CANON EOS R5

Výnimočný profesionálny výkon

Model EOS R5 dokáže snímať 45-megapixelové zábery rýchlosťou až 20 snímok za sekundu so súbežným sledovaním pri automatickom zaostrovaní. S takýmto výkonom, ktorý je navyše doplnený na mieru vytvoreným procesorom DIGIC X, dokážete zachytiť zábery, o akých sa vám doteraz ani nesnívalo.
Cyklista na horskom bicykli robí vo vzduchu trik so slnkom na pozadí. Fotka je nasnímaná zdola a lemujú ju divé maky a tráva na kopci.

Martin Bissig je jedným z profesionálov, ktorí otestovali filmárske možnosti fotoaparátu EOS R5 značky Canon. Snímal rýchlu akciu horských cyklistov a skejtbordistov. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívom Canon RF 15-35mm F2.8L IS USM pri 15mm, 1/800 s, f/9 a ISO 250. © Martin Bissig

Zatiaľ bezkonkurenčná rýchlosť

Zachyťte prchavé okamihy s modelom EOS R5 tak, ako nikdy predtým: Užívajte si snímanie plnoformátových snímok s rozlíšením 45 megapixelov a rýchlosťou neuveriteľných 201 sn./s v dokonalej tichosti, s plne automatickou expozíciou a sledovaním s automatickým zaostrovaním.

Nezáleží na tom, či snímate športy, reportáž, voľnú prírodu alebo portréty, model EOS R5 vám poskytne viacero možností, ako zachytiť dokonalý okamih v čase. Pre prípady, kedy potrebujete použiť mechanickú uzávierku, máte k dispozícii sériové snímanie so závratnou rýchlosťou 12 snímok/s1, čo predstavuje neprekonateľný výkon v triede plnoformátových bezzrkadlových fotoaparátov.

EOS R5

© Robert Marc Lehmann

© Martin Bissig / Ambasádor spoločnosti Canon

© Ulla Lohmann / Ambasádor spoločnosti Canon

© Martin Bissig / Canon Ambassador

Najmodernejší elektronický hľadáčik

Model EOS R5 je vybavený elektronickým hľadáčikom, ktorý je natoľko pokrokový, až sa vám zdá, že vás od snímaného objektu nič nedelí. Rozlíšenie 5,76 milióna bodov, 100-percentné pokrytie a obnovovacia frekvencia 120 snímok/s vám umožnia pohrúžiť sa ešte viac do scény, a zároveň sledovať, ako presne budú jednotlivé zábery pri snímaní vyzerať.

Elektronický hľadáčik je doplnený 3,15-palcovou výklopnou dotykovou obrazovkou s rozlíšením 2,1-milióna bodov, ktorá sa vyklápa smerom od tela fotoaparátu, otáča sa o 270˚ a umožňuje pohodlné snímanie z náročných uhlov. Obrazovku môžete tiež otočiť smerom dnu a priklopiť k telu fotoaparátu, aby ste ju chránili pred poškodením.

Snímač na zadnej strane fotoaparátu EOS R5 automaticky prepína medzi elektronickým hľadáčikom a obrazovkou, keď fotoaparát zdvihnete k oku. Jeho konfiguráciu možno upraviť podľa toho, či je obrazovka vyklopená.

Na modeli EOS R5 je tiež možné nastaviť, aby bolo podsvietenie LCD vypnuté. Používatelia si tak budú môcť vypnúť obrazovku LCD a namiesto toho použiť elektronický hľadáčik a prezerať si snímky na väčšej obrazovke LCD. Túto funkciu pozná každý majiteľ digitálnej zrkadlovky.

Obrazový procesor DIGIC X

Okrem fenomenálnej rýchlosti sériového snímania modelu EOS R5, vynikajúcej kvality snímok a prvotriedneho automatického zaostrovania má procesor DIGIC X pod kontrolou aj ďalšie funkcie fotoaparátu, pričom zaručuje jeho rýchlu a pohotovú odozvu.

Dva otvory na kartu CFexpress

Model EOS R5 disponuje dvomi otvormi na pamäťové karty: jeden slúži pre univerzálne kompatibilné karty SD (s podporou pre vysokorýchlostné pamäťové karty SD typu UHS-II) a druhý pre mimoriadne rýchle karty CFexpress, ktoré zabezpečujú neuveriteľnú rýchlosť potrebnú na neprerušované sériové snímanie s frekvenciou 20 snímok za sekundu až do 180 súborov formátu RAW a niektorých z formátov videa modelu EOS R5 s vyšším rozlíšením.


CFexpressV90 UHS-II SD
Max. rýchlosť prenosu1,97 GB/sek.321 MB/sek.


Rovnako ako fotoaparát, tak aj spôsob použitia kariet je mimoriadne prispôsobiteľný. Po nastavení fotoaparátu je možné jeho nastavenia uložiť na jednu z pamäťových kariet. Vďaka tomu môžete zdieľať svoje nastavenia s kamarátmi alebo v prípade, že máte dva fotoaparáty, môžete nastavenia skopírovať z jedného do druhého. Túto funkciu oceníte aj pri odoslaní fotoaparátu na opravu – po jeho vrátení budete môcť znova načítať všetky svoje nastavenia.

