Hyperfokálna vzdialenosť je vzdialenosť, pri ktorej získate maximálnu hĺbku ostrosti pri akejkoľvek ohniskovej vzdialenosti a clone objektívu. To znamená, že zaostrovanie na hyperfokálnu vzdialenosť je užitočná technika pre všetkých fotografov, najmä však krajinných fotografov, ktorí sa vo svojich snímkach snažia o ostrosť od popredia až po horizont.
Zaostrovanie na hyperfokálnu vzdialenosť
Približný odhad
Hĺbka ostrosti siaha približne dvojnásobne ďalej za bod zaostrenia než predeň, preto mnoho fotografov odhaduje hyperfokálnu vzdialenosť zaostrením na bod, ktorý sa nachádza v jednej tretine scény, ktorú chcú mať ostrú. Tento postup môže byť užitočný, no niekedy môže byť náročné určiť, kde by sa mal bod zaostrenia nachádzať, preto je lepšie dodržiavať kroky na presné zaostrovanie na hyperfokálnu vzdialenosť.
Vyberte si objektív
Prvým krokom je namontovať fotoaparát na statív a vybrať si objektív, ktorý vám poskytne zorný uhol potrebný na zosnímanie danej scény. Ak použijete objektív so zoomom, nájdite ohniskovú vzdialenosť, ktorú chcete použiť, pretože je potrebná na výpočet hyperfokálnej vzdialenosti.
Nastavte clonu
Fotoaparát nastavte do režimu Priorita clony (Av) alebo Manuálny (M), aby ste mali úplnú kontrolu nad clonou. Keďže celou pointou zaostrovania na hyperfokálnu vzdialenosť je dosiahnuť maximálnu ostrosť, použite malú clonu pre čo najlepšiu hĺbku ostrosti. Ak však chcete dosiahnuť najostrejšie snímky, nepoužívajte najmenšiu clonu na objektíve, napríklad na objektíve f/22 skúste použiť nastavenie f/16. Môžete dôjsť k zisteniu, že detaily vyzerajú ostrejšie dokonca pri použití nastavenia f/11. Dôvodom je to, že zmäkčujúci efekt difrakcie je viac badateľný pri nastaveniach najmenšej clony. Fotoaparát môže byť vybavený funkciou Diffraction correction (Korekcia difrakcie), ktorá vám pomôže potlačiť rozostrenie. Môžete ju aktivovať na obrazovke nastavení Lens aberration correction (Korekcia aberácie objektívu).
Vypočítajte si hyperfokálnu vzdialenosť
Keď už viete, akú ohniskovú vzdialenosť a clonu použijete, môžete vypočítať hyperfokálnu vzdialenosť pomocou tohto vzorca.
Hyperfokálna vzdialenosť = (ohnisková vzdialenosť x ohnisková vzdialenosť)/kružnica splývania x číslo F-stop
Ohnisková vzdialenosť bude závisieť od použitého objektívu alebo nastavenia zoomu.
Hodnota kružnice splývania je 0,019 mm pre fotoaparát EOS so snímačom APS-C a 0,030 mm pre plnoformátové fotoaparáty EOS.
Číslo f predstavuje clonu, ktorú ste nastavili na fotoaparáte.
Tu je príklad: ak ste nastavili 28 mm objektív na f/16 na plnoformátovom fotoaparáte, hyperfokálna vzdialenosť je približne 1,6 metra.
28 mm x 28 mm = 784 mm
0,030 mm x 16 = 0,48 mm
784 mm / 0,48 = 1,633 mm (1,63 m)
Existuje množstvo aplikácií pre inteligentné zariadenia na výpočet hyperfokálnej vzdialenosti, ktoré tento výpočet urobia za vás. Tie lepšie vám umožnia vybrať fotoaparát a veľkosť snímača, aby bol výpočet presný. Musíte iba zadať fotoaparát, clonu a ohniskovú vzdialenosť a prečítať si vypočítanú hyperfokálnu vzdialenosť.
Nájdite bod zaostrenia
Najlepšou možnosťou je použitie manuálneho zaostrenia. Väčšina objektívov obsahuje stupnicu so vzdialenosťou, čo je najjednoduchší spôsob, ako nastaviť hyperfokálnu vzdialenosť. Ak nemáte takýto objektív, najlepší spôsob, ako sa uistiť, že je zaostrené na správny bod, je odmerať vzdialenosť od snímača fotoaparátu. Nájdite značku na tele fotoaparátu, ktorá ho označuje. Môžete použiť meracie pásmo, ale ak poznáte dĺžku svojho kroku, stačí si odkrokovať hyperfokálnu vzdialenosť a použiť niečo ako značku, ktorá vám poslúži pri zaostrení objektívu.
Live View
Pri zaostrovaní objektívu sa môžete pozerať cez hľadáčik, no väčšina fotografov považuje živý náhľad Live View pri manuálnom zaostrovaní za užitočný, pretože na zväčšenom zobrazení sa jednoduchšie uistíte, že zaostrenie je na tom správnom bode.
Po zaostrení objektívu a nastavení expozície pri vybratej clone, môžete začať snímať s vedomím, že dosiahnete maximálnu hĺbku ostrosti.
Súvisiace produkty
-
Bezzrkadlové fotoaparáty
EOS R8
Prejdite k plnoformátovému fotografovaniu a videu a realizujte svoje tvorivé ambície. -
Širokouhlý objektív
RF 16mm F2.8 STM
Kompaktný a cenovo dostupný ultra širokouhlý, plnoformátový 16 mm objektív pre modely z radu EOS R, navrhnutý pre vlogerov a tvorcov kreatívneho obsahu. -
Mimoriadne širokouhlý objektív so zoomom
RF 15-30 mm F4.5-6.3 IS STM
Kompaktný a ľahký objektív RF 15-30 mm so zoomom, ideálny na cestovnú fotografiu vrátane panorám miest, krajiny, architektúry a vlogovanie za pochodu.
Súvisiace články
Depth of Field
Depth of field, the area of apparent sharpness in an image, is one of the main creative controls in photography. Here's all you need to know.
Aperture and exposure explained
What is aperture, what are f-stops, and how does the Exposure Triangle work? Find out in our complete guide.
Skladanie zaostrovania pre začiatočníkov
Fotograf Matt Doogue vysvetľuje, ako vám nástroje na skladanie zaostrovania od spoločnosti Canon môžu pomôcť zachytiť makro zábery a krajiny s ostrosťou v celej hĺbke záberu.
Výzva pre objektívy na fotografovanie krajiny
Profesionálka Verity Milligan sa delí o svoje skúsenosti so snímaním kreatívnych krajiniek pomocou dvoch ľahkých objektívov.