See the difference with a specialist action lens

Všimnite si rozdiel so špecializovanými objektívmi na snímanie akcie

Fotografi akcie radi vťahujú pozorovateľov do diania na svojich snímkach – aby ste sa cítili ako priamo na tribúne, na sedadle auta na safari alebo akoby ste leteli vo vzduchu po boku dravého vtáka.

Obľúbeným spôsobom, ako to dosiahnuť, je vyplniť záber akciou a zobraziť objekt zblízka so všetkými detailmi. Občas sa vyskytnú príležitosti, pri ktorých sa môžete nachádzať len niekoľko metrov od akcie. Väčšinou však musíte byť za zábradlím alebo za plotom a snímať z diaľky. V týchto prípadoch je najlepšie preniesť vaše snímky do centra diania pomocou objektívu s dlhou ohniskovou vzdialenosťou.

Ohnisková vzdialenosť sa meria v milimetroch a čím je toto číslo väčšie, tým silnejšie je zväčšenie na snímači fotoaparátu. Vo všeobecnosti sú objektívy s ohniskovou vzdialenosťou väčšou ako 85 mm známe ako teleobjektívy, ale ak chcete snímať akciu zblízka, budete potrebovať objektív s ohniskovou vzdialenosťou 200 mm alebo viac, napríklad EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM alebo EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM. Tieto teleobjektívy so zoomom ponúkajú rôzne ohniskové vzdialenosti a sú populárne na snímanie akčných snímok s rôznou vzdialenosťou od vašej polohy pri snímaní.

Pozrime si niekoľko príkladov:

Tieto zábery boli nasnímané na bežne používanom fotoaparáte EOS z rovnakého miesta na morskom brehu. Na prvej fotografii sa použil objektív s ohniskovou vzdialenosťou 18 – 55 mm – štandardná dĺžka pre bežné fotografovanie. Na obrázku je veľa okolitej morskej scenérie a necítite sa vtiahnutí do diania, objekt je v zábere príliš malý. Na druhej snímke sme však použili objektív s ohniskovou vzdialenosťou 55 – 250 mm, so zameraním na akciu a zdôraznením surfera. Tento obrázok sa zameriava na malé detaily, napríklad jednotlivé kvapky vody, ktoré vystrekujú pri vyberaní zákruty, a na jeho tvár. Tento záber zblízka umožňuje vyplniť záber akciou, odstrániť rušivé prvky v pozadí a vtiahnuť diváka do diania.

Súvisiace články
Taking your camera to the match: 7 tips for improving your sports photos

ŠPORTOVÁ FOTOGRAFIA

S fotoaparátom na ihrisku: 7 tipov na vylepšenie vašich športových fotiek

Fotografovanie športu ponúka obrovské množstvo kreatívnych možností a je skvelou šancou na vyskúšanie niektorých režimov a funkcií vášho fotoaparátu, ktoré ste doteraz nevyužívali.

Zoom in and capture fast action

AKČNÁ FOTOGRAFIA

Priblížte záber a zachyťte rýchlu akciu

Fotografovanie akcie je založené na zachytení momentov prebiehajúcich v zlomku sekundy. Ak však budete pripravení, nebudete sa musieť pohybovať rovnako rýchlo.

A person riding a dirt bike around a track, leaning the bike low to the ground, photographed using camera panning. © Richard Walch

ZÁKLADY FOTOGRAFOVANIA

Fotografovanie technikou panning pre začiatočníkov

Objavte, ako používať techniku panning na lepšie akčné fotografie, s týmito skvelými radami.

Súvisiace produkty

Súvisiace články

„Nechajte sa inšpirovať“ je pre vás najdôležitejším zdrojom užitočných rád pri tvorbe fotografií, návodov pre kupujúcich a výstižných rozhovorov – všetko, čo potrebujete vedieť pri hľadaní toho najlepšieho fotoaparátu či tlačiarne, aby ste mohli vdýchnuť život svojmu najbližšiemu tvorivému nápadu.

Späť na všetky tipy a techniky