikácie Creative Park vychádzajúce z tlačiarne Canon PIXMA.

Chris nastavil tlačiareň PIXMA TS7650i na svoju domácu sieť Wi-Fi a potom sa pripojil pomocou smartfónu a aplikácie Creative Park. Je to jednoduchý spôsob, ako začať, a ak viete, že toho budete potrebovať viac, môžete si vytlačiť viac kusov jednej šablóny. Bolo tomu tak aj s hviezdami, ktoré vyrábal Chris.

Ruky chlapca starostlivo vyrezávajú šablónu hviezdy z papiera z aplikácie Creative Park.

Jednoduchšie projekty, ako sú tieto hviezdičky, sú ideálne pre deti – aby sa z nich stala atraktívna dekorácia vyžadujú len malé množstvo strihania a lepenia.

Pomocou smartfónu sa môžete pripojiť k tlačiarni PIXMA a jednoducho tlačiť šablóny po ich stiahnutí z aplikácie Creative Park alebo webovej lokality. Dbajte na to, aby ste ich omylom nevytlačili obojstranne.

„Farby z tlačiarne PIXMA na mňa urobili veľký dojem – boli dokonale živé a textúra trblietok na šablónach hviezd vyzerala skutočne realisticky,“ hovorí Chris.

Keď ste si vybrali šablóny a vytlačili ich, je čas začať strihať – na zložitejšie vzory môžete použiť nožnice alebo remeselnícky nôž a podložku na rezanie. Keď máte všetky návrhy vystrihnuté, zložte ich úhľadne pozdĺž línií. Online pokyny vám pomôžu zistiť, či potrebujete záhyb hore alebo dole. Na záhyboch narysujte čiary pomocou pravítka, aby šablóny hladko zapadli, keď začnete lepiť. „Určite by som odporučil naryhovať záhyby,“ hovorí Chris. „Tvary budú po dokončení oveľa ostrejšie a výraznejšie.“

Po naryhovaní môžete šablóny zlepiť podľa online návodu. Môžete použiť bodové lepidlo, lepiacu tyčinku, lepidlo PVA, lepiacu pištoľ alebo ekologickú alternatívu. Kým sa presuniete k ďalšiemu kroku, nezabudnite však nechať modely zaschnúť. Výber lepidla, ktoré použijete, môže byť smerodajný, ak by ste chceli dekorácie recyklovať. Ak tvoríte s malými deťmi, môžu sa lepiace pištole dosť zahriať. Lepidlo PVA bude preto pri práci s deťmi lepšou voľbou. Musíte však mať na pamäti, že bude trvať o niečo dlhšie, kým sa vaše návrhy vysušia.

Zostavenie dekorácií

Chris pomáha svojmu synovi prevliecť špagát cez dierku v hornej časti jeho papierovej hviezdnej dekorácie.

Urobte si slávnostný predvianočný večer. Zmeňte výrobu papierových dekorácií na zábavnú, šikovnú súťaž pre rodinu a priateľov s horúcou čokoládou a perníkmi.

Pár rúk dvíha papierovú vianočnú ozdobu Deda Mráza, cez ktorú je prevlečená pruhovaná remeselná šnúrka.

Tlač vlastnoručne vyrobených papierových dekorácií, ako sú tieto roztomilé figúrky Deda Mráza, je skvelou alternatívou k plastovým ozdobám. Vaše obľúbené vzory je možné rok čo rok znova použiť alebo jednoducho recyklovať.

Po zložení a vysušení môžete k svojim výtvorom pripevniť stužku či šnúrku. Poslúži vám na to dierovač alebo, ak je na to priestor, cez hornú časť dekorácie môžete prevliecť šnúrku. Skvelým nápadom je prispôsobiť si papierové výtvory aj perom, maľbou alebo nálepkami.

„Pripevniť šnúrku k našej dekorácii nebolo vôbec ťažké,“ hovorí Chris. „Myslel som si, že to bude piplačka, ale stačilo urobiť dierku a previazať niť. Zavesiť ozdobu na stromček bola hračka.“ Chris a Eli použili pásikavú remeselnú šnúrku, ale ozdoby si môžete prispôsobiť akýmkoľvek materiálom, ktorý sa vám páči, od hnedého špagátu po červenú stuhu alebo dokonca tenké pozlátko.

