Svetlo – jednoduché ako napočítať do troch!

OBOZNÁMTE SA SO SVETLOM

Práve sa dobre sa bavíte, tak vezmete telefón, aby ste zachytili ten moment, ale výsledky sú tak trochu sklamaním. Chýba im živosť, energia a intimita tejto chvíle. Všetci to poznáme...

Pochopenie a ovládanie nastavení svetla na fotoaparáte Canon pretvorí snímané fotografie a videá a zachytí neopakovateľné okamihy v celej ich sláve. Sú tri kľúčové veci, o ktorých by ste mali vedieť: ISO, rýchlosť uzávierky a clona. To je všetko!

1.
ISO je citlivosť fotoaparátu na svetlo – vyššie hodnoty ISO sú ideálne pre podmienky so slabým svetlom. Vysoké hodnoty ISO dodávajú obrázkom aj zrnitosť, čím získavajú povestný retro vzhľad! Nižšie hodnoty ISO sú ideálne pre slnečné dni a svetlé miestnosti. A dodávajú snímkam aj bohaté farby!

2.
Rýchlosť uzávierky ovláda čas, na aký sa uzávierka fotoaparátu otvorí, a množstvo svetla, ktoré vpustí dnu. Vyššie rýchlosti uzávierky prepustia menej svetla a nižšie rýchlosti uzávierky prepustia viac svetla, takže môžete ľahko vykompenzovať či už jasné alebo menej intenzívne svetlo v každej situácii.

3.
Clona určuje veľkosť otvoru, ktorý prepúšťa svetlo, a vyjadruje sa aj clonovým číslom (f). Nižšie clonové čísla, napríklad f/2,8, prepúšťajú viac svetla a vyššie hodnoty, napríklad f/8, ho prepúšťajú menej. Vďaka tomu máte kontrolu nad svojou kreativitou aj v prípade, že vám podmienky neprajú, napríklad počas zamračených dní.


A to je všetko, čo potrebujete vedieť! Samozrejme, najzábavnejší spôsob, ako sa to naučiť, je jednoducho začať používať svoj fotoaparát. Je to tiež najlepší prístup, ako rýchlo pochopiť, ako tieto tri faktory (ISO, rýchlosť uzávierky a clona) spolupracujú na dosahovaní tých najlepších výsledkov v každej situácii.

VEĽA ŠŤASTIA!