KREATÍVNA TLAČ

Cestovateľský výstrižkový album vytvorený s ľahkosťou

Uchovajte si spomienky z výletu – zaznamenajte ich v cestovateľskom denníku. Kreatívna novinárka Kia Marie Hunt vysvetľuje, ako s tlačiarňami Canon Zoemini S2 a Canon vdýchla život svojim nápadom na výstrižkové albumy.
Na tmavom drevenom stole je otvorený cestovateľský denník. Vedľa neho je niekoľko fotografických výtlačkov, pero, páska washi a pečiatky. Stránky sú vyplnené farebnými nápismi, kresbami a fotografiami.

Dovolenka a oddych od všedných dní nás obohacujú o zážitky a spomienky, ktoré nám ako spomienky navždy ostanú v srdci. Tieto pocity sú navyše často spojené s fotografiami – rodinnými zábermi súrodencov, ktorí spoločne jedia zmrzlinu na pláži, alebo skupinovými selfie s priateľmi-tínedžermi, ktorí si užívajú vzrušenie zo svojich prvých výletov bez rodičov. Keď sa autorka, ilustrátorka a novinárka Kia Marie Hunt vybrala so svojím partnerom do Kostariky na oslavu ich osemročného výročia svadby, bola rozhodnutá, že to bude výlet, na ktorý si budú pamätať – vytvorením špeciálneho výstrižkového albumu.

„Bolo to nesmierne dobrodružstvo,“ hovorí. „Často máme mylnú predstavu, že si udalosti navždy zapamätáme, no pravdou je, že toľko menších detailov by zapadlo prachom, keby som si ich nepridala do cestovateľského denníka. Preto ma veľmi teší, keď sa na tieto stránky pozriem a viem, že sa na tieto staré dobré časy nikdy nezabudne.“

Pokiaľ si Kia pamätá, vždy si viedla denník. Autorka série detských denníkov My Awesome Year zdieľa nápady a tipy na vedenie denníka s viac ako 130 000 sledovateľmi na svojich dvoch účtoch na Instagrame: @InspiringJournals a @KiaCreates. Prostredníctvom svojho časopisu Journal Club tiež prináša mesačné súpravy pre domácich majstrov a prevádzkuje obchod na Etsy, kde predáva písacie potreby, nálepky a iné „vychytávky na vedenie denníka“. Tu je podrobný sprievodca, ako jednoducho vytvoriť cestovateľský výstrižkový album

Žena s dlhými tmavými vlasmi v pastelovom pruhovanom svetri sedí pri stole a vyberá si fotografie, ktoré zahrnie do cestovateľského denníka. Denník je obklopený fotografiami, nálepkami, ozdobnými páskami washi, zariadeniami Canon Zoemini S2, Canon SELPHY Square QX10 s fotografiou, ktorá z neho vychádza, a ďalšími predmetmi.

„Pre mňa je tvorba denníka spôsob, ako spojiť písaný denník, výstrižkový album a fotoalbum do jedného,“ hovorí Kia. „S kreatívnym vedením denníkov som začala nielen preto, že je prostriedkom na umelecké vyjadrenie, ale predstavuje aj spôsob zaznamenávania a zachytávania detailov a spomienok.“

1. Zaznamenajte nezabudnuteľné okamihy

Ruky lepia fotografie do otvoreného cestovateľského denníka, obklopeného obrázkami, páskou a prchavými dielami.

Do tlačiarne Canon Zoemini S2 môžete vložiť až 10 listov fotografického papiera Zink™ s lepiacou zadnou stranou a vytlačiť, odlepiť a prilepiť svoje obľúbené zábery priamo do cestovateľského denníka. Ak sa vám minie papier, uložte si obľúbené snímky na kartu Micro SD a môžete ich vytlačiť neskôr.

Ruky držia a otáčajú stránky cestovateľského denníka s farebnými obrázkami a úryvkami pripevnenými k stránkam.

