Fotografie krajiniek

RF 200-800mm F6.3-9 IS USM

Krajinky sú najobľúbenejšie a najdostupnejšie objekty na fotografovanie. Ak budete fotografovať v tom „správnom“ čase kvôli svetlu, dodržiavať zopár základných pravidiel pre kompozíciu a podnikať kroky na to, aby bol váš záber dokonale ostrý, uvidíte veľký rozdiel.

Počasie

Pripravte sa na poveternostné podmienky. Môže sa stať, že budete dlho čakať na najlepšie svetlo, a preto dbajte na to, aby ste v chladnom počasí mali so sebou teplé, nepremokavé oblečenie a kvalitné topánky. V prípade horúceho počasia si nabaľte dostatok opaľovacieho krému, ale zoberte si tiež sveter alebo bundu pre prípad, že budete snímať fotografie po západe slnka. Tiež sa hodí náhradná batéria, najmä ak budete často používať režim živého náhľadu Live View. Slnečná clona zas ochráni jeho predný prvok pred priamym slnečným svetlom a dažďom.

Ruksak ochráni vaše vybavenie na ceste za vaším cieľom a nosí sa pohodlnejšie ako taška cez plece, najmä keď musíte prejsť dlhé vzdialenosti.

Nastavenie

Keď ste si už našli dokonalé miesto, oplatí sa používať fotoaparát na statíve. Postaráte sa tak o to, aby sa fotoaparát počas expozície nehýbal a zvýšite si šancu na dokonale ostré snímky. Statív vám tiež umožní dôkladne si premyslieť najlepšiu kompozíciu pre vašu fotografiu. Aby ste mali pevný základ, najprv vytiahnite iba hrubšie časti nôh statívu a jeho tenšie, spodné časti používajte iba vtedy, keď je to nevyhnutné. Fotoaparát uchyťte na hlavu statívu, a ak váš fotoaparát disponuje elektronickým vyrovnávaním, stlačením tlačidla „INFO“ ho aktivujte. Potom môžete upravovať uhol fotoaparátu, až kým červená čiara nezozelenie. Vtedy bude horizont vyrovnaný.

Režim snímania

Režim priority clony (Av) je skvelou voľbou na snímanie krajiniek, pretože vám umožňuje nastaviť si clonu tak, aby ovládala hĺbku poľa, zatiaľ čo fotoaparát sa postará o rýchlosť uzávierky. Ak chcete, aby krajinka pôsobila ostro od popredia až po horizont, budete vo všeobecnosti potrebovať dostatočnú hĺbku poľa. Tú môžete dosiahnuť tak, že nastavíte malú clonu, napríklad f/16 alebo f/22.

Kvalita fotografií

Pri práci s nízkou hodnotou ISO, napríklad 100 alebo 200, získate najkvalitnejšie fotografie. Vyššia hodnota ISO spôsobuje na fotografiách vyššiu mieru šumu (zrnitosti).

Aby bol fotoaparát stabilný, použite statív, pretože kombináciou nízkej hodnoty ISO a malej clony dochádza k spomaleniu rýchlosti uzávierky.

Ak chcete urobiť snímku a stlačíte tlačidlo uzávierky, môžete vyvolať mierne vibrácie, ktoré by mohli viesť k veľmi jemnému rozostreniu záberu. Môžete tomu predísť tak, že na fotoaparáte nastavíte samospúšť, ktorá aktivuje uzávierku trochu neskôr potom, čo stlačíte tlačidlo uzávierky. Prípadne na nasnímanie fotografie môžete použiť diaľkové ovládanie. Ak máte fotoaparát s možnosťou pripojenia Wi-Fi, uzávierku tiež môžete aktivovať na diaľku z mobilného zariadenia cez aplikáciu Camera Connect.

Kompozícia

Pravidlo tretín je pomôckou pre kompozíciu, ktorá sa používa už storočia, a váš fotoaparát s praktickým zobrazením mriežky vám pomôže toto pravidlo uplatňovať. Stačí otvoriť ponuku fotoaparátu, spustiť režim živého náhľadu Live View, zvoliť zobrazenie mriežky a následne vybrať mriežku 3x3. Teraz sa vám po aktivácii režimu živého náhľadu Live View bude na obrazovke fotoaparátu zobrazovať mriežka.

Kľúčové prvky scény sa snažte sa umiestniť pozdĺž línií a do bodov, kde sa pretínajú. Stačí sa posunúť iba zopár krokov do strany alebo zmeniť uhol fotoaparátu, a môžete zaznamenať značný rozdiel.

Živé farby

O hodine po svitaní a hodine pred západom slnka sa často hovorí, že sú to zlaté hodiny, pretože svieti teplé svetlo, vďaka ktorému má krajina zlatú farbu. Snažte sa zachytávať fotografie v tomto čase, a to najmä v slnečné dni, pretože nízke slnko tiež odhaľuje vzory, obrysy a štruktúry krajinky.

Na fotoaparáte zvoľte režim Krajina, ktorý na snímke zvýrazní modré a zelené farby. Ak máte sebadôveru pri používaní režimov priority clony (Av) a programu (P), podobný efekt dosiahnete, ak si nastavíte štýl Picture Style na krajinu.

Zaostrovanie

Vo všeobecnosti platí, že ostrá oblasť za bodom, na ktorý zaostrujete, má asi dvojnásobnú hĺbku v porovnaní s ostrou oblasťou pred týmto bodom. Ak na záberoch chcete dosiahnuť maximálnu hĺbku poľa, mali by ste preto zaostriť na bod, ktorý je približne v jednej tretine scény. Ak má váš fotoaparát dotykový displej, bod zaostrenia môžete nastaviť ťuknutím na displej v režime živého náhľadu Live View. Prípadne môžete bod AF posúvať na požadované miesto pomocou navigačných ovládacích prvkov, a následným stlačením tlačidla uzávierky do polovice zaostríte objektív.

Zobraziť znova

Po odfotografovaní prvého záberu si ho pozrite na displeji. Ak by ste chceli svetlejšiu alebo tmavšiu fotografiu, použite funkciu riadenia korekcie expozície fotoaparátu a potom nasnímajte ďalší záber. Ak snímate v režime krajina, stlačte tlačidlo Q a „Štandardné nastavenie“ zmeňte na „Svetlejšie“ alebo „Tmavšie“. Keď skončíte, nezabudnite naspäť nastaviť „Štandardné nastavenie“.

Súvisiace produkty

Súvisiace články