DOBRODRUŽNÁ FOTOGRAFIA

Divoká krása: päť tipov na lepšie snímky dobrodružstiev v prírode

Fotograf životného štýlu Jake Baggaley sa vydáva spoznávať zasneženú a ľadovú švédsku krajinu a zisťuje, prečo je fotoaparát EOS M6 Mark II tým najlepším priateľom dobrodruha.
Dvaja muži s batohmi korčuľujúci sa po zamrznutom jazere.

Fotograf exteriéru a životného štýlu Jake Baggaley miluje dobrodružstvá. Ako závodný horský bežec a nadšený horolezec sa tiež inšpiruje členitou krajinou a dramatickými scénami prírodného sveta. „Vyrastal som v oblasti New Forest v južnom Anglicku a miloval som pobyt vonku,“ hovorí Jake. „Tiež som sa rád hral s fotoaparátmi. Môj otec je lektor fotografovania – keď som vyrastal, mali sme v kuchyni tmavú komoru – takže počas dospievania sa tieto záujmy úplne prirodzene stali súčasťou môjho života.“

Vďaka horskému behu získal Jake nové kontakty a našiel svoju špecifickú oblasť fotografovania. „Nikdy som neplánoval fotografovať v prírode. Väčšinu mojej predchádzajúcej práce tvoril sociálny dokument a práve vďaka tomu som začal dostávať prácu v oblasti dobrodružného fotografovania v prírode,“ vysvetľuje. Medzi Jakeovými klientmi dnes nájdeme značky The North Face, Another Escape a Adidas.

Príležitosť fotografovať zasneženú krajinu a zamrznuté jazerá centrálneho Švédska na lyžiach a korčuliach pre spoločnosť Do The North, ktorá organizuje udržateľné výpravy, bola pre Jakea vysnívaným projektom. „Navštívili sme oblasť Dalarna, kde sme sa venovali korčuľovaniu, a národný park Fulufjället, ktorý sme prešli na bežkách. Bola to úplne izolovaná oblasť a ja som chcel zachytiť ľadovú plochu a rozsiahlosť odľahlej krajiny,“ hovorí.

Kľúčovou požiadavkou bol ľahký fotoaparát. A presne túto požiadavku splnil model Canon EOS M6 Mark II s dotykovou obrazovkou výklopnou o 180˚, vstavaným pripojením Wi-Fi, 4K videom a 32,5 MP snímačom APS-C, čím sa stal ideálnym spoločníkom. V kombinácii s objektívom Canon EF-M 32mm f/1.4 STM ponúkol veľký výkon v malom prenosnom prevedení.

V tejto časti Jake ukazuje, ako môžete naplno využiť svoj fotoaparát a jeho funkcie na dobrodružných potulkách a ako snímať úchvatné snímky prírody bez toho, aby ste museli cestovať príliš ďaleko od domova.

1. Osloboďte svoju kreativitu bez ohľadu na počasie

Muž v žltej bunde, ktorý sa korčuľuje po zamrznutom jazere. Na ľade je zachytený odraz bieleho kostola v pozadí.

Hra s odrazmi môže priniesť zaujímavé výsledky.

Psy husky schúlené v snehu. V diaľke je vidieť zasneženú chatu.

Snímanie exteriérových fotografií v zime môže byť náročné kvôli jasnému svetlu, ktoré odráža sneh. Zároveň vám to však môže pomôcť vytvoriť zaujímavé kompozície a zvýrazniť váš objekt.

„Pobyt v horách predstavuje skvelý spôsob, ako pocítiť spojenie s prírodou,“ vysvetľuje Jake. „Príroda vo mne vzbudzuje nadšenie z fotografovania vonku. Keď vonku bežím, vždy premýšľam, ktoré miesto by sa hodilo na najbližšie fotenie. Skúmanie prírody v zimnom období poskytuje neobvyklé príležitosti na rozvoj kreativity,“ vraví. „Pohrajte sa s uhlami, svetlami a čelovými lampami, aby ste pochmúrne prostredie premenili na niečo vzrušujúcejšie.“

