A father and son flick through the pages of a recipe book together.

TIPY NA TLAČ

Všetky ingrediencie, ktoré potrebujete na vytvorenie vlastnej knihy receptov

Väčšina z nás má vlastný výber špeciálnych osvedčených receptov – môže to byť vaša vlastná kreatívna úprava klasického receptu, alebo tradičný rodinný recept, ktorý bol odovzdávaný z generácie na generáciu. Zaznamenanie týchto významných jedál vo forme vlastnej, osobitej knihy receptov je zábavný a kreatívny tlačový projekt, ktorý môžete jednoducho uskutočniť z pohodlia vlastného domova.

Natasha Alipour-Faridani, londýnska fotografka zaoberajúca sa fotografovaním jedál a nápojov, je odborníčkou na zachytenie chutne vyzerajúcich záberov a má množstvo užitočných tipov na vytváranie pôsobivých záberov. A keď budete pripravení svoje zábery a kompiláciu vlastnej fotoknihy vytlačiť, tlačiareň, napr. zo série bezdrôtových zariadení Canon PIXMA TS3350 vám uľahčí výber obrázkov a vytvorenie vysokokvalitných výtlačkov.

Výber receptov

Zvoľte si vizuálne pôsobivé recepty alebo ingrediencie. Tieto čučoriedky – ingrediencia v recepte na raňajkový mafin – vyzerajú výborne na zábere zblízka.

Natasha si pre svoju knihu receptov zvolila raňajkový mafin, pretože chcela zahrnúť niekoľko fotografií s ingredienciami. „Ak chcete zvýšiť rozmanitosť a farebnosť svojej knihy, neobmedzujte sa len na fotografovanie konečného výsledku“, hovorí. „Pri recepte na raňajkový mafin som sa zamerala na čučoriedky. Skutočne si vychutnávam zábery na jedlo zblízka.“

Vybrala si tiež recept na slaný tekvicový koláč s ricottou ozdobený rukolou. „Chcela som recepty, ktoré hýria jasnými farbami“, vysvetľuje.

Na fotografovanie použila Natasha model Canon EOS 5D Mark IV a dva objektívy – Canon EF 50mm f/1.8 STMCanon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM. „Makro objektív je vynikajúci, keď sa potrebujete snímať objekt veľmi zblízka“, vysvetľuje. EF 100mm f/2.8L Macro IS USM má maximálne zväčšenie 1 : 1, resp. 1x, čo znamená, že sa objekty zobrazujú na snímači v životnej veľkosti. Kombinácia možnosti snímania zblízka a širokej clony, ako aj veľmi nízkej svetelnosti f objektívu Canon EF 50mm f/1.8 STM znamená, že je objektív schopný vytvárať veľmi malú hĺbku ostrosti. Ako Natasha vysvetľuje: „Znamená to, že dokážem zachytiť pôvabné rozostrenie, ktoré jemne prechádza do pozadia.“

Objektív Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM je cenovo dostupnejšou alternatívou objektívu Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM a je schopný vytvárať výsledky ostré ako žiletka.

Snímanie obrázkov

Zakomponovanie pohárov s vodou a umiestnenie predmetov, ako napríklad príbor, na okraj rámu zvýši autentickosť a napomôže tomu, aby fotografia pôsobila ako súčasť väčšej scény.

Natasha použila statív a pripojila svoj fotoaparát k počítaču, aby si mohla ihneď prezerať výsledky a upravovať kompozíciu. Pri väčšine snímok nastavila clonu na f/8 alebo f/9, vďaka čomu mohol zostať objekt ostrý.

„Pred začatím si skontrolujte ingrediencie a preskúmajte všetky uhly“, povedala. „Ak jedlo pôsobí plocho, môže pomôcť pohľad z vtáčej perspektívy. Vždy sa uistím, že mám na zábere niečo, čo siaha za okraj rámu – môže to byť len okraj taniera, ale posilňuje to dojem, že ide o prebiehajúcu scénu.“

Čo sa týka osvetlenia, na profesionálne vyzerajúce výsledky nepotrebujete špeciálnu súpravu. „Tieto zábery som nasnímala doma, pričom zdrojom osvetlenia bolo veľké okno a použila som odrazovú dosku na nasvietenie niektorých tmavších zatienených miest“, povedala. „Milujem prácu s prirodzeným svetlom. Slnečné svetlo vnikajúce dnu vám umožňuje zachytiť úžasnú jasnú žiaru. Ak chcete, aby boli zábery jemnejšie a pôsobivejšie, je dobré využiť slabé ranné alebo večerné svetlo. Sledujte, ako a kedy preniká svetlo do vášho domu, aby ste docielili požadovaný účinok.“

Tlač fotografií

A PIXMA printer prints an image of a sweet potato tart. A child takes the image from the printer.
Natasha na svojej tlačiarni série Canon PIXMA TS3350 využila možnosť tlače bez okrajov, takže jej fotografie boli pripravené na nalepenie ihneď po dokončení tlače – nebolo nutné žiadne orezávanie.

