2 young men dressed in black leap around on a rooftop between Turkish domes with stone lanterns on top

AKČNÁ FOTOGRAFIA

Samo Vidic a pôsobivé zábery parkouru

Samo Vidic
Samo Vidic

Professional sports photographer


Samo Vidic pôsobí ako profesionálny športový fotograf už takmer 20 rokov. Ako Canon Ambassador pravidelne fotografuje najväčšie športové podujatia pre časopisy a noviny, ale venuje sa aj tvorbe portrétov popredných športových hviezd a reklamných kampaní pre tie najväčšie značky. Pre Red Bull fotografuje šport od roku 2005.

Nedávno Samo snímal parkourovú skupinu Storror v tureckom Istanbule, pričom vytvoril úchvatné zábery týchto športovcov, ako vyskakujú, preskakujú a bežia po rôzne vysokých povrchoch. Preto sme sa ho spýtali, čo by poradil fotografom, ktorí sú odhodlaní podujať sa na neľahké snímanie dynamických mestských športov, ako je napríklad freerunning.

Vyberte len tie najlepšie pohľady

„Na fotografovanie je naozaj nevyhnutné sa dobre pripraviť, najmä v prípade rýchlych a nepredvídateľných športov, ako je parkour,“ hovorí Samo. „Znie to ako samozrejmosť, no než vyrazíte, skontrolujte si, či máte všetko potrebné vybavenie, ako je správny objektív, nabité batérie a náhradné pamäťové karty.“ 

Ďalej Samo vraví, že je dôležité si naplánovať, čo presne v deň snímania chcete robiť. „Než vyberiem svoj Canon EOS-1D X Mark II z tašky, porozprávam sa so športovcami a podrobne si preštudujem miesto snímania, aby som si mohol premyslieť, presne ktoré uhly pohľadu mi umožnia vytvoriť dokonalý záber,“ hovorí. 

Naozaj kľúčové je aj vybrať ten správny objektív. „Dôležité je použiť čo najvšestrannejší a zároveň odolný objektív, keďže vaše vybavenie môže počas práce kde-tu utrpieť nejaký ten náraz,” objasňuje Samo.

"Fotografujte vo všetkých možných svetelných podmienkach a z najrôznejších uhlov a perspektív."

Snímajte rýchlo a hľadajte detaily

„Na fotografovanie dynamických mestských športov odporúčam použiť širokouhlý objektív, ako napríklad Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM, ktorý umožňuje spoľahlivé a univerzálne použitie. Pri fotografovaní na diaľku je skvelou voľbou Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM, ktorý vám pomôže pekne zaostriť na detail a vizuálne oddeliť športovca od pozadia.“
Parkouristi sú neustále v pohybe, preto sa tento šport pomerne ťažko fotografuje. V záujme dosiahnutia čo najlepších výsledkov Samo odporúča vziať nastavenie expozície do vlastných rúk.

Súvisiace články
Action photography: tips from a pro

ŠPORTOVÁ FOTOGRAFIA

Akčná fotografia: Tipy od profesionála

Získajte informácie o akčnej športovej fotografii na tomto mentorskom stretnutí na tému horskej cyklistiky.

5 top tips for shooting action

AKČNÁ FOTOGRAFIA

5 tipov na snímanie akcie

Naučte sa zachytávať kreatívne akčné zábery z každodenných dobrodružstiev vďaka tipom od profesionálneho fotografa Toma Binga.

Get to grips with shutter speed

RÝCHLOSŤ UZÁVIERKY

Naučte sa používať správnu rýchlosť uzávierky

Týchto 5 základných tipov vám pomôže vždy zvoliť optimálnu rýchlosť uzávierky na zachytenie pohybujúcich sa objektov a snímanie lepších akčných fotografií.

4 men running up a crane on to shipping containers

„Ideálne je použiť čo najkratší expozičný čas, ktorý vám umožní zachytiť všetky rýchle pohyby,“ hovorí. „Potrebujete čas aspoň 1/1000 s či kratší, automatické zaostrovanie pomocou funkcie AI Servo a čo najväčšiu snímkovú frekvenciu.“

Ak ste v oblasti športovej fotografie nováčikom, Samo odporúča použiť napríklad najnovší bezzrkadlový model Canon s označením EOS M50. „Je ľahký, dokáže zachytiť až 10 snímok za sekundu, filmovať v bohatom rozlíšení 4K a pohodlne prenášať zábery do cloudu alebo smartfónu,“ hovorí.

Trénujte si techniku

Či už sa však chcete poriadne naučiť snímať parkour alebo iné mestské športy, Samo vždy ponúka tú istú radu: trénujte, čo najviac môžete. „Fotografujte vo všetkých možných svetelných podmienkach a z najrôznejších uhlov a perspektív,“ odporúča.

A casually-dressed young athlete seen from below in mid-jump

„Zájdite do miestneho športového klubu, čo vám pomôže vypilovať svoje fotografické zručnosti a lepšie sa oboznámiť s nastaveniami aj možnosťami vášho fotoaparátu. Úspech nepríde za noc, preto je tréning naozaj kľúčový. Narušte svoju rutinu, skúšajte nové veci a nebojte sa robiť veci inak.“
Ďalšie zábery Sama Vidica, Canon Ambassadora, nájdete na jeho webovej lokalite a v rámci jeho projektu zameraného na športovcov so zdravotným postihnutím tu.

Napísal David Clark
Spisovateľ a novinár so zameraním na fotografovanie

Objavte výkon a všestrannosť ponuky modelov s rozlíšením 4K od spoločnosti Canon.

Súvisiace produkty

Súvisiace články

„Nechajte sa inšpirovať“ je pre vás najdôležitejším zdrojom užitočných rád pri tvorbe fotografií, návodov pre kupujúcich a výstižných rozhovorov – všetko, čo potrebujete vedieť pri hľadaní toho najlepšieho fotoaparátu či tlačiarne, aby ste mohli vdýchnuť život svojmu najbližšiemu tvorivému nápadu.

Späť na všetky tipy a techniky