Ponurá škandinávska zima ponúkla situácie náročné na osvetlenie ideálne na využitie funkcií na snímanie pri slabom osvetlení, ktorými disponuje Jakeov fotoaparát s rozsahom citlivosti ISO až do 25 600. „Bol som ohromený, ako fotoaparát Canon EOS M6 Mark II zvládol pracovať pri slabom osvetlení. Vďaka širokej clone objektívu Canon EF-M 32mm f/1.4 STM bolo jednoduché fotiť, aj keď sa začalo stmievať. Vo Švédsku je iba málo hodín s denným svetlom, takže sme nemali dostatok času na adekvátnu prípravu. Fotografie som musel snímať za pochodu.“

V zasnežených jasných prostrediach Jake odporúča prepnúť na manuálny režim, aby ste zabránili strate detailov. „Expozimeter fotoaparátu chce všetko stmaviť, pretože z každého uhla sníma bielu farbu. Je lepšie fotografovať v manuálnom režime, aby ste mali úplnú kontrolu nad jasom bez prepálenia snehu.

Čo tak skúsiť odfotiť siluety? „Na snehu je pekné to, že môžete získať čisté siluety stromov,“ hovorí. „Tiene na snehu poskytujú rôzne odtiene bielej, s ktorými sa môžete výborne pohrať.“

2. Zefektívnite svoju súpravu

Žena s oranžovým batohom kráčajúca zasneženou krajinou.

Model EOS M6 Mark II bol ideálnym fotoaparátom pre Jakeovo fotenie – keďže je tak ľahký a kompaktný, mal k nemu jednoduchý prístup počas celého výletu.

Pri cestách za dobrodružstvami musí byť váš fotoaparát ľahko dostupný a reagovať pohotovo, inak by ste mohli premeškať spontánne okamihy. Fotoaparát Canon EOS M6 Mark II váži iba 408 g a dokáže snímať až 14 snímok za sekundu.

„Fotoaparát Canon EOS M6 Mark II ma nadchol svojou malou veľkosťou a hmotnosťou,“ vraví Jake. „Intenzívne sme bežkovali krajinou a korčuľovali sa na zamrznutých jazerách. Veľa objemného a ťažkého príslušenstva spomaľuje postup. Keďže sme sa zameriavali na akciu, rýchla snímková frekvencia fotoaparátu Canon EOS M6 Mark II bola ideálna. Fotoaparát som si pripol na prednú časť tašky, čo bolo vhodné pre extrémne podmienky. Nemusel som tak zastavovať, dávať si dolu rukavice, či otvárať tašku.“

3. Zamerajte sa na ľudí alebo detaily

Muž v žltej bunde kráčajúci po snehu smerom k trojuholníkovej chate.

Jake navrhuje, aby ste do svojich fotiek zahrnuli ľudí, ktorí poslúžia ako mierka.

Nohy dvoch korčuliarov s ich telami tesne mimo záberu. Dvojica sa odráža na ľade, stopy ich korčúľ na ňom vytvárajú vzory.

Vzory a stopy korčúľ na ľade robia túto kompozíciu zaujímavejšou, rovnako ako odrazy oboch korčuliarov.

„Rád premieňam inak celkom obyčajné snímky na niečo vzrušujúcejšie pridaním ľudského prvku,“ hovorí Jake. „Keď na snímku krajiny pridáte osobu, dodáte jej tak mierku.“

„Veľmi sa mi páčili odrazy na ľade a čiary, ktoré vytvárali naše korčule. Chcel som pomocou stôp po korčuliach doplniť kompozíciu a urobiť obrázky zaujímavejšími.“

Jake použil režim sériového snímania vo formáte RAW pri frekvencii 30 sn./s fotoaparátu Canon EOS M6 Mark II na to, aby zachytil pohyb korčuliarov, keď sa približovali do obrazu. „Keď som nemal dosť času na snímanie, a zároveň som našiel skutočne nádhernú scénu, použil som režim sériového snímania 30 sn./s, aby som zaistil, že korčuliara zachytím na snímke presne tam, kde ho chcem mať. Tento režim bol veľmi užitočný a súčasne som sa mohol spoľahnúť na automatické zaostrovanie.“

4. Vyberte si univerzálny objektív

Traja korčuliari s batohmi prechádzajú rozsiahlym zamrznutým jazerom. V diaľke je vidieť zasnežené štíty.

