Automatické zaostrovanie

Automatické zaostrenie, ktoré prekoná očakávania

Zaostrenie s výnimočnosťou presnosťou na rýchlo sa pohybujúce objekty kdekoľvek v rámci záberu je jednou z najťažších výziev pri fotografovaní, ale vďaka AI s hĺbkovým učením a technológii Dual Pixel CMOS AF II to fotoaparát EOS R7 výrazne uľahčuje – pri fotografovaní aj videozáznamoch.
Canon EOS R7 - benefit - Autofocus, ktorý odstraňuje očakávania

Sledujte rýchlo sa pohybujúce objekty, nech sa nachádzajú kdekoľvek v rámci záberu

S využitím AI s technológiou hlbokého učenia, trénovaného a naprogramovaného na tisíckach reálnych fotografií je fotoaparát EOS R7 vybavený na spoľahlivé rozpoznanie a sledovanie objektov v rámci 100 % plochy záberu.1

Pri fotografovaní ľudí sa fotoaparát vždy zameriava na oči, ak sú viditeľné. Ak nie sú (ak má osoba napríklad slnečné okuliare alebo helmu alebo je tvárou otočená od fotoaparátu), ďalšou prioritou modelu EOS R7 je hlava a za ňou nasleduje telo. Týmto spôsobom sú snímaní ľudia neustále sledovaní, aj keď sa na chvíľu otočia od fotoaparátu, a to aj vtedy, keď je tvár zakrytá rúškom. Aj subjekty dole hlavou a športovci s nasadenou prilbou sú rozpoznaní a fotoaparát na nich presne zaostrí.

Canon EOS R7 - výhoda - Automatické zaostrenie
Canon EOS R7 - výhoda - Automatické zaostrenie
Canon EOS R7

Fotografovanie vtákov počas letu je jednou z najväčších výziev pre fotografov prírody. EOS R7 však vtáky rozpoznáva a dokáže ich dokonale sledovať počas letu krajinou, preto umožňuje zachytiť každý jemný pohyb až do rýchlosti 15 snímok/s pri použití mechanickej uzávierky alebo 30 snímok za sekundu pri použití elektronickej uzávierky.2 Algoritmus fotoaparátu rozpoznáva aj mačky a psy.

Keď ide o fotografov motoristických športov, EOS R7 sleduje vozidlá vrátane motocyklov a áut. Dokáže dokonca rozlišovať medzi vozidlami s uzavretým a otvoreným kokpitom a zamerať sa na prilbu vodiča, ak je viditeľná.

Môžete nastaviť aj počiatočný bod alebo zónu automatického zaostrovania, takže máte kontrolu nad tým, kde začať, a fotoaparát sa postará o následné sledovanie.

Zdokonalenie automatického zaostrenia, aby vám dokonale slúžilo

Fotoaparátu EOS R7 môžete tiež určiť, aby uprednostňoval jeden typ objektu pred druhým a dokonca aj ako rýchlo prepínať medzi rôznymi objektmi, ktoré vstupujú do záberu – čo pomáha napríklad pri fotografovaní konkrétneho športovca.

To, čo je vhodné pri jednom snímanom objekte, nemusí byť vhodné pri inom. Preto sme EOS R7 určili štyri prípady automatického zaostrovania – predvolené nastavenia správania navrhnuté pre rôzne spôsoby práce.

Case 1 (Prípad 1):
Všeobecné. Ideálny pre väčšinu pohybujúcich sa objektov

Case 2 (Prípad 1):
Ignoruje prekážky a udržuje sledovanie objektov. Je vhodný pri športe a prírode, keď môžu byť sledované objekty krátko zakryté niečím v popredí.

Case 3 (Prípad 1):
Rýchlo reaguje. Používajte ho vtedy, keď čakáte, kým sa cieľ objaví v zábere: napríklad horský cyklista, ktorý náhle skočí do záberu.

Case 4 (Prípad 1):
Pri objektoch, ktoré prudko zrýchľujú alebo spomaľujú, napríklad motocykle vstupujúce do alebo unikajúce zo zákruty.

Case A (Prípad A) [AUTO]:
Nechajte fotoaparát automaticky vybrať najvhodnejší z vyššie uvedených prípadov pre snímaný objekt.

