A rock musician on stage at a festival plays the guitar. Photo by Ben Morse.

VÝBAVA PRE

Kostýmy, slnko a rokenrol: tipy a techniky na vytvorenie špičkových fotografií z festivalov

Či už rozkladáte stan na víkend plný živej hudby alebo idete s priateľmi na koncert, nezabudnite sa pripraviť tak, aby ste mohli naplno zachytiť veselé letné chvíle. Festivaly a hudobné podujatia prekypujú úchvatnými pódiovými produkciami a kulisami, bizarnými kostýmami a najmä strhujúcimi vystúpeniami, ktoré spoločne prispievajú k jedinečnej atmosfére. Pribaľte si preto svoj fotoaparát Canon a vyskúšajte tieto skvelé tipy festivalového fotografa na zachytenie snímok, ktoré vám budú všetci priatelia závidieť.

Ben Morse rozbehol svoju kariéru profesionálneho festivalového fotografa jediným e-mailom. Ako zapálený amatérsky fotograf chcel ďalej rozvíjať svoje zručnosti a považoval festivalovú fotografiu za skvelú možnosť skĺbiť svoju vášeň pre hudbu s narastajúcim záujmom o fotografovanie. „Len som začínal a chcel som si rozšíriť portfólio nad rámec hudobníkov, ktorých som dovtedy fotografoval. Pomyslel som si, že by na to festival mohol byť ideálnou príležitosťou, tak som si našiel úžasný malý rockový festival 2000trees v anglickom Cheltenhame a podujal sa to vyskúšať. Napísal som organizátorom e-mail a odpovedali: „Áno, vaša práca sa nám veľmi páči.“ Nakoniec sa im zapáčila natoľko, že ho nasledujúci rok pozvali znova, tentokrát ako plateného fotografa.

„Fotografovanie na festivale je ďaleko väčšia zábava, než len bežná účasť,“ hovorí Ben. „Objavím tony novej hudby a môžem nasávať tvorivú energiu ostatných účastníkov, čo je niečo naozaj vzrušujúce.“ Festivaly sú vďaka rôznorodosti svojich podmienok ideálnou tréningovou pôdou pre fotografických nadšencov – skvelé miesto, kde rozvíjať svoje zručnosti a zároveň sa pritom zabávať.

Tu sa s nami Ben podelil o svoje rady, ako vytvárať kreatívnejšie snímky vďaka práci s prostredím, hľadaniu nezvyklých kompozícií a využitiu zoomu na dosiahnutie maximálneho efektu.

1. Buďte tam, kde ostatní fotografi nie sú

„Za tie roky fotografovania festivalov som zistil jednu dôležitú vec – oplatí sa byť tam, kde ostatní fotografi nie sú,“ hovorí Ben. „Niektoré z mojich najobľúbenejších záberov zachytávajú okamihy, keď som stál priamo v dave a spevák pristúpil až k bariére. Ostatní fotografi zostali na opačnej strane bariéry, priamo pod pódiom, pretože na to majú priepustku, no nenapadlo im sa za lepšími zábermi pohnúť kúsok ďalej. Veľmi rád fotografujem z perspektívy publika, pretože práve takýto výhľad si väčšina ľudí pamätá. Som presvedčený, že mojou úlohou je zapadnúť medzi ľudí a nasávať atmosféru spoločne s nimi.“

Tento tip sa zároveň nevzťahuje iba na tie najväčšie vystúpenia. Čas medzi jednotlivými hudobnými blokmi využite na objavovanie pestrých scén odohrávajúcich sa v areáli festivalu. „Na festivale môžete zachytiť hromadu skvelých vecí. Po dejisku festivalu sa vždy potulujú ľudia poobliekaní v šialených kostýmoch. Podľa mňa, keď si na seba natiahnu kostým, chcú, aby ich ľudia videli a budú veľmi radi, ak ich zvečníte na fotografii. Nezaškodí sa ich spýtať. Stačí povedať: „Môžem vám spraviť fotku? Vyzeráte skvele!“ Väčšinou vám odvetia, že áno.“

Súvisiace články
A group of friends pose holding sparklers, facing the camera with their faces illuminated by the sparkler light.

