KREATÍVNA TLAČ

Vyrobte si svoje vlastné hračky s aplikáciou Creative Park

S antistresovými hračkami je zábava a ešte väčšia zábava je vyrábať ich, ale dokážu aj upokojiť rozlietanú myseľ, ako v tomto návode uvádzajú odborníčka na umeleckú tvorbu z papiera Paula Milnerová a jej syn Freddie.
Pohľad zhora na balenie matného fotografického papiera Canon obklopené farebnými papierovými antistresovými hračkami.

Paula Milnerová, ktorá žije vo Veľkej Británii, je veľkým nadšencom ručnej tvorby a dizajnérkou látok. Na Instagrame sa prezentuje pod menom The Crafty Lass a delí sa tu o tvorivú inšpiráciu a ukážky zo svojho domova, ktoré sleduje viac než 6 000 ľudí. Najstarší syn Pauly, Freddie, je autista so zatiaľ nepotvrdenou, no pravdepodobnou diagnózou ADHD, čo znamená, že potrebuje extra podporu – niečo, o čom Paula otvorene a úprimne hovorí na svojich sociálnych kanáloch.

Tvorenie vždy bolo dôležitou súčasťou Freddieho detstva, a aj keď je pre neho ťažké dlhodobo sa sústrediť, Paula hľadá spôsoby, ako udržať jeho pozornosť. „Freddie sa naozaj zaujíma o to, čo robí jeho mama a ocko,“ hovorí Paula. „Jeho otec je inžinier a veľmi zameraný na čísla, takže aj Freddie sa zaujíma o hračky a hry súvisiace s číslami. Keď ma vidí háčkovať alebo šiť, chce vedieť, ako sa to robí – už dokáže prišiť gombík a vytvoril si aj vlastnú patchworkovú prikrývku. Veľmi ho zaujíma všetko, čo mu ukazuje okamžité výsledky.“

Paula nedávno objavila aplikáciu Creative Park od spoločnosti Canon, ktorá jej pomáha zabaviť Freddieho tým, že ponúka nespočetné množstvo jednoducho realizovateľných projektov na prácu s papierom. Papierové antistresové hračky sú skvelou alternatívou k plastovým možnostiam a pre Freddieho je celý proces, od výroby hračiek až po hranie s nimi, veľmi upokojujúci. Antistresové hračky nie sú určené len pre deti – poskytujú niečo, čím si môžete zamestnať ruky a pomáhajú dospelým zlepšiť si koncentráciu, ak sa cítia nepokojní alebo rozrušení.

Ak by ste si chceli vyrobiť vlastné antistresové hračky, nájdete tu všetko, čo budete potrebovať, plus trochu inšpirácie od Freddieho a Pauly.

Šablóna aplikácie Creative Park, ktorá sa tlačí na čiernej tlačiarni Canon umiestnenej na drevenej polici.

Šablóny môžete tlačiť priamo z aplikácie Creative Park alebo si môžete prevziať súbor PDF z webovej lokality tejto aplikácie.

Usmievajúca sa žena a malý chlapec sedia za stolom a hrajú sa s rôznymi papierovými antistresovými hračkami.

Zamestnajte malé rúčky papierovými antistresovými hračkami, ktoré sa ľahko sťahujú a vyrábajú, a je s nimi zábava.

1. Vyberte si šablóny z aplikácie Creative Park

Žena sedí pri notebooku, na ktorom je zobrazená webová lokalita Canon Creative Park. Vedľa nej sa nachádza balenie papiera do tlačiarne Canon, papierový veterný mlyn a nádobky s perami a nožnicami.

Možno budete prekvapení, koľko šablón na vás čaká v aplikácii Creative Park. Skvelým nápadom na začiatok sú vĺčiky, ale medzi ďalšie možnosti patria aj modely dinosaurov, či dokonca pokladňa s funkčnými dielmi. Možnosti sú nekonečné.

Vďaka aplikácii Creative Park je veľmi jednoduché začať spontánne tvoriť. Na výber sú tisíce projektov na prácu s papierom, počnúc Freddieho obľúbenými antistresovými hračkami až po zložité vzdelávacie pomôcky, ako je napr. škatuľka s vyťahovacou abecedou.