Zaostrovanie na celý záber

651 oblasti zaostrenia rozmiestnených po celom zábere. Používajte ich spolu pri sledovaní rýchlo sa pohybujúcich objektov alebo jednotlivo alebo v skupinách, keď chcete byť konkrétnejší. Flexibilná zóna AF fotoaparátu EOS R7 umožňuje prispôsobiť veľkosť a polohu oblasti automatického zaostrovania podľa vašich presných požiadaviek.

1-bodové AF
Majte úplnú kontrolu s jednobodovým automatickým zaostrením. Skvelé pri práci v makro.

Bodové AF
Zaostrovanie s ešte menšou oblasťou ako 1-bodové automatické zaostrenie pre vrcholnú precíznosť.

Rozšírenie oblasti AF (nahor, nadol, vpravo alebo vľavo)
Zvolí sa jeden bod automatického zaostrovania a fotoaparát tiež používa body zaostrenia nad ním, pod ním a po jeho stranách ako pomocné – užitočné, keď potrebujete precíznosť, ale objekt sa tiež pohybuje.

Rozšírenie oblasti AF (okolo)
Podobne ako pri predchádzajúcom nastavení, ale s viacerými pomocnými bodmi pre ešte väčšiu presnosť s pohyblivými objektmi.

Flexibilná zóna AF
Zoskupte body automatického zaostrovania do oblasti/zóny, ktorú je možné presúvať v rámci záberu. Fotoaparát si vyberie body AF len z tejto oblasti, pričom sleduje pohybujúci sa objekt pri jeho pohybe v rámci nej. Je to užitočný nástroj, keď sa potrebujete sústrediť na objekty v určitej časti záberu.

Canon EOS R7 – Flexible Zone AF

Automatické zaostrovanie na celú oblasť
Súčasne používa všetkých 651 oblastí zaostrovania modelu EOS R7, pričom hľadá a sleduje objekty bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú v rámci záberu.

Aj v tme model EOS R7 stále zaostruje bez váhania, pričom presnosť dosahuje aj v slabých svetelných podmienkach na úrovni -5 EV3. Vďaka tejto citlivosti je automatické zaostrovanie možné aj pri veľmi úzkych maximálnych clonách – až na úrovni f/22. Vďaka tomu umožňuje automatické zaostrovanie aj pri použití ultra teleskopického objektívu s telekonvertormi.

Canon EOS R7 – celé Area AF

Prispôsobiteľný, ovládateľný a pohodlný.

Keď zdvihnete fotoaparát EOS R7, všimnete si, že váš palec prirodzene spočíva na štvorsmerovom ovládači automatického zaostrenia, ktorý slúži na posunutie aktívneho bodu zaostrenia alebo oblasti v rámci záberu. Je obklopený prispôsobiteľným ovládacím kolieskom, takže nemusíte hľadať ďalšie funkcie.

Canon EOS R7 – prispôsobiteľné ovládacie prvky

S fotoaparátom priloženom k oku môžete tiež dotykom a potiahnutím presunúť aktívny bod zaostrenia – používaním dotykovej obrazovky na spôsob trackpadu na notebooku.

Pre tých, ktorí majú radi „zaostrovanie pomocou tlačidla na zadnej strane“, je tiež možné AF spustiť tlačidlom AF-ON na zadnej strane fotoaparátu namiesto polovičného stlačenia uzávierky. Toto tlačidlo AF-ON je možné použiť aj na spustenie a zastavenie sledovania a zmenu režimov orientácie automatického zaostrovania.

Zaostrenie na kritické miesta v kritickom čase

Hĺbka poľa je pri práci zblízka plytká, takže stupňovanie zaostrovania modelu EOS R7 je pre makrofotografov skvelým prínosom. Jedno stlačenie tlačidla uzávierky spustí nepretržité snímanie, zatiaľ čo zaostrenie sa automaticky upravuje z pôvodnej polohy na nekonečno.

Výslednú sériu obrázkov – všetky s mierne odlišnými bodmi zaostrenia – je možné zlúčiť do jedného kompozitného obrazu pomocou nášho softvéru Digital Photo Professional na dosiahnutie dokonalej hĺbky poľa v celom rozsahu. Okrem toho funkcia kompozície hĺbky modelu EOS R7 teraz umožňuje tento proces realizovať vo fotoaparáte, zatiaľ čo orezanie hĺbky poľa umožňuje fotografom určiť, kde nastáva pokles v zaostrení.

