Sunset Photography

Objektívy na fotografovanie krajiny

Nájdite si vlastnú perspektívu

Pri fotografovaní krajiny sa usilujete zachytiť bohatstvo prírody, preto pravdepodobne často vyrážate na výlety a prespávate v stanoch, podnikáte výpravy alebo chodíte do hôr. Preto je také dôležité vážne sa zamyslieť nad výberom objektívu z hľadiska rôznych lokalít.


Pri fotografovaní krajiny budete často využívať široké alebo mimoriadne široké ohniskové vzdialenosti ponúkajúce širokouhlú perspektívu a príležitosť zachytiť rozľahlý priestor. Ak sa chcete uistiť, že si na daný typ krajiny vyberáte ten správny objektív, musíte sa pozrieť na dostupné možnosti z hľadiska ohniskových vzdialeností a pracovať v rámci rozsahu, ktorý vyhovuje tomu, čo chcete zachytiť.

Seaside Photography

Mimoriadne širokouhlý záber

Objektívy v rozsahu ohniskovej vzdialenosti od 11 mm do 20 mm umožňujú zachytiť mimoriadne široké zorné pole (pri použití spolu s plnoformátovým fotoaparátom), ktoré presahuje bežnú perspektívu človeka. Dokonale sa hodia na zvýraznenie vzdialenosti medzi popredím a pozadím a poskytujú vám veľké možnosti na vyjadrenie priestoru pred fotoaparátom. Mimoriadne širokouhlé objektívy veľmi účinne vyplnia záber úžasnou architektúrou a interiérmi.

Desert Photography

Štandardný širokouhlý záber

Objektívy v rozsahu ohniskovej vzdialenosti od 24 mm do 35 mm pokrývajú rozsah štandardného širokouhlého záberu, poskytujú široké zorné pole, no už s menej výraznou perspektívou v porovnaní s objektívmi s mimoriadne širokým rozsahom. Tento rozsah sa hodí na tesnejšie usporiadané kompozície a je praktický, keď chcete zmenšiť rozsah pozadia vzhľadom na popredie.

Mountain Landscape

Teleobjektív

Pomocou väčšej ohniskovej vzdialenosti sa prvky vašej kompozície lepšie prepoja, vyhladí sa perspektíva a zmenší sa veľkosť scény. Vďaka tomu vytvoríte dojem, že vzdialenosť medzi popredím a pozadím záberu je ešte menšia. Pri práci s vrstvami prvkov scény, akými sú lesy, pohoria a slnko, môže táto technika dodať záberu dramatickosť. Pri hodnotách presahujúcich 85 mm sa vo všeobecnosti hovorí o teleobjektívoch.

Forest Photography

Snímanie s použitím mimoriadne širokouhlého rozsahu

V prípade nasledujúcej scény vidíte, že mimoriadne širokouhlý objektív zachytí v zábere viac a vzdialené objekty sa zdajú byť ďalej, pričom sa zvyšuje dôležitosť popredia záberu, rovnako ako oblohy. Pri zvýšení ohniskovej vzdialenosti nastáva opačný efekt – zorné pole sa zúži a prvky sa dostávajú bližšie k sebe.


Poznámka: Ohniskové vzdialenosti sa pri snímaní fotoaparátom so snímačom APS-C násobia koeficientom 1,6.

Lighthouse Photography

16 mm

Lighthouse Photography

35 mm

Lighthouse Photography

47 mm

Lighthouse Photography

75 mm

Aký vplyv má fotoaparát na výber objektívu

Objektívy EF-S od spoločnosti Canon sú určené výhradne pre fotoaparáty so snímačom APS-C, ako je EOS 760D, a nie sú kompatibilné s plnoformátovými modelmi, ako je séria fotoaparátov EOS 5D.


Objektívy EF možno používať s akýmkoľvek fotoaparátom EOS, no keď sa objektív EF používa na modeli EOS typu APS-C, poskytuje šírku uhla ekvivalentnú objektívu v plnoformátovom fotoaparáte s 1,6-násobne dlhšou ohniskovou vzdialenosťou. Napríklad objektív EF 28 mm f/2.8 IS USM použitý s fotoaparátom EOS 760D poskytne zorný uhol ekvivalentný 45 mm objektívu na plnoformátovom fotoaparáte. Na túto skutočnosť nesmiete zabúdať pri snímaní širokouhlých záberov krajiny.

Forest With Full Frame Sensor

Snímka pri 11 mm na plnoformátovom snímači

Forest With Aps-C Sensor

Snímka pri 11 mm na snímači APS-C

Pevný objektív alebo objektív so zoomom?

