FOTOGRAFIE JEDÁL

Najlepšie objektívy Canon na fotografovanie jedál

Želáte si posunúť vaše fotografie jedál na vyššiu úroveň? Servírujte fotografie jedál, ktoré stoja za vychutnanie, s naším starostlivo pripraveným výberom objektívov Canon, bez ktorých sa nezaobídete.
Dutá čokoládová gulička plnená zmrzlinou a ozdobená lupienkami a čokoládovou posýpkou.

Fotografovanie jedál je vďačným spôsobom, ako experimentovať s fotoaparátom Canon – a to nielen preto, že následne môžete snímaný objekt skonzumovať. Doprajte si čas na štylizáciu ingrediencií, ovládajte svetlo a vylaďte nastavenia, a objavíte, že viete vytvárať fotografie jedál, ktoré stoja za vychutnanie.

Sú však niektoré veci a vybavenie, s ktorými bude jednoduchšie vyťažiť maximum z vášho fotoaparátu. Statív môže byť užitočný, keď fotografujete jedlo zhora v štýle plochého rozloženia pri slabom svetle alebo keď snímate zábery z mimoriadne krátkej vzdialenosti, i keď sortiment objektívov Canon so stabilizáciou obrazu (IS) vám tiež v týchto situáciách veľmi pomôže. Pribalenie blesku Canon Speedlite alebo iného typu umelého osvetlenia do vašej súpravy vám môže ponúknuť ešte viac kreatívnych možností, keď chcete, aby vaša fotografia jedál vyzerala profesionálne.

Najväčší vplyv na fotografiu jedál môže mať prechod na vyšší rad objektívov. Veľa objektívov má dostatočne krátku vzdialenosť zaostrenia na to, aby zachytili malé detaily, ale len skutočné makro objektívy ponúkajú minimálne 1-násobné zväčšenie. To znamená, že snímaný objekt je na snímači zaznamenaný v pomere 1:1 alebo v skutočnej mierke, keď je objektív nastavený na najmenšiu zaostrovaciu vzdialenosť.

Makro objektív je ideálny na odhalenie skrytých textúr, komplikovanejších vzorov a jemných štruktúr jedla, ktoré by inak mohli zostať bez povšimnutia, ale fotografia jedál nie je len o tom. Tu sa pozrieme na najlepšie objektívy pre fotoaparáty Canon EOS.

Misa s cestovinami s paradajkami a bazalkou zachytená zhora, s vidličkou, lístkami bazalky a mažiarom s tĺčikom v zábere.

Fotografi jedál si často vyberajú 35 mm objektív pre zábery zvrchu, pretože je dostatočne široký na to, aby zahrnul aj rekvizity, ako napríklad príbor a suroviny k receptu. Zachytené fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM pri nastavení 1/125 s, f/2.5 a ISO 800. © Natasha Alipour-Faridani

Najlepší základný objektív RF na fotografovanie jedál: Canon RF 50mm F1.8 STM

Vhodné pre: fotoaparáty systému EOS R

So zorným poľom, ktorý nie je príliš široký ani úzky, je model Canon RF 50mm F1.8 STM vhodný pre celé spektrum uhlov snímania. Vďaka rýchlej maximálnej clone f/1.8 objektív poskytuje dostatok kontroly nad hĺbkou poľa, preto môžete izolovať jednotlivé prvky lákavých jedál a vytvárať rozmazané umelecké pozadie pri snímaní spredu, diagonálne alebo zboku. Široká clona tiež zachytí veľa svetla, čo je vhodné na snímanie v slabých svetelných podmienkach, napríklad v slabo osvetlených reštauráciách.

Objektív RF 50mm F1.8 STM, ktorý predstavuje cenovo dostupný základ pre plnoformátové modely Canon systému EOS R, disponuje asférickou povrchovou úpravou pre ostrosť až k okraju záberu. To je obzvlášť užitočné pri horných záberoch s plochým rozložením. Vďaka kompaktnosti a nízkej hmotnosti je to pohodlný, no výkonný doplnok do súpravy akéhokoľvek fotografa jedál.

Sladkosti pastelových farieb, niektoré voľne položené a niektoré v malých miskách, na stole vedľa polievaných keksíkov v tvare zvierat.

Model Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM je vybavený systémom zaostrovania s rýchlym ultrazvukovým motorčekom, ale môžete tiež manuálne pootočiť zaostrovací prstenec na doladenie ostrosti. Jeho povrchová vrstva Super Spectra potláča efekt duchov a oslnenia odrazeného späť zo snímača. Zachytené fotoaparátom Canon EOS 800D (jeho nástupcom je Canon EOS 850D) s objektívom Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM pri nastavení 1/6 s, f/4 a ISO 100.

