TECHNIKY NAKRÚCANIA

Tvorba dokumentárnych filmov: podrobný sprievodca pre profesionálne nakrúcanie

Ocenený tvorca dokumentárnych filmov a ambasádor spoločnosti Canon Joel Santos zdieľa svoje najlepšie tipy, ako rozprávať príbehy prostredníctvom videa.
Ambasádor spoločnosti Canon Joel Santos prikrčený medzi papraďami v lese so svojím fotoaparátom Canon.

Každý má príbeh, ktorý stojí za vyrozprávanie a aký spôsob je lepší ako podeliť sa o ten svoj s vysokokvalitným videom nakrútením fotoaparátom Canon EOS? Ambasádor spoločnosti Canon a ocenený filmár a fotograf Joel Santos je nadšený objavovaním fascinujúcich príbehov a ich oživením na obrazovke. Nakrútil a produkoval viac ako 50 televíznych dokumentárnych filmov, či už z prostredia rodného Portugalska, ako aj z ostatného sveta. Na tomto mieste radí nadšencom, ktorí chcú vytvárať vlastné dokumentárne filmy.

1. Nájdite svoj príbeh

Ambasádor spoločnosti Canon Joel Santos stojaci so svojím fotoaparátom Canon pod veľkým stromom.

Portugalský cestopisný fotograf a tvorca dokumentárnych filmov Joel Santos má schopnosť zachytiť pôsobivé zábery a video.

Najjednoduchším spôsobom, ako začať vytvárať dokumentárne filmy, je vyrozprávať príbeh, ktorý je blízky vášmu domovu a blízky vášmu srdcu. Joel navrhuje porozprávať sa s ľuďmi vo vašej širšej rodine a spýtať sa ich na ich minulosť. „Ak ide o staršieho človeka, možno sa ho opýtajte na to, ako sa žilo, keď boli vo vašom veku, alebo na dobrodružstvo, ktoré podnikli,“ hovorí. „Môže to byť aj niekto, kto žije v inom mestskom alebo vidieckom kontexte ako vy.“ Vzhľadom na to, nakoľko život pre väčšinu z nás počas minimálne posledného roka zmenil kontúry, môže to byť základ silného príbehu.

„Musíte nájsť niečo, čo vzbudí vašu zvedavosť a túžbu zistiť viac. Keď sa tak stane, našli ste príbeh, ktorý treba povedať. Naozaj sa mi páči myšlienka vytvárať dokumentárne filmy založené na skúsenostiach priateľov a rodiny. Niektorí ľudia tvrdia, že dokumentárne filmy by nemali byť osobné, ale, podľa mňa, prečo nie? Ak máte silný pohľad na niečo, čo rezonuje s tým, kto ste, je tam príležitosť vytvoriť dokumentárny film.“

2. Miesto, miesto, miesto

Fotoaparát upevnený vpredu auta zachytávajúci cestičku cez les.

Joel má vášeň pre video s dobrým príbehom. „Objavte svoj originálny príbeh a pohľad a potom nasledujte svoju vášeň, s ktorou sa budete stále chcieť učiť a zdokonaľovať s každým záberom, ktorý zachytíte,“ hovorí. Na tomto mieste Joelove najlepšie tipy pre video poskytujú aj hlbší pohľad na to, ako vyzerá deň v živote dokumentaristu.

Miesto a osvetlenie sú základnými kameňmi každého dokumentu, ale na to, aby ste porozprávali príbeh, nepotrebujete exotiku. „Podstatné nie je malebné pozadie, pretože každý príbeh je úzko spojený s miestom, kde sa odohráva,“ vysvetľuje Joel. „Nakrúcate dokumentárny film, takže je dôležitejšie zostať verný tomu, kde sa príbeh odohráva, či už je to niekoho domov alebo budova s kanceláriami.

