OBNOVA FOTOGRAFIÍ

Obnova vzácnych spomienok

Spoznajte projekt ReStory na opravu nespočetného množstva fotografií poškodených v ničivých povodniach v Belgicku v roku 2021.
Ruky držiace poškodenú fotografiu spiaceho dieťaťa.

V júli 2021 zažilo Belgicko jednu z najničivejších a najmenej predvídateľných záplav v dejinách, pričom došlo k mnohým obetiam na životoch a bolo poškodených alebo zničených viac ako 220 000 domov. Región južného Belgicka Valónsko, konkrétne provincia Liège, patrila medzi najhoršie zasiahnuté oblasti a stále sa zotavuje.

Keď prídete o všetko, držíte sa spomienok, ale tí, ktorí prežili, prišli aj o tisíce fotografií nesmiernej sentimentálnej hodnoty, ktoré sa poškodili alebo ich vzala voda.

S podporou projektu ReStory, ktorý je spoločnou iniciatívou reklamnej agentúry Happiness Brussels, množstva digitálnych retušérov – dobrovoľníkov, laboratória na obnovu fotografií Object Care a belgickej pobočky spoločnosti Canon, sa začala misia s cieľom obnoviť čo najviac fotografií pre obete záplav.

„V spoločnosti Canon poznáme emocionálnu silu fotografií a príbehov, ktoré sa k nim viažu,“ hovorí Jacco Leurs, generálny riaditeľ spoločnosti Canon pre Benelux. „Preto podporujeme program ReStory na obnovu fotografií a preto nás príbehy za týmto programom oslovili. Projekt je určený každému, koho zasiahli záplavy, kto by mal záujem o obnovu svojich fotografií. Takto si títo ľudia môžu uchovať svoje spomienky neporušené a my im môžeme pomôcť zmierniť smútok.“

ReStory: Projekt obnovy fotografií poškodených záplavami

Žena sediaca za stolom, ktorá drží fotografiu poškodenú vodou.

Fotografie nám umožňujú uchopiť vzácny kúsok histórie – ľudí, miesta a spomienky, ktoré sú najbližšie našim srdciam.

Fotografia mladej ženy sediacej v tráve so psom poškodená povodňou.

Táto fotografia mala pre jej majiteľku osobitný význam – bola zachytená na blízkom výletnom mieste, ktoré pravidelne navštevovala so svojou sestrou.

Počas záplav sa hlasy a tváre mnohých jednotlivcov, ktorých životy táto udalosť výrazne postihla, objavili v spravodajských médiách. Mattias Vermeire, obchodný riaditeľ v agentúre Happiness Brussels, si spomína na správy a ako podnietili snahu pomôcť.

„V televízii bola žena, ktorá vysvetľovala, že o všetko prišla, ale mala fotoalbum svojich fotografií z manželstva a dovoleniek,“ vysvetľuje. „Povedala: ,Viem nahradiť svoj televízor, dokážem nahradiť všetko, ale nemôžem nahradiť tieto spomienky.‘ Samozrejme, vtedy nevedela, aké sú možnosti. Pomysleli sme si: ,Vieme týmto ľuďom pomôcť.‘ Začali sme sa obzerať, či nájdeme nejaké existujúce služby, prostredníctvom ktorých by sme mohli obnoviť fotografie.“

Agentúra sa s požiadavkou na obnovu poškodených fotografií obrátila na spoločnosť Object Care, ktorá sa špecializuje na obnovu predmetov pomocou chemickej stabilizácie.

Hľadanie spomienok na obnovu

Žena stojaca uprostred trosiek držiaca fotoalbum s poškodenou svadobnou fotografiou.

Táto žena prišla o svojho manžela deväť rokov pred tým, ako sa jej domovom prehnala povodeň. Zúfalo si priala zachovať svoje spomienky na ich spoločne strávený čas, najmä jej svadobné fotografie.

Žena stojaca pred stenou držiaca znečistenú čiernobielu fotografiu trojkolky.

Možno si myslíte, že fotografie poškodené vodou nie je možné opraviť, ale dajú sa vyčistiť a obnoviť pomocou digitálnych techník.

S hotovým plánom tím agentúry Happiness Brussels propagoval projekt prostredníctvom skupín na Facebooku a neziskových organizácií, ktoré pomáhajú obetiam záplav. Počiatočná reakcia však bola slabá. „Hovorili sme s belgickou pobočkou spoločnosti Canon, poskytli nám to najlepšie filmové vybavenie, ktoré Canon ponúka, a my sme o tom urobili dokumentárny film,“ vysvetľuje Mattias. „Potom sme išli hľadať ľudí osobne na mieste.

