A table display with cakes, meringue, iced donuts and pastries.

FOTOGRAFIE JEDÁL

Pôsobivé majstrovské diela: umenie fotografovania jedál

Vďaka Instagramu zažíva fotografovanie jedál v posledných rokoch isté znovuzrodenie, no každý, kto sa pokúsil zvečniť svoj obed, vám dosvedčí, že to so sebou prináša určité osobité výzvy. Švédska fotografka jedla Linda Lomelino toto umenie dotiahla k dokonalosti – jej zábery jedál s rozprávkovým a svojráznym pôvabom, ktoré dopĺňa pôsobivá atmosféra okolia, už sleduje na Instagrame viac ako 750 000 ľudí.

„Asi pred 11 som prepadla pečeniu,“ hovorí Linda, ktorá vyštudovala fotografiu. „Ľudia sa vtedy mohli potrhať po cupcakekoch, tak som spravila zopár záberov a zdieľala ich na Facebooku. Zožali obrovský úspech, a tak mi napadlo, že by som si mohla založiť blog. Vďaka tomuto blogu s názvom Call Me Cupcake (Volajte ma Cupcake) boli jej pôsobivé výtvory zhrnuté do štyroch kníh, ktoré boli preložené do niekoľkých jazykov.

Tu sa s nami podelila o ochutnávku z tajomstiev jej sladkého úspechu...

1. Čo najlepšie využite prirodzené svetlo

Prirodzené svetlo zvýrazňuje línie jemnej ružovej zmrzliny, kým tmavšie pozadie záberu vytvára ostrejšiu atmosféru. Linda odporúča experimentovať so svetlom, a pokúsiť sa tak vytvoriť rôzne atmosféry.

Ak máte v štúdiu k dispozícii blesk Canon Speedlite, umožní vám regulovať okolité osvetlenie. V opačnom prípade môžete použiť prirodzené svetlo, ktoré sa reguluje ťažšie, no ak ho využijete správne, snímanému objektu dodá na kráse. „Experimentujte so svetlom, ktoré doma máte,“ hovorí Linda. „Veľkosť okna, jeho smer, čas dňa a počasie dokážu ovplyvniť výsledný efekt svetla,“ vysvetľuje. „Najjednoduchšie sa zväčša pracuje s oknami otočenými na sever – svetlo sa počas dňa zásadne nemení a nikdy nesnímate v priamom slnečnom svetle.“

Linde sa najviac osvedčili zamračené dni, ktoré však nie sú príliš tmavé, pretože dopoludnia sníma v západne orientovanom štúdiu s osvetlením zboku a neskôr poobede a večer zase v kuchyni otočenej na východ. Na dosiahnutie svojej typickej tajomnej atmosféry zvykne okno zakryť tmavými závesmi.

„S trochou experimentovania a praxe dokážete pracovať s akýmkoľvek oknom, no ak žijete v krajine, kde je zväčša slnečno, a vaše okno smeruje na juh, bude to celkom výzva,“ hovorí. „V takýchto podmienkach skúste svetlo zjemniť pomocou tenkého bieleho závesu.“

2. Modelujte scénu pomocou farieb a textúr

Zapracovanie rekvizít v podobných odtieňoch a zároveň ďalších farieb môže záberu dodať na celistvosti.

Jedným z prostriedkov na dosiahnutie originality je určite kompozícia a Lindin trik spočíva v dôraze na farby. „V jednom zábere štandardne kombinujem len dve či tri farby,“ vysvetľuje. Používa viacero odtieňov tej istej farby a tie doplní ďalšími farbami z opačného konca farebnej palety – čím dosiahne vizuálny kontrast. „Pri príprave torty s fialovou polevou sa napríklad posnažím do záberu dostať niečo žlté či žlto-zelené. Oranžová a tyrkysová je ďalšia moja obľúbená kombinácia – dokáže fotografiu úžasne oživiť!“

Okrem farieb Linda odporúča zábery ozvláštniť experimentovaním s textúrami. „Ak fotografujem tortu s rôznorodou textúrou či vzormi na poleve, zvolím jednoduchšie pozadie, aby som pozornosť sústredila na tortu. V iných situáciách mi môže vyhovovať hladšia textúra alebo použijem kombináciu rozličných textúr – stačí použiť napr. obyčajnú pokrčenú plátenú vreckovku.“

3. Vytvorte dojem hĺbky

Súvisiace články
A hollow chocolate ball filled with ice cream and garnished with petals and chocolate sprinkles.