FOTOGRAFOVANIE VEČIERKOV

Fotografujte večierky kreatívnejšie

Chcete zachytiť nadšenú atmosféru večierkov a osláv? Zistite, ako tieto radostné chvíle nasnímať kreatívnym spôsobom.

A woman wearing a red strapless dress crouches down to take a picture with a Canon EOS R10.

CESTOPISNÁ FOTOGRAFIA

10 tipov na fotografovanie na cestách

Fotografka a blogerka Diana Millos sa podelí so svojimi špičkovými tipmi na dosiahnutie úžasných cestopisných fotografií.

Photographer to rock royalty, Bart Heemskerk, on capturing the feeling of a festival

VÝBAVA PRE

Fotograf rockových legiend, Bart Heemskerk, rozpráva o fotografovaní festivalov

Bart Heemskerk prezradil, ako jeho láska k hudbe vyústila do kariéry fotografa kultových interpretov, a podelil sa o svoje tipy na vytvorenie skvelých festivalových fotografií.

Men in blue jackets and bow ties pretend to play inflatable instruments in a field. Photo by Ben Morse.

2. Pripravte si optimálne fotografické vybavenie

Ak by ste toto leto radi posunuli svoje festivalové fotografie na vyššiu úroveň, modely Canon PowerShot SX740 HS či Canon EOS M50 sú skvelými spoločníkmi na festivaly. Mohutný 40x optický zoom kompaktného modelu Canon PowerShot SX740 HS vám pomôže jednoducho prejsť od fotografovania zábavy s priateľmi okolo vás k vystúpeniu odohrávajúcemu sa na pódiu opodiaľ. Navyše vďaka možnosti nakrúcania videozáznamov v rozlíšení 4K môžete krásne zachytiť svoje obľúbené skladby.

„PowerShot je naozaj skvelá voľba,“ hovorí Ben. „Veľká obrazovka, ktorú si môžete otáčať tak, aby ste videli, čo potrebujete, sa skutočne hodí. Rovnako nie je na škodu niečo so slušným zoomom, ktorý vám umožní z publika snímať dianie na pódiu.“

Než vyrazíte na festival alebo koncert, nezabudnite si skontrolovať, aké má pravidlá pre používanie fotografického vybavenia. Niektoré podujatia vám dovolia si priniesť iba kompaktný fotoaparát, kým na iné si môžete vziať bezzrkadlový fotoaparát alebo digitálnu zrkadlovku aj bez fotografickej akreditácie.

Canon EOS M50 je kompaktný a zároveň všestranný bezzrkadlový fotoaparát s 24,1-megapixelovým snímačom rovnakého formátu, ako využívajú digitálne zrkadlovky. Zároveň disponuje výkonným procesorom DIGIC 8 a schopnosťou nakrúcať 4K videoklipy pre nezabudnuteľné spomienky plné nádherných farieb a detailov. Ponúka automatické režimy snímania, ktoré za vás vyberú tie najvhodnejšie nastavenia, ako aj manuálne ovládanie, ktoré môžete začať objavovať, keď nadobudnete vo svojich fotografických zručnostiach väčšiu istotu. Vďaka podpore rozhrania Wi-Fi môžete jednoducho zdieľať zábery s inteligentnými zariadeniami za pomoci aplikácie Canon Camera Connect. Navyše vďaka výklopnej dotykovej obrazovke Vari-Angle modelu M50 môžete fotografovať zo všetkých uhlov – či už chcete pohľadom od zeme opticky zvýšiť hudobníkov alebo sa natlačiť do rohu v záujme širšej perspektívy.

Pokiaľ ide o výber objektívov na použitie s modelom Canon EOS M50, Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM, ktorý býva súčasťou balenia, je mimoriadne kvalitný a všestranný model na snímanie širokouhlých aj každodenných snímok, navyše so skvelým zabudovaným stabilizátorom obrazu.

