Trees reflect in a lake in Scotland with a mountain in the background

KRAJINNÁ FOTOGRAFIA

Časozberná fotografia: oživenie krajiniek

Časozberné snímanie zahŕňa snímanie stoviek, a niekedy aj tisícov statických snímok, ktoré sa následne prehrajú ako sekvencia a vytvoria video so zrýchleným plynutím času. Je to fascinujúca forma umenia, ktorá dokáže vdýchnuť tradičnému fotografovaniu krajiny nový život. „Časozberné snímanie vám umožňuje vidieť v krajine nový potenciál,“ hovorí Alex Nail, profesionálny fotograf krajiniek a tvorca časozberných videí, ktorý produkuje obrazové materiály pre organizácie ako Visit Britain a Woodland Trust.
„Pri fotografovaní krajiniek môže byť ťažké vtiahnuť diváka do záberu, ale hneď, ako pridáte pohyb, celá scéna ožije. Ak ste vonku počas krásneho letného dňa, silné osvetlenie možno nebude vhodné pre statické zábery, ale ak vidíte, ako sa na oblohe tvoria mraky alebo ňou voľne plávajú, je to ideálna príležitosť na časozberné snímanie.“
Východ slnka, zurčiaci potôčik, vlny na pobreží alebo aj premávku v uliciach mesta možno zmeniť na fascinujúce video, pričom príprava na snímanie trvá len niekoľko minút.
Pomocou modelu Canon EOS RP, malého, ľahkého a intuitívneho plnoformátového bezzrkadlového fotoaparátu, vám Alex prezradí svojich päť najlepších tipov na časozberné snímanie krajiniek.

1. Začnite so správnym vybavením

Snow blows through the air creating a mist, covering a mountain in front of a river.
Pre Alexa bol ľahký a výkonný fotoaparát Canon EOS RP ideálny na časozberné snímanie krajiniek v teréne.

Na časozberné snímanie krajiniek Alex používa statív, širokouhlý objektív alebo objektív so stredným zoomom a väčšinou aj intervalometer na nastavenie intervalu medzi jednotlivými snímkami. Mnohé fotoaparáty Canon už obsahujú zabudovaný intervalometer a režim snímania časozberných videí – vrátane modelov EOS 250D, EOS 90D, EOS M6 Mark II, EOS 6D Mark II a EOS RP, ktoré dokážu snímať časozberné videá v rozlíšení 4K. Model EOS RP vám umožňuje snímať s intervalmi od jednej sekundy s celkovým trvaním 3 600 snímok, v rozlíšení 4K UHD alebo Full HD a maximálne zjednodušuje proces snímania: stačí nainštalovať fotoaparát, nastaviť pauzu medzi jednotlivými snímkami a dobu snímania a fotoaparát sa postará o zvyšok – pospája zábery do videosekvencie priamo vo fotoaparáte.

„Fotoaparát Canon EOS RP môžete jednoducho nastaviť a nechať ho pracovať a snímať meniacu sa scenériu,“ hovorí Alex.

Alex kombinuje svoj fotoaparát Canon EOS RP s objektívom Canon RF 24-105mm F4L IS USM. „Tento objektív je vhodný na časozberné snímanie, pretože poskytuje skutočne užitočné ohniskové vzdialenosti. Mnohé zo svojich časozberných krajiniek snímam vo formáte 24 mm, ale vďaka tomuto objektívu mám k dispozícii väčší dosah pre vzdialenejšie scény,“ hovorí. Okrem objektívov RF novej generácie je fotoaparát Canon EOS RP s použitím upevňovacieho adaptéra EF-EOS R taktiež kompatibilný s objektívmi Canon radu EF a EF-S.

2. Nastavte svoj fotoaparát

Technológia 5-krokového stabilizátora obrazu v objektíve Canon RF 24-105mm F4L IS USM je síce vhodná v prípade snímania z ruky, ale Alex na snímanie časozberných záberov odporúča používať statív. „Ak má váš objektív prepínač funkcie stabilizátora obrazu, nezabudnite deaktivovať funkciu IS, keď používate statív, inak to môže spôsobiť posun,“ hovorí. Výberom režimu časozberného videozáznamu na modeli Canon EOS RP sa deaktivuje funkcia IS objektívu.

Aby sa zvýšila jasnosť a konzistentnosť, Alex tiež odporúča zablokovať nastavenia. „Vždy si radšej dvakrát skontrolujem, či som fotoaparát prepol na manuálne zaostrovanie. Ak sa zmení scéna, úroveň osvetlenia alebo nastane aj ten najmenší posun v zaostrení, môže to spôsobiť problémy, a preto všetko zablokujte – fotoaparát aj nastavenia – a zaostrujte manuálne.“ Jednoducho posuňte prepínač AF/MF na objektíve do polohy MF.

3. Kontrolujte expozíciu

Fotografie krajiniek sú odkázané na prirodzené svetlo, ktoré sa v priebehu niekoľkých sekúnd môže rýchlo zmeniť, takže expozícia hrá pri časozbernom snímaní dôležitú úlohu. Pokiaľ nefotografuje priamo do slnka, Alex sníma východy a západy slnka v režime priority clony, čo znamená, že fotoaparát automaticky nastaví rýchlosť uzávierky podľa svetla. „Zmeny v expozícii medzi jednotlivými snímkami sú veľmi malé,“ hovorí, „takže vzniká menej blikania, ako by ste očakávali.“ Ak však chcete zachytiť prirodzené zmeny expozície, Alex navrhuje prejsť do manuálneho režimu. „Je to vlastne najjednoduchší spôsob časozberného snímania, pretože stačí, ak ho nastavíte a nemusíte sa o nič starať.“

V režime časozberného videozáznamu vo fotoaparáte Canon EOS RP môžete urobiť skúšobnú snímku na vyhodnotenie nastavení expozície pred stlačením tlačidla snímania videozáznamu, ktorým začnete zaznamenávať časozbernú sekvenciu.

