Skupina fotografov zachytáva výbuch sopky

Exkluzívne pre Canon Club
Plán fotografovania sopiek od Ully Lohmannovej

Hlavné body programu (13. – 21. mája 2024):

Zažite nočnú sopku Stromboli: výstup so sprievodcom; ostrov Stromboli, jeho budovy a obyvatelia; výlet loďou medzi Liparskými ostrovmi; výstup na Etnu a západ slnka na Etne; lávová jaskyňa na Etne; historická Taormina so západom slnka na Isola Bella; sicílsky spôsob života a dobré jedlo; ubytovanie s výhľadom na sopku a/alebo na more (Etna a Stromboli); malá a neformálna skupina s maximálne 8 účastníkmi; vaša sprievodkyňa Ulla Lohmannová

Program obsahuje:

  • Ulla Lohmannová ako sprievodkyňa s rozsiahlymi vedomosťami o sopkách a fotografovaní
  • Transfer podľa programu vrátane trajektu
  • 4 noci Sicília, 4 noci Stromboli
  • Polpenzia počas zájazdu
  • 4 dni „všetko, čo vypijete“ počas večere (toľko sicílskeho vína, koľko chcete)
  • Let, ubytovanie, cestovné poistenie


Nezahŕňa:
  • Exkurzie a vstupy mimo programu
  • Iné ako vyššie uvedené nápoje a sprepitné
  • Osobné výdavky

Program (môže sa zmeniť v dôsledku sopečnej činnosti a počasia)

1. deň

Individuálny príchod do Catanie do 15:00, kde vás vyzdvihnú a privezú do vášho ubytovania. Okolo 16:00 sa spoločne presunieme autami do Taorminy, kde si prezrieme mesto a odfotografujeme západ slnka. Presun späť do ubytovania, kde je pripravená prvá z legendárnych sicílskych večerí. Sicílske víno (koľko len chcete) je na nás!

2. deň

Mocná Etna! Začneme v Rifugio Sapienza (1 935 m) a pohodlne vystúpime lanovkou do La Montagnola vo výške 2 500 metrov. Výhľad odtiaľto je úchvatný! Catania pod nami, vzadu sa týči dymiaca Etna... Odtiaľto môžeme preskúmať (nepovinne) bočný kráter a krásnu vyhliadku, kráter Laghetto (2 580 m). Odtiaľto môžeme pozorovať juhovýchodný kráter a zároveň si zohriať nohy! Pod nami sú fumaroly, miesta, z ktorých uniká nejedovatý horúci plyn. S tými, ktorí majú radi turistiku, zostúpime pešo (1,5 hodiny, 565 výškových metrov od lanovky). Ostatní môžu pohodlne zostúpiť lanovkou, dať si aperitivo v Rifugio Sapienza alebo preskúmať horu Silvestri, ktorá sa nachádza kúsok za lanovkou, s nádherným výhľadom. Keď sa opäť stretneme, vyberieme si najlepšie miesto, aby sme si mohli vychutnať (dúfajme) veľkolepý západ slnka. Určite sa v priebehu dňa dozviete veľa informácií o sopkách a fotografovaní. Po večeri a v závislosti od podmienok v noci budeme môcť z hotelovej terasy pohodlne fotografovať Etnu s hviezdami nad hlavou.