Ben dodáva: „Ak by som sa chcel dostať o niečo bližšie, Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM má riadny dosah, no stále príjemne nízku hmotnosť, navyše so stabilizátorom obrazu. Vďaka veľkému dosahu môžete zachytiť krásne detaily nástrojov a tvárí ľudí na pódiu. Tieto dva objektívy vám teda pokryjú prakticky všetko, čo potrebujete.“

3. Zachyťte celú scénu

A band play on an atmospheric stage at night, with smoke and blue light, and hands in the foreground. Photo by Ben Morse.

4. Nezabúdajte na publikum

„Nesústreďujte sa celý čas iba na kapelu,“ radí Ben. „Určite spravte aspoň pár záberov, na ktorých bude vidieť aj zvyšok publika. Prišli ste predsa na živé vystúpenie. Pod pódiom bude hromada profesionálov snímajúcich detailné zábery kapely, no vy máte na dianie jedinečný výhľad, vďaka ktorému môžete zvečniť reakciu fanúšikov. Môžete zachytiť, ako na kapelu reagujú ľudia okolo vás. Ak si chcete pri pozeraní záberov neskôr pripomenúť, ako ste sa vtedy cítili, najlepšie je pozrieť sa na kapelu a následne na reakcie na tvárach ľudí vo vašom okolí.“

Navyše, prečo nepoužiť svojich priateľov ako modelov? Keď objavujete areál festivalu alebo čakáte, kým začne hrať hudba, fotografovanie priateľov je skvelým spôsobom, ako získať viac praxe, a zároveň si pripraviť fotoaparát. „Fotografovanie vlastných priateľov je zábava, no zároveň to môžete využiť ako príležitosť na nastavenie správnej clony a citlivosti ISO. Ak tento čas využijete na hranie sa s nastaveniami, keď začne hrať hudba, už sa budete môcť plne sústrediť na kompozíciu záberov.“

A singer crowdsurfs in a tent, mic in hand. Photo by Ben Morse.

5. Využívajte zoom šikovnejšie

40x optický zoom modelu Canon PowerShot SX740 HS vám ponúka možnosť dostať sa bližšie ku všetkému, čo sa na festivale deje. Ak chcete využiť kompletný potenciál svojho zoomu, Ben má jedno odporúčanie: „Pri fotografovaní s výrazným priblížením skúste fotoaparát držať čo najstabilnejšie. Pevne držte ruky, počkajte na správny okamih a ponechajte si v zábere dostatok priestoru navyše, aby ste o snímku neprišli, keď sa snímaná osoba pohne – či už je to spevák, gitarista alebo člen publika. Nepribližujte teda záber až do extrému, pretože o niečo širší priestor je ďaleko praktickejší, než keby ste boli príliš blízko.“

Model Canon PowerShot SX740 HS ponúka šikovný nástroj na približovanie pomocou rámu, ktorý vám umožní záber rýchlejšie priblížiť a oddialiť. Na jeho použite stačí stlačiť tlačidlo približovania pomocou rámu na zadnej strane fotoaparátu (vľavo od tlačidla Wi-Fi), čím záber oddialite tak, aby sa snímaná osoba opäť celá zmestila do záberu. Keď tlačidlo uvoľníte, objektív sa automaticky vráti do pôvodnej priblíženej polohy.

Canon PowerShot SX740 HS má zároveň veľmi účinnú stabilizáciu obrazu, ktorá zamedzí rozmazaniu snímok v dôsledku chvenia rúk. Podobne aj objektívy Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM a Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM, ktoré Ben odporučil na použite s fotoaparátom Canon EOS M50, majú vstavanú stabilizáciu obrazu.

People in a festival audience hold up their hands as confetti showers down on them. Photo by Ben Morse.

