KREATÍVNA TLAČ

Z iného sveta: tvorba z papiera s vesmírnou tematikou

Dotknite sa hviezd s aplikáciou Canon Creative Park, tlačiarňou PIXMA, papierom, nožnicami a trochou lepidla.
Astronaut vytvorený z papiera je položený na drevenom stole obklopený ďalšími šablónami na tvorbu z papiera s vesmírnou tematikou z aplikácie Canon Creative Park.

Záujmy detí sa môžu meniť z minúty na minútu, a preto je recyklovateľná remeselná tvorba skvelým spôsobom objavovania nových záľub. Creative Park, ktorý je k dispozícii ako webová stránka a aplikácia, je fantastický bezplatný zdroj plný tisícok šablón a nápadov na papierové výrobky. Na výber majú vesmírni fanatici spomedzi nekonečného množstva možností. Sú vhodné pre kreatívnych tvorcov všetkých vekových kategórií a úrovní zručností, od jednoduchého pohyblivého modelu slnečnej sústavy až po repliku Mars Rover „Curiosity“ so zložitými detailmi.

Výroba z papiera tiež ponúka možnosť vzdelávať sa prostredníctvom aktivít, pomáha naštartovať mladé mozgy všakovakými otázkami a rozprúdiť predstavivosť. Hry s vesmírnou tematikou tak budete hrať ešte niekoľko týždňov. Prečo nespojiť kozmickú tvorivú činnosť s blížiacou sa nebeskou udalosťou, ako je supermesiac, zatmenie alebo meteorický roj?

Mike a Gen Sidaway a ich tri deti – Chloe, Halle a Luke – sa o vesmír horlivo zaujímajú a nevedeli sa dočkať, kedy budú môcť odpáliť tvorbu s výberom astronomických návrhov. Zistite, ako sa im darilo.

Plánovanie medzihviezdneho dobrodružstva

Rodina sedí okolo konferenčného stolíka, na ktorom je umiestnená tlačiareň Canon PIXMA a výber papierových modelov s vesmírnou tematikou vyrobených zo šablón aplikácie Creative Park.

„Nielen, že to bol skvelý spôsob, ako spolu tráviť čas, ale zistil som, že je to naozaj vedomá aktivita,“ nadchýna sa Gen, ktorý je tu zobrazený spolu s Mikeom, Chloe, Halle a Lukeom. „Myslím, že nabudúce skúsim šablóny na výstrižkové albumy, ale je tu tiež veľa sezónnych dekorácií, do ktorých by som sa rád pustil.“

Rovnako ako väčšina možností papierových projektov, ktoré nájdete v aplikácii Creative Park, ponuka materiálov s tematikou kozmického priestoru nevyžaduje žiadne špeciálne vybavenie. Nezabudnite si skontrolovať pokyny pre každú šablónu, ktorú si vyberiete, pretože v prípade niektorých z nich budete potrebovať napríklad šnúrky, gumičky alebo farbičky. Tu je zoznam všeobecného vybavenia, ktoré budete potrebovať:

Vyberte si vesmírnu šablónu

Osoba si na svojom notebooku prezerá šablóny s vesmírnou tematikou v aplikácii Canon Creative Park. Vedľa notebooku je balík fotografického papiera Canon a za ním na poličke je položená tlačiareň Canon PIXMA a zostavený papierový astronaut.

Gen a Mike použili ako návod hodnotenia hviezdičkami uvedené pri každej zo šablón v aplikácii Creative Park. Pomohlo im to rozhodnúť sa, ktoré projekty by najviac vyhovovali úrovni zručností ich detí. „Páči sa mi, koľko rôznych šablón aplikácia ponúka,“ hovorí Gen. „Dievčatá si už vybrali niekoľko domčekov pre bábiky, ktoré chcú vyrobiť, a Lukovi sa páči vzhľad projektov s dinosaurami.“

Výber dizajnu, do ktorého sa chcete smelo pustiť, vyzerá dosť jednoducho. Môže to však byť náročnejšie, než si myslíte, pretože máte na výber desiatky možností papierových modelov inšpirovaných vesmírom. Zatiaľ čo pestrofarebná visiaca dekorácia mesiaca poteší menšie deti, rad rakiet, ako napríklad Saturn V alebo súprava Space Shuttle, by mohol inšpirovať staršie mozgy, aby sa pri tvorbe učili. Rozhovor o tom, čo by vaše dieťa mohlo chcieť postaviť, je skvelý spôsob, ako začať skúmať túto tematiku – od planét v našej slnečnej sústave až po fungovanie kozmickej lode. Možno sa aj sami niečo naučíte!