FOTOGRAFIE JEDÁL

Najlepšie objektívy na fotografovanie jedál

Servírujte fotografie jedál, ktoré sa oplatí ochutnať, s naším výberom objektívov, bez ktorých sa nezaobídete.

A father and son flick through the pages of a homemade recipe book.

TIPY NA TLAČ

Naučte sa vytlačiť si vlastnú knihu receptov

Natasha Alipour-Faridani sa podelila o svoje najlepšie tipy na fotografovanie jedál a prezradila, ako tlačiť fotografie jedál, ktoré sa oplatí ochutnať.

Becoming a food influencer

FOTOGRAFIE JEDÁL

Staňte sa influencermi v oblasti jedál

Tipy na fotografovanie jedál od instagramovej influencerky a ambasádorky spoločnosti Canon Yasmin AlBatoul.

Rekvizity v pozadí snímaného objektu pomáhajú vytvoriť dojem hĺbky, kým ostro zachytený pohyb cukrovej polevy dodáva záberu dynamiku.

Okrem farieb a textúry Linda taktiež odporúča pohrať sa s detailmi, ktoré oživia jednoduchú scénu a zároveň vytvoria dojem mierky a hĺbky. „Skvelým príkladom sú rozostrené predmety v popredí či pozadí,“ hovorí. „Za jedlo môžem umiestniť vázu s kvetmi a naokolo náhodne rozmiestniť jednotlivé prísady, ako je napr. múka, ovocie či lístky.“

V záujme vyššej precíznosti odporúča Linda začiatočníkom zaostrovať pomocou výklopnej dotykovej obrazovky, ak ňou fotoaparát disponuje. „Fotoaparáty ako Canon EOS 850DCanon EOS 250D sú vďaka výklopnej dotykovej obrazovke ideálne na fotografovanie jedál. Dotykové obrazovky sú zvlášť praktickou pomôckou na fotografovanie z výšky – ak držíte fotoaparát príliš vysoko, stačí otočiť obrazovku a ťuknúť na požadované miesto zaostrenia. To isté platí aj pri snímaní pod uhlom zospodu – nemusíte ležať na zemi, stačí len otočiť obrazovku.“

4. Vyberte rekvizity a pozadie, ktoré vytvoria príbeh

Zeleň, kvety, dôsledne premyslené rekvizity a strohá paleta farieb spoločne vytvárajú túto zasnenú vidiecku idylu.

Všetci, ktorí už si vychutnali Lindinu prácu, môžu dosvedčiť, že táto Škandinávka rekvizity skutočne miluje, vďaka čomu dopĺňa zábery rôznymi textúrami a farbami a zároveň pomáha nastaviť celkovú atmosféru záberu. „Mám obrovské množstvo rekvizít,“ hovorí. „Poväčšine staršie veci, ktoré som našla v bazároch a obchodoch so starožitnosťami – tie mi pomáhajú vypovedať príbeh. Ak sa snažím vytvoriť tradičnejšiu, osobitejšiu atmosféru, starožitnosti určite pomôžu, kým pre modernejší, jasnejší záber zvolím predmety s jednoduchšími líniami, ktoré majú menej vzorov a farieb.“

Lindin arzenál najrôznejších pozadí je rovnako bohatý ako jej zbierka rekvizít, pričom ho tvoria najrôznejšie materiály ako tapety, baliaci papier, tkané záclony, drevené krabice, staré dvere a stoličky či dokonca staré kufre. „Nemusíte vždy použiť len drevený stôl,“ hovorí. „Pozadie môžete vytvoriť z čohokoľvek. Čo tak pomaľovať zopár kúskov dreva? Každú stranu môžete namaľovať inou farbou a keď sa vám zažiada zmena, zase ich premaľovať.“

5. Experimentujte s objektívmi a vycibrite si vlastný štýl

Vyberte si objektív podľa kompozície záberu.

Linda štandardne kombinuje svoj fotoaparát Canon EOS 5D Mark II (už ho nahradil model Canon EOS 5D Mark IV) s jedným zo svojich štyroch obľúbených objektívov – Canon EF 50mm f/1.2L USM, Canon EF 85mm f/1.2L II USM, Canon EF 100mm f/2.8 Macro USMCanon EF 24-70mm f/2.8L II USM. Výber konkrétneho objektívu závisí od toho, aký príbeh chce vytvoriť.