3. deň

V závislosti od aktivity Etny preskúmame najlepšie miesto na pozorovanie erupcie, priblížime sa k lávovému prúdu alebo strávime čas na svahoch sopky, aby sme spoznali „Mamu Etnu“. Navštívime buď horúce lávové prúdy s teplotou 1 200 stupňov, alebo uvidíme zvláštne a nádherné útvary z vychladnutej lávy, ako napríklad lávový tunel, alebo zažijeme, prečo sa „Aa Lava“ dostala práve toto meno. Náš priateľ a skvelý umelecký fotograf Dario Lo Scavo (www.darioloscavo.com) nám ukáže svoju krásnu galériu s vizuálnym záznamom všetkých veľkých erupcií na Piano Provenzana (1 810 m). Dozviete sa viac o sopkách a o tom, ako robiť obrázky sopiek. Preskúmame oblasť okolo Etny Norte, kde erupcia zničila lyžiarske vleky, a absolvujeme fakultatívnu turistickú vychádzku, napríklad na Monti Sartorius s panoramatickým výhľadom na Etnu a more. Alebo si oddýchnite v reštaurácii Rifugio Citelli a vychutnajte si ich fantastické latte macchiato. Potom: Pripravte sa na západ slnka, bohatú večeru s vínom zadarmo a ďalšiu príležitosť vyfotiť obrázok s hviezdami nad Etnou.

4. deň

Čas vychutnať si raňajky a zbaliť sa. Potom sa vydáme do Milazza. Ukážeme vám miesto s najlepšou pistáciovou zmrzlinou na Sicílii v blízkosti prístavu, odkiaľ sa rýchlym trajektom dostaneme na Stromboli. Po príchode na Stromboli to pocítite hneď: čas tu plynie inak. Ľudia nemajú hodinky, ale majú čas. Ubytujeme sa v exkluzívnom butikovom hoteli. Izby tu ďaleko prevyšujú štandard. Federica Masinová každú z nich navrhla a vybavila s veľkou láskou a so svojimi fantastickými maľbami sopiek. Ak ste si rezervovali jednolôžkovú izbu, máte vlastnú kúpeľňu a vlastný vchod, ale spoločný priestor s kuchyňou a obývacou izbou zdieľate s ďalšou osobou. Pochutnáme si na domácom jedle z fantastickej kuchyne Federiky a potom vyrazíme na výstup na „Osservatorio“ (45 minút, 120 m prevýšenia), aby sme fotografovali a pozorovali erupcie Stromboli z neďalekého tajného fotografického miesta. Ak uvidíte svoju prvú erupciu, pripravte sa na husiu kožu a maximálny rešpekt! Teším sa, že sa s vami budem môcť podeliť o tento nezabudnuteľný okamih. Ak sa vám nebude chcieť ísť späť do dediny pešo, môžete využiť kyvadlovú dopravu. Tip: Nechajte v noci otvorené okno, aby ste počuli vlny a sopku.

5. deň

Ráno na oddych! Raňajky vám prinesú do izby a vy si ich môžete vychutnať tak, ako len chcete. Neskôr sa stretneme, aby sme sa dozvedeli viac o sopke Stromboli a prezreli si fotografie zo včerajšej noci. Po neskorom obede v našom hoteli vystúpime v sprievode sprievodcu z Magmatreku na sopku tak vysoko, ako je bude v čase našej cesty povolené. V súčasnosti je táto túra dlhá 9 kilometrov a vedie na vyhliadku vo výške 400 metrov. Celá trasa má prevýšenie 450 metrov a trvá približne 2,5 hodiny v jednom smere vrátane odpočívadiel a zastávok na fotenie. Väčšinu času je to ľahká, ale mierne kamenistá cesta a až na konci bude trochu strmšia. Nemajte obavy, náš skvelý sprievodca má skúsenosti s tempom túry a oddychovými miestami a v prípade potreby vám pomôže. Pôjdeme pomaly a ak máte priemernú kondíciu, túra by pre vás nemala byť problémom. (Otestujte si doma, či zvládnete 2 - 3 hodiny chôdze s maximálne 10 prestávkami (každá do 5 minút) a výstupom na malý kopec). Náš sprievodca a priateľ sopiek je pripravený podeliť sa s vami o svoje rozsiahle vedomosti o Stromboli a o svoje skúsenosti s každodenným životom s aktívnou sopkou. Túra je voliteľná! Ak sa vám nechce ísť tak dlho, môžete ísť rovnakou trasou ako včera (45 minút, 120 m prevýšenia) alebo si zavolať kyvadlovú dopravu, ktorá vás odvezie k Osservatoriu, kde si môžete vychutnať skvelú pizzu a pozorovať erupcie z dobrého miesta na fotenie. Hneď ako slnko zapadne do Stredozemného mora, začne sa divadlo: erupcie na Stromboli. Nezabudnuteľné momenty a skvelé fotografie sú zaručené! Pre tých, ktorí sú na najvyššej vyhliadke: vezmeme vás späť na bezpečné miesto vo výške 290 m, kde môžete zostať tak dlho, ako budete chcieť, aby ste si vychutnali najväčšiu silu prírody. Ďalšia nezabudnuteľná noc... ako každá noc strávená so sopkou a skvelou spoločnosťou.