„Zostali sme tam tri dni a hovorili sme s každým, kto prešiel okolo, a vysvetľovali sme, čo sa chystáme urobiť. Niektorí ľudia povedali: ,Môžete mi pomôcť, zostalo mi niekoľko fotografií, alebo viem, komu by to pomohlo‘.“

Tím potom začal proces obnovy a projekt dokumentoval cez zaznamenané rozhovory, ktoré sa objavili v krátkom dokumentárnom filme aj na fotovýstave, ktorá sa konala v októbri 2021 na fotografických dňoch na výstavisku Expo v Bruseli. Čoskoro sa ozývalo čoraz viac ľudí so svojimi fotografiami, ktoré si želali obnoviť, a projekt pokračoval v nasledujúcom roku.

Proces obnovy fotografií

Pokrčená, vodou poškodená fotografia ženy uprostred jedenia.

„Na obrázkoch, ktoré sme zozbierali, nebola len voda,“ hovorí Mattias. „Bol tam piesok, nečistoty a dokonca aj látky ako olej alebo atrament. Dokonca sme našli aj obrázky, ktoré boli úplne oranžové.“

Retušovaná fotografia ženy zachytená uprostred jedenia.

Hoci existujú určité obmedzenia a nie všetko je možné obnoviť, tento proces je napriek tomu prekvapivo účinný. Dokonca aj tie najzvetranejšie snímky je možné dramaticky zlepšiť.

Súčasťou procesu obnovy v spoločnosti Object Care je manuálne čistenie každej fotografie. Tím retušérov dobrovoľníkov v agentúre Happiness Brussels potom pracuje na ich jemnom dolaďovaní.

„Neboja sa zobrať poškodenú snímku a jednoducho ju pustiť do vody,“ hovorí Mattias. „Najprv sme si mysleli, že sa zbláznili, ale presne vedeli, čo potrebujú spraviť. Dajú ju do vody, aby sa pokúsili odstrániť všetky rôzne prvky a očistiť záber čo najlepšie. Potom ho digitalizujú, jednoducho tak, že ho odfotia fotoaparátom Canon. A vtedy nastupujeme my.

„Vytvárame reklamnú fotografiu pomocou Photoshopu a iných techník na vylepšenie alebo kombinovanie záberov. Pomysleli sme si: ,Môžeme využiť tieto znalosti na poškodených fotografiách, aby sme ich vyčistili a odstránili škvrny a stopy‘.“

Naši vlastní digitálni retušéri doteraz strávili čistením fotografií poškodených povodňou pre projekt ReStory okolo 1 000 hodín ako dobrovoľníci a našli sa aj nezávislí profesionáli, ktorí tiež venovali svoj čas. Proces úpravy má určité obmedzenia, ale výsledky a reakcie boli pozoruhodné.

„Nedokážeme prinavrátiť výzor osoby na obrázku, na ktorom vplyvom poškodenia chýba polovica tváre. Vieme však opätovne vykresliť oblohu a stromy a dokážeme odstrániť škvrny na osobách na obrázkoch,“ hovorí Mattias.

Korigované fotografie boli vytlačené na tlačiarni Canon imagePROGRAF PRO-1000 na tlač v profesionálnej kvalite a živých farbách. „Práve teraz zbierame množstvo fotografií, aby sme mohli pomôcť čo najväčšiemu počtu ľudí. Organizujeme cesty, aby sme fotografie mohli prevziať priamo od ľudí, pretože, pochopiteľne, pre ich emocionálnu hodnotu sa ľuďom nepozdáva len ich vložiť do obálky a poslať nám ich poštou.“

Žiadosti o obnovu fotografií poškodených záplavami možno zadať na stránke www.restory.photo

Päť tipov pre obnovu starých alebo poškodených obrázkov

Ruky držiace puzdro s poškodenými fotografiami, najvrchnejší záber s portrétom dieťaťa.

„Veľa ľudí má na obnovu len dva alebo tri fotky, čo znamená, že budeme schopní pomôcť mnohým ľuďom,“ hovorí Mattias. „To je náš cieľ. Nechceli sme pomôcť trom alebo štyrom ľuďom so 100 alebo 200 fotografiami, chceli sme pomôcť mnohým ľuďom s menším počtom fotografií, na ktorých im skutočne záleží, s fotografiami, ktoré oživujú ich spomienky.“

1. Nepokúšajte sa vaše fotografie rýchlo vysušiť

„Pri obrázkoch poškodených vodou sa ich nesnažte okamžite vysušiť napríklad umiestnením na akýkoľvek vykurovací systém, pretože by ich to poškodilo ešte viac,“ odporúča Mattias. „Papier začne tvrdnúť a praskať, čo je vlastne chemická zmena a nebude možné ju napraviť. Keď je raz fotografia poškodená, najlepšie je udržiavať ju v rovnakom prostredí.“


2. Vložte ju do uzatvárateľného vrecka s vodnou parou

Pre tých, ktorí majú v úmysle poslať svoje fotografie profesionálnym reštaurátorom: „Ak bol váš obrázok vo vode, najlepšie je vložiť ho do uzatvárateľnej tašky s trochou vodnej pary alebo kvapôčkami vody, aby podmienky zostali rovnaké,“ radí Mattias.


3. Ak chcete obnoviť staré fotografie svojpomocne, digitalizujte ich a naimportujte do softvéru Photoshop alebo Digital Photo Professional (DPP)

Naskenujte alebo urobte vysokokvalitný záber fotografie, ktorú chcete obnoviť, a potom otvorte digitálnu verziu v editovacom softvéri, napríklad Adobe Photoshop. Po vytvorení kópie vášho obrázka ho upravte potrebným orezaním a vyrovnaním.


4. Upravte všetky poškodené časti a opravte farby

Nástroj Spot Healing Brush (štetec na bodovú korekciu) v aplikácii Adobe Photoshop vám môže pomôcť zbaviť sa záhybov, odstrániť škvrny a opraviť trhliny, čím opravíte všetky poškodené časti zasiahnuté vodou alebo starnutím. Na všetky zmeny, pre ktoré sa rozhodnete, vytvorte novú vrstvu, aby ste neupravovali pôvodnú vrstvu na pozadí. Môžete použiť aj nástroj na redukciu šumu na zníženie zrnitosti. Vyblednutie farieb je bežný znak starých fotografií, preto sa často odporúča urobiť korekciu farieb na dosiahnutie výtlačkov vysokej kvality. Softvér DPP od spoločnosti Canon na spracovanie obrázkov RAW a úpravu fotografií tiež ponúka možnosti jemného doladenia obrázkov , vrátane nastavenia farieb a ostrosti.


5. Pripravte fotografie na tlač

Pred začatím tlače v domácnosti uložte obrázky do vhodného formátu, napríklad JPEG, PNG alebo TIFF. Ak to váš fotoaparát podporuje, odporúčame snímať vo formáte RAW, ktorý vám umožní maximálnu flexibilitu pri úpravách . Na farebnú aj monochromatickú tlač vo vysokej kvalite je vynikajúci kompaktný, a predsa univerzálny model Canon PIXMA PRO-200 do veľkosti média A3+. Ak by ste radi svojpomocne obnovili fotografie, táto bezdrôtová tlačiareň ponúka 8-farebný atramentový systém na výnimočnú reprodukciu a prispôsobiteľnú veľkosť tlače. Cenovo dostupný rad PIXMA tiež ponúka kvalitné výsledky pri tlači fotografií v domácnosti. Canon Pro Platinum PT-101 je ťažký a lesklý profesionálny fotografický papier so štúdiovou povrchovou úpravou a vynikajúcou odolnosťou voči vyblednutiu.


Adobe a Photoshop sú registrované ochranné známky alebo ochranné známky spoločnosti Adobe v Spojených štátoch a/alebo v iných krajinách.


Autor: Lorna Dockerill

Súvisiace produkty

Súvisiace články

 • Zábery pred a po úprave, na ktorých je pár v deň svadby stojaci pri jazere, vľavo je tmavá a neupravená fotografia, svetlejšia verzia je vpravo, fotografia je upravená v DPP.

  ZÁKLADY ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ

  Ako upravovať výnimočné fotografie

  Vylepšite svoje zábery z výnimočných udalostí pomocou týchto jednoduchých tipov na upravovanie fotografií.

 • Zábery pred a po úprave, na ktorých je pole s vysokou trávou, vľavo je tmavá a neupravená fotografia, svetlejšia verzia je vpravo, fotografia je upravená v DPP.

  UPRAVOVANIE/POSTPRODUKCIA FOTOGRAFIÍ

  Úprava RAW záberov v softvéri DPP

  Naučte sa upravovať, dolaďovať a zlepšovať svoje fotografie vo formáte RAW pomocou softvéru Canon DPP.

 • Čiernobiele výtlačky detí a rodín usporiadané v štýle mriežky na podlahe.

  KREATÍVNA TLAČ

  Najlepšie tipy na vystavenie tlačených fotografií

  Zistite, ako zmeniť svoju domácnosť pomocou nádherných výtlačkov rodinných fotografií v štýle galérie.

 • RODINNÁ FOTOGRAFIA

  Vytvorte ešte krajšie vianočné fotografie ako pred rokom

  Fotografka Lena Petrova radí, ako vylepšiť slávnostné fotografie.