Tlačené portfólio je dokonalý spôsob, ako prezentovať svoje fotografie, či už sa zúčastňujete fotografickej súťaže, oslovujete tútora alebo mentora, alebo len dúfate, že predstavíte seba a svoju prácu iným ľuďom. Ako však pri vytváraní portfólia fotografií začať?
Fotografka prírody a ambasádorka spoločnosti Canon Marina Cano pravidelne cestuje na fotenia do Afriky a Južnej a Strednej Ameriky. Fotografovať však začala zvieratá v prírodnom parku Cabárceno, najväčšom v Európe, ktorý sa náhodou nachádzal neďaleko jej domova v Santanderi na severe Španielska. Počas približne troch rokov si vybudovala portfólio fotografií, ktoré pretavila do svojej prvej knihy.
Na základe tohto pozadia a skúseností, ktoré odvtedy ako profesionálka na vyžiadanie poskytuje, tu nájdete Marinine rady o tom, ako vytvoriť úspešné fotografické portfólio.
Vytvorte si svoje prvé portfólio fotografií
Skvelé tlačené portfólio môžete využiť rôznymi spôsobmi. V prípade fotografky divokej prírody Mariny Cano sa jej portfólio fotografií zvierat stalo jej prvou knihou, ktorú tu ukazuje renomovanej prírodovedkyni Jane Goodall. © Marina Cano
Marina Cano so svojou knihou Cabárceno Cantabria s fotografiami, ktoré nasnímala v prírodnom parku Cabárceno. © Marina Cano
1. Pri výbere svojej práce buďte selektívni
Najčastejšou chybou, ktorú ľudia robia, je, že nie sú dostatočne selektívni, hovorí Marina. „Svoje fotografie musíte analyzovať a byť veľmi nároční. Dp portfólia zahrňte len to najlepšie. Nedávajte dokopy napríklad dve podobné fotografie, pretože sa vám páčia obe. Musíte si vybrať." Pre začiatok sa snažte zahrnúť maximálne 15 až 20 fotografií, ale kvalita je dôležitejšia ako kvantita.
2. Pomocou svojich fotografií vytvorte príbeh
Najúčinnejšie fotografické portfóliá nie sú len zbierky, ale aj sekvencie obrázkov, hovorí Marina. „Myslím si, že jednou z najdôležitejších vecí je rozprávanie príbehu, prezentácia niečoho, čo divákov zaujme a prevedie ich príbehom s rôznymi prvkami.“ V prípade Mariny to zvyčajne zahŕňa niekoľko záberov krajiny, ktoré nastavia scénu a poskytnú kontext jej fotografiám divokej prírody.
3. Spojte sa so svojim publikom
Marinina fotografia divokej prírody je známa tým, že zachytáva drámu a emócie medzi zvieratami.
„Vytvorenie citového spojenia je pre mňa najdôležitejšie.“ Je to tiež kľúčový faktor, ktorý hľadá pri zostavovaní portfólia. Je to spôsob, ako prinútiť divákov, aby si zapamätali vašu prácu, či už sú to editori fotografií alebo porotcovia na súťažiach.
Marina hovorí, že najdôležitejším aspektom fotografovania je vytvorenie emocionálneho spojenia a presne to by malo byť zámerom portfólia. Snímka z Marininho prvého portfólia zhotovená fotoaparátom Canon EOS 30D (teraz je jeho nástupcom Canon EOS 90D) s objektívom EF 100-400mm f4.5-5.6L IS USM pri nastavení 300 mm, 1/125 s, f/6.7 a ISO 250. © Marina Cano
4. Udržujte si svieži prístup
Ako často by ste mali aktualizovať svoje portfólio fotografií? „Hneď ako vytvoríte viac záberov,“ hovorí Marina. „Pre mňa je to vždy, keď sa vrátim z nejakej cesty. Vyberiem možno jeden alebo dva zábery z tisícov, ktoré som nasnímala. Neustále rastiete a učíte sa, takže môžete produkovať lepšiu prácu.“ Dobré portfólio je také, ktoré odzrkadľuje vašu najlepšiu fotografiu práve teraz.
5. Zostaňte verní svojmu štýlu
Ak zhotovujete fotografie pre klientov, budete sa snažiť prísť na to, čo skutočne hľadajú a priblížiť sa ich očakávaniam. Ale aj potom, zdôrazňuje Marina, by ste mali zostať verní svojmu vlastnému štýlu.
„To je kľúč,“ hovorí. „Nesnažte sa vyhovieť všetkým.“
Účelom portfólia nie je preukázať, že dokážete produkovať komerčné fotografie podľa špecifikácií rôznych klientov. Ide skôr o prezentáciu seba samého.
6. Počúvajte spätnú väzbu
Hoci Marina odporúča vybrať si fotografie, ktoré zapôsobia najviac podľa vás, je podľa nej cenné získavať aj názory iných ľudí.
