Macro Photography

Objektívy na makro fotografiu

Využite makro naplno

Makro objektívy umožňujú zábery veľmi malých objektov zblízka, pričom zachytia aj detaily, ktoré nie sú viditeľné voľným okom. Používajú sa na snímanie hmyzu a kvetov, ako aj na snímanie zátiší v ateliéroch.


Makro objektívy používajú fotografi voľne žijúcich zvierat a prírody na snímanie hmyzu a kvetov. Vďaka vynikajúcej kvalite obrázkov a veľkej maximálnej clone sú však makro objektívy ideálne aj na fotografovanie portrétov. Pri výbere toho správneho objektívu pre určitý záber musíte vziať do úvahy povahu snímaného objektu, ako aj výsledok, ktorý chcete dosiahnuť.

Macro Photography

Zachytávajte jemnejšie detaily

Ak sa chcete priblížiť k objektu a zachytiť viac detailov, makro objektívy vám poskytnú potrebnú výhodu pri snímaní výnimočne podrobných záberov zblízka. Jedinečná výhoda makro objektívov spočíva v tom, že vám umožnia zväčšiť objekt tak, aby sa na snímači zobrazil vo veľkosti od 0,5x alebo ideálne až v 1,0x skutočnej veľkosti, prípadne väčší.

Raspberry Photography

Priblíženie bez toho, aby ste sa museli dostať do nepríjemnej blízkosti

Keď chcete zachytiť zblízka nervózne malé zvieratá alebo hmyz a zaznamenať jemné detaily, cieľom je urobiť to bez toho, aby ste ich vyrušili. Objektív s dlhšou ohniskovou vzdialenosťou, od 100 mm do 180 mm, zaistí dostatočnú vzdialenosť medzi vami a snímaným objektom. Nielenže tak nevyrušíte snímaný objekt, ale ani nenarušíte okolité svetlo.

Green Insect Photography

Detaily v skutočnej veľkosti

Jedinečná schopnosť tohto makro objektívu spočíva v možnosti zväčšenia objektu až na skutočnú veľkosť (alebo ešte väčšiu). Dosahuje sa to pomocou pomeru zväčšenia objektívu medzi fyzickou veľkosťou na snímači fotoaparátu a fyzickou veľkosťou fotografovaného objektu. Napríklad pomer zväčšenia 1 : 1 (alebo 1,0x skutočnú veľkosť) znamená, že fotografovaný objekt má na snímači fotoaparátu rovnakú veľkosť ako v skutočnosti. Špecializované makro objektívy, akým je napríklad MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro od spoločnosti Canon, umožňujú pomer zväčšenia až 1 : 5, čo znamená, že snímaný objekt bude na snímači 5-krát väčší ako v skutočnosti.

Life-Sized Detail Photography

Aký vplyv má fotoaparát na výber objektívu

Objektívy EF-S od spoločnosti Canon sú určené výhradne pre fotoaparáty so snímačom APS-C, ako je EOS 760D, a nie sú kompatibilné s plnoformátovými modelmi, ako je séria fotoaparátov EOS 5D.

Objektívy EF možno používať s akýmkoľvek fotoaparátom EOS, no keď sa objektív EF používa na modeli EOS typu APS-C, poskytuje zorný uhol ekvivalentný objektívu v plnoformátovom fotoaparáte s 1,6-násobne dlhšou ohniskovou vzdialenosťou. Napríklad objektív EF 100mm f/2.8L- Macro IS USM použitý s fotoaparátom EOS 760D poskytne zorný uhol ekvivalentný 160 mm objektívu na plnoformátovom fotoaparáte. Porovnanie nižšie ukazuje skutočné príklady tohto efektu pri snímaní makro fotografie.

Bee Macro Photography
Macro Photography

Ako ohnisková vzdialenosť ovplyvňuje pracovnú vzdialenosť

Ohnisková vzdialenosť pri makro fotografii neznamená vždy, že sa musíte priblížiť k snímanému objektu. Vyššia ohnisková vzdialenosť (t. j. vyššie číslo) vám umožňuje zachovať rovnaký pomer zväčšenia a zároveň zostať ďalej od objektu. Ak napríklad použijete 180 mm objektív na snímanie motýľov, môžete zostať v dostatočnej vzdialenosti na to, aby ste ich nevyrušili a aj tak dosiahli makro zväčšenie.

