Živý náhľad Live View verzus hľadáčik

PCA - Live View Vs Viewfinder - live-view-versus-viewfinder-opener.jpg

Pozeráte sa pri fotografovaní na displej so živým náhľadom Live View alebo cez hľadáčik? Zvažujete kúpu nového fotoaparátu? Oba typy snímania majú niekoľko kľúčových výhod a potenciálnych nevýhod, ktoré sa oplatí poznať.

Ukážka

Fotografovanie pomocou režimu Živý náhľad.
Rovnaká snímka s rôznymi filtrami zobrazená v režime Živý náhľad.
Rovnaká snímka s rôznymi filtrami zobrazená v režime Živý náhľad.
Rovnaká snímka s rôznymi filtrami zobrazená v režime Živý náhľad.

Fotoaparáty EOS sa dodávajú s dvoma typmi hľadáčikov. Optické hľadáčiky používané v digitálnych zrkadlovkách zobrazujú obraz priamo z objektívu. Elektronické hľadáčiky používané na niektorých bezzrkadlových fotoaparátoch sú v podstate malé displeje so živým náhľadom Live View, ktoré zobrazujú obraz už po použití úprav farieb a kontrastu a akýchkoľvek digitálnych filtrov. Hoci optické hľadáčiky neumožňujú zobraziť ukážku fotografie takýmto spôsobom, poskytujú čistý a nerušený pohľad, ktorý vám umožní viac sa pohrúžiť do scény.

Schopnosť zobraziť ukážku fotografie je jednou z kľúčových výhod snímania v režime Živý náhľad Live View. Umožňuje zobrazenie efektov nastavení fotoaparátu, ako sú štýl Picture Style a kreatívne filtre, a ich doladenie ešte pred stlačením uzávierky. Okrem toho môžete zobraziť histogram v reálnom čase a s povolenou simuláciou expozície budete vidieť pri zmene expozície obraz jasnejší alebo tmavší.

Zaostrovanie

Snímka kvetu v režime Živý náhľad s bodom automatického zaostrovania v strede.
Rovnaká snímka s 5-násobným zväčšením.
Rovnaká snímka s 10-násobným zväčšením.

Automatické zaostrovanie pomocou optického hľadáčika je oveľa rýchlejšie než pomocou živého náhľadu Live View, obzvlášť pokiaľ ide o sledovanie pohybujúcich sa objektov. Musíte sa však uistiť, že objekt je pod jedným z čiernych bodov AF, ktoré sú zobrazené v strede obrazu. Automatické zaostrovanie pomocou živého náhľadu Live View je pomalšie, no pokrýva širšiu oblasť, preto je jednoduchšie zaostriť na objekty, ktoré nie sú v strede obrazu.

Ak má fotoaparát dotykovú obrazovku, môžete ťuknúť na časť obrazu, na ktorú chcete zaostriť. Ak máte aktivovanú funkciu Ovládanie uzávierky dotykom, ťuknutím na obrazovku sa zaostrí objektív a spustí uzávierka. Je to rýchlejší spôsob, ako nasnímať fotografiu, a môže byť v niektorých situáciách užitočný.

Živý náhľad Live View umožňuje manuálne zaostrovanie bez odhadov. Obraz môžete 5-násobne alebo 10-násobne zväčšiť a uistiť sa, že aj tie najmenšie detaily sú ostré. Hodí sa to pre astronomické fotografie a makro fotografie, aj keď budete musieť snímať s použitím statívu, aby ste mohli takéto manuálne zaostrovanie využiť naplno. Ak sa vám obraz nedá zväčšiť, vyberte v ponuke iný režim AF pre živý náhľad Live View a skúste to znova.

Stabilita

PCA - Live View Vs Viewfinder - tips-live-view-viewfinder-hold.jpg

Fotoaparát je jednoduchšie udržať stabilný, keď používate optický hľadáčik. Pri živom náhľade Live View musíte držať fotoaparát ďalej od tela, aby ste videli na obrazovku, čo môže viesť k rozmazaným snímkam. Výklopná obrazovka vám v tomto pomôže, pretože fotoaparát môžete držať bližšie pri sebe, čím sa zvyšuje stabilita pri používaní obrazovky.

Používanie živého náhľadu Live View na výklopnej obrazovke tiež zjednodušuje snímanie z neprirodzených uhlov, ako je snímanie nízko nad zemou alebo so zdvihnutou rukou nad davom. Ak máte fotoaparát s rozhraním Wi-Fi, môžete použiť aplikáciu Camera Connect na zobrazenie živého obrazu na mobilnom zariadení, čo vám dodáva ešte viac slobody pri snímaní z rôznych uhlov.

Slnečné svetlo

PCA - Live View Vs Viewfinder - live-view-v-viewfinder-brightness-slovak copy.jpg

V podmienkach s vysokým jasom môže byť jednoduchšie zobraziť si obraz v hľadáčiku než na zadnej obrazovke. Môžete zvýšiť jas obrazovky, ale stále to nemusí stačiť na presné skontrolovanie zaostrenia, expozície a kompozície.

Napájanie

PCA - Live View Vs Viewfinder - tips-live-view-batteries.jpg

Batérie fotoaparátu vydržia približne dvojnásobne dlhšie pri snímaní cez hľadáčik než pri snímaní pomocou živého náhľadu Live View. Ak plánujete používať zadnú obrazovku fotoaparátu na dlhšie snímanie fotografií a videozáznamov, mali by ste zvážiť záložnú batériu. Režim Živý náhľad Live View by ste aj tak nemali používať dlhodobo, aby sa fotoaparát neprehrial. Nie je najlepšou voľbou ani v prípade, že chcete robiť rýchle série snímok, pretože rýchlosť sériového snímania sa zníži.

Súvisiace produkty

Súvisiace články