„My ako fotografi sme niekedy príliš blízko k našej práci,“ hovorí. „Je zaujímavé, keď sa niekto na vašu prácu pozerá z nového uhla pohľadu.“
Vyhľadávajte teda komentáre od priateľov, kolegov a všetkých, ktorí si portfólio pozrú, a vezmite ich do úvahy pri prehodnocovaní a obnovovaní jeho obsahu.
Marina miluje čiernobiele výtlačky, no často sníma farebne. Bez ohľadu na to, čomu dávate prednosť, pracovný postup so správou farieb a kalibrovaný monitor pomôžu zaistiť, že to, čo sa dostane na papier, bude presne zodpovedať tomu, čo vidíte na obrazovke. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS 30D (teraz je jeho nástupcom model EOS 90D) s objektívom Canon EF 100-400mm f4.5-5.6L IS USM pri nastavení 400 mm, 1/800 s, f/5.6 a ISO 400. © Marina Cano
Model imagePROGRAF PRO-300 od spoločnosti Canon je dokonalá tlačiareň na tvorbu portfólia, ktorá poskytuje výtlačky vo výstavnej kvalite s ohromujúcou presnosťou farieb a tónovými detailmi.
Tlač vášho portfólia
Možno máte atramentovú tlačiareň, ktorú používate na bežnú domácu alebo kancelársku tlač alebo na projekty, ako sú výstrižkové albumy, pohľadnice a kalendáre. Takmer s určitosťou vytvorí dokonale kvalitné fotografické výtlačky. Ak však chcete skutočne zapôsobiť, stojí za to porozmýšľať nad jednou z najlepších tlačiarní spoločnosti Canon na tlač fotografií.
Zariadenie Canon imagePROGRAF PRO-300 je cenovo výhodná tlačiareň A3+, ktorá obsahuje pokročilé funkcie na profesionálnej úrovni vrátane tej istej technológie pigmentového atramentu, ktorá sa používa vo veľkoformátových tlačiarňach značky Canon. To znamená, že poskytuje veľkolepú kvalitu tlače farebných aj čiernobielych snímok na lesklých, ligotavých a matných fotografických papieroch, ako aj na umeleckých médiách.
Výber papiera do portfólia je na vás, no na bežnom kancelárskom papieri nevyniknú vaše fotografie práve najlepšie. Pozrite si nášho sprievodcu najlepšími papiermi na tlač fotografií a vyberte si médiá, ktoré budú vyhovovať vašim objektom a štýlu fotografie. Zamyslite sa aj nad tým, ako čo najefektívnejšie prezentovať svoje portfólio – urobíte profesionálnejší dojem, keď svoje výtlačky zoskupíte do prezentačného šanóna, ktorý je cenovo dostupný v papiernictvách a obchodoch s umeleckými potrebami.
Marinine fotografie sú často čiernobiele. „Vytvára to dramatický ráz a nadčasový pocit – fotografia môže byť spred 40 či 50 rokov, alebo mohla byť nasnímaná včera,“ vysvetľuje Marina. „Čiernobiele prevedenie funguje dokonale na vytvorenie nálady a atmosféry, ktorú chcem vo svojej práci dosiahnuť.“ Vytváranie skvelých čiernobielych výtlačkov je umenie samo o sebe. Bez ohľadu na to, či tlačíte čiernobielo alebo farebne, však budete chcieť mať istotu že to, čo bude na výtlačku, sa dokonale zhoduje s tým, čo vidíte na obrazovke. Aby ste to zabezpečili, je rozumné použiť pracovný postup so správou farieb a nakalibrovať monitor.
Ďalší obrázok z Marininho raného portfólia záberov nasnímaných v prírodnom parku Cabárceno a zahrnutých do jej prvej fotografickej knihy. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS 30D (teraz je jeho nástupcom model EOS 90D) s objektívom Canon EF 100-400mm f4.5-5.6L IS USM pri nastavení 400 mm, 1/320 s, f/5.6 a ISO 320. © Marina Cano
Na základe svojho prvého portfólia sa vaša kniha možno nestane hneď bestsellerom. Vždy sa však uistite, že je odrazom vašej najlepšej práce a je vytlačená v tej najlepšej kvalite, aby ste ju čo najlepšie vystihli. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS 30D (teraz je jeho nástupcom model EOS 90D) s objektívom Canon EF 100-400mm f4.5-5.6L IS USM pri nastavení 400 mm, 1/320 s, f/5.6 a ISO 400. © Marina Cano
K dispozícii je široká ponuka softvéru, ktorý môžete použiť na tlač. Pre potreby portfólia je najlepšie zachovať jednoduchosť a nechať fotografie zažiariť. Nepreháňajte to s prepracovanými rozloženiami – držte sa pravidla jednej fotografie na stranu, pokiaľ nemáte veľmi dobrý dôvod mať ich tam viac – a vyhýbajte sa filtrom a špeciálnym efektom (pokiaľ, samozrejme, nechcete predviesť túto svoju zručnosť).
