A Canadian player tackles an Irish player in a 2015 Rugby World Cup match. Photo by Richard Heathcote.

ŠPORTOVÁ FOTOGRAFIA

S fotoaparátom na ihrisku: 7 tipov na vylepšenie vašich športových fotiek

Fotografovanie športu ponúka obrovské množstvo kreatívnych možností a je skvelou šancou na vyskúšanie niektorých režimov a funkcií vášho fotoaparátu, ktoré ste doteraz nevyužívali.

Keď nabudúce pôjdete na športové podujatie, prečo neskúsiť snímanie strhujúcich akčných scén, zmrazenie pohybu a zachytávanie atmosféry hry? Týchto sedem tipov vám pomôže naplno využiť váš fotoaparát na zápase, či už fotíte kompaktným alebo univerzálnym fotoaparátom, ako je Canon PowerShot SX70 HS, alebo digitálnou zrkadlovkou, ako je Canon EOS 80D.

A sweeping view of the entire stadium as pyrotechnics explode at the start of the 2015 Rugby World Cup final. Photo by Matt Lewis.

1. Nájdite iný uhol

Na športových podujatiach väčšina fotografov fotí z toho istého uhla, preto premýšľajte nad tým, ako svoje zábery odlíšiť. Čo tak napríklad ľahnúť si na zem a fotiť pod malým uhlom? Alebo vystihnúť symetrickú kompozíciu hráčov odniekiaľ zhora? Často je fotenie zboku ihriska zaujímavejšie ako spoza bránky.

Môžete sa tiež pokúsiť experimentovať s rôznymi ohniskovými vzdialenosťami. Ak používate fotoaparát s vymeniteľnými objektívmi, teleobjektív so zoomom, ako je napríklad Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM, vás prenesie priamo do deja a jeho zabudovaná stabilizácia obrazu pomôže zabrániť chveniu prístroja.

Players pictured running past the camera onto the field for the match between Ireland and Canada in the 2015 Rugby World Cup. Photo by Richard Heathcote.

2. Používajte režim sériového snímania

Väčšinou snímate jednotlivé zábery, ale pri fotografovaní akciou nabitých športov, ako je rugby alebo futbal, sa usilujete tie najnapínavejšie momenty zachytiť čo najlepšie. Preto športoví fotografi snímajú série záberov alebo používajú režim sériového snímