FOTOGRAFOVANIE DOMÁCICH ZVIERAT

Ako môžete počas týchto vianočných sviatkov nasnímať vydarené portréty domácich zvierat

Zistite, ako môžete pomocou týchto jednoduchých tipov, trikov a techník práce s fotoaparátom nasnímať počas týchto vianočných sviatkov nádherné fotografie vašich domácich zvierat.
Canon Camera

Domáce zvieratá dokážu byť tak úžasne roztomilé – mnohí z nás sa často pristihnú pri tom, že siahajú po fotoaparáte, aby zachytili ich bláznivé šantenie, komické výrazy a podivné zvyky. Vianoce však predstavujú výbornú príležitosť pokúsiť sa zachytiť portrét vášho obľúbeného domáceho zvieratka. Fotka vašej mačky, psa alebo škrečka pózujúcich vo sviatočnom výstroji by mohla poslúžiť ako obrázkom na doma vytlačenej pohľadnici alebo by ste ju mohli zarámovať a vytvoriť darček na mieru.

Problémom je, že väčšina zvierat absolútne nemá záujem nechať sa fotografovať. Niektoré tvory v skutočnosti urobia všetko pre to, aby vám to prekazili a prekábatili vás. Preto sa budete musieť vyzbrojiť niekoľkými trikmi, ktoré vám pomôžu upútať ich pozornosť. Kombináciou zručností pri práci s fotoaparátom, trikov na dosiahnutie pózovania a vrecka plného maškŕt by ste mali v tomto súboji vôle získať výhodu.

1. Naštylizujte scénu

Muž v horčicovom svetri zdobiaci vianočný stromček.

Vianočný stromček vytvára pre vaše sviatočné fotografie domácich miláčikov výrazné a jasné pozadie, najmä keď je rozostrený.

Ryšavá tigrovaná mačka vykúkajúca spod červeno-bielej vianočnej čiapky.

Rekvizity, čiapky a šály môžu poskytnúť plejádu farieb, pridať záberu na osobitosti a – v tomto prípade – dodať fotografii zábavnú, slávnostnú atmosféru.

Vianočný stromček vytvorí pre vianočný portrét vášho domáceho zvieratka atraktívnu kulisu. Dodá vašej fotografii výrazné farby aj jasné tóny. Dobre môžu vyzerať aj rekvizity ako čiapky a šály Santa Clausa, pokiaľ bude váš domáci miláčik ochotný nechať si ich navliecť. Na nasnímanie záberov si ideálne zvoľte miestnosť s veľkými oknami. Prirodzené svetlo je ideálne na snímanie portrétov domácich zvierat, pretože je jemné a zvoľna vypĺňa tiene, kým pri použití blesku by sa vaše zviera mohlo vyplašiť. Umiestnite svoje domáce zviera čelom k oknu tak, aby vianočný stromček a svetlá boli za ním.

2. Uveďte svoje domáce zviera do pózy

Žena máva hračkou, aby odpútala pozornosť ryšavej tigrovanej mačky, snímanej vo vianočne vyzdobenej miestnosti.

Pomôže, ak budete mať k dispozícii pomocníka, ktorý môže držať hračku alebo stáť za vami, a počas snímania upúta pohľad zvieraťa.

Muž v horčicovom svetri drží nad svojím fotoaparátom Canon EOS 850D misku pre mačky.

Prineste obľúbenú hračku, misku na krmivo alebo čokoľvek iné, čo by mohlo upútať pozornosť zvieraťa. V našom prípade zabralo jemné ťukanie na misku nad objektívom.

Dosiahnuť správnu pózu u psov je zvyčajne jednoduchšie ako pri mačkách, pretože ich dokážete rýchlejšie zaujať. Rýchle zapískanie, výkrik „kde je mačka“ alebo akýkoľvek zvláštny zvuk spravidla upútajú ich pozornosť. Všetky zvieratá majú svoj svojský charakter, mačky sú však určite menej ochotné vyhovieť. Kľúčom je trpezlivosť a možno budete musieť chvíľu počkať, kým sa mačka uvoľní. Pokúste sa dosiahnuť, aby sa stabilizovali v jednej polohe, napríklad na pohodlnom kresle alebo stoličke (alebo môžete priniesť aj ich zvierací pelech). Majte poruke obľúbenú hračku alebo misku na jedlo a jemným ťukaním na misku nad objektívom sa snažte upútať mačkinu pozornosť. Ak nebude ochotná spolupracovať, buďte pripravený zmeniť svoj prístup – napokon, ak je odmeranosť súčasťou jej povahy, prečo to nezachytiť na fotografii?

Ryšavá tigrovaná mačka v čiapke Santa Clausa.

Pomôže, ak sa vám podarí vaše domáce zvieratko ustáliť v jednej polohe. Ak nechce spolupracovať, prispôsobte svoje plány tak, aby vyhovovali jeho nálade.

3. Nastavte vhodnú expozíciu

Obrazovka nastavení na fotoaparáte Canon EOS 850D.

Ak si myslíte, že vaše zviera sa nebude veľmi hýbať, ideálna je rýchlosť uzávierky 1/200 s. Takisto odporúčame vybrať širokú clonu a nastaviť citlivosť ISO na automatický režim.

Nastavenie vysokorýchlostného nepretržitého snímania na fotoaparáte Canon EOS 850D.

Vysokorýchlostné nepretržité snímanie znamená, že môžete zachytiť niekoľko rýchlych snímok naraz – sedem snímok za sekundu s fotoaparátom EOS 850D – čím sa zlepšujú vaše šance na zachytenie tých roztomilých, ale veľmi krátko trvajúcich výrazov zvierat.

Vyberte si nastavenie expozície, ktoré nebudete musieť meniť, aby ste sa mohli pokojne sústrediť na dosiahnutie pózy a vytváranie kompozície záberu. Najjednoduchším spôsobom, ako to dosiahnuť, je nastaviť fotoaparát na režim manuálnej expozície (M).

Rýchlosť uzávierky musí byť dostatočne vysoká na zachytenie akcie. Ideálna rýchlosť je približne 1/200 s, ak sa zviera príliš nehýbe. Ak sa však zviera začne príliš pohybovať, budete musieť nastavenie zvýšiť. Takisto odporúčame širokú clonu (v tomto prípade f/5,6), pretože tým sa oddelí objekt od pozadia a vytvorí sa úžasný efekt bokeh.

Nastavenie citlivosti ISO na automatický režim znamená, že sa prispôsobí podmienkam – v jasnej miestnosti s veľkým množstvom svetla z okien sa bude citlivosť ISO pohybovať v rozmedzí hodnôt 800 – 1 600. Pri týchto rozsahoch vám kamera, ktorá má dobrý výkon pri nízkom osvetlení, ako napríklad Canon EOS 850D, umožní nasnímať zábery takmer bez šumu. Ak je váš objektív vybavený stabilizáciou – ako napr. Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM, ktorý používame tu – odporúčame toto nastavenie zapnúť.

4. Zaostrite

Body AF rozmiestnené po tvári ryšavej tigrovanej mačky v režime živého náhľadu Live View na fotoaparáte Canon EOS 850D.

Živý náhľad Live View je praktická funkcia, ktorá pomôže pri zostrovaní – ťuknutím na displej umiestnite body zaostrenia na oko, ktoré je k vám najbližšie.

Zaostrovanie môže byť jedným z najväčších problémov pri snímaní portrétov domácich zvierat, pretože musíte zaostriť presne na oči tvora, ktorý môže kedykoľvek pohnúť hlavou alebo utiecť.

To nevyhnutne znamená, že nie každý záber bude ostrý, ale ak máte fotoaparát, ktorý na pohyby objektu reaguje okamžite, môže to zlepšiť vaše šance. Režim zaostrenia vášho fotoaparátu Canon nastavte na AI Servo. Znamená to, že fotoaparát bude sledovať pohyb objektu a zaostrenie prispôsobí tak, aby bolo možné zamerať jeho meniace sa pohyby. Precízne zaostrovanie má kľúčový význam pri snímaní záberov zblízka, takže jednoducho zamerať tvár nemusí stačiť. Namiesto toho skúste prepnúť na zaostrenie na jeden bod a potom zacieliť na oko, ktoré je najbližšie k fotoaparátu.

5. Zvýraznite bokeh v pozadí

Zlatý labrador nachádzajúci sa asi meter pred vianočným stromčekom.

Pes nachádzajúci sa asi meter od stromčeka a pozadie zapratané vecami.

Zlatý labrador nachádzajúci ďalej od vianočného stromčeka, pričom svetlá na stromčeku sú rozmazané.

Premiestnenie psa do väčšej vzdialenosti od stromčeka vytvára silnejší bokeh a atraktívnejšie pozadie.

Pri snímaní portrétov domácich zvierat je najlepšie použiť širokú clonu, vďaka ktorej budú mať vaše zábery plytkú hĺbku poľa a rozostrené pozadie. Pri takýchto sviatočných záberoch prináša široká clona ďalšiu výhodu – rozostrené svetlá vianočného stromčeka sa pretransformujú na nádherné body bokeh. Efekt bokeh bude silnejší, ak dokážete medzi objektom a stromčekom vytvoriť určitú vzdialenosť. Odporúča sa preto umiestniť zviera čo najďalej od stromčeka. Efekt rozmazania taktiež zvýrazníte použitím dlhšej ohniskovej vzdialenosti – skúste ustúpiť dozadu a priblížiť scénu objektívom.

6. Pridajte bokeh v popredí

Portrét ryšavej tigrovanej mačky obklopenej rozmazanými dekoratívnymi svetlami.

Podržaním súpravy svetiel vedľa objektívu a nasnímaním záberu cez medzeru v drôtoch môžeme do popredia našich portrétov domácich zvierat pridať bokeh.

Muž fotografujúci ryšavú tigrovanú mačku cez súpravu jasných vianočných svetiel.

Pri tejto jednoduchej technike by sa mohli použiť aj farebné svetlá alebo dokonca aj vianočné ozdoby.

Okrem rozostrenia pozadia môžete trochu rozostrenia pridať aj do popredia. Skúste podržať vianočné svetlá pred objektívom a nájdite medzeru, cez ktorú môžete nasnímať záber. Pri správnom uhle môžete dosiahnuť nádherné nezaostrené časti, ktoré obklopujú váš objekt a dopĺňajú scénu o ďalší zaujímavý prvok hĺbky.

7. Fotografujte zdola

Muž ležiace na podlahe v obývačke sníma ryšavú tigrovanú mačku kráčajúcu popred gauč.

Pri snímaní zo zeme sa objekt a divák dostávajú na rovnakú úroveň.

Ryšavá tigrovaná mačka snímaná na úrovni očí.

Ak snímate z rovnakej úrovne, na akej je váš objekt, váš záber bude pravdepodobne pôsobivejší.

Či už snímate portréty svojich domácich miláčikov alebo kamarátov, zachytenie objektu na úrovni očí pomáha vytvoriť určité spojenie, pretože divák sa dostáva na rovnakú úroveň ako snímaný objekt. V prípade portrétov domácich zvierat to môže znamenať, že sa budete musieť plaziť po podlahe, aby ste dosiahli potrebnú úroveň, môže sa vám však podariť lepšie zachytiť uhol pohľadu zvieraťa.

Určite si pri snahe zachytiť dokonalý záber užijete veľa zábavy – aj keď váš domáci miláčik nebude vždy ochotný spolupracovať. Či už sa pokúšate o portrét zvieraťa na Vianoce, alebo kedykoľvek inokedy počas roka, je to úžasná príležitosť nacvičiť si svoju techniku a zdokonaliť sa vo fotografických zručnostiach.

Autor: James Paterson

Súvisiace články

 • TLAČ A KREATÍVNE PROJEKTY

  Tlač vianočných pohľadníc

  Navrhnite si vlastné sviatočné fotky a vytlačte si na mieru prispôsobené vianočné pohľadnice.

 • RODINNÁ FOTOGRAFIA

  Vytvorte ešte krajšie vianočné fotografie ako pred rokom

  Fotografka Lena Petrova radí, ako vylepšiť slávnostné fotografie.

 • ZÁKLADY

  Snímanie za účelom tlače

  Sedem najužitočnejších tipov na zachytenie spomienok, ktoré chceme uchovať v tlačenej podobe.

 • FOTOGRAFOVANIE DOMÁCICH ZVIERAT

  Najlepšie tipy na fotografovanie domácich zvierat

  Zachyťte úžasné fotografie vašich miláčikov pomocou tipov od fotografky domácich zvierat Cat Race.