Platí, že čím je väčšia ohnisková vzdialenosť, tým získate väčšiu pracovnú vzdialenosť pri rovnakom pomere zväčšenia. Pracovná vzdialenosť je vzdialenosť od objektu k ohniskovej rovine.

Schéma vpravo znázorňuje vzdialenosť od konca objektívu k objektu.

How focal length affects working distance

Ako ohnisková vzdialenosť mení perspektívu

Výber správnej ohniskovej vzdialenosti je dôležitý faktor makro fotografie, ktorý sa musí zvážiť. Akékoľvek zmeny totiž dokážu zmeniť snímku. Pri vyššej ohniskovej vzdialenosti sa zdá, akoby sa pozadie a popredie priblížili, čím sa mení vzhľad vášho záberu.

Flower 180Mm Photography

180 mm

Flower 100Mm Photography

100 mm

Flower 50Mm Photography

50 mm

Výber správneho objektívu

Keď zvážite uvedené faktory, zamyslite sa nad tým, čo je pre vás dôležité.

  • Chcete nasnímať nervózne zvieratá alebo hmyz zblízka? Budete na to potrebovať objektív s väčšou ohniskovou vzdialenosťou, ako je napríklad objektív RF 100mm F2.8L Macro IS USM, EF 100mm f/2.8L Macro IS USM alebo dokonca EF 180mm f/3.5L Macro USM, ktorý vám poskytne väčšiu pracovnú vzdialenosť.
  • Požadujete možnosť zväčšiť snímané objekty do nadživotnej veľkosti? Objektív MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro od spoločnosti Canon s pomerom zväčšenia až 1 : 5 predstavuje ideálnu voľbu.

Flower Macro Photography

Využite makro objektív naplno

Eliminácia otrasov fotoaparátu

Dlhšie ohniskové vzdialenosti makro objektívu môžu spôsobiť vyššiu úroveň otrasov fotoaparátu. Zaznamenanie jasnej a ostrej snímky bude tým pádom náročnejšie. Stabilizátor obrazu objektívu pomáha eliminovať väčšinu otrasov fotoaparátu pri snímaní z ruky. Ak si vyberiete objektív bez stabilizácie, môžete použiť statív, čím sa však skomplikuje prenášanie fotoaparátu a objektívov.

Chameleon Photography

Osvetlenie objektu

Správne nastavenie osvetlenia vám umožní použiť kratší expozičný čas, a získať tak ostré zábery pohybujúcich sa objektov. Makroblesk Macro Ring Lite MR-14EX Il a Twin Lite MT-24EX značky Canon sú špecializované svetelné systémy, ktoré vám pomôžu nasvietiť objekt väčším množstvom svetla (v prípade blesku Ring Lite) alebo zobraziť štruktúru vďaka presnejšie smerovanému svetlu (s bleskom Twin Lite). Objektív EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM obsahuje dva vstavané, ovládateľné makroblesky LED, ktoré poskytujú dodatočné osvetlenie a eliminujú vrhané tiene.

Butterfly Photography

Extrémna makro fotografia

Väčšina špeciálnych makro objektívov umožňuje dosiahnuť pomer zväčšenia 1 : 1, jednoducho sa však môžete priblížiť pomocou nadstavbového tubusu (ak ho fotoaparát podporuje) a získať pomer až 1 : 2. Objekt sa tak zobrazí na snímači v dvojnásobnej veľkosti. Ak sa chcete k objektu priblížiť ešte viac, použite objektív MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo, ktorý dosahuje pomer až 1 : 5. Pri tejto úrovni zväčšenia môžete zaznamenať dokonca vzduchové bublinky v kvapkách vody.

Extreme Macro Photography

Profesionálna voľba pre makro fotografiu

MAKRO FOTOGRAFIA

RF 100mm F2.8L Macro IS USM

Profesionálny RF makro objektív RF 100mm F2.8L MACRO IS USM je dokonalý na fotografovanie obrázkov v životnej veľkosti so zväčšením 1,4x z ruky a úžasných portrétov s kvalitou objektívov série L.

Zobraziť podrobnosti

RF 100mm F2.8L Macro IS USM on the EOS R5

Môže sa vám tiež páčiť…

Súvisiace produkty