Chris opísal vytváranie šablón ako celkom vedomý zážitok. „Na vystrihovaní hviezd a snehových vločiek je niečo naozaj uspokojivé. Úplne vás to pohltí – od strihania až po zlepovanie finálnych výtvorov.“

Pre Eliho to bola jedna z najťažších fáz tohto procesu, ale s malou podporou to zvládol. „Niektoré činnosti, napríklad vystrihovanie, boli ťažké a trochu piplačka, ale otec mi pomohol," hovorí.

Môžete začať zdobiť!

Chlapec vešia na vianočný stromček dekoráciu hviezdy vyrobenú z papiera.

Chris a jeho rodina Vianoce milujú. Zvyčajne ich trávia s príbuznými v Bristole v Spojenom kráľovstve a potom sa za oddychom vydajú domov do Walesu. „Máme doma dve mačky, ktoré neradi nechávame dlho samé, pretože sú to aj ich Vianoce,“ smeje sa.

Papierová hviezda vytvorená pomocou aplikácie Canon Creative Park visí na vianočnom stromčeku s rozmazanými svetlami v pozadí.

„Určite by som znova vyrobil papierové ozdoby na vianočný stromček alebo dekorácie do domácnosti počas celého roka,“ hovorí Chris. „Nabudúce sa pustím do papierovej výroby s jarnou tematikou, pretože dúfam, že vianočné ozdoby vydržia aspoň pár rokov.“

Keď máte návrhy pripravené a je na nich stužka či šnúrka, môžete začať zdobiť vianočný stromček s hrejivým pocitom, že ste si ozdoby vytvorili a vyrobili sami. Svoju obľúbenú ozdobu umiestnite na čestné miesto – môžete dokonca skúsiť dotvoriť vzhľad vianočného stromčeka pomocou vlastnoručne vyrobenej špičky.

„Myslím si, že na stromčeku vyzerajú výborne,“ hovorí Chris. „Dekorácie skutočne prekypujú farbami a teší ma, že som ich vyrábal so svojim synom. Sú vďaka tomu oveľa zmysluplnejšie ako dekorácie kúpené z obchodu. Zistil som, že je to naozaj obohacujúce, nielen preto, že stromček zdobíte recyklovateľnými materiálmi, ale aj preto, že ich vytvárate úplne od nuly so svojou rodinou. Nie je to len o tom, že vešiate hviezdu na stromček, vy ho ozdobujete s láskou.“

Záber zhora nadol na fotoaparát Canon položený na tlačiarni Canon PIXMA s kolážou fotografií na pozadí.

KLUBU CANON

Exkluzívna komunita pre tvorcov ako si ty. Nasleduj svoju vášeň s podporou, inšpiráciou, výhodami a získaj ešte oveľa viac. Registrácia je jednoduchá. Zakúpiť produkt. Registrovať. Staňte sa členom klubu Canon.

Chris hovorí, že sa spoločne so svojou rodinou na tvorbu z papiera úplne namotal. „Určite si túto činnosť zopakujeme znova,“ hovorí. „Bolo skvelé tráviť čas so svojím synom, sedieť pri stole a niečo vyrábať – určite lepšie ako sa stratiť v telefónoch.“ Eli si tento proces tiež veľmi užil a dúfa, že so svojím otcom vytvorí z aplikácie Creative Park návrhov ešte viac.

Vianočné ozdoby vyrobené z papiera sú nielen zábavou pre celú rodinu, ale aj trvácnymi spomienkami. Papierové ozdoby môžete dokonca darovať aj svojim priateľom a rodine – napokon, vlastnoručne vytvorené darčeky sú často tými najvzácnejšími.

Ak sa vám páči nápad spojiť tvorivú činnosť s domácou výzdobou, pozrite sa na ďalšie diely z tejto série a zistite, čo ešte sa dá so šablónami Creative Park vykúzliť. Pozrite sa našu stránku Pinterest, kde sa môžete inšpirovať, a nezabudnite sa podeliť o svoje výtvory pridaním #MadeWithPixma!

Tamzin Wilks

Súvisiace produkty

Súvisiace články