6. Vypnite blesk

„Pri fotografovaní v noci z davu nepoužívajte zabudovaný blesk fotoaparátu,“ varuje Ben. „Príliš by ste tým osvetlili ľudí naokolo, z ktorých by vznikli obrovské biele machule v popredí, a nijako by to neprospelo záberu vzdialenej kapely, ktorý sa snažíte vytvoriť. Navyše zbytočne naštvete všetkých vo svojom okolí. Nezabúdajte, že kapela pódium či celý priestor nasvietila podľa svojich predstáv, preto radšej použite toto osvetlenie.“

7. Zohľadnite vyváženie bielej

Svetelná situácia na festivaloch sa neustále mení vzhľadom na nepredvídateľné poveternostné podmienky a rozličné osvetlenie pódia. Predvolené automatické vyváženie bielej fotoaparátu vám pomôže sa s týmito zmenami vysporiadať a postará sa tak, aby farby vždy vyzerali prirodzene a pekne. „Keď na pódium nastúpi kapela, zväčša sa zvýši aj intenzita osvetlenia. Poveternostné podmienky a časť dňa zásadné vplývajú na to, ako by ste vyváženie bielej mali nastaviť, kým fluorescenčné osvetlenie pódia môže fotoaparát ľahko zmiasť,“ hovorí Ben. „Snímanie s automatickým vyvážením bielej nie je žiadna hanba, najmä ak vďaka tomu môžete dosiahnuť prirodzený vzhľad farebných odtieňov.“

Canon PowerShot SX740 HS aj Canon EOS M50 ponúkajú automatické vyváženie bielej, ako aj celú paletu prednastavených možností (napr. denné svetlo, tieň, zamračené, žiarovka a žiarivka). Zároveň však umožňujú aj precízne manuálne ovládanie, vďaka ktorému môžete s vyvážením bielej manuálne experimentovať, keď nadobudnete viac istoty. Len potom opäť nezabudnite aktivovať automatické vyváženie bielej. Model Canon EOS M50 zároveň umožňuje snímať zábery vo formáte RAW, pri ktorých môžete vyváženie bielej dodatočne upraviť v softvéri na vyvolávanie záberov RAW na tablete či počítači, ako je Digital Photo Professional.

Nech už fotografujete v akýchkoľvek svetelných podmienkach, fotoaparát Canon vám pomôže dosiahnuť farby rovnako intenzívne ako hudba na pódiu.

Overhead shot of gig showing confetti exploding out from the stage and towards the audience. Photo by Ben Morse.

8. Experimentujte s kompozíciou

„Hľadajte rôzne uhly pohľadu na tú istú vec,“ radí Ben. „Znížte sa až na úroveň zeme. Taktiež fotografujte z čo najväčšej výšky. Ak sa na mieste nachádzajú nejaké zaujímavé umelecké inštalácie, držte sa v ich blízkosti, pretože si ich ľudia veľmi radi fotografujú. A vy môžete fotografovať ľudí, ktorí sa okolo nich premelú. Môžete spraviť obrovské množstvo najrôznejších vecí. Mám záber hudobníka, ktorý na jednom festivale trénuje na gitare medzi stromami. Stromy tvoria zvislé línie, ktoré vedú zrak diváka a sú tak prirodzene fotogenické. Hľadajte podobné tvary a línie, ktoré sa na festivaloch prirodzene vyskytujú, a na záberoch zaujímavo vyzerajú.“

Ben dodáva, že fotoaparát s výklopnou obrazovkou – ako je o 180° otočiteľná obrazovka modelu Canon PowerShot SX740 HS či výklopná dotyková obrazovka Vari-Angle modelu Canon EOS M50 – vám môže veľmi pomôcť pri hľadaní kreatívnych uhlov pohľadu. „Môj najstarší trik je snímať úplne od zeme. Keď však máte k dispozícii otočnú či výklopnú obrazovku, nemusíte si pri tom sadnúť ani čupnúť – stačí vám fotoaparát podržať nižšie.“

A guitarist practices among some trees. Photo by Ben Morse.