Natasha si vytlačila svoje zábery na tlačiarni série Canon PIXMA TS3350, ktorá vďaka bezdrôtovej komunikácii umožňuje rýchlu a efektívnu tlač. „Táto tlačiareň je vynikajúca“, povedala. „Rýchla a nenáročná na inštaláciu. Atramentové náplne sa inštalujú jednoducho a vytvárajú živé a verné farby.“

Natasha sa rozhodla pre lesklý fotografický papier Plus Glossy II od spoločnosti Canon, aby dosiahla požadovanú výstupnú kvalitu, a experimentovala s celým radom veľkostí papiera. „Vytlačila som výber obrázkov vo veľkosti 13 x 18 cm, 10 x 15 cm a 13 x 13 cm a vďaka tlači bez okrajov nebolo potrebné orezávať okraje.“ Možnosť tlače bez okrajov na tlačiarňach série Canon PIXMA TS3350 je k dispozícii po rozmer 13 x 18 cm a tlačiareň podporuje rôzne veľkosti papiera až po veľkosť A4, ktoré sa podávajú cez nastaviteľný zadný zásobník na papier.

Rovnako ako všetky bezdrôtové tlačiarne Canon PIXMA je aj séria PIXMA TS3350 kompatibilná s množstvom aplikácií na tlač od spoločnosti Canon. Aplikácia Canon Easy PhotoPrint Editor ponúka množstvo kreatívnych možností usporiadania a šablón, ktoré možno prispôsobiť a upraviť na knihu receptov, a je kompatibilná so smartfónmi a tabletmi. Existuje aj verzia pre stolné počítače Mac alebo PC.

„Tlač pomocou aplikácie Canon Easy-PhotoPrint Editor je rýchla a jednoduchá,“ povedala Natasha. „Použila som funkciu „Prehliadať‘ na pripojenie k obrázkom jedál na mojom počítači.“ Aplikácia sa tiež môže pripojiť na hostiteľský počítač alebo iné cloudové platformy a sociálne médiá vrátane Google Drive a Instagramu.

Konečný produkt

A top-down shot of a printer, a recipe book and muffins on a cooling rack.
Fotografovanie obľúbených kreácií jedla a ich uchovanie vo forme rafinovanej knihy receptov je úžasný spôsob ako vytvoriť rodinný spomienkový predmet.

Takže keď najbližšie pôjdete do kuchyne, spomeňte si na špeciálne recepty, ktoré by ste chceli zaznamenať a podeliť sa o ne s rodinou a priateľmi. Nielenže zažijete množstvo zábavy pri fotografovaní a vytváraní svojej knihy receptov, vytvoríte si taktiež vzácnu pamiatku plnú úžasných jedál a chutných obrázkov, ktorými môžete inšpirovať nasledujúce generácie.

Autorka: Claire Gillo

Súvisiace články
A young girl creating a face out of food on a plate.

KREATÍVNA TLAČ

Pohrajte sa tvorivo s jedlom

Zabávajte sa fotografovaním jedla a tvorte jedinečné snímky zátišia.

A hollow chocolate ball filled with ice cream and garnished with petals and chocolate sprinkles.

FOTOGRAFIE JEDÁL

Najlepšie objektívy na fotografovanie jedál

Servírujte fotografie jedál, ktoré sa oplatí ochutnať, s naším výberom objektívov, bez ktorých sa nezaobídete.

A low-light shot, featuring a table of cakes and flowers.

FOTOGRAFIE JEDÁL

Pokorte umenie fotografie jedál

Fotografka a blogerka píšuca o jedle, Lina Lomelino, prezrádza svoje najlepšie tipy ako nasnímať dokonalú fotografiu jedla.

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

Súvisiace články

„Nechajte sa inšpirovať“ je pre vás najdôležitejším zdrojom užitočných rád pri tvorbe fotografií, návodov pre kupujúcich a výstižných rozhovorov – všetko, čo potrebujete vedieť pri hľadaní toho najlepšieho fotoaparátu či tlačiarne, aby ste mohli vdýchnuť život svojmu najbližšiemu tvorivému nápadu.

Späť na všetky tipy a techniky