KREATÍVNA TLAČ

Ručne vyrábané ozdoby na stôl: tipy a nápady na tvorenie z papiera

Pomocou tlačiarne značky Canon série PIXMA a inšpirácie zo služby Creative Park dokážete vytvoriť vlastné dekorácie, napríklad papierové ozdoby na krúžky na servítky alebo menovky pre hostí.
Pohľad zblízka na jedálenský stôl pokrytý plátenným obrusom a zdobený borovicovými šiškami, lístím a papierovými ozdobami.

Narodeninová oslava, slávnostný obed či rodinné posedenie – každý sa pri takej príležitosti pred hosťami rád blysne očarujúcim prestieraním stola. Vyrábanie vlastnej dekorácie na stôl je nielen cenovo priaznivejší spôsob, ako pripraviť príjemný večer, ale zároveň aj ohľaduplnejší k životnému prostrediu, pretože po podujatí môžete papierové šablóny recyklovať, prípadne si ich ponechať na budúcu príležitosť.

Spoločnosť Canon vyzvala profesionálnu stylistku Dani Tuckerovú zo spoločnosti The Social Kitchen, aby vymyslela prestieranie stola s použitím materiálu, s ktorým bežne nepracuje: papiera. „Výzdoba robí zo stola pastvu pre oči,“ vysvetľuje Dani, „no nemusí byť vôbec drahá. Ja si cením, keď aranžér vnesie do výzdoby stola najmä tvorivosť a vtlačí jej do istej miery pečať svojej osobnosti.“

Pozrite sa, ako sa Dani s touto úlohou popasovala, a získajte cenné tipy na výrobu vlastnej papierovej výzdoby na stôl.

1. Výber témy

Žena s dlhými hnedými vlasmi umiestňuje borovicové šišky na nádherne vyzdobený jedálenský stôl.

Výzdoba vášho stola môže byť inšpirovaná hocijakým motívom – môžete napríklad nápadito naaranžovať kvety na letnú slávnostnú večeru alebo pripraviť narodeninové prestieranie pre priateľa podľa jeho obľúbenej farby či záľuby. Dani pridáva borovicové šišky do zimnému zátišia na stole.

Pohľad zblízka na stôl ozdobený borovicovými šiškami, sviečkami a papierovými snehovými vločkami, hviezdami, sovičkami a perníkovými chalúpkami vytvorenými pomocou služby Creative Park.

Po oslave môžete svojim hosťom darovať na rozlúčku niekoľko svojich papierových modelov alebo ich zrecyklovať v smetnom koši na papier, prípadne si ich nechať na ďalšiu významnú príležitosť.

Ak chcete vytvoriť vlastný dizajn stola, popremýšľajte najprv nad témou. Potom vám už stačí iba papier, tlačiareň a výber návrhov. V službe Creative Park nájdete množstvo bezplatných šablón: na papierové stavby a zvieratká,dekorácie, ba dokonca aj na držiaky na servítky a menovky. S takým vybavením nemôžete nič pokaziť. Napríklad na stole v lúčnom štýle sa bude prekrásne vynímať pestrý behúň alebo girlanda zo zlepených šablón kvetov a motýľov. Aby stôl nepôsobil neosobne, môžete pridať zdobené menovky.

Pri tejto príležitosti dominovala téma zimy. Pri opise postupu Dani začína farebnou paletou. „Zvolila som zlatú, žltú a hnedú farbu, pretože som do výzdoby chcela zakomponovať nejaké prírodné odtiene. Túto paletu farieb som následne mala na pamäti aj pri výbere prvkov na dotvorenie. Stôl mal evokovať zimné obdobie, takže som pridala eukalyptus [častý prvok v dekoračných vencoch na zimu] a niekoľko sviečok na podčiarknutie atmosféry.“

Pri výrobe dekorácie stola nie je potrebné veľa míňať. Dani sa pri dizajnovaní vždy zameriava na bežné predmety. „Všetok materiál, ktorý som tu použila, sa dá poľahky zohnať,“ dodáva. „Staré poháre od džemu poslúžili ako svietniky, vázy som zase naplnila inými materiálmi.“

Ako základ pre stôl Dani použila šablóny zlatých hviezd a žlté snehové vločky v kombinácii s drobnými sovičkami. Potom pridala výtlačky menu a menovky, ako aj borovicové šišky a lístie, ktorými chcela zdôrazniť kontrast zlatých a zelených odtieňov.

2. Tlač šablón

Žena s dlhými hnedými vlasmi vyberá z tlačiarne Canon vytlačenú šablónu hviezdy.

„Tieto šablóny som vytlačila pomocou telefónu z aplikácie Creative Park. Po nastavení tlačiarne je to naozaj hračka,“ hovorí Dani.

Pred tlačou vybraných návrhov sa uistite, či máte k dispozícii správne pomôcky. Pri každej šablóne zo služby Creative Park je uvedený konkrétny typ papiera, väčšinou treba matný fotografický papier značky Canon. Výber papiera značne ovplyvní konečnú štruktúru výtvoru. V porovnaní s obyčajným papierom na tlač dodáva matný fotografický papier modelu pevnosť.

Materiály z webovej lokality alebo aplikácieCreative Park môžete tlačiť priamo zo smartfónu.

Po vytlačení všetkých šablón je čas začať skladať – v závislosti od toho, koľko ich vyrábate, si môžete prácu rozložiť na niekoľko večerov, aby ste zabezpečili najvyššiu kvalitu výsledkov.