Ostrý objektív Canon EF-M 32mm f/1.4 STM umožnil Jakeovi odfotiť široké zábery krajiny, pri súčasnom zachovaní detailov a zamedzení skresleniu.

Detaily a jasnosť sú základom skvelej dobrodružnej fotografie. Dokonale ostrý objektív Canon EF-M 32mm f/1.4 STM poskytuje ekvivalent štandardnej ohniskovej vzdialenosti 50 mm a dokáže rovnako dobre zachytiť dramatické snímky pohorí, ako aj zložité detaily na korčuliach, topánkach a kolesách. Takže nech už vám dobrodružstvo prinesie čokoľvek, stačí mať so sebou jeden objektív.

„Táto ohnisková vzdialenosť ekvivalentná 50 mm bola mojou obľúbenou pre všetky zábery v exteriéroch, pretože mi umožnila zachytiť celú krajinu aj s malou osobou v zábere bez ultra širokého skreslenia, ktoré niekedy vidíte na fotkách,“ hovorí.

„Je to pekná univerzálna ohnisková vzdialenosť pre široké zábery krajiny i priblíženia s malou hĺbkou ostrosti. Môžete ju použiť na čokoľvek.“

5. Využite zimné svetlo vo svoj prospech

Traja bežkári prechádzajúci zasneženou krajinou. Slnečné lúče osvetľujú stĺp so značkou nachádzajúci sa za nimi.

Jake navrhuje pohrať sa so zimným svetlom a z pochmúrnej scény vytvoriť niečo zaujímavejšie.

Fotografia muža, ktorý kráča medzi ihličnanmi v zasneženej krajine, nasnímaná pomocou dronu. V pozadí muža možno vidieť stopu krokov v snehu.

Zlaté svetlo, ktoré je častým úkazom za slnečných dní počas škandinávskej zimy, pomáha vrhať dlhé atmosférické tiene.

Bez ohľadu na to, kde ste, od lesov po útesy, kúzlo zimného východu slnka vždy vytvára vynikajúce fotografie. Fakt, že toto kúzelné predstavenie majú v obľube dobrodružní fotografi ako Jake, má svoj dôvod. „Na východe slnka v zime mám najradšej to, že sa odohráva okolo 9:00 alebo 10:00, a nie o 3:00 alebo 4:00. Takže aj keď sa vám nechce vstávať, stále môžete vyjsť von a nasnímať východ slnka v zimnom období. Za slnečného zimného dňa býva slnko neustále nízko, takže získate intenzívne, jemné svetlo, avšak s dlhými a hlbokými tieňmi,“ hovorí.

Začlenenie úchvatného zlatého svetla do 4K dobrodružných videí je s fotoaparátom Canon EOS M6 Mark II veľmi jednoduché. Jake zistil, že môže svoje snímky upraviť a spojiť so 4K videom, ktoré nasnímal pomocou svojho plnoformátového fotoaparátu Canon EOS R. „Snímky z fotoaparátu Canon EOS M6 Mark II sa svojou kvalitou vyrovnajú snímkam vytvoreným fotoaparátom Canon EOS R. Mohol som ich použiť spolu a výsledok vyzeral veľmi čisto.“

Autor: Lorna Dockerill

Súvisiace produkty

Súvisiace články

 • ZÁKLADY FOTOGRAFOVANIA/EXTERIÉRY

  Tipy na snímanie v extrémnych poveternostných podmienkach

  V tejto časti nájdete naše špičkové tipy a triky na zvládanie fotografovania v extrémnych poveternostných podmienkach, a to od ochrany vášho zariadenia až po starostlivosť o seba.

 • KRAJINNÁ FOTOGRAFIA

  Úžasná fotografia krajiny

  Ako odfotografovať dokonalé „scénické selfie“ s fotografkou krajiny a influencerkou Ásou Steinars.

 • DOBRODRUŽNÁ FOTOGRAFIA

  Dobrodružná fotografia v prírode

  Fotografka Anna Blackwell putuje divočinou národného parku Dartmoor s fotoaparátom Canon EOS R6.

 • ZIMNÁ FOTOGRAFIA

  Ako snímať lepšie zimné fotografie

  Pozrite si tipy fotografa Vladimira Medvedeva a využite krásu tohto ročného obdobia na maximum.