Nie sú to len slová, fotografie a kresby, ktoré môžu zdobiť stránky vášho denníka. Môžu to byť aj predmety ako lístky, jedálny lístok alebo letáky. „Často žiadam o vizitky v obchodoch, prehrabávam sa v letákoch v turistickej informačnej kancelárii a pýtam si mapy na železničnej stanici,“ vysvetľuje Kia. „Čokoľvek, čo vás zaujme peknou textúrou papiera alebo zábavným a zaujímavým dizajnom alebo vám pripomína danú lokalitu v akejkoľvek podobe, si môže nájsť svoje miesto vo vašom denníku.“

Tvorba obrázkových denníkov môže byť niečo, čo robíte za pochodu alebo neskôr. Je to len na vás. „Vedenie denníka počas cesty znamená, že môžete zachytiť každý okamih. Tvorba denníka po návrate z výletu znamená, že si túto cestu prežijete znova,“ hovorí Kia. „Je to obojstranne výhodné riešenie bez ohľadu na to, pre aký spôsob sa rozhodnete.“ Tak či onak, musíte všetko zaznamenávať. „V Kostarike som si robila poznámky o všetkom, čo sme každý deň robili, a každý večer som si vyhradila asi 20 minút na denník, do ktorého som vložila všetky veci, ktoré som nazbierala, či pridávala fotografie, poznámky a skice,“ spomína.

„Vždy zisťujem, že počas cestovania sa dejú tie najspontánnejšie veci – či už je to neočakávaný zvrat udalostí, zdanlivá nehoda, ktorá sa zmení na šťastnú náhodu, objavenie úžasného výhľadu alebo dokonca ochutnávka nového jedla. Preto som šťastná, že môžem pomocou prenosnej tlačiarne Canon Zoemini S2 nasnímať fotografiu a vytlačiť ju v tom istom momente. Keďže sa zábery tlačia priamo na lepiaci papier, môžem ich pridať priamo do môjho denníka, kde sa daný okamih navždy zachová.“ Ako to prebieha v praxi, vám Kia predstavuje v tomto videu na TikToku.

2. Nekomplikujte „selfíčka“

Tlačiareň Canon Zoemini S2 leží na stránke atlasu vedľa notebooku a výberu fotiek z dovolenky.

Zrkadlo a kruhové osvetlenie na tlačiarni Canon Zoemini S2 z neho robia ideálneho partnera na zachytávanie prirodzených dovolenkových selfie. Pomocou samospúšte v aplikácii Canon Mini Print môžete nastaviť oneskorenie až do troch sekúnd, aby ste mali vy a vaši priatelia čas na záber.

„Dni, keď ste museli požiadať náhodnú osobu, aby vás odfotila, sú dávno preč. Vďaka zrkadlovému objektívu modelu Canon Zoemini S2 vidím odraz seba a celej skupiny a vodiace prvky v hľadáčiku ukazujú, čo je v zábere a čo nie. Môžem sa tak uistiť, že sa všetci na fotografiu zmestíme."

Ak cestujete sami, môžete prostredníctvom aplikácie Canon Mini Print použiť svoj smartfón aj ako diaľkové ovládanie uzávierky a nasnímať selfie na pozadí, ktoré vám vyrazí dych. Pokiaľ ide o selfie, Kia odporúča zachovať si prirodzenosť. „Niekedy sú fotografie, o ktorých si v danom čase myslíte, že sú „najčudnejšie“ alebo „najhoršie“, v skutočnosti najlepšie. Prezerať si denník alebo album so strojenými selfie fotkami nie je ani zďaleka také zábavné ako v prípade úprimných záberov, ktoré skutočne zachytávajú, ako ste sa na danom mieste alebo v danom momente cítili.“

3. Prispôsobujte fotografie

Ruky ťukajú na smartfón zobrazujúci fotografiu, na ktorú sa pridáva grafika. Telefón leží na otvorenom cestovateľskom denníku a tlačiareň Canon Zoemini S2 je položená na boku.

Dodajte svojim fotografiám osobitosť alebo pridajte časové pečiatky a podrobnosti o polohe pomocou rámov, nálepiek, tvarov a možností rozloženia, ktoré ponúka aplikácia Canon Mini Print.

Aplikácia Canon Mini Print je ideálnou pomôckou na pridávanie zábavných prispôsobených úprav obrázkov. Môžete si vyskúšať rám, aplikovať filter alebo pridať svoje vlastné kresby či písmo. Môžete dokonca usporiadať svoje obľúbené snímky do koláže pomocou inteligentného nástroja na tvorbu koláží, prípadne použiť funkciu skladania na vytvorenie lepiaceho plagátu zo štyroch alebo deviatich menších snímok.

„Ak sa neviem rozhodnúť, ktoré fotografie chcem vytlačiť, urobím koláž viacerých fotografií a využívam funkcie na pridanie zábavného farebného textu, ktorý je obzvlášť užitočný, keď chcete k obrázku pred vytlačením pridať lokalitu,“ hovorí Kia.