Uvažovanie o „pevnom“ objektíve, teda o objektíve s pevným ohniskom, môže pôsobiť zvláštne, no tieto objektívy sú z hľadiska optiky jednoduchšie a ľahšie než objektívy so zoomom a ponúkajú výbornú kvalitu obrázka, pre ktorú ich mnohí profesionáli využívajú. Okrem toho vás nútia pohybovať sa, aby ste zachytili daný objekt a nespoliehali sa na zoom.


Na druhej strane časté prenášanie viacerých pevných objektívov nie je veľmi praktické, keď ste na cestách. V týchto situáciách môže byť výhodnejšie použiť ľahší širokouhlý objektív so zoomom, ktorý ponúka väčšiu flexibilitu bez potreby vymieňať objektívy.

Lepšie pochopenie clony

Krajina sa väčšinou sníma s malými clonami s hodnotou f/8 alebo vyššou hodnotou, aby sa ostro zachytilo popredie a pozadie. Ak však uvažujete o snímaní krajiny v zlých svetelných podmienkach alebo chcete snímať hviezdy, za zváženie stoja objektívy so širšou clonou (f/2.8 zoom alebo ešte širší pevný objektív s hodnotou f/1.4). Tieto objektívy sú ideálne aj v prípade, keď chcete zachytiť nerozmazaný pohyb – napríklad letiace vtáky.

Ocean Photography

Výber správneho objektívu

Po zvážení všetkých týchto okolností sa musíte zamyslieť nad tým, čo je na vašej snímke dôležité a čo sa usilujete dosiahnuť.


  • Chcete vyplniť záber rozľahlým obrazom krajiny? V takom prípade to najlepšie dosiahnete pri rozsahu ohniskovej vzdialenosti 11 – 20 mm.
  • Chcete pracovať s vrstvenými prvkami scény, akými sú napríklad lesy a pohoria? Potom by ste mali uvažovať o teleobjektíve, ktorý pomôže vyhladiť perspektívu scény a priblížiť k sebe pozadie a popredie.
  • Chcete snímať prírodnú krajinu? Mali by ste sa zamerať na objektív s rozsahom ohniskovej vzdialenosti 24 – 35 mm, ktorý vám pomôže zachytiť prirodzenejšiu perspektívu.

Sunset Photography

Snímanie krajiny posuňte na novú úroveň

Podľa tradičného ponímania fotografie krajiny zvyčajne zobrazujú rozľahlú, rozpínajúcu sa krajinu.


Posuňte snímanie krajiny na novú úroveň – skúste experimentovať s väčšou ohniskovou vzdialenosťou. Prvky vašej kompozície sa tak lepšie prepoja, vyhladí sa perspektíva a zmenší sa veľkosť scény, vďaka čomu vytvoríte dojem, že vzdialenosť medzi popredím a pozadím záberu je menšia než v skutočnosti. Pri práci s vrstvami prvkov scény, akými sú lesy, pohoria a slnko alebo údolia a more, môže táto technika dodať záberu dramatickosť.


Niektoré špeciálne typy objektívov dokážu scéne dodať jedinečný vzhľad. Svoju zbierku objektívov môžete rozšíriť o objektívy na zábery typu rybieho oka alebo o objektívy typu Tilt-Shift, vďaka ktorým získajú vaše snímky novú perspektívu.

Rybie oko

Kruhová perspektíva nemusí vzbudzovať dôveru, no 180° zorné pole objektívu môže slúžiť na vyjadrenie štýlu a zaistiť skvelé zakrivenie typickej krajiny. Môžete si vybrať objektív s dôrazom na výrazný celkový štýl, ktorý dosiahnete vďaka pologuľovému pohľadu.

Fisheye Photography

Tilt-Shift

Objektívy typu Tilt-Shift (TS-E) sa zvyčajne používajú na zábery miest a architektúry, pretože sú schopné vyriešiť problémy perspektívy zapríčinené snímaním v uhle. Naklonenie a posun objektívu sa ovládajú samostatne a na záberoch sa prejavujú odlišne.

Museum Photography

S použitím posunu

Museum Photography

Bez použitia posunu

Ohromná ponuka objektívov na fotografovanie krajiny

EF 11-24mm f/4L USM

Jeden zo známych objektívov série L od spoločnosti Canon – ide o profesionálny mimoriadne širokouhlý objektív so zoomom, ktorý sa vyznačuje úžasným rozsahom 11 – 24 mm s minimálnym skreslením, a to aj pri tej najširšej ohniskovej vzdialenosti. Odolná konštrukcia chránená pred vplyvmi počasia zaisťuje odolnosť objektívu voči prachu a vode, vďaka čomu je ideálny na fotografovanie v náročných podmienkach. 9-lamelová kruhová clona umožňuje vytvárať nádherné, rozmazané pozadia.

Zobraziť podrobnosti

Ef 11-24Mm F/4L Usm

Môže sa vám tiež páčiť…