Prvý makro objektív EF-S od spoločnosti Canon schopný snímania v skutočnej mierke je skvelou voľbou pre fotografov jedla. Je malý, ľahký, poskytuje veľmi ostrý obraz a disponuje širokou maximálnou clonou, ktorá pomáha umiestniť snímaný objekt medzi krásne rozostrené pozadie a popredie.

So zorným uhlom totožným s objektívom 96mm f/2.8 na plnoformátovom fotoaparáte môžete pomocou objektívu Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM zachytávať v skutočnosti vzdialenejšie objekty, takže snímky s objektom vypĺňajúcim záber spravíte z väčšej vzdialenosti. Nielenže je menšia pravdepodobnosť, že si budete tieniť na snímaný objekt, ale je aj jednoduchšie vybrať si tie najšťavnatejšie kúsky na tanieri.

Najuniverzálnejší objektív na fotografovanie jedál: Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

Vhodné pre: fotoaparáty systému EOS R

Obdĺžnik syra, figová rolka a kúsky ovocia na konci dohora držanej vidličky.

Objektív Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM dokáže zachytiť lákavú štruktúru a detaily, a to aj vďaka bajonetu RF, s ktorým je objektív bližšie k snímaču. Zachytené fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 35 mm F1.8 Macro IS STM pri nastavení 1/125 s, f/16 a ISO 100.

Rôzne malé druhy jedla vrátane špičky špargle a chvosta krevety usporiadané na lyžici.

Makro zväčšenie až do 1:2 umožňuje fotografom jedál zaostriť na detail. Zachytené fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 35 mm F1.8 Macro IS STM pri nastavení 1/125 s, f/16 a ISO 100.

Všestranný makro objektív Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM navrhnutý pre plnoformátové bezzrkadlové fotoaparáty Canon systému EOS R dokáže zachytiť aj širokouhlý záber s naaranžovaným stolom, ako aj záber zblízka v položivotnej veľkosti a všetko medzi tým.

Je dostatočne malý a ľahký, aby sa dal používať bez statívu a disponuje 5-stupňovou technológiou Dual Sensing IS, ktorá mu pomáha naplniť jeho pôsobivý rozlišovací potenciál.

Podobne ako ďalšie objektívy zo sortimentu Canon RF, model Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM je vybavený prispôsobiteľným ovládacím prstencom v prednej časti tubusu objektívu, ktorému možno priradiť dôležité funkcie ako clona, ISO alebo kompenzácia expozície. To umožňuje ľahko a jednoducho upraviť nastavenia krátkym pootočením prstenca. Táto funkcia je dostupná aj pri používaní objektívov EF s fotoaparátmi systému EOS R cez upevňovací adaptér Canon EF-EOS R s ovládacím prstencom.

Vyskúšajte tento objektív s fotoaparátmi Canon EOS RP a môžete využiť funkciu stupňovania zaostrovania fotoaparátu pre vyššiu úroveň ostrosti pri fotografovaní jedla.

Najlepší objektív na fotografovanie jedál pre extrémne detailné zábery: Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM

Vhodné pre: fotoaparáty systému EOS R

Plátky citrónu dopadajúce do neperlivej vody na dokonale čiernom pozadí.

S telefotografickým zorným poľom je objektív Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM ideálny na snímanie potravín spredu, diagonálne alebo zboku. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM pri nastavení 1/1000 s, f/1,4 a ISO 4000. © Sharon Cosgrove

Objektív Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM s 1,4-násobným zväčšením zvýrazní aj tie najjemnejšie detaily prepracovaného jedla, zatiaľ čo jeho optická kvalita série L zabezpečuje dokonalú čistotu obrazu. S až 8-krokovou kompenzáciou pri spojení s fotoaparátom so vstavanou stabilizáciou obrazu (IBIS), akým je Canon EOS R6, poskytuje dokonale ostré zábery bez statívu, dokonca aj pri slabom osvetlení. Relatívne dlhá ohnisková vzdialenosť 100 mm navyše znamená, že nemusíte byť tak blízko ako pri kratšom objektíve. Vďaka tomu môžete ľahšie umiestniť svetlá, reflektory a iné príslušenstvo a vyhnete sa tomu, že sa počas snímania horúcich jedál váš objektív zahmlí.

Model Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM sa pýši super rýchlym automatickým zaostrovaním vďaka vysokorýchlostnému bajonetu RF a dvom tichým motorčekom Nano USM, preto je ideálny pre hybridných fotografov, ktorý robia aj video. Je vybavený aj ovládacím prstencom sférickej aberácie, ktorý umožňuje upraviť bokeh a zmäkčenie kresby pre kreatívne zábery jedál.

Najlepší objektív pre fotografov jedál, ktorí chcú cestovať naľahko: Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM

Vhodné pre: fotoaparáty systému EOS R

Makro fotografia šesťuholníkových buniek včelieho plástu.

