KREATÍVNA TLAČ

Vyčarujte pomocou recyklovateľných papierových dekorácií detskú izbu v dinosaurom štýle.

Dekorácia interiéru nie je len výsadou dospelákov. Vďaka službe Canon Creative Park sa do cenovo nenáročnej premeny detskej izby v štýle praveku môže zapojiť celá rodina. Použité materiály možno následne recyklovať.
Rôzne šablóny dinosaurov vytlačené zo služby Canon Creative Park rozložené na stole a ruka načahujúca sa po jednej z nich.

Rovnako ako dospeláci aj deti s obľubou vyjadrujú svoju tvorivosť a osobnosť prostredníctvom okolitého priestoru. Vo svete detí navyše izba nie je len miestom, kde večer po náročnom dni zaspávajú. Je to miesto, kde si môžu robiť domáce úlohy, hrať sa, nechať svojich kamarátov prespať – je to skrátka ich malý vesmír. Existuje snáď lepší spôsob ako tvorenie najmilovanejších vecí, ktorým tento priestor možno stvárniť presne podľa svojich predstáv? Nikdy to nebolo jednoduchšie: stačí služba Canon Creative Park, tlačiareň PIXMA, papier a nožnice.

Zvoľte si tému

Dospelá osoba a dieťa skladajú papierových dinosaurov prevzatých z webovej stránky Canon Creative Park a vytlačených pomocou tlačiarne značky Canon série PIXMA.

Otec Chee a jeho starší syn Okkie si užívajú spoločné chvíle pri vystrihovaní dinosaurov. „Celej rodine sa táto aktivita veľmi páčila. Výber dinosaurov bol bohatý: od jednoduchších, ktoré zvládol aj Elon, až po veľké výzvy, ktoré zabavili aj nás,“ pochvaľuje si Chee.

Existuje mnoho spôsobov, ako dekoráciu v detskej izbe prispôsobiť – napríklad vzorovanými závesmi alebo posteľnou bielizňou, nástennými maľbami či zarámovanými výtlačkami. Niekedy však môže byť ťažké držať krok s neustále sa meniacimi záujmami detí. V jednej chvíli sú zbláznené do vesmíru a astronautov, vzápätí zase letia piráti a skôr, než sa nazdáte, sa zamilujú do dinosaurov. Nové maľovanie a kupovanie novej bielizne či dekoračných prvkov môže byť nákladné. Detskej izbe sa však dá vdýchnuť praveká atmosféra aj bez vynakladania veľkých investícií.

Prečo to nevyskúšať s papierovou dekoráciami? Keď sa záujmy vášho dieťaťa zmenia, dekorácie môžete jednoducho recyklovať a vytvoriť nové. V aplikácii a na webovej lokalite Canon Creative Park sú k dispozícii tisíce bezplatných šablón vrátane množstva nápadov na tvorenie z papiera pre deti. Budúcich paleontológov však v ponuke nadchnú najmä návrhy dinosaurov. Vyberte si masku, ktorá zakryje celú hlavu, napríklad masku Pteranodona alebo Triceratopsa, prípadne papierovú maketu Aatosaura. Ak chcú deti vytvoriť pre kamaráta vyskakovaciu narodeninovú pohľadnicu, skvelou voľbou bude pohľadnica s motívom Tyranosaura. Chee-Chiu Lee a jeho dvaja synovia Elon (7) a Okie (11) vyskúšali niekoľko návrhov z webovej lokality.

Pripravte si všetko potrebné na svoju nástennú ozdobu s motívom dinosaura

Z tlačiarne značky Canon série PIXMA vychádza šablóna na tvorenie papierového dinosaura. Vedľa je dokončený model Tyranosaura umiestnený v kvetináči s rastlinami.

Tlačiareň značky Canon série PIXMA TS5350a je ideálna nielen na tlač šablón na tvorenie z papiera, ale aj na vytváranie štítkov. Umožňuje dokonca aj tlač priamo zo smartfónu.