6. deň

Pospite si – alebo pre ranné vtáčatá – čas na fotografovanie východu slnka! Neskoro ráno sa opäť stretneme na diskusii o fotografovaní, aby sme sa dozvedeli o tradíciách na Stromboli a inšpirovali sa, ako osloviť a fotografovať ľudí v malebnej dedinke, kde na každom rohu čakajú príležitosti na fotografovanie. Potom sa vydáme na výlet loďou okolo ostrova so zastávkou pri „Strombolicchio“, starom sopečnom kuželi uprostred mora – to je skvelé miesto nielen na fotografovanie, ale aj na kúpanie! Našou ďalšou zastávkou je Ginostra, malá dedinka so 40 obyvateľmi ležiaca na svahu mohutnej sopky. Nenavštevuje ju veľa turistov a autentický život tu pocítite na každom rohu. Po ďalšej zastávke na kúpanie s jaskyňou, ktorá sa dá preplávať, a so zaujímavými skalnými útvarmi pokračuje naša prehliadka k „Sciara del Fuoco“, tálovému bralu, kde lávové kamene zo Stromboli padajú do vody s charakteristickým syčivým zvukom a kde vtáky čakajú na svoju korisť. Prekvapia vás rozmery toho všetkého! Večer opäť vystúpime na sopku, tentoraz kratšou trasou a na vyhliadku vo výške 290 m (voliteľne – máte aj možnosť využiť kyvadlovú dopravu na „Osservatorio“ a späť alebo si oddýchnuť v hoteli). Môžete zostať tak dlho, až pokým nevyfotíte svoju vysnívanú fotku.

7. deň

Tento deň slúži ako rezervný deň, ale bude tiež plný nádherných fotografií a zážitkov. Chcem vás oboznámiť so spracovaním fotografií sopiek a uvidíte, že sopky sú návykové: aj vy sa už nebudete môcť dočkať, kým budeme môcť opäť vystúpiť na Stromboli a vychutnať si jedinečné divadlo obrovských výbuchov a žeravej lávy v noci.

8. deň

Vstávame veľmi skoro ráno, čo nám ponecháva čas aj na fotografovanie východu slnka s farbami nadchádzajúceho dňa. Dnes je, žiaľ, čas povedať: Zbohom Stromboli, zbohom úžasní ľudia na ostrove! Ostrov opúšťame pomalým trajektom. Jazda nákladnou loďou je skvelý spôsob, ako vidieť eolické ostrovy a fotografovať z vyvýšeného miesta. Počas piatich hodín môžeme obdivovať tyrkysovú vodu a vychutnávať si rôzne Liparské ostrovy: Panarea, Salina, Lipari, Volcano – ostrov, ktorý dal meno tomu, čo tak milujeme: vulkánom. Po príchode do Milazza nesmieme vynechať zastávku v mojej obľúbenej „gelaterii“, než sa vrátime do La Terra Dei Soigni, nášho hotela zo začiatku cesty. Podľa toho, ako sa budete cítiť, sa môžeme cestou zastaviť na kúpanie v krásnej rieke Alcantara alebo si popoludní oddýchnuť v hotelovom bazéne. Počas záverečnej večere (víno je na nás!) s výhľadom na Etnu budeme mať čas zhodnotiť spoločne prežité fantastické zážitky na konci cesty.