Každá šablóna na papierovú tvorbu sa dodáva s hodnotením hviezdičkami, ktoré označuje úroveň obtiažnosti a poskytuje informácie o tom, ako dlho by malo jej zhotovenie približne trvať. Sidawayovci majú deti rôznych vekových kategórií. Preto bolo dôležité, aby si vyberali múdro. „Hodnotenia boli skutočne užitočné,“ vysvetľuje Gen. „Aplikácia Creative Park je obrovská a ponúka nekonečne veľa možností, ktoré nám pomohli rozhodnúť sa, čo by bolo najlepšie pre každé dieťa. Naozaj tam bolo pre každého niečo.“

Pripravte sa na tlač

Ruka drží okraj šablóny Creative Park vychádzajúcej z tlačiarne Canon PIXMA, ktorá je položená vedľa zostavených modelov papierových vesmírnych lodí.

„Naozaj ma ohromilo, aké jednoduché bolo nastavenie tlačiarne Canon PIXMA TS7650i. Stačí ju zapojiť a doslova vám hovorí, čo máte robiť,“ hovorí Mike. „Samotná tlač bola tiež neuveriteľne jednoduchá, či už sme použili aplikáciu pre smartfóny alebo počítač.“

Po výbere dizajnu vyberte možnosť Tlač a v priebehu niekoľkých sekúnd bude šablóna pripravená. Mike hovorí, že sa mu páčilo, aká bola tlači priamo zo smartfónu prostredníctvom aplikácie Creative Park pohodlná. „Vyskúšali sme tlač priamo z aplikácie a z počítača a zistili sme, že oba spôsoby sú skutočne jednoduché a intuitívne,“ dodáva. „Stačí sa riadiť jednoduchými pokynmi a o zvyšok sa postará tlačiareň.“

Šablóny sa vytlačia za pár sekúnd a vďaka atramentu PIXMA s dlhou životnosťou sú ihneď suché na dotyk. Bola som veľmi rada, že sa šablóny vytlačili tak rýchlo. Vďaka tomu malo každé dieťa stále niečo na práci,“ hovorí Gen. „V opačnom prípade by sme museli dlho čakať a deti by sa začali nudiť a možno by išli robiť niečo iné. Vďaka tomu, že sme použili matný fotografický papier značky Canon, sa atrament pekne usadil, takže sa nič nerozmazalo.“

Zostavenie šablón

Matka pomáha svojmu synovi pomocou nožníc vystrihovať papierovú šablónu s vesmírnou tematikou z aplikácie Canon Creative Park.

Od strihania a ryhovania okrajov až po skladanie a lepenie – do stavania modelov papierových lodí s vesmírnou tematikou sa môže zapojiť každý člen rodiny.

Dve deti sedia pri stole, jedno drží brožúru s faktami o Slnku a druhé drží zostavenú papierovú šablónu z aplikácie Creative Park.

Slnko je od Zeme vzdialené 149 miliónov kilometrov – to je len jeden z mnohých faktov súvisiacich s vesmírom, ktoré sa deti Sidawayovcov naučili pri výrobe svojich výrobkov.

Po vytlačení šablóny je čas ju vystrihnúť a zložiť. Môžete použiť nožničky alebo orezávací nôž a reznú dosku v prípade zložitejších šablón. Po zložení nezabudnite naryhovať čiary. Budete mať istotu, že si šablóny zachovajú svoj tvar. A postupujte podľa zoznamu podrobných pokynov, ktoré sú k väčšine šablón priložené. „Naštudujte si vzory a vopred sa dohodnite kto sa pustí do ktorej časti,“ hovorí Mike.

Gen dodáva: „Čo by som vám skutočne poradila, je použiť na ryhovanie častí staré vypísané pero, a pravítko. Tak to robím ja. Neprerezáva úplne, ale stále robí dostatočne hlbokú ryhu – a nezabudnite to urobiť pred lepením."

Na upevnenie šablón môžete použiť lepidlo PVA, lepiacu pištoľ, bodové lepidlo, ekologickú alternatívu alebo dokonca pásku – lepidlo, ktoré použijete, môže tiež určiť, či budú vaše výtvory recyklovateľné. Možno budete musieť niektoré šablóny počas schnutia spolu udržiavať pomocou sponiek alebo štipcov, aby si zachovali svoj tvar. Gen odporúča použiť rýchloschnúce lepidlo alebo dokonca tenkú obojstrannú pásku na urýchlenie procesu lepenia.