9. Zachyťte rušné okamihy

Čo tak namiesto nadávania na ľudí, ktorí pred vaším fotoaparátom zdvíhajú ruky, zapracovať podobné detaily do záberu? Tlieskajúce ruky vám môžu pomôcť zachytiť atmosféru vystúpenia. „Ak ste o niečo ďalej od pódia, publikum tvorí obrovské more tvárí a rúk, ktoré sú občas z polovice osvetlené a niekedy tvoria dokonalú siluetu,“ hovorí Ben. „Keď stojíte v strede a počkáte si na ten správny okamih, môžete hraním sa s týmito siluetami vytvoriť naozaj zaujímavé zábery. Stalo sa mi, že predo mnou stál chlapík, ktorý tlieskal s rukami nad hlavou. Nechal som ho, nech si koncert užíva a snažil som sa medzi jednotlivými tlesknutiami vytvoriť záber tak, aby zachytil kapelu presne medzi jeho rukami. To bola veselá výzva.“

Na dosiahnutie záberu so siluetami rúk a zaostrenou kapelou Ben odporúča nastaviť na fotoaparáte vysokú hodnotu ISO, vysokú rýchlosť uzávierky a zaostriť na pódium. Nájdite si pre uzávierku ten správny rytmus a skúste vždy medzi tlesknutiami zachytiť sériu snímok. Canon PowerShot SX740 HS aj Canon EOS M50 ponúkajú režimy sériového snímania, ktoré vám umožnia vytvoriť hneď niekoľko záberov za sekundu.

„Nezaťažujte sa kontrolou záberov priamo na mieste. Tomu sa môžete venovať po návrate domov. Ak ste ten správny okamih premeškali, nemá zmysel ho kontrolovať, a kým ho kontrolujete, môže vám uniknúť ďalší,“ hovorí Ben. „Radšej nastavte na fotoaparáte čo najväčšiu frekvenciu snímok a pripravte sa reagovať na to, čo sa okolo vás deje. Ak máte vášeň pre hudbu a dobre ste sa zabavili, nebude vám vadiť prejsť si po skončení podujatia 500 záberov.“

A band perform on stage, with audience hands waving and clapping. Photo by Ben Morse.

10. Zábery si vytlačte

„Jednou z vecí, ktorú som si veľmi obľúbil, je priniesť si so sebou drobnú príručnú tlačiareň, pomocou ktorej vytlačím zábery z predchádzajúcich dní a nechám ich kapelám v šatni. Tie sú nadšené, pretože inak nemajú šancu vidieť to, čo vidím ja,“ hovorí Ben.

„Ak idete na festival na niekoľko dní, odporúčam si vziať prenosnú tlačiareň Canon Zoemini, ktorú si odložíte v kempe. Vytlačte zábery, ktoré ste v kempe a na koncertoch zachytili, a nalepte si ich na stan,“ hovorí Ben. Pred použitím tlačiarne si uložte zábery, ktoré chcete vytlačiť, do smartfónu či tabletu (môžete ich tam preniesť pomocou rozhrania Wi-Fi alebo Bluetooth fotoaparátu a aplikácie Canon Camera Connect). Následne otvorte aplikáciu Canon Mini Print umožňujúcu tlačiť zábery na tlačiarni Canon Zoemini priamo z telefónu. Aplikácia Canon Mini Print vám navyše umožní použiť rôzne filtre, rámy, skice, text a ďalšie prvky na vytvorenie veselých obrázkov, ktoré vo vašich priateľoch zanechajú trvalý dojem.


Napísal Matthew Bowen

Súvisiace produkty

Súvisiace články

„Nechajte sa inšpirovať“ je pre vás najdôležitejším zdrojom užitočných rád pri tvorbe fotografií, návodov pre kupujúcich a výstižných rozhovorov – všetko, čo potrebujete vedieť pri hľadaní toho najlepšieho fotoaparátu či tlačiarne, aby ste mohli vdýchnuť život svojmu najbližšiemu tvorivému nápadu.

Späť na všetky tipy a techniky