Na dosiahnutie profesionálnej úpravy a väčšej kontroly nad procesom je dobrou stratégiou používať softvér a pracovný postup, ktorý používajú profesionáli. Upravujte a optimalizujte fotografie na tlač pomocou vášho preferovaného softvéru na úpravu, či už ide o aplikáciu Adobe Photoshop*1 alebo o vlastný softvér spoločnosti Canon, Digital Photo Professional (DPP). Ak chcete zo svojej tlačiarne, papiera a atramentov vyťažiť maximum, použite softvér Professional Print and Layout (PPL) od spoločnosti Canon na správu procesu tlače – funguje to ako samostatná aplikácia aj ako doplnok pre Photoshop alebo DPP.
Na dosiahnutie konzistentnej presnosti farieb môže PPL a ďalší softvér tlačiť pomocou profilov ICC, ktoré dolaďujú nastavenia tlačiarne na kompatibilných tlačiarňach tak, aby vyhovovali konkrétnemu papieru, ktorý ste si vybrali. Aby sa minimalizovalo plytvanie papierom a atramentom, PPL vám umožňuje vykonať jemnú korektúru na obrazovke – pomocou kalibrovaného monitora môžete presne zobraziť ukážku toho, ako bude vaša tlač vyzerať. Môžete tiež použiť šikovnú funkciu vzorovej tlače PPL Pattern Print, ktorá vytlačí skúšobné výtlačky na vami vybraný papier obsahujúcu sadu miniatúr vášho obrázka, každú s mierne odlišným nastavením jasu, vyváženia farieb a kontrastu. Jednoducho si vyberiete to najlepšie pre tlač v plnej veľkosti.
Tlač nie je tajomné umenie alebo niečo, čo je oddelené od fotografie. „Cesta fotografovania je kreatívna cesta, od prechodu na miesto a zhotovenia záberu až po tlač,“ hovorí Marina. „Moja rada je naučiť sa upravovať, naučiť sa tlačiť – naučiť sa celý tvorivý proces.“
A čo je najdôležitejšie, Marina radí:
„Nenáhlite sa. Najprv vytvorte dobrý pracovný model a z toho zostavte portfólio, ktoré odráža váš vlastný štýl. Buďte veľmi nároční a zamerajte sa na to, aby ste zapôsobili a vzbudili emóciu.“
- *Adobe a Photoshop sú registrované ochranné známky alebo ochranné známky spoločnosti Adobe v Spojených štátoch a/alebo v iných krajinách.
Napísal Alex Summersby
Súvisiace produkty
-
Profesionálne fotografické tlačiarne
imagePROGRAF PRO-300
Spoľahlivá tlač s jednoduchým ovládaním – to poskytuje profesionálna stolová tlačiareň imagePROGRAF, ktorá produkuje výtlačky A3+ vo výstavnej kvalite. -
Profesionálne fotografické tlačiarne
PIXMA PRO-200
Tlačiareň PIXMA PRO-200 zameraná na tlač fotografií so živými farbami, ktorá je svojou univerzálnosťou a použiteľnosťou ideálnou voľbou pre fotografických nadšencov a začínajúcich fotografov. -
Tlačiarne pre domácnosť
PIXMA G640
Prvá multifunkčná tlačiareň radu PIXMA G so šiestimi doplniteľnými farbivovými atramentovými zásobníkmi PIXMA G640 spája bezkonkurenčnú tlač vo fotokvalite so schopnosťou produkovať veľké objemy pri mimoriadne nízkych nákladoch. -
Tlačiarne pre domácnosť
PIXMA TS8750 (Black)
Tlačte ostré dokumenty a fotografie v sýtych farbách pomocou vysoko kvalitnej a ľahko použiteľnej multifunkčnej tlačiarne so 6 atramentmi pre celú rodinu -
Tlačiarne pre domácnosť | PIXMA TS7450a Series
PIXMA TS7450a (čierna)
Štýlové multifunkčné zariadenie pre technologický dôvtip so širokou škálou kreatívnych využití tlače, navyše s technológiou ADF na zjednodušenie procesu kopírovania a skenovania viacerých rozličných hárkov.
Súvisiace články
Pro Tips for Professional Prints
From colour accuracy to choosing the right settings, in this piece we present the tips and techniques needed for successfully printing high quality photos, with advice from Canon’s Suhaib Hussain.
Vytvorenie víťazného portfólia fotografií
Štyria profesionáli z odvetvia sa podelia o svoje tipy na prípravu dokonalého portfólia fotografií – od tvorby príbehu až po prezentáciu práce.
Najlepšie tlačiarne od spoločnosti Canon pre fotografie
Či už chcete svoje fotografie vystaviť v ráme, vo výstrižkovom zošite alebo na nálepke, nájdite tú najlepšiu tlačiareň, ktorá bude vyhovovať vašim kreatívnym potrebám.
7 ways to make money from wildlife photography
Wildlife photographers Marina Cano, Vladimir Medvedev and Radomir Jakubowski share how they earn money photographing nature.