Dual Pixel RAW
Každý pixel na 32,5-megapixelovom snímači EOS R7 je rozdelený na dve fotodiódy, z ktorých každá vidí trochu odlišný pohľad na svet – rovnako ako naše oči. Tento malý detail, známy ako paralax, umožňuje fotoaparátu tak rýchlo a presne automaticky zaostrovať.

Zvyčajne sa pri snímaní fotografie zlúčia signály z oboch prvkov photosites na vytvorenie konečného obrázku. Ale keď je fotoaparát nastavený na režim Dual Pixel RAW, signál každého z prvkov photosites je uložený samostatne ako dva obrázky v tom istom súbore RAW.

Pri úprave takýchto súborov Dual Pixel RAW v softvéri Canon DPP je možné pozmeniť niektoré parametre, aby sa finálny výsledok ešte presnejšie vykreslil.

Mikroskopické úpravy obrazu
Ak snímka nie je dostatočne ostrá v konkrétnej oblasti, je možné to upraviť, aby bola dosiahnutá kritická ostrosť, a to vďaka informáciám o hĺbke v obrazovom súbore.

Efekt bokeh
,Vďaka technológii Dual Pixel RAW je možné upraviť polohu rozostrených oblastí či efektu bokeh v záujme zdokonalenia kompozície, napríklad posunúť rozostrený objekt v popredí, ktorý zakrýva hlavný objekt snímania.

Potlačenie efektu duchov
Svetlo dopadajúce priamo do objektívu môže spôsobiť vnútorné odrazy, tiež známe ako efekt duchov. Pomocou technológie Dual Pixel RAW ho je možné regulovať a opatrnými úpravami minimalizovať.

 1. Platí, keď sa počas sledovania zobrazuje rámček objektu a k fotoaparátu je pripojený kompatibilný objektív, pričom je aktívne automatické zaostrovanie s plným rozsahom alebo je objekt úspešne rozpoznaný v inom režime oblasti. Podrobné informácie o podporovaných objektívoch nájdete v časti [Doplnkové informácie] pre [EOS R7] na lokalite „https://cam.start.canon/“.
 2. Rýchlosť nepretržitého snímania sa môže líšiť v závislosti od rôznych podmienok. Podrobnosti nájdete v časti Technické údaje.
 3. Počas snímania statických záberov s objektívom s clonou f/1.2, stredovým bodom AF, jednoobrázkovým AF pri teplote 23 °C/73 °F, ISO100. Okrem objektívov RF s povrchovou vrstvou na vyhladenie rozostrených plôch.

Súvisiace články

 • VÝHODA

  Rýchlosť a výkon

  Dokonalý fotografický okamih sa môže pominúť za zlomok sekundy, preto sme dali modelu EOS R7 výnimočnú rýchlosť.

 • VÝHODA

  Kvalita snímok

  Bez ohľadu na to, či snímate statické zábery alebo videozáznam, snímač CMOS s rozlíšením 32,5 megapixelu a procesor DIGIC X fotoaparátu EOS R7 prinášajú úžasné výsledky.

 • VÝHODA

  Váš prechod na bezzrkadlový systém

  Uvažujete o inovácii svojej digitálnej zrkadlovky Canon? Model EOS R7 plný nových technológií vám pri prechode z digitálnej zrkadlovky poskytne intuitívne ovládacie prvky a dojem niečoho, čo dobre poznáte.

 • VÝHODA

  Stabilizácia obrazu na novej úrovni

  Predstavte si, že budete môcť fotiť s dlhou expozíciou z ruky, úmyselne rozmazávať pohybujúce sa objekty, a to bez toho, aby ste siahli po statíve.

 • VÝHODA

  Spojte sa s vaším publikom

  EOS R7 je fotoaparát s funkciami pripojiteľnosti, ktorý je schopný spolupracovať so smartfónom, tabletom alebo počítačom cez aplikáciu Canon Camera Connect.

 • informačný bulletin

  Načerpajte inšpiráciu, zaregistrujte sa hneď teraz

  Nikdy si nenechajte ujsť najnovšie ponuky od spoločnosti Canon, rady a návody, novinky a pozvánky na udalosti vo vašom okolí.