KREATÍVNA TLAČ

Oddajte sa divočine: Vytlačte si vlastné dobrodružstvo so zvieratami

Od levov a tigrov až po žirafy a medvede, vytvorte si zábavné domáce safari so službou Creative Park spoločnosti Canon a naučte sa s celou rodinou aj čosi o ochrane prírody.
Tri deti, ktoré sa hrajú s papierovými bábkami žirafy, hrocha a medveďa.

Skúmanie zvieracej ríše môže viesť k nekonečnému vynaliezavému hraniu pre drobcov a je dokonalou kombináciou zábavy a učenia. Ak hľadáte aktivitu, ktorá naštartuje tvorivosť a pomôže naučiť vaše deti niečo o najmilších a najmajestátnejších tvoroch sveta, prečo nevyskúšať tvorbu z papiera?

Creative Park spoločnosti Canon je bezplatný online zdroj plný stiahnuteľných papierových projektov inšpirovaných zvieratami, ktoré sú vhodné na zábavný rodinný deň vo vnútri. Na vytvorenie vlastného vyskakovacieho safari vám stačí len tlačiareň a pár nadšených strihačov. Od gepardov a koálpo červené pandy a tučniky obrovské, nájdete tu množstvo zvierat z celého sveta a množstvo zábavy, pri ktorej sa celá rodina naučí viac o zvieracom kráľovstve.

Blogerka Fariba Soetan žije v Londýne so svojim manželom a tromi deťmi. Podelí sa s nami o to, ako jej rodina využíva Creative Park a tlačiareň Canon PIXMA TS8350 Series na cestu za divokým zvieracím dobrodružstvom.

1. Pripravte si kreatívne potreby

Séria šablón papierových projektov vytlačených na hárkoch A4, ktoré si podáva rodina.

Projekt na prácu s papierom zo služby Creative Park sú jednoduché a nevyžadujú si špeciálne nástroje. Potrebujete len nožnice, lepidlo, priestor na prácu a nadšených strihačov.

Na vytvorenie domáceho safari nepotrebujete veľa nástrojov, stačia nožnice pre každého strihača, tlačiareň, papier a lepidlo alebo lepiaca páska.

„Na komplikovanejšie zvieratá budete možno potrebovať špicatejšie nožnice, nie detské, pretože budete musieť vystrihnúť menšie tvary,“ vraví Fariba a odporúča, aby s vystrihovaním pomohli deťom rodičia.

Každá šablóna v aplikácii Creative Park1 alebo na webovej stránke má aj odporúčaný papier a na dosiahnutie najlepších výsledkov je dobré toto odporúčanie dodržať. Papier dobrej kvality, ako napríklad lesklý papier Plus Glossymatný fotografický papier, je vynikajúcou možnosťou pre výtlačky zvierat, ktoré priam ožijú. Fariba používa tlačiareň Canon PIXMA TS8350 Series na dosiahnutie jasných a živých výtlačkov. „Objednali sme si hrubší papier, preto sa nepodobá na bežný tlačový papier. Po zložení sa len tak nerozpadne," vraví.

2. Vyberte si šablóny

Matka a dve deti pri sklenenom stole s notebookom.

Creative Park má množstvo rôznych druhov, takže deti si môžu nájsť vzor svojho obľúbeného zvieraťa na správnej úrovni zložitosti. „Môžete si poskladať množstvo zvierat,“ hovorí Fariba, ktorá vedie blog Mixed.up.Mama.

Celá rodina sedí v obývačke a vystrihuje papierové šablóny.

Keď máte na mysli projekt, je čas tlačiť – a ak sa do neho zapojí celá rodina, môžete si za chvíľu vytvoriť safari.

V službe Creative Park nájdete kopec rôznych šablón. To znamená, že deti si môžu vybrať zviera, ktoré s nimi naozaj rezonuje, či už ide o exotickú šelmu alebo o miláčika bližšieho k domovu.

Stačí len použiť aplikáciu Creative Park alebo navštíviť webovú stránku Creative Park, stiahnuť si obľúbené papierové návrhy a vytlačiť ich na domácej tlačiarni. Výber rôznych šablón so správnou úrovňou zručností zabezpečí, že celá rodina sa bude môcť spoločne zabaviť pri ich skladaní.

„Navštívili sme webovú stránku a dievčatá si prešli rôzne zvieratá, ja som im zas pomohla vybrať si podľa náročnosti. Dievčatá boli naozaj nadšené a sú vo veku, keď má každý svoje obľúbené zvieratko,“ hovorí Fariba, ktorej dcéry majú šesť, osem a desať rokov.

„Ako rodičia poznáte svoje deti a ich schopnosti. Vybrať si môžete z obrovského množstva zvierat," pokračuje.

„Skúste si vybrať niečo, na čo sa budú vedieť sústrediť, a ak staršie deti budú chcieť, tak ako to moje, môžu pokračovať s komplikovanejšou šablónou, ako je napríklad gepard.“

3. Vystrihnite a poskladajte papierové zvieratá

Rodina vystrihuje papierové zvieracie tvary.