„Tak ako pri fotografovaní, aj tu musíte dbať na umiestnenie každého prvku v rámci danej scény,“ dodáva. „Sú farby správne? Vychádza z niekoho hlavy stĺp elektrického vedenia? Aj keď pri nakrúcaní dokumentárnych filmov aktívne nedefinujete, čo sa bude diať, musíte byť schopní komponovať zábery najlepším možným spôsobom. Keď spojíte všetky časti scény dokopy, majú želaný účinok?“

Pre Joela je svetlo najdôležitejším pracovným materiálom, ktorý musíte mať na pamäti pri nakrúcaní videa, tak, ako je tomu pri fotografovaní. „Svetlo je tým, ktoré dáva tvar snímanému objektu, miestu a všetkému, čo z toho vzíde. Spoločne sa vlievajú do magického obdĺžnika obrazu, ktorý vtiahne divákov a vzbudí v nich záujem o sledovanie.“

Ale nezabudnite, že nech ste kdekoľvek a pracujete s akoukoľvek súpravou, môžete namaľovať intenzívny obraz. Je dobré využiť prirodzené svetlo, podsvietiť objekt alebo vytvoriť hlboké tiene pre pocit tajomna.

3. Vizualizujte si svoju príbehovú líniu

Žena fotografujúca s fotoaparátom Canon prikrčená medzi papraďami v lese.

Mať jasnú predstavu a vedieť, aký bude príbeh je zásadné pre filmovanie. A môže byť vopred naplánované.

Kľúčom k účinnému rozprávaniu príbehov je vždy zvážiť, ako budú jednotlivé zábery neskôr spolu pracovať. Je to niečo, čo sa jednoducho precvičuje, aj keď len začínate s domácim nakrúcaním dokumentárnych filmov. „Potrebujete úvodný záber, ktorý odhalí, kde sa bude akcia odohrávať,“ hovorí Joel. „Potom musíte predstaviť objekt snímania – záber tváre, horná polovica tela, celé telo, osobu v kontexte ich okolia, až sa presuniete k pohybom a reakciám cez zobrazenie ramien a gest. Počas nakrúcania myslite na to, ako sa jednotlivé scény budú navzájom prelínať, keď budete všetko upravovať spoločne. Je tiež nevyhnutné mať na pamäti kontinuitu. Môžete sa vám stať, že nakrútite rôzne zábery, ktoré budú v dokumentárnom filme nasledovať jeden po druhom.“

„Každý dobrý príbeh potrebuje vyvrcholenie. Dokument je najsilnejší, keď sa končí riešením, ktoré poskytne divákovi pocit odmeny. Líši sa od tvorby videí pre Instagram. Dokumentárny film nevyrábate, aby ste získali „páči sa mi“. Musíte mať novinárskeho ducha a zostať verní téme a miestu.“

4. Vytvorte niečo unikátne

Žena stojaca v lese fotografujúca smerom do koruny stromov.

Experimentujte s rôznymi technikami, keď začínate s videom a vyskúšajte vytvoriť niečo pre vás jedinečné.

Záber priamo nahor, ktorý zobrazuje konáre stromov zapĺňajúce oblohu.

Spoznajte snímaný objekt a dajte priestor vyniknúť tomu, čo je na ňom zaujímavé.

Joel verí, že ak ste začínajúci tvorca dokumentárnych filmov, musíte byť čo najoriginálnejší. „Aj keď samotný príbeh nie je originálny, spôsob, akým ho vnímate, bude jedinečný. Sústreďujte sa na to a buďte sami sebou. Je to lepšie, ako sa pokúšať napodobňovať štýl niekoho iného.

„Oplatí sa ísť pod povrch. Je niečo nezvyčajné na osobe, ktorú filmujete? To je ten element, ktorý umožňuje vytvorenie výnimočného dokumentu. Takže kľúč je otvorenosť, nadviazať s objektom vášho záujmu spojenie a zistiť, čo je na nich fascinujúce.“

5. Život v pohybe

Žena kráčajúca v lese medzi skalami porastenými machom.

Dbajte na to, aby ste nakrúcali z rôznych uhlov, aby vaše finálne video bolo ešte dynamickejším.