9. deň

Transfer na letisko alebo kyvadlovou dopravou z hotela alebo od nás.

Poznámka: Program sa môže líšiť v závislosti od podmienok na sopke, počasia a externých vplyvov.

TECHNICKÉ ÚDAJE všetkých túr:

2. deň:

Etna: kráter Laghetto; túra je voliteľná. Etnu môžete vidieť a fotografovať aj zo stanice lanovky. Dĺžka trasy: 3 km; výškový rozdiel: nahor 80 metrov – nadol 80 m; nadmorská výška: 2 500 m – 2 580 m; obtiažnosť: stredná (sypký sopečný piesok); fyzická námaha: stredná; trvanie: asi 1 hodina (nezahŕňa zastávky na fotografovanie); Etna: zostup zo stanice lanovky La Montagnola do Rifugio Sapienza; túra je voliteľná. Môžete tiež zísť lanovkou a dať si tam aperitivo alebo preskúmať bočný kráter Silvestri (10 minút chôdze po rovine). Dĺžka trasy: 5 km; výškový rozdiel: nahor 0 m – nadol 565 m; nadmorská výška: 2 500 m – 1 935 m; obtiažnosť: ľahká (nespevnená cesta); fyzická námaha: stredná; trvanie: približne 1,5 hodiny (bez zastávok na fotenie)

3. deň:

Etna: Monti Sartorius; túra je voliteľná. Môžete tiež zostať v Rifugio Citelli (1 740 m) a vychutnať si ich latte macchiato; dĺžka trasy: 3 km; rozdiel v nadmorskej výške: nahor 80 m – nadol 80 m nadmorská výška: 1 600 m – 1 680 m; náročnosť: ľahká až stredná (krátke a strmé stúpanie s prevýšením 50 m v sypkom piesku); fyzická náročnosť: nízka; trvanie: asi 1 hodina (bez zastávok na fotenie)

4. deň:

Stromboli: Pizzeria Osservatorio Ak nebudete mať chuť na pešiu turistiku, môžeme pre vás zorganizovať dopravu (5 € v jednom smere, prosím, zaplaťte si sami alebo zadarmo, ak si tam dáte pizzu alebo nápoje); dĺžka trasy: 2,6 km; výškový rozdiel: nahor 120 m – nadol 120 m; nadmorská výška: 0 m – 120 m; náročnosť: ľahká (po asfaltovej ceste); fyzická námaha: nízka až stredná (na slnku môže byť horúco); trvanie: približne 45 minút (bez zastávok na fotenie)

5. deň:

Stromboli: Túra so sprievodcom do najvyššej dovolenej výšky (júl 2022: túra do 450 m). Ak sa vám nechce na túru, môžeme pre vás zorganizovať dopravu do Pizzeria Osservatorio; dĺžka trasy: 9 km; výškový rozdiel: nahor 450 m – nadol 450 m; nadmorská výška: 350 m; náročnosť: stredná až ťažká (malá cestička s kamenistými úsekmi, niektoré strmé. Na slnku môže byť horúco); fyzická námaha: stredná (ak máte priemernú kondíciu); trvanie: približne 2,5 hodiny jedným smerom (so zastávkami na oddych)

6. + 7. deň:

Stromboli: Túra do najvyššej dovolenej výšky bez sprievodcu (júl 2022: túra do 290 m). Ak sa vám nechce na túru, môžeme pre vás zorganizovať dopravu do Pizzeria Osservatorio; dĺžka trasy: 3,5 km; výškový rozdiel: nahor 290 m – nadol 290 m; nadmorská výška: 290 m; náročnosť: ľahká až stredná (väčšinu cesty asfaltová cesta, asi 200 m malá cestička s kamenistými úsekmi. Na slnku môže byť horúco); fyzická námaha: ľahká (ak máte priemernú kondíciu), stredná (ak nie ste zvyknutí na túry); trvanie: približne 1,5 hodiny jedným smerom (bez zastávok na fotenie)