Faribina rodina si vybrala bábka, ktoré si možno upraviť, takže každá má svoju kreatívnu osobnosť.

Dievča vyrezáva gepardí vzor vytlačený na papier formátu A4.

Náročnejšie šablóny, ako napríklad tento gepard z papiera, môžu byť pútavejšou aktivitou pre staršie deti.

Jednou z najvzrušujúcejších častí tvorenia z papiera je skladanie a lepenie zvierat, aby vaše safari alebo bábková šou oživili. Fariba si myslí, že to môže byť skvelá víkendová aktivita pre rodiny.

„Je to pekná malá aktivita, ktorá čerpá z celého radu rôznych zručností – deti rozvíjajú svoje jemné motorické zručnosti tým, že strihajú a lepia, používajú koncentráciu a spájajú niečo do 3D tvaru.“

„Je to skvelá aktivita, ak ste v sobotu doma a hľadáte niečo, čo spolu vytvoriť,“ hovorí. „Môžu tvoriť sami, ale môžete si spraviť šálku čaju a pomôcť im, ak budú mať nejaké otázky. Je super, keď sa môžu do niečoho ponoriť a potom sa môžu aj hrať so zvieratkami, ktoré vytvorili.

„Bábkam navyše môžete upraviť oči, klobúky a doplnky. Takže deti sa zabavia pri výbere doplnkov, očí a vyrábaní vlastného výtvoru, ktorý bude iný ako ostatné, je to zlaté.“

4. Bavte sa

Papierová bábka hrocha na okrúhlom stole vedľa tlačiarne Canon PIXMA.

Okrem toho, že je to skvelá zábava, Fariba vraví, že táto aktivita nadväzuje aj na veci, ktoré sa jej dcéry učia v škole. „V prvej aj tretej triede sa na svojej úrovni učia o 3D tvaroch, takže sa to k tomu hodí.“

Tri malé ruky zadržia papierové bábky zvierat za veľkou modrou pohovkou v obývačke. Na ľavej strane rámu je vidieť veľkého zajaca.

Faribine deti sa rozhodli spraviť bábkové divadlo so zvieratkami a zapojil sa dokonca aj rodinný zajačik.

Či už ste si vytlačili a poskladali kopec divokých zvierat z afrických pláni alebo európskych lesov alebo ste pripravili smiešne bábkové divadielko, hranie je pre deti skvelou príležitosťou rozvíriť si tvorivosť.

Faribine deti si zvolili možnosť vytvoriť si divadielko, do ktorého zapojili aj domáceho miláčika, a s radosťou robili zvuky zvieratiek, ktoré si vytvorili. „Chceli si spraviť bábkové divadlo a zahrať sa aj s naším zajačikom,“ vraví Fariba. „Rozprávali sme sa o tom, aké mená by svojim zvieratkám vymysleli, veľmi ich to bavilo, robili zvuky žirafy – tie zas až tak blízko realite neboli.“

5. Učte sa hraním

Tri deti za modrou pohovkou držia papierové bábky a usmievajú sa.

Skladanie zvieratiek z papiera môže byť skvelým spôsobom, ako povzbudiť deti, aby sa zapojili a dozvedeli sa viac o prírode.

O problematike ochrany zvierat sa rodičom nie vždy ľahko hovorí, ale s interaktívnou aktivitou, ako je táto, je jednoduché vsunúť do nej aj trochu učenia. Môžete si pripraviť zvierací kvíz, hovoriť si príbehy o zvieratkách s papierovými postavičkami alebo s deťmi prebrať, ako zvieratká v skutočnosti žijú. Učenie o prírode je pri hraní sa s papierom jednoduché.

„Hovorili sme o tom, či by sa niektoré z týchto zvieratiek mohli stretnúť, mali sme totiž bábky pandy, hrocha, tigra a žirafy. Porozprávali sme sa teda o tom, či by mohli žiť na rovnakom mieste,“ vraví Fariba.

Je to tiež skvelý spôsob, ako hovoriť o citlivejších témach, ako je kolobeh života. Rodičia majú skvelú príležitosť vysvetliť deťom, prečo niektoré zvieratá vyzerajú tak, ako vyzerajú, aby sa mohli skryť pred predátormi alebo nájsť zdroj jedla.

Zapojte celú rodinu, prejdite do služby Creative Park a inšpirujte sa nekonečným radom zvieracích šablón – ideálne pre kreatívne deti s láskou k prirodzenému svetu.

Môžete si dokonca vytvoriť vlastný park s voľne žijúcimi druhmi vo svojej záhrade. Papierové výtvory stačí umiestniť do najvhodnejších biotopov, pod stromy, do vysokej trávy alebo na skaly.

Autor: Lorna Dockerill

  1. Ak vaša tlačiareň nie je podporovaná, pozrite si webovú stránku Creative Park.

Súvisiace produkty

Súvisiace články