Objektív Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM s hmotnosťou len 500 g a dĺžkou 9 cm je ideálny telefotografický objektív, ktorý sa zmestí do vašej tašky s fotografickým vybavením, vďaka čomu môžete snímať všade, kde vás váš hlad zavedie, či už na miestny trh s potravinami alebo do včelína. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 85 mm F2 Macro IS STM pri nastavení 1/60 s, f/2 a ISO 1600. © Ilvy Njiokiktjien

Model Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM je dostupnejší ako jeho 100 mm náprotivok, takže je to skvelá voľba pre fotografov, ktorí hľadajú krátky telefotografický objektív s možnosťou makro.

Keďže je o niečo širší ako 100 mm model, poskytne o niečo väčšiu flexibilitu pri fotografovaní, keď je priestor obmedzený. Vďaka telefotografickému dosahu, 0,5-násobnému zväčšeniu a minimálnej vzdialenosti zaostrenia 35 cm sa vie dostať až na telo. Objektív má štedrú maximálnu clonu f/2 a ponúka 5-krokovú hybridnú stabilizáciu obrazu, čo vedie k jasným a ostrým výsledkom pri všetkých svetelných podmienkach. Okrem toho je vybavený povrchovou úpravou Super Spectra na potlačenie oslnenia a zdvojenia obrazu – čo je užitočné, keď je osvetlenie náročné upraviť, napríklad pri gastronomických podujatiach vonku.

Najlepší objektív pre vlogerov jedál: Canon RF 16mm F2.8 STM

Vhodné pre: fotoaparáty systému EOS R

Mladá žena fotografovaná zozadu mieri fotoaparátom Canon EOS R6 na šalátový bar plný misiek s farebnými šalátmi.

Štíhly a cenovo dostupný objektív Canon RF 16mm F2.8 STM poskytuje vynikajúcu kvalitu s rozsiahlym zorným poľom.

Žena v kaviarni držiaca croissant smerom k fotoaparátu upevnenom na malom statíve na stole pred ňou.

Vďaka svojmu ostrému a jasnému širokouhlému záberu predstavuje ideálnu voľbu na vlogovanie o jedlách.

Na dolnej strane rozsahu zaostrenia sa počíta každý milimeter. Ak potrebujete väčší priestor a pohyb je obmedzený, napríklad pri filmovaní v malej reštaurácii alebo pri snímaní veľkej plochy, výnimočná šírka objektívu Canon RF 16mm F2.8 STM dokáže situáciu zachrániť. Obávate sa sudového skreslenia pri mimoriadne širokouhlom objektíve? Netreba: všetky fotoaparáty systému Canon EOS R vrátane Canon EOS R, EOS RP a EOS R6 disponujú zabudovanou korekciou skreslenia objektívu, takže vaše zábery budú vždy vyzerať prirodzene.

Tento mimoriadne kompaktný objektív s hmotnosťou iba 165 g má minimálnu vzdialenosť zaostrenia len 13 cm, čo je dokonca menej ako u niektorých objektívov s makrom, takže sa môžete priblížiť takmer až na dotyk a maximalizovať každý detail. Rovnako ako ostatné základné objektívy na tomto zozname, aj model RF 16mm F2.8 STM disponuje svetlou maximálnou clonou pre flexibilitu s hĺbkou poľa a osvetlením.

Najlepší objektív na fotografovanie jedál so zoomom: Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

Vhodné pre: fotoaparáty systému EOS R

Záber zblízka na bielu hrianku s malým kúskom masla roztápajúcim sa na vrchu.

Ak chcete jeden objektív, ktorý splní vaše tvorivé potreby vo všetkých situáciách, Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM je nespochybniteľnou voľbou. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 24-105 mm F4-7.1 IS STM pri nastavení 1/13 s, f/4 a ISO 400.

S rozsahom zoomu od 24 mm po 105 mm predstavuje tento maximálne univerzálny objektív Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM ideálneho partnera pre akúkoľvek polohu pri snímaní. S minimálnym zaostrením len 13 cm a 0,5-násobným zväčšením pri manuálnom zaostrovaní na 24 mm je to zároveň viac než schopný pomocník pre fotografov, ktorí požadujú lahodné zábery zblízka.

Možno najprekvapujúcejšou charakteristikou modelu RF 24-105mm F4-7.1 IS STM je jeho neuveriteľný rozsah zoomu a 5-kroková stabilizácia obrazu v tele, ktoré má dĺžku menej ako 9 cm a váži len 395 g. Vďaka tak drobnému telu sa objektív zmestí do aj tých najkompaktnejších výbav, vďaka čomu bude snímanie bez statívu s ostrými výsledkami hračkou.Autor: Marcus Hawkins

Súvisiace produkty

Súvisiace články