Dieťa nožnicami vystrihuje šablónu dinosaura prevzatú zo služby Canon Creative Park a vytlačenú pomocou tlačiarne značky Canon série PIXMA.

Kreatívna činnosť je veľmi obohacujúca. Ak budete svoje deti od útleho veku učiť vytvárať si veci vlastnoručne, podporíte tak ich nezávislosť a trpezlivosť, ktoré sa im neskôr v živote určite zídu.

Jednou z najlepších vecí na vyrábaní dinosaurov z papiera je to, že nemusíte zháňať nové a náročné vybavenie. Odporúčame vám prečítať si pri každej šablóne pokyny – niekedy treba špecifické materiály ako povraz, gumičky, dekoračné lepidlo či fixky, no väčšinou potrebujete iba:

Vyberte si dekorácie s motívom dinosaura

Dieťa hnedou ceruzkou vyfarbuje obrázok dinosaurov.

Farebné šablóny s motívom dinosaurov sú k dispozícii aj v službe Creative Park. Skvelým spôsobom podporujú najmä detskú tvorivosť, no na svoje si prídu aj dospeláci: pri skladaní a inštalácii môžu pomôcť s náročnejšími úkonmi. Sedemročný Elon dotvára vytlačeného dinosaura pestrými farbami.

Ruky dospelej osoby stavajú papierový model dinosaura zo služby Creative Park spoločnosti Canon vytlačený pomocou tlačiarne značky Canon série PIXMA. V pozadí je balík fotografického papiera značky Canon.

Vedeli ste, že dinosaurie fosílie sa našli na všetkých siedmich kontinentoch? A že Stegosaurus vraj mal mozog veľkosti vlašského orecha? Pri vytváraní dekorácií s motívom dinosaurov do detskej izby budete mať určite príležitosť porozprávať sa o týchto zaujímavostiach aj s deťmi.

Keď máte nachystané všetky pomôcky, stačí si už len zo služby Canon Creative Park vybrať vhodné návrhy, prevziať šablóny a vytlačiť ich pomocou tlačiarne PIXMA. Ponuka návrhov je naozaj bohatá: od rozkošných pohyblivých papierových modelov, ktoré upútajú najmä menšie deti, až po plagáty s motívom hrôzostrašného Tyranosaura s vycerenými obrovskými zubami, ktoré nadchnú starších dobrodruhov. Jedenásťročný Okkie považuje tvorenie za obzvlášť zaujímavé – „najmä sledovať, ako do seba jednotlivé papierové diely zapadajú a vytvárajú 3D kúzlo!“ nadchýna sa Chee.

Vyberanie motívu je skvelá príležitosť na rozhovor s dieťaťom o rôznych druhoch dinosaurov, jeho preferenciách a dôvodoch výberu. Možno vás prekvapí, čo všetko sa od detí ešte môžete naučiť!

Táto aktivita môže deti podnietiť aj k tvorivému premýšľaniu o farbách. Možno si vyberú vlastnú farebnú kombináciu alebo zvolia farby, ktoré už majú na stenách a závesoch. Je to zároveň vynikajúca príležitosť na vysvetlenie farebnej palety a spôsobu, akým sa protikladné farby, ako napríklad modrá a oranžová, skvelo dopĺňajú. Napriek tomu, že si s jednotlivými dinosaurami spájame určité odtiene farieb, vedci v skutočnosti nevedia, akej farby ich telo bolo. V službe Creative Park nájdete obrysy obrázkov pre deti, ktoré si môžu vymaľovať. Fantázii sa tu medze nekladú. Nikto predsa s určitosťou nevie, či náhodou neexistoval aj trblietavý alebo dúhový dinosaurus!

Ak aj vaše deti rady využijú každú príležitosť na selfie, môžete im vytlačiť súpravu pomôcok na fotografie ako z Jurského parku. Kto správne zapózuje, získa vtipný pravekýportrét, ktorý si môže vystaviť na stene alebo nástenke.