Pre Joela je aj pohyb podstatným nástrojom. „Pri statickej scéne bez pohybu divák rýchlo stratí záujem. Musíte tlmočiť pocit pokroku, pocit, že čas plynie a napreduje.

„Vždy je dobré nakrúcať z viacerých uhlov. Svoju predstavivosť využite naplno. Nezamrznite na jednom mieste, ale počas nakrúcania sa voľne pohybujte,“ pokračuje. „Ak sú na scéne dvaja ľudia, zmena polohy pri nakrúcaní vám môže pomôcť zachytiť akciu a reakciu a posilniť rozdiely v perspektíve.“ Najnovšie fotoaparáty od spoločnosti Canon majú veľmi účinnú elektronickú stabilizáciu obrazu na zaznamenávanie videa, takže na zabránenie rušivých otrasov fotoaparátu nemusíte používať statív.

Modely Canon EOS R5 a EOS R6 majú stabilizáciu snímača, ktorá pomáha vyvážiť akýkoľvek pohyb systémami kamery. Objektívy so zoomom tiež môžu byť výkonnou pomôckou na zmenu ohniskovej vzdialenosti počas nakrúcania, ako aj objektívy so zabudovanou stabilizáciou obrazu (IS) a motorčekom STM, ktoré vám umožnia zaostriť počas nahrávania videa v takmer úplnom tichu.

„Častou zmenou polohy nakrúcania môžete pridať pocit rytmu,“ dodáva Joel. „Bez zmien v pozorovacích uhloch dokument nebude taký bohatý. Filmovanie je ako varenie – niekedy musíte veci zmiešať.“

6. Naplňte potenciál svojho fotoaparátu Canon

„Fotoaparáty Canon, ako je ten môj Canon EOS R5, ako aj cenovo dostupnejšie modely, akými sú modely Canon EOS M50 Mark II, Canon EOS 850DCanon EOS RP, majú automatické zaostrenie Dual Pixel CMOS, ktoré funguje výborne na snímanie videa a zároveň vám umožňujú hladký prechod z jednej časti záberu na druhú. Disponujú tiež režimom AF-Servo pri videozázname, ktorý dokáže nepretržite sledovať pohybujúce sa objekty v rámci záberu.“

Joel však zdôrazňuje, že každá technika, ktorú používate, by mala zlepšiť príbeh. „Nikdy nepoužívajte techniku len preto, aby ste ju použili. Ak chcete upriamiť pozornosť diváka na konkrétnu vec, zaostrenie je jedným z prostriedkov, ktoré majú najväčšiu váhu. V prípade rybára sa možno budete chcieť zamerať na rybu v sieti a potom plynulo zaostriť na tvár rybára, aby ste ukázali reakciu.“

V začiatkoch Joel odporúča zvládnuť používanie clony na vytvorenie rôznych filmových efektov. „Spoločne so svetlom a  expozíciou kontroluje clona hĺbku poľa. Široké clony (nízke hodnoty F) vám môžu pomôcť zamerať pozornosť na postavu tým, že sa pozadie rozostrí,“ vysvetľuje. „Úzke clony vám poskytnú veľkú hĺbku poľa, pre prípady, keď chcete súčasne zachovať ostré blízke ako aj vzdialené objekty.

„Pokiaľ ide o rýchlosti uzávierky, ideálna je zvyčajne prevrátená hodnota k dvojnásobku snímkovej frekvencie. Takže pri nakrúcaní s frekvenciou 25 snímok za sekundu je najlepšie blížiť sa k rýchlosti uzávierky 1/50. Použitím kratšieho expozičného času sa pohybujúce objekty zvyknú javiť trhanejšie ako sa plynulo pohybovať. Ak nakrúcate pri jasnom svetle, budete musieť povoliť dostatočne nízku rýchlosť uzávierky s použitím želanej clony a na objektív namontujte filter s neutrálnou hustotou. V tmavých podmienkach môže používanie pomalšej rýchlosti uzávierky fungovať dobre, pretože zdôrazňuje rozmazanie pohybu a nie je potrebné použiť vysoké nastavenie ISO, ktoré môže znížiť kvalitu obrazu.“