3. Práca so šablónami

Obrázok zhora na osobu, ktorá sedí za stolom a prezerá si na smartfóne na webovej stránke Creative Park spoločnosti Canon obrázok hviezdy na tvorenie z papiera. Na stole je aj výtlačok rovnakej hviezdy.

V službe Creative Park sú k dispozícii šablóny pre všetky úrovne: od jednoduchých návrhov až po náročnejšie konštrukcie.

Žena sa nakláňa nad dreveným stolom a na malej pracovnej podložke skladá a vystrihuje šablóny na tvorenie z papiera.

„Použila som lepiace bodky, aby šablóny držali pohromade,“ vysvetľuje Dani. „Bodky som prestrihla na polovicu, pretože niektoré šablóny boli pomerne malé, a týmto spôsobom som model zaistila.“

Dôsledne dodržiavajte pokyny, pri niektorých modeloch je totiž potrebné návrh pred strihaním najprv preložiť. Potom vystrihnite šablóny a preložte všetky diely, ktoré je potrebné prilepiť. Pomocou lepidla šablóny spojte a potom ich nechajte vyschnúť, aby spevneli.

Návrhy možno dokonca aj prispôsobiť, vďaka čomu bude vaša dekorácia na oslavu nezameniteľná. „Výtvorom môžete dodať osobnejší ráz, keď na šablóny hviezd alebo domčeky napíšete mená,“ odporúča Dani. „Prípadne, ak ide o narodeniny, môžete dopísať vek, ktorý sa oslavuje, alebo blahoželanie. Myslím si, že úhľadný rukopis a pekný atrament sú dôvtipným a efektným doplnkom dekorácie.“ Pomocou aplikácie možno návrhy aj pridávať ako ďalšie možnosti.

Dani pôvodné šablóny prispôsobila tematickému ladeniu stola – napríklad použila šablónu hviezdy rozdelenú na polovicu, aby hviezdy mohli ležať na stole, a zlepila šablóny perníkových chalúpok, aby vznikli stabilné modely. Na väčšie farebné karty pripevnila malé kartičky s menu, čím vzniklo orámovanie, a šablóny so snehovou vločkou pretočila hore nohami, aby farby doladili motív.

4. Aranžovanie stola

Nádherne zdobený jedálenský stôl pokrytý pláteným obrusom s doplnkami ako borovicové šišky, lístie a papierové ozdoby.

Keďže dekorácie si vytvárate úplne sami, môžete kedykoľvek zmeniť motívy a jednoducho si vytlačiť iné šablóny. Je to finančne nenáročný spôsob, ako prispôsobiť dizajn stola rôznym udalostiam. Okrem štyroch ročných období môžete vytvoriť aj papierové ozdoby na oslavu budúceho dieťatka, novoročnú párty, ba dokonca aj na rozlúčkový večierok, ktorý sa ponesie v duchu krajiny, do ktorej vycestujete – inšpiráciu nájdete v ponuke architektonických šablón slávnych stavieb v službe Creative Park.

Keď máte takto dokončené všetky šablóny, môžete ich rozmiestniť na stôl. Uistite sa, či máte pripravené taniere, príbory a poháre, aby ste pomedzi ne mohli aranžovať výzdobu.

Dani odporúča najprv usporiadať väčšie predmety a postupne pokračovať až po malé. „Začnem tým, že stôl prikryjem obrusom,“ hovorí. „Potom pridám najväčšie predmety, ako sú kvety vo vázach alebo naaranžované kvety. Na záver medzi ne poukladám menšie predmety.“

Do stredu stola vždy umiestňujte ústrednú dekoráciu – v závislosti od témy to môžu byť kvety, kúsky plaveného dreva, borovicové šišky alebo dokonca čerstvé ovocie, ako napríklad celé pomaranče alebo tekvice. Potom pridajte menšie predmety ako kartičky s menu a menovky, pretože tie sa dajú ľahko umiestniť pri tanieroch.

Dani navrhuje zoskupovať prvky v nepárnych počtoch – sama vždy pridáva ozdoby po troch, aby vyzerali príťažlivejšie.

Po zohľadnení týchto aspektov prichádza čas na aranžovanie menších papierových ozdôb okolo dominantných prvkov. Môžete ich rozptýliť po stole podľa vlastného uváženia. Možno by bolo fajn, keby mal každý hosť pri pohári sovičku? Následne môžete pridať posledné detaily, ako napr. krúžky na servítky či ďalšie malé ozdoby.

Dani nadchla bohatá ponuka bezplatných šablón, ktoré sú k dispozícii v službe Creative Park, a ocenila možnosť inšpirovať sa. „Túto výzvu považujem za super. Mala som v nej voľnú ruku na poli tvorivosti pri práci s papierom a jeho pretváraním na krásne prvky – ide o činnosť, v ktorej nie som zbehnutá, takže som musela poriadne zapojiť aj kreatívne centrum v mozgu,“ priznáva.

Ak sme vás inšpirovali a chcete to takisto skúsiť, vyhľadajte hashtag #MadeWithPixma a získajte ďalšie kreatívne nápady. Nezabudnite potom svoj dizajn stola s papierovými ozdobami zdieľať a označiť @canonemea.

Čaká vás významné podujatie? Skúste stôl ozvláštniť papierovými ozdobami!

Autorka:Tamzin Wilks

Súvisiace produkty

Súvisiace články