Photographer Tom Bing on a beach taking a picture of a surfer holding her board.

FOTOGRAFOVANIE V PRÍRODE

Ako kreatívne snímať dynamické aktivity – na blate aj na pláži

Zanietený surfista a motorkár Tom Bing si tieto dynamické kratochvíle zamiloval aj ako motívy pre svoje fotografie. Svoju manželku Sally, ktorá je tiež veľkou milovníčkou vĺn, spoznal na umeleckej škole a nasledujúcich 12 mesiacov strávili na motocykloch so surfmi cestou zo Santiaga do San Francisca. Dnes už bývajú v meste Tynemouth na severovýchode Anglicka, ktoré je vďaka svojim zlatistým plážam a chladným moriam známe ako centrum surfovania.

Tom hovorí, že jeho nebohý starý otec, ktorý na mori rád plachtil a rybárčil, v ňom tiež vzbudil vášeň pre fotografovanie. „Môj starý otec miloval fotografovanie a doma si spravil tmavú komoru, kde si fotografie sám vyvolával – stále mám niekoľko jeho starých fotoaparátov,“ hovorí Tom. „Práve vďaka nemu som si pomyslel, že by som tiež mohol dokumentovať a zachytiť výnimočné okamihy pre seba aj pre iných.“

Tom pôsobí ako profesionálny fotograf so zameraním na surfovanie a preteky terénnych motocyklov, vďaka čomu sa dostáva na svoju domácu pláž aj miesta po celom svete. Jeho vášňou sa stalo dokumentovanie komunít, slobody a neoddeliteľnej zábavy, ktoré tvoria základ týchto športov.

S nami sa podelil o svoje postupy, techniky a tipy na zachytenie vonkajších aktivít s dávkou kreativity.

Zachyťte akciu aj atmosféru – tipy Toma Binga

1. Prispôsobte svoju výbavu príslušnej aktivite

Ľahký, prenosný a mimoriadne schopný: Canon EOS M6 Mark II poslúžil ako dokonalý nástroj na zachytenie bežca v teréne a umožnil Tomovi udržať krok s jeho pohybom.

Tom používa fotoaparát Canon EOS 90D s objektívom Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS II USM, čo je ideálna kombinácia na fotografovanie rýchlych divokých zvierat a športov, keďže umožňuje napríklad sériové snímanie rýchlosťou 10 sn./s a 45 bodov automatického zaostrovania krížového typu.

Pri jazdách či potulkách na ťažko dostupných miestach využíva aj ľahší, menší bezzrkadlový fotoaparát Canon EOS M6 Mark II s objektívmi Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM a Canon EF-M 32mm f/1.4 STM. „Absencia zrkadla umožňuje do menšieho zariadenia dostať oveľa viac funkcií,“ hovorí Tom a dodáva, že to oceníte najmä pri cestovaní naľahko.

Pri cestách do terénu sa realisticky zamyslite nad tým, koľko toho potrebujete so sebou nosiť. „Možno si nemusíte zbaliť 10 objektívov, ale postačia vám dva, ktoré zvládnu to, čo potrebujete,“ hovorí.

Pri mimoriadne rýchlom pohybe vám optický hľadáčik digitálnej zrkadlovky umožní všetko sledovať bez akéhokoľvek oneskorenia spojeného s elektronickými hľadáčikmi bezzrkadlových fotoaparátov, no v otázke obrazovej kvality si Tom myslí, „že sú rovnako skvelé.“

2. Ponorte sa do akcie

Keď dobre rozumiete snímanej aktivite, ľahšie dokážete predvídať dianie a byť pripravený ju zachytiť. Dokonca aj natoľko jednoduchá vec ako predstava, akú cestu v rozblatenom teréne si jazdec vyberie, čo zistíte iba skúsenosťou, dokáže priniesť zásadný rozdiel medzi zachytením a premeškaním okamihu.

„Vždy pre mňa boli inšpiráciou [fotožurnalisti] James Nachtwey a Don McCullin a ich dokumentárny štýl fotografovania. Zamiloval som si to, ako sa dokážu ponoriť do príbehov, ktoré snímajú,“ hovorí Tom, ktorý sa snaží vyjadriť emócie a nadšenie samotných účastníkov, nie iba pohľad okom diváka.

„Než vôbec vytiahnete fotoaparát, musíte pochopiť kultúru toho, čo idete fotografovať,“ hovorí. „Ak poznáte pocit, ktorý človek zažíva pri jazde na terénnom motocykli krásnym prírodným prostredím, presne viete, čo sa snažíte zachytiť a v ktorej milisekunde potrebujete stlačiť spúšť,“ hovorí.

V čisto praktickej rovine: ak sa už napríklad z vlastných skúseností viete orientovať vo vývoji podmienok na surfovanie, dokážete očakávať, kde bude najzaujímavejšie dianie a pripraviť sa na snímanie z toho správneho miesta. „Keď sa vlny rozbehnú, nejde ich zastaviť,“ hovorí Tom. „A je skvelé vedieť, kedy a kde pri tom potrebujete byť.“

3. Ostro zachyťte akciu

Naučte sa vyberať správnu rýchlosť uzávierky a kombinovať ju s citlivosťou ISO a clonou tak, aby ste dokázali dokonale zachytiť akciu a atmosféru.