4. Fotografie si vytlačte – nech ste kdekoľvek

Biela tlačiareň Canon SELPHY Square QX10 na tmavom drevenom povrchu, obklopená fotografickými výtlačkami s bielymi okrajmi, balíkom papiera do tlačiarne SELPHY Square a otvoreným cestovným denníkom.

Na zábery, na ktoré je Kia skutočne hrdá, používa tlačiareň Canon SELPHY Square QX10, či už na cestách alebo doma – na rýchlu tlač väčších obrázkov, ktoré chce zvýrazniť.

Žena tesne mimo záber stojí pri tlačiarni Canon PIXMA na malom stolíku a vyberá práve vytlačenú fotografiu.

Ak chcete mať slobodu a experimentovať s rôznymi veľkosťami papiera alebo softvérom na úpravu fotografií, ako je napríklad Digital Photo Professional (DPP) od spoločnosti Canon, jednoducho vyberte svoje obľúbené dovolenkové zábery nasnímané pomocou fotoaparátu a použite tlačiareň ako napríklad tlačiareň Canon PIXMA série TS5350a.

S tlačiarňou Canon Zoemini S2 môžete tlačiť za pochodu a pridávať obrázky priamo do vášho denníka, ale existuje aj niekoľko rôznych možností tlače vašich dovolenkových spomienok, či už počas cesty alebo po návrate domov.

Ak chcete do denníka zahrnúť obrázky zdieľané priateľmi, s ktorými cestujete, alebo snímky uložené vo vašom telefóne, môžete svoj smartfón pripojiť k vreckovej tlačiarni Canon Zoemini, ktorá tlačí 50 x 76 mm fotografie odolné voči rozmazaniu, roztrhnutiu a vode, nech ste kdekoľvek. Tlačiareň Canon Zoemini je navyše kompatibilná s aplikáciou Canon Mini Print takže môžete pridávať filtre, rámy a skice.

Model Canon SELPHY Square QX10 tlačí väčšie výtlačky s rozmermi 68 mm x 68 mm v bohatých a žiarivých farbách na lepiaci papier s okrajom pre popisky. „Väčšia veľkosť obrázka vytvára silnejší vizuálny dojem. Model SELPHY Square QX10 preto používam na zábery, ktorým som dala prívlastok „najvýznamnejšie“, vysvetľuje Kia. „Toto sú najdôležitejšie prvky stránky denníka, okolo ktorých by som bodovo umiestnila menšie fotografie z tlačiarne Canon Zoemini S2.

„Ak sa mi fotografia páči tak veľmi, že sa na ňu chcem pozerať stále, nielen keď otvorím denník, použijem svoj fotoaparát PIXMA TS5351 (ktorého nástupcom je model Canon PIXMA série TS5350a) na tlač na fotografický papier s rozmermi 10 x 15 cm a fotografiu zarámujem, aby som si ju mohla vystaviť doma alebo darovať osobe, ktorá bola na výlete so mnou,“ dodáva.

5. Vyberte si výstrižkový album

Cestovateľský denník otvorený na zadných stranách. Na ľavej strane je dovolenková fotografia so svetlými kresbami a roztrhnutými papiermi okolo nej a na pravej strane je prilepená obálka s rukou, ktorá z obálky vyberá fotografiu.

Keď si vyhradíte čas na tvorbu denníka, vychutnáte si čas pre seba. Čas, ktorý môžete stráviť premýšľaním o svojich zážitkoch a vedomým výberom toho, čo pridáte na svoje stránky. Hoci si vediete denník o minulosti a uchovávate si spomienky pre budúcnosť, trávite čas aj v prítomnom okamihu a zameriavate sa na umelecký proces, čo môže mať skutočne terapeutický účinok. Tento druh tvorby denníka je tiež prospešný z hľadiska duševnej pohody. Otvára priestor na experimentovanie s vašou kreatívnou stránkou.