„Záujmy Freddieho sa dosť často menia,“ hovorí Paula. „Jednu minútu sa môže nadchnúť pre čísla a vzápätí ho upútajú jasné farby, takže rozsah, ktorý je k dispozícii v aplikácii Creative Park, je naozaj užitočný pri hľadaní vecí, ktoré ho oslovia.“

Vyhľadávanie šablón v aplikácii Creative Park je jednoduché. Použite rozbaľovaciu ponuku na pracovnej ploche alebo vyberte kartu Category (Kategória) na domovskej stránke aplikácie. Môžete použiť aj ikonu vyhľadávania. Ak používate aplikáciu Creative Park prvýkrát, je vhodné začať s jednoduchými projektmi. Antistresové hračky, ako sú tieto vĺčiky, sú pre začiatočníkov alebo deti dokonalé (pod dohľadom dospelých). Môžete ich nájsť vyhľadaním pojmu „origami vĺčiky“ v paneli vyhľadávania vo verzii pre počítače alebo prechádzaním cez kategórie Papercraft (Tvorenie z papiera) > Educational (Vzdelávacie) > Play (Na hranie).

2. Tlačte na matný fotografický papieri Canon

Ruky držiace farebné šablóny z aplikácie Creative Park vytlačené na matnom fotografickom papieri Canon.

Matný fotografický papier Canon je tou najlepšou voľbou na umeleckú tvorbu. Zaručuje pútavé farby a pri použití papiera s hrúbkou 170 g/m2 (hrúbka papiera meraná v gramoch na meter štvorcový) získate dostatočnú pevnosť na to, aby ste mohli vytvárať hračky a hry, s ktorými sa dá znova a znova hrať.

Matný fotografický papier Canon je na tvorenie ako stvorený. Je o niečo hrubší ako štandardný papier formátu A4 a poskytuje kvalitnú a jasnú reprodukciu farieb, vďaka ktorej vaše výtvory naozaj vyniknú. Podľa pokynov vložte papier do tlačiarne PIXMA a vytlačte si zvolené šablóny priamo z aplikácie Creative Park alebo si z webovej lokality Creative Park prevezmite šablónu vo formáte PDF, ktorú si môžete vytlačiť z počítača alebo iného zariadenia.

„Freddie doslova hltá nové nápady a potrebuje určitú stimuláciu, takže možnosť vybrať si veci a vytlačiť ich takmer okamžite je pre neho dokonalá,“ hovorí Paula. Po výbere šablóny a vložení papiera môžete už o pár minút začať tvoriť.

3. Strihajte a vyrábajte

Malý chlapec sedí pri stole a vystrihuje farebné tvary zo šablóny aplikácie Creative Park.

Strihanie podľa línií na šablónach aplikácie Creative Park by malo byť pre malé deti jednoduché, ale vždy sa odporúča dohľad dospelého.

Usmievajúci sa chlapec sedí za stolom a hrá sa s papierovými antistresovými hračkami.

Freddiemu sa podarilo vystrihnúť a vyrobiť si vlastné spinnery, čo mu celý proces ešte viac spríjemnilo.

Po vytlačení šablón je ďalšou fázou ich vystrihnutie. Jednoducho sledujte hranice vzoru a všímajte si ikony nožníc, ktoré vás informujú o tom, kde treba strihať. Antistresové hračky si nevyžadujú veľa strihania, vďaka čomu sú dosť jednoduché pre deti, ktoré si vystačia len s minimálnou pomocou z hľadiska bezpečnosti.

Antistresové spinnery si možno prispôsobiť farbami, fixkami alebo malými ozdobami, ako sú trblietky či nálepky (pamätajte, že použitie farby alebo trblietok môže znamenať, že hračky už viac nie sú recyklovateľné). „Creative Park som objavila len nedávno,“ hovorí Paula, „myslím si však, že je to úžasný zdroj pre rodičov, ktorí potrebujú zabaviť svoje deti počas školských prázdnin alebo oživiť projekty na domácu úlohu.

„Našla som množstvo spôsobov, ktoré pomôžu aj dospelým. Hlavne tým, ktorí hľadajú alternatívne a udržateľné spôsoby pre výzdobu na oslavy a podujatia.“ K dispozícii je aj množstvo možností na výzdobu domácnosti, ktoré sa dajú vytlačiť.

4. Vytvorená aj pre dospelých

Ruky zliepajú lepidlom časti vystrihnuté z papiera. Na stole sa nachádza aj papier do tlačiarne a pokyny na výrobu hračky z papiera.

Niektoré šablóny v aplikácii Creative Park sú trochu náročnejšie na zhotovenie a vyhovujú skôr starším deťom alebo dospelým. Ak hľadáte spôsoby, ako sa zabaviť s priateľmi, prečo neskúsiť zorganizovať párty? Neexistujú žiadne obmedzenia na počet stiahnutí šablóny, preto si môžete pozvať toľko ľudí, koľko chcete!