4. Vyberte trvanie vhodné pre danú scénu

Interval medzi jednotlivými zábermi nastavte podľa toho, ako rýchlo sa bude scéna meniť. Tečúca voda, vlny na morskom pobreží a premávka sa pohybujú pomerne rýchlo, takže kratšie intervaly zachytia scénu bez náhlych a nápadných zmien. Pre rýchlo sa pohybujúce oblaky počas veterného dňa bude ideálny interval medzi 1 a 4 sekundami.

Na vytvorenie štvor- až šesťsekundového klipu sa Alex snaží natočiť 10 až 12 sekúnd záznamu – „nikdy presne neviete, kedy príde to najzaujímavejšie,“ vysvetľuje. Ak budete vytvárať časozberné videá manuálne v softvéri, môžete tiež zrýchliť prehrávanie a „zdvojnásobenie počtu snímok vám tiež umožní zdvojnásobiť rýchlosť, ak si všimnete, že sa vaše časozberné video mení príliš pomaly.“ Väčšina Alexových sekvencií má viac ako 300 snímok, čo mu poskytuje 12 sekúnd záznamu pri prehrávaní rýchlosťou 25 snímok za sekundu (fps).

Keď sa začnete zdokonaľovať, Alex odporúča experimentovať s prechodmi pri súmraku a neskôr aj s hviezdnou oblohou. „Ak chcete snímať časozberné videá nočnej oblohy a vidieť, ako sa hviezdy otáčajú okolo Polárky, snímajte v 40-sekundových intervaloch s 30-sekundovou rýchlosťou uzávierky,“ hovorí. „Budete potrebovať oveľa dlhšie časové obdobie ako pri snímaní oblakov.“

Pri snímaní po celú noc začína byť problematická životnosť batérie. „Zistil som, že batérie značky Canon sú veľmi spoľahlivé aj v chladom prostredí,“ hovorí Alex, ale nezabudnite, že kapacita batérie v chladných podmienkach klesá. Pri dlhom nočnom snímaní s fotoaparátom Canon EOS RP je vhodné zvážiť pripojenie fotoaparátu k zdroju napájania pomocou voliteľného príslušenstva, ako je napríklad sieťový adaptér AC-E6N, DC adaptér DR-E18 alebo súprava sieťového adaptéra ACK-E18.

5. Vytvorte pútavú kompozíciu

Taken on a craggy outcrop, the misty valley can be seen below

Pri snímaní statických fotografií krajiny Alex uprednostňuje silné grafické prvky v popredí, napríklad skaly, stromy alebo voda, ale pri kompozícii časozberných záberov je potrebný iný prístup. „Podstatou pri vytvorení úspešného časozberného záznamu je zjednodušenie záberu tak, aby vynikli jeho silné stránky. Keď snímam statické fotografie, veľmi precízne sa venujem kompozícii, ale pri časozberných záberoch snímam trochu širšie, pretože nikdy nemôžete predvídať, čo sa môže stať – a pri následnom spracovaní môžem záber v prípade potreby orezať. Objektív Canon RF 24-105mm F4L IS USM je ideálny: môžem snímať široké zábery, ale ak si scéna vyžaduje užší záber, napríklad keď slnko alebo mesiac zapadajú za horizont, mám aj takúto možnosť.“

Takže keď sa nabudúce budete potulovať po krajine, hľadajte príležitosti na zachytenie živej krajinky – vytvorenie časozberného videa nemusí trvať dlhšie ako čas, ktorý by ste strávili nastavovaním statívu na fotografiu statickej krajiny. A s fotoaparátom s režimom časozberného snímania, ako je napr. Canon EOS RP, je to neuveriteľne jednoduché.Autor: Natalie Denton

Súvisiace články
A female photographer stands on rocks in shallow water photographing a lake surrounded by mountains

KRAJINNÁ FOTOGRAFIA

Výzva pre objektívy na fotografovanie krajiny

Profesionálka Verity Milligan sa delí o svoje skúsenosti so snímaním kreatívnych krajiniek pomocou dvoch ľahkých objektívov.

Filmmaker Matthew Vandeputte uses his camera from an elevated position among city buildings. © Pete Jobson

ČASOZBERNÁ FOTOGRAFIA

Zachytenie pohybu v časozbernom videozázname

Spoľahlivé techniky na snímanie časozberných sekvencií, časozberných sekvencií s pohybom, a spomaleného videozáznamu.

Create light trails

KRAJINNÁ FOTOGRAFIA

Vytvorte svetelné stopy

Ako používať dlhé expozície na vytváranie svetelných stôp: tipy od víťaza Canon Redline Challenge.

Súvisiace produkty

Súvisiace články

„Nechajte sa inšpirovať“ je pre vás najdôležitejším zdrojom užitočných rád pri tvorbe fotografií, návodov pre kupujúcich a výstižných rozhovorov – všetko, čo potrebujete vedieť pri hľadaní toho najlepšieho fotoaparátu či tlačiarne, aby ste mohli vdýchnuť život svojmu najbližšiemu tvorivému nápadu.

Späť na všetky tipy a techniky