Pohľad na fotoaparát Canon EOS R5 z pravej strany používateľa. Otvory na dve karty sú pod krytom na boku.

Fotoaparát Canon EOS R5 má tiež dva otvory na kartu – jeden na vysokorýchlostnú kartu CFexpress a jeden univerzálny, kompatibilný s kartami SD.

Batéria s vyššou kapacitou

Model EOS R5 je napájaný pokročilou batériou LP-E6NH, ktorá pridáva o 20 percent väčšiu kapacitu ako staršie batérie LP-E6N, čo vám umožní zachytiť 490 záberov na jedno nabitie za prísnych podmienok testovania* – a podstatne viac v skutočných podmienkach snímania.

Batérie LP-E6NH možno nabíjať pomocou dodanej nabíjačky alebo priamo vo fotoaparáte prostredníctvom kábla USB C 3.1, s výkonom 5 V/1,5 A. K dispozícii je aj battery grip s batériami BG-R10, ktorý umožňuje súčasne vložiť dve batérie a predĺžiť tak čas snímania.

Staršie modely batérií LP-E6 a LP-E6N sú s fotoaparátom EOS R5 tiež kompatibilné, ale pre model LP-E6 nie sú dostupné najvyššie rýchlosti snímania a nabíjanie vo fotoaparáte.

* Podľa noriem CIPA pri 23 ˚C a použití režimu úspory energie LCD displeja.

Profesionálna kvalita vyhotovenia

Telo fotoaparátu EOS R5 je vyrobené z horčíkovej zliatiny, aby vydržalo záťaž spojenú s používaním na profesionálnej úrovni. Ochranné tesnenie zamedzuje vniknutiu prachu a vlhkosti do fotoaparátu, vďaka čomu môžete naďalej snímať s istotou a bez ohľadu na to, čo si pre vás prichystalo počasie.

EOS R5

Súvisiace články

 • ČLÁNOK

  Prvé zábery fotoaparátom Canon EOS R5: zachytenie nádherných detailov prírody

  Ulla Lohmann a Robert Marc Lehmann hovoria o tom, ako im 45-megapixelový snímač a automatické zaostrenie so sledovaním očí fotoaparátu Canon EOS R5 pomohli pri zachytení úžasných záberov prírody.

 • ČLÁNOK

  Snímanie v 8K a prevzorkovaných záberov 4K fotoaparátom Canon EOS R5

  Pri prvom natáčaní fotoaparátom Canon EOS R5 si Martin Bissig a Ivan D’Antonio vyskúšali, ako jeho možnosti snímania v 8K znižujú dobu snímania a rozširujú kreatívne možnosti.

 • ČLÁNOK

  Canon EOS R5: 10 funkcií, ktoré si nesmiete nechať ujsť

  Objavte funkcie, vďaka ktorým predstavuje model EOS R5 revolúciu v oblasti fotografovania vrátane možnosti snímať fotografie s rozlíšením 45 megapixelov rýchlosťou 20 snímok/s a nahrávať video vo formáte RAW s rozlíšením 8K.

 • ČLÁNOK

  Canon EOS R5 alebo EOS R6 – ktorý model je pre vás ten pravý?

  Spoločnosť Canon predstavuje nie jeden, ale rovno dva revolučné plnoformátové bezzrkadlové fotoaparáty. Ktorý je ten pravý pre vás? Na obidva modely EOS R5 a EOS R6 sa pozrieme zblízka a porovnáme si ich.

  1. Pri elektronickej uzávierke až do približne 20 sn./s so sledovaním AF/AE: platí pre niektoré objektívy RF/EF, keď je clona úplne otvorená. Zoznam kompatibilných objektívov nájdete na webovej lokalite spoločnosti Canon. Rýchlosť snímania sérií sa líši v závislosti od rýchlosti uzávierky, nastavenia clony, stavu clony počas sériového snímania, podmienok objektu, jasu (najmä pri slabšom osvetlení) a typu objektívu. Pri mechanickej uzávierke až do približne 12 sn./s so sledovaním AF/AE: pri použití objektívov RF a niektorých objektívov EF. Zoznam kompatibilných objektívov nájdete na webovej lokalite spoločnosti Canon. Rýchlosť snímania sérií sa líši až v 3 stupňoch v závislosti od typu batérie, zostávajúceho nabitia batérie, počtu batérií, používaného objektívu, teploty, nastavenia vstavaného rozhrania Wi-Fi (zapnuté/vypnuté), ako aj od toho, či používate držadlo s batériami a jednotku WFT, DC adaptér alebo sieťový adaptér USB. Okrem uvedených faktorov sa môže maximálna rýchlosť snímania sérií znížiť aj v dôsledku rýchlosti uzávierky, clony, použitia blesku, spracovania potlačenia blikania, podmienok objektu a jasu (najmä na tmavom mieste).