Záber zhora nadol na fotoaparát Canon položený na tlačiarni Canon PIXMA s kolážou fotografií na pozadí.

KLUBU CANON

Exkluzívna komunita pre tvorcov ako si ty. Nasleduj svoju vášeň s podporou, inšpiráciou, výhodami a získaj ešte oveľa viac. Registrácia je jednoduchá. Zakúpiť produkt. Registrovať. Staňte sa členom klubu Canon.

Zapojte do spoločného tvorenia celú rodinu

Ruky dospelej osoby skladajú hlavu Tyranosaura a ruky dieťaťa strihajú jednoduché origami s motívom dinosaura.

Služba Canon Creative Park ponúka množstvo jednoduchých origami návrhov s motívom dinosaura, ktoré sú ideálne pre mladšie deti, pretože nevyžadujú žiadne lepenie ani náročné strihanie. Dospeláci tak pri deťoch získajú priestor venovať sa náročnejším častiam, ku ktorým patrí napríklad hlava Tyranosaura.

Dospelá osoba pripevňuje na bielu stenu v izbe nočné osvetlenie s papierovým Tyranosaurom.

V službe Canon Creative Park sú k dispozícii aj náročnejšie modely s motívom dinosaurov, z ktorých vznikajú výtvory vhodné aj ako inšpirujúca dekorácia do interiéru. Túto hlavu Tyranosaura možno pripevniť na stenu a urobiť z nej nočné osvetlenie napájané z batérie. „Elonovi sa v detskej izbe nesmierne páči hlava dinosaura so zabudovaným svetlom,“ potvrdzuje Chee. „Keď prídu na návštevu jeho kamaráti, nikdy im ju nezabudne ukázať.“

Každá šablóna obsahuje podrobné pokyny, ktoré si môžete vytlačiť a pri tvorení sa nimi riadiť, symbol hviezdičiek na označenie úrovne obtiažnosti a informácie o približnej časovej náročnosti. Keďže niektoré návrhy sa dajú zložiť ľahšie ako iné, sú vhodné úplne pre všetkých – od detí, ktoré práve začínajú chodiť do školy, cez mladších teenagerov až po starých rodičov. „Skutočnosť, že chalani si mohli sami vybrať a vytlačiť dinosaury mala niečo do seba: mali totiž pocit, že vytvárajú niečo nové úplne od základu,“ potvrdzuje Chee.

Nechajte deti, nech sa samé popasujú s jednoduchšími šablónami, ako je napríklad krásny origami Triceratops alebo jednoduchý minidinosaurus, a pomôžte im iba s náročnejšími projektmi, ku ktorým patrí napríklad 3D Stegosaurus. Rôzne návrhy možno jednoducho prispôsobiť úrovni zručností vašich detí. „Okkie už dokázal sám vystrihnúť niektoré náročnejšie časti a zlepiť ich dohromady,“ spomína Chee.

Niektoré modely, ako napríklad kĺbová papierová postava Tyrannosaura a Stegosaurus pohybujúci sa vďaka gumičke, majú pohyblivé časti, ktoré do vzdelávacej dimenzie tejto aktivity vnášajú aj vedomosti z techniky a fyziky.

Vyzdobte miestnosť a ukážte svoje výtvory aj ostatným

Ruky pripínajú vymaľovaný obrázok dvoch dinosaurov na stenu. V popredí sú na stole rôzne poskladané šablóny dinosaurov zo služby Canon Creative Park.

Tvorenie dinosaurov z papiera môže podnietiť zaujímavé rozhovory o témach z histórie a vedy, ako aj o zmene klímy, ktoré skvelým spôsobom obohatia vedomosti detí zo školy.

Poskladaná šablóna dinosaura zo služby Canon Creative Park sedí na rastline v kvetináči obklopená ďalšími rastlinami.