Ak chcete zvýšiť sebavedomie svojho dieťaťa, dovoľte mu, aby sa s niektorými úlohami popasovalo samo, zatiaľ čo iné modely vytvorte spoločne v rámci aktivity na posilnenie súdržnosti rodiny. Túto stratégiu použili Mike a Gen a ich dcéra Chloe povedala, že sa jej to naozaj páčilo. „O vesmíre sme sa učili v škole, ale stavanie štruktúry modelu slnka s mojou mamou ma naučilo veci, ktoré som nevedela. Bolo tiež naozaj pekné tráviť čas spolu ako rodina a robiť pri tom niečo kreatívne.“

Okrem modelu slnka a sprievodnej informačnej brožúry Chloe a Gen pracovali na zložitejšom astronautovi, zatiaľ čo Mike pomáhal Halle a Lukovi s diorámami marsu a mesiaca. „Mladším sa páčilo všetko spojené s vystrihovaním a lepením, ale myslím, že najviac zo všetkého sa im páčila hra s astronautom na súpravách diorámy, keď bolo všetko hotové,“ hovorí Mike.

Odpáľte sa do hry

Osoba umiestňuje na poličku papierové Slnko vytvorené zo šablóny z aplikácie Creative Park.

„Som prekvapený, ale aj šťastný z toho, ako veľmi sme si ako rodina užili výrobu týchto vzdelávacích a zábavných papierových výrobkov,“ hovorí Gen. „Nielen, že sa s nimi deti stále hrajú, ale nestále hovoria o tom, ako ich táto výroba bavila.“

Dieťa umiestňuje papierového astronauta do diorámy Creative Park Moon.

Vytváranie šablón z aplikácie Creative Park je nielen zábavnou a obohacujúcou rodinnou aktivitou, ale s modelmi sa môžete znova a znova hrať. Halle a Luke strávili hodiny hrou na to, ako astronaut skúma nové planéty.

Po dokončení všetkých prác a zaschnutí lepidla sa pohodlne usaďte, obdivujte svoje ručne zhotovené diela a vaše vesmírne dobrodružstvo sa môže začať. „S naším kozmonautom sme si užili veľa zábavy,“ nadchýna sa prostredné dieťa Halle. „Tvárime sa, že sa vydáva za dobrodružstvami po celom dome, keď skáče z planéty na planétu. Páči sa mi, koľko je na ňom detailov a ako môžete hýbať rukami a nohami.“ Najmladší Luke dodáva: „Baví ma, keď s ním lietam vzduchom.“

Okrem toho, že sa deti môžu s vesmírnymi modelmi zahrať, budú skvelým doplnkom do detských izieb, hovorí Gen. „Diorámy vyzerajú na detských poličkách mimoriadne pútavo a navyše sú to všetko veci, s ktorými sa môžu deti hrať znova a znova.“ Nehovoriac o tom, že je to potešujúca, hmatateľná spomienka na kvalitne strávený čas s rodinou.

Takže, keď sa vaše dieťa nabudúce pozrie na rozľahlú nočnú oblohu a spýta sa vás, čo tam je, použite aplikáciu Creative Park, aby ste podporili jeho hlad po poznaní a prebudili jeho predstavivosť. Možno vás to inšpiruje k tomu, aby ste vytlačili to, čo vidíte cez ďalekohľad, alebo aby ste fotografovali planéty, hviezdy alebo satelit a mohli ich porovnávať. Pozrite sa našu stránku na Pintereste, kde nájdete viac inšpirácie pre papierovú tvorbu, a nezabudnite sa podeliť o svoje výtvory z iného sveta na sociálnych sieťach pomocou hashtagu #MadeWithPIXMA.

Autor: Natalie Denton

Súvisiace produkty

 • PIXMA TS7650i

  Tlačiarne pre domácnosť

  PIXMA TS7650i

  Rýchla a vysokokvalitná tlačiareň, ktorá vďaka kompaktnej veľkosti a efektívnejšiemu používaniu bezproblémovo zapadne do života vašej domácnosti.
 • Tlačiarne pre domácnosť

  Séria PIXMA TS8750

  Tlačte ostré dokumenty a fotografie v sýtych farbách pomocou vysoko kvalitnej a ľahko použiteľnej multifunkčnej tlačiarne so 6 atramentmi pre celú rodinu
 • Atramentové tlačiarne

  Matte Photo Paper MP-101

  Matný fotografický papier umožňuje produkovať fotografie, grafiku a text vo vysokej kvalite s matnou povrchovou úpravou. Je tiež vhodný na kreatívnejšie použitie, napr. na pozdravné pohľadnice, prezentácie a letáky.
 • Súvisiace články