„Takmer neustále fotografujem v režime sériového snímania,“ hovorí Tom. „Pri akčnej fotografii to je neoceniteľná pomôcka, pretože výrazy tvárí sa nesmierne rýchlo menia a nemôžete očakávať, že ich zachytíte jediným záberom, pri ktorom vám objekt prechádza zorným poľom. Potrebujete ich tak 10.“

Canon EOS M6 Mark II vám pritom pomôže vďaka schopnosti snímať rýchlosťou 14 sn./s, navyše s nepretržitým sledovaním dokonale precízneho automatického zaostrovania. Keď je rýchlosť tou kľúčovou požiadavkou, môžete dokonca snímať vo formáte RAW úchvatnou frekvenciou 30 sn./s s nepretržitým zaostrovaním v režime snímania orezaných záberov RAW s rozlíšením 18 MP.

Fotoaparát Canon EOS 90D zároveň ponúka širší rozsah rýchlostí uzávierky – až 1/8000 s alebo 1/16000 s pri elektronickom hľadáčiku v porovnaní s maximálnou rýchlosťou 1/4000 s modelu EOS M6 Mark II – vďaka čomu máte najlepšiu možnú šancu ostro zachytiť rýchly pohyb, pričom vám optický hľadáčik umožní sledovať dianie bez najmenšieho oneskorenia typického aj pre najkvalitnejšie elektronické hľadáčiky.

4. Buďte kreatívni

Snímajte kreatívne a objavujte nezvyklé kompozície – napríklad takéto – umožňujúce vytvárať pútavejšie zábery.

Nezvyklé uhly pohľadu, pohyb objektívom, siluety a hra s hĺbkou ostrosti sú techniky, ktoré Tom využíva na tvorivé zachytenie a vyjadrenie toho, čo snímaná osoba na trati či vo vode pociťuje.

„Kontext môže zohrať kľúčovú úlohu, takže pokiaľ si dianie nedokážem optimálne priblížiť, radšej kúsok odstúpim a zachytím širšiu scénu, čo niekedy vytvára ešte pôsobivejší dojem,“ hovorí. „Fotografujem [aj] proti slnku, pretože sa veľmi rád hrám s prirodzenými chybami, ktoré týmto postupom vznikajú. Možno práve to bližšie vyjadruje pocit, ktorý zažíva snímaná osoba.“

Canon EOS M6 Mark II ponúka rôzne prvky, ktoré vám umožnia umocniť vlastnú kreativitu, ako napríklad odnímateľný elektronický hľadáčik a výklopný dotykový displej, ktoré sú nenahraditeľnými pomôckami pre tvorbu kreatívnych kompozícií a zložitých záberov snímaných pod nízkym uhlom.

5. Nie je všetko iba o dramatickom pohybe

Vyskúšajte si rôzne štýly fotografovania a venujte čas oboznámeniu sa s každým aspektom snímanej aktivity aj zachytenia pohybu.

Podobne ako pri mnohých ďalších ľuďoch zo surfingovej komunity, ani Tomova vášeň sa neobmedzuje iba na tento šport, ale zahŕňa všetok pohyb na čerstvom vzduchu, oceán a región, v ktorom žije. Preto radí nečakať iba na dramatické okamihy, ale zachytiť celú scénu. Snímajte po celý deň a na jeho konci budete mať niekoľko nezabudnuteľných snímok ľudí a miest, ako aj zopár skvelých akčných záberov.

„Snažím sa dokumentovať veci tak, ako ich vidím,“ hovorí Tom. „Nesmierne rád zachytávam miesta a zážitky spoločne so silou a pestrosťou oceánu. Keďže navyše sám surfujem, s nadšením sledujem, ako surfisti týmto zmenám prispôsobujú štýl jazdy.“

Autor: Lorna Dockerill

Súvisiace články
A dirt bike heads towards the camera spraying muddy water in its wake.

RÝCHLOSŤ UZÁVIERKY

Naučte sa používať správnu rýchlosť uzávierky

Týchto 5 základných tipov vám pomôže vždy zvoliť optimálnu rýchlosť uzávierky na zachytenie pohybujúcich sa objektov a snímanie lepších akčných fotografií.

An action-packed photoshoot with a pro

ŠPORTOVÁ FOTOGRAFIA

Akčná fotografia: Tipy od profesionála

Získajte informácie o akčnej športovej fotografii na tomto stretnutí s mentorom a špičkovým horským cyklistom.

A person holding a Canon PowerShot SX740 HS looking at their shot on the flip up screen.

ŠPORTOVÁ FOTOGRAFIA

Fotografovanie športu jednoduchým nasmerovaním a snímaním

Profesionálna fotografka Molly Darlingtonová skúma, ako sa dajú pomocou vreckového fotoaparátu zachytiť dôležité športové momenty.

Súvisiace produkty

Súvisiace články

„Nechajte sa inšpirovať“ je pre vás najdôležitejším zdrojom užitočných rád pri tvorbe fotografií, návodov pre kupujúcich a výstižných rozhovorov – všetko, čo potrebujete vedieť pri hľadaní toho najlepšieho fotoaparátu či tlačiarne, aby ste mohli vdýchnuť život svojmu najbližšiemu tvorivému nápadu.

Späť na všetky tipy a techniky