Joelove techniky v praxi

  • Nápaditý úvodný záber upúta pozornosť a rovnako tak ukotví dokumentárny film v priestore. Tu Joel upevňuje fotoaparát na kapotu svojho auta a používa bezplatnú aplikáciu Canon Camera Connect vo svojom smartfóne ako diaľkový ovládač, čím uvádza diváka do scény. Ďalším krokom je predstavenie kľúčovej osoby, ktorá je predmetom filmu, a predstaviť ju spolu s miestom.
  • Keď filmujete ľudí v pohybe, automatické zaostrenie s detekciou tvárí je vynikajúce na zachovanie ostrosti a na docielenie toho, aby boli stredobodom pozornosti. Použite pomerne vysokú rýchlosť AF-Servo, aby ste udržali tempo s ich pohybom. V opačnom prípade, keď meníte bod zaostrenia z jednej oblasti scény na druhú, môžete prechody zdôrazniť použitím nízkej hĺbky ostrosti, čím rozostríte pozadie. Tentoraz prepnite na pomalšiu rýchlosť AF-Servo na vytvorenie plynulého toku obrazu.
  • Nepredpokladajte, že natáčanie videa znamená, že v zábere automaticky bude pohyb. Ak chcete pri filmovaní statických objektov udržať záujem diváka, vytvorte pohyb naklonením alebo posunom. Môžete dokonca kombinovať náklon a posun, aby ste vytvorili zaujímavý otáčavý efekt.
  • Pri scénach s vysokým kontrastom hrozí nebezpečenstvo, že jasné tóny sa vybielia a tmavé tiene sa prehĺbia do čiernej. Použite možnosť snímania s vysokým dynamickým rozsahom (HDR) od spoločnosti Canon. Dosiahnete vyváženejšiu celkovú expozíciu a obmedzíte blednutie svetlých tónov a posilníte tiene. Ďalším dobrým trikom je používanie kruhového polarizačného filtra. Ten dokáže zosekať neželané odrazy a zvýrazniť farby, zatiaľ čo redukcia prieniku svetla cez filter umožňuje použitie širších clôn a zmizne aj potreba príliš vysokých rýchlostí uzávierky.
  • A nakoniec, neobmedzujte sa len na hlavy, ktoré rozprávajú. Rovnako ako akýkoľvek iný film, aj dobrý dokumentárny film by mal mať tempo a rytmus. Zmeňte svoju polohu, aby ste mohli snímať z rôznych uhlov, alebo využite na maximum digitálny stabilizátor videozáznamu Canon na redukciu otrasov fotoaparátu pri ručných záberoch. To vám umožní slobodne sa pohybovať pri nakrúcaní a nezamrznúť na jednom mieste. Nekončí to nakrúcaním – tvorivá úprava a spôsob, akým striháte medzi jednotlivými zábermi, môžu pridať ďalšiu vrstvu drámy a zaujímavosti.

Dvaja čínski rybári chytajúci s pomocou kormoránov, ktorí sedia v dlhých člnoch so svietidlami.

Ak si chcete pozrieť Joelove video tipy v praxi, dávame vám do pozornosti tento príbeh* o snímaní rybárov pri slabom osvetlení. Zachytené fotoaparátom Canon EOS-5D Mark IV s objektívom Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM pri nastavení na ohniskovú vzdialenosť 24 mm, 1/320 s, f/2,8 a ISO 1600. © Joel Santos

Majte na pamäti tieto tipy, keď sa najbližšie vydáte vyrozprávať pôsobivý príbeh s vaším fotoaparátom, a čoskoro budete zdatným tvorcom dokumentárnych filmov.

*Len vo vybraných jazykoch.



Autor Matthew Richards

Súvisiace produkty

Súvisiace články