Na tlačiarni Canon PIXMA ležia rôzne farebné papierové hračky a na boku sú položené perá a nožnice v stojanoch.

Každý hárok so spinnermi obsahuje niekoľko šablón, takže máte množstvo možností, ako si užiť zábavu.

Tvorenie ako také je pre Freddieho veľmi upokojujúce a rád si všeličo vlastnoručne vyrába. Prednedávnom sme mu navrhli antistresové hračky, ale teraz ich sám aktívne vyhľadáva vždy, keď cíti potrebu upokojiť sa,“ hovorí Paula.

Tvorba z papiera môže byť veľmi upokojujúca samostatná aktivita, ale je to tiež skvelý spôsob, ako môžu mladí tráviť čas s priateľmi. Neexistujú žiadne obmedzenia, pokiaľ ide o počet stiahnutí šablón, takže sa môžete všetci pokúsiť vyrobiť tú istú vec. Keď sú už hračky vyrobené, povzbuďte deti, aby vymysleli hry, ktoré sa budú spolu hrať, ako napríklad bábkové divadielko pre rodičov.

Tvorivé párty nie sú len pre deti – radosť z toho, že si vlastnoručne niečo vyrobíte, má pozitívne výsledky aj pre dospelých. V kategórii Architecture (Architerktúra) aplikácie Creative Park sa nachádza niekoľko úžasných projektov, ktoré si vyžadujú oveľa viac času a trpezlivosti, vrátane modelov chrámu Sagrada Familia v Španielsku a chrámu Angkor Wat v Kambodži.

„Keď ide o tvorenie, často sa zapoja deti a rady sa ufúľajú,“ hovorí Paula. „Dospelí majú na druhej strane tendenciu mať veľmi predpojaté predstavy o tom, ako by malo niečo vyzerať. Tvorenie s aplikáciou Creative Park je ideálne pre obe skupiny – či už si chcete svoj dizajn prispôsobiť, alebo sa jednoducho držať šablóny. Ak sa vám to nepodarí, stačí len vytlačiť a začať odznova.“

5. Recyklujte a pustite sa do ďalšieho projektu

Ruky držiace sivú recyklačnú škatuľu naplnenú kusmi kartónu, papierom a vyhodenými papierovými projektmi.

Keď sa prestanete hrať so svojimi spinnermi, môžete ich recyklovať spolu so zvyškom papiera a kartónu. Nezabudnite si taktiež prečítať informácie o možnostiach recyklácie pre prázdne atramentové kazety Canon.

Matný fotografický papier značky Canon je možné recyklovať spolu s bežnou recykláciou papiera/karty (vždy si pozrite miestne usmernenia o recyklácii). Nemusí to tak byť v prípade, keď svoje výtvory ozdobíte alebo použijete lepidlo, ale môžete hľadať udržateľnejšie možnosti, ako napríklad biologicky rozložiteľné trblietky.

„Freddie býva niekedy dosť nemotorný,“ hovorí Paula. „Celkom ľahko dokáže rozbiť plastové hračky, čo je byť škoda, ak sme na ne minuli peniaze. Bezplatné šablóny na hračky v aplikácii Creative Park znamenajú, že nás tak netrápi, ak ich zničí, najmä keď vieme, že papier sa dá recyklovať.“

Ak ste v aplikácii Creative Park nováčik, začnite s malými projektmi a prepracujte sa k väčším a komplexnejším projektom, recyklujte svoje predchádzajúce výtvory, aby ste vytvorili miesto pre ďalšie.

Napísal Matthew Bowen

Súvisiace produkty

Súvisiace články

 • KREATÍVNA TLAČ

  Dajte farbám vyniknúť

  Dodajte svojmu domovu výbuch farieb s týmito nádhernými dúhovými výtvormi.

 • TIPY NA TLAČ

  Tipy na tlač pre návrat do školy

  Objavte kreatívne spôsoby, ako sa pripraviť na školský rok pomocou tlačiarne Canon.

 • TVORIVÁ VNÍMAVOSŤ

  Odstráňte stres zo svojho pracovného stola

  Chceli by sme sa podeliť o niekoľko každodenných jednoduchých spôsobov, ako zmierniť stres.

 • KREATÍVNA TLAČ

  Vytvorte si vďaka službe Creative Park dekoráciu s motívom dinosaura

  Pri zdobení detskej izby netreba veľa míňať: vyskúšajte papierové výtvory s pravekými motívmi.