„Vedenie denníka je vskutku oslobodzujúce médium, nemá žiadne pravidlá a môže vyzerať tak, ako sami chcete,“ zdôrazňuje Kia. „Denníkom môže byť akýkoľvek druh knihy. Pevná väzba, mäkká väzba, linajkové alebo prázdne strany – záleží to len a len od vašej vlastnej chuti. V minulosti som experimentovala so všetkými možnými druhmi denníkov, dokonca som vyrábala svoje vlastné alebo som zveľaďovala staré knihy a premieňala ich na denníky pomocou koláží na stránkach.“

Kia odporúča používať denník, ktorý je dostatočne pevný, aby chránil strany, ale dostatočne malý, aby sa zmestil do tašky. Tiež uprednostňuje taký, ktorý má vzadu vrecko, aby boli všetky vaše zberateľské predmety v bezpečí. Ak vrecko nemáte, môžete si ho vyrobiť nalepením obálky na stránku denníka. „Vždy mám v súprave cestovateľského denníka nejaké spinky. Sú užitočné, aby ste pripevnili fotografie na stránky, na ktoré ich plánujete pridať,“ dodáva.

6. Popustite uzdu fantázii

Ruka umiestňuje kruhové vytlačené nálepky na stránku denníka. Vedľa denníka je tlačiareň Canon Zoemini S2, ktorá tlačí hárok s ďalšími dvomi kruhovými nálepkami, z ktorých každá zobrazuje jasne červený kvet.

Kia rada používa súpravu vopred narezaných kruhových nálepiek Canon. Vďaka nim pridáva na dvojstránky denníka podrobností z miesta, ktoré navštívila. „V Kostarike som odfotografovala zaujímavé kvety a divokú zver a vytlačila som ich ako kruhové nálepky, ktoré som umiestnila okolo stránok denníka, čím som pridala ďalšiu farebnosť bez toho, aby to zabralo toľko miesta ako ďalšia celá fotografia. Hodí sa to na stránky, kde toho chcete veľa napísať.“

Dve ruky držia otvorené stránky cestovateľského denníka, na ktorých je zobrazený výber pečiatok, fotografií, nápisov a kresieb s množstvom zelených a modrých odtieňov.

Kia navrhuje zábavný nápad na výber fotografií na stránku denníka. Ak ste sa na cestu vydali s ďalšími ľuďmi, usporiadajte fotografickú súťaž. „Stanovte si úlohu – odfotiť niečo konkrétne alebo jednoducho „zachytiť deň“ – a potom svoje fotografie medzi sebou zdieľajte,“ vysvetľuje. „Každá osoba vyberie víťaznú fotografiu z galérie druhej osoby a vy vytlačíte víťazné zábery, ktoré si pridáte do svojho denníka."

„Začnite usporiadaním obrázkov a malých výtvorov na stránky, s použitím svojich poznámok pridajte text, ktorý chcete v denníku mať, a potom sa nebojte vyplniť priestory farbami,“ vysvetľuje Kia.

Môžete použiť papier s vopred narezanými kruhovými nálepkami od spoločnosti Canon, ktorý vám pomôže s navigáciou na stránkach. Môžete tak napríklad vytvoriť očíslované nálepky pre každý deň vašej cesty, názvy miest alebo hlavičky jednotlivých kapitol.

Ak vám dochádzajú nápady alebo vás neláka zachytávanie každodenného cestovania, tematické stránky sú spôsob, ako sa nechať inšpirovať. „Denník môžete viesť podľa farby a každú stranu venovať fotografiám, zberateľským predmetom alebo nálepkám z výletu, ktoré sa zhodujú zakaždým s jednou farbou,“ navrhuje Kia. „Alebo prečo nevytvoriť stránku o jedle a pití, stránku o vtipných momentoch a stránku o aktivitách, ktoré ste vyskúšali?

„Existuje toľko možností a vedenie cestovateľského denníka je vskutku osobné – môžete si ho vyhotoviť tak, ako len chcete."Autorka Rachel Segal Hamilton

Súvisiace produkty

Súvisiace články

 • KREATÍVNA TLAČ

  Zobrazte si svoj dovolenkový štýl

  Zjednodušte si balenie kufra a zariaďte sa s tlačiarňou Canon Zoemini 2.

 • KREATÍVNA TLAČ

  Dokonalí festivaloví spoločníci

  Uchovajte si svoje spomienky na cestách vďaka vreckovému radu Canon Zoemini.

 • KREATÍVNA TLAČ

  Vytvorte si vlastnú rozprávkovú knižku

  Nechajte svoju predstavivosť pracovať na plné obrátky v rozprávkovej knižke použitím tlačiarne Canon SELPHY CP1500.

 • TLAČ

  Najlepšie tlačiarne na kreatívnu činnosť

  Od rodinných projektov až po profesionálnu úpravu – spoločnosť Canon má pre vás dokonalú tlačiareň.