Nájsť hračky a dekorácie bez plastu môže byť celkom výzva. Tieto návrhy na tvorenie papierových dinosaurov dokážu zmeniť vzhľad miestnosti bez toho, aby ste mali výčitky zo znečisťovania životného prostredia. A ak sa počas šantenia nejaký roztrhá, vždy ho možno recyklovať. Možno ich dokonca vložiť k izbovým rastlinám, kde sa budú papierové bylinožravce cítiť vskutku ako doma.

Opýtajte sa detí, kam by ony najradšej vystavili svoje papierové dinosaury, aby čo najlepšie vynikli. Možno by sa im páčila galéria s fantastickými výtlačkami dinosaurov na stene? Spoločne môžete popremýšľať, kde je pre jednotlivých dinosaurov ideálne miesto. Možno vyrobili veľa modelových dinosaurov alebo vytvorili vlastnú diorámu s minidinosaurami. Také výtvory sa obzvlášť vynímajú na poličke, na stole alebo na komode a navyše deti na ne poľahky dočiahnu, keď sa s nimi chcú pohrať. „Chlapcov bavilo rozmiestňovať dinosaurov do bytových rastlín,“ vysvetľuje Chee.

Dospelá osoba drží modelovú hlavu Tyranosaura vyrobenú zo šablóny zo služby Canon Creative Park a spoločne s dieťaťom ju obdivujú.

Keď sa bude nabudúce vaše dieťa nudiť, namiesto televízora alebo hernej konzoly mu radšej navrhnite tvorenie z papiera. Je to činnosť, ktorá nielen upevní váš vzťah, ale pri ktorej si aj odpočiniete, zlepšíte schopnosť sústrediť sa a vyjadrovať svoje pocity. V neposlednom rade ide o činnosť, ktorá je sama osebe skvelým zážitkom.

Nabudúce, keď bude vonku liať ako z krhly alebo keď budete hútať nad nejakou aktivitou na víkendové odpoludnie, nemusíte vôbec minúť veľa peňazí. Toto tvorenie papierových dinosaurov je nielen zábavné, ale umožňuje vašim deťom rozvíjať celú škálu zručností, ako sú tvorivosť, koncentrácia, dodržiavanie pokynov a tímová práca. Keď uvidia výsledky, budú mať veľkú radosť – môžu totiž hrdo povedať, že úplne samy vytvorili jedinečnú spálňu či originálny priestor na hranie. A keď jedného dňa zmenia vkus, stačí, keď si znova otvoríte aplikáciu alebo webovú lokalitu Canon Creative Park a vyhľadáte iné papierové šablóny na návrhy, ktoré budú perfektne vyhovovať ich aktuálnym záujmom.

Práve teraz nadišiel ten správny okamžik vyzdobiť detskú izbu finančne nenáročnými papierovými výtvormi zo služby Canon Creative Park, ktoré do nej vnesú kus praveku. Po dokončení výtvoru ho nezabudnite odfotografovať a zdieľať s hashtagom #MadeWithPixma, aby sa mohli inšpirovať aj ostatní, ktorých takáto záľuba láka. Teraz už len stačí rozhodnúť, ktorý dinosaurus u vás doma ožive.

Rachel Segal Hamilton

Súvisiace produkty

Súvisiace články

 • TLAČ A KREATÍVNE PROJEKTY

  Umelecké výtvory z papiera

  Umelec Zack McLaughlin sa inšpiruje šablónou rybárika z aplikácie Creative Park od spoločnosti Canon.

 • KREATÍVNA TLAČ

  Vyrobte si svoje vlastné antistresové hračky

  S papierovými antistresovými hračkami je zábava a zároveň upokojujú rozlietanú myseľ.

 • KREATÍVNA TLAČ

  Dajte farbám vyniknúť

  Dodajte svojmu domovu výbuch farieb s týmito nádhernými dúhovými výtvormi.

 • KREATÍVNA TLAČ

  Kreatívna tvorba slnečnej sústavy

  Nájdite si čas na dlho odkladané stretnutia, učte sa a hrajte s kolekciou papierových projektov s vesmírnou tematikou aplikácie Creative Park.