„Ak ste vo fotografii nováčikom, Canon EF 50mm f/1.8 STM je na začiatok skvelý objektív,“ hovorí. „Je cenovo dostupný a možnosť snímať s nízkou hodnotou f s použitím širokej clony pomôže pri slabom svetle, čo je veľmi dôležité, pokiaľ žijete v krajine, kde sú dlhé a tmavé zimy. A taktiež ponúka ideálnu ohniskovú vzdialenosť na zachytenie scény bez toho, aby ste sa museli príliš priblížiť. Ďalšou dobrou voľbou by bol objektív Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM – je podobný môjmu makroobjektívu, ktorý je úžasne ostrý.“

Na snímanie z väčšej vzdialenosti Linda odporúča použiť širší objektív. „Ak chcete zachytiť celý stôl, siahnite po objektíve, ako je napr. Canon EF-S 35mm f/2.8 IS Macro STM, ktorý by som zvolila aj na snímky zhora.“ Nezabúdajte, že ak používate fotoaparát so snímačom APS-C, ako je napr. Canon EOS 850D, 35 mm objektív s faktorom orezania 1,6x ponúkne podobný pohľad ako 50 mm objektív na plnoformátovom fotoaparáte.

6. Snímajte z rôznych uhlov

Linda vyberá uhol snímania podľa toho, čo presne na danom jedle chce zvýrazniť. Na tomto zábere to bol dekoratívny rebarborový vzor nachádzajúci sa na vrchu torty, preto bol pohľad zhora najlepšou voľbou.

Kým väčšina ľudí si fotografie jedál spája so zábermi zhora populárnymi na Instagrame, Linda tvrdí, že je dôležité zvážiť aj iné uhly. „Pri výbere uhlu snímania zohľadňujem to, čo sa snažím zdôrazniť. Vysokú tortu na stojane by som zrejme snímala zboku a následne doplnila pohľadom na jednotlivé kúsky na tanieroch zhora.“

Keďže väčšinu svojich výtvorov Linda publikuje na svojom blogu, trvá na tom, že ich kvantita je rovnako dôležitá ako kvalita. „Uverejňujem množstvo záberov, preto sa snažím snímať z rôznych uhlov, ktoré galériu spestria a dodajú jej rezkosť.“

7. Nastavte širokú clonu a nízke ISO

Vďaka podexponovaniu záberu pôsobia okolité rekvizity tmavšie, čím záber nadobúda pochmúrnu, jesennú atmosféru.

Na dosiahnutie svojho pôsobivo atmosférického štýlu Linda štandardne sníma so širokou clonou a nízkou citlivosťou ISO. „Zväčša používam clonu v rozmedzí f/1,8 až f/3,2, ktorú len zriedka prekročím,“ hovorí. „Jediný prípad, kedy by som použila menšiu clonu, sú zábery zhora s mnohými predmetmi v rôznych výškach, na ktoré chcem zaostriť, no veľmi vzácne idem vyššie než f/5.“

„Taktiež odporúčam snímať s nízkou citlivosťou ISO bez prílišného zníženia rýchlosti uzávierky. Ak snímam z ruky, snažím sa držať okolo 1/125 s, no ak použijete statív a fotografujete objekt, ktorý sa nehýbe, pokojne čas predĺžte.“ Možnosti citlivosti ISO sa v závislosti od modelu môžu líšiť, no osvedčeným postupom je fotografovať pri najnižšej možnej hodnote ISO. Nízka citlivosť znamená nižšiu zrnitosť, čo je zvlášť dôležité, ak zábery plánujete zväčšovať alebo tlačiť.

Lindine zábery s temnejšou atmosférou patria do kategórie tzv. „low-key“ záberov, čo znamená, že samotný objekt snímania je exponovaný správne, kým predmety v okolí sú tmavšie. Linda svoje zábery dodatočne upravuje tak, aby dosiahla požadovaný efekt, no tvrdí, že začiatočníci nepotrebujú žiadny drahý softvér. Digital Photo Professional od spoločnosti Canon je pre všetkých používateľov fotoaparátov Canon k dispozícii zadarmo a pre váš smartfón existuje bohatá paleta rôznych bezplatných aplikácií na úpravu fotografií. Využite naplno rozhranie Wi-Fi fotoaparátu a prenášajte fotografie cez portál image.canon do telefónu či počítača, kde ich môžete ihneď upraviť a zdieľať.



Autor: Natalie Denton

Súvisiace produkty

Súvisiace články

„Nechajte sa inšpirovať“ je pre vás najdôležitejším zdrojom užitočných rád pri tvorbe fotografií, návodov pre kupujúcich a výstižných rozhovorov – všetko, čo potrebujete vedieť pri hľadaní toho najlepšieho fotoaparátu či tlačiarne, aby ste mohli vdýchnuť život svojmu najbližšiemu tvorivému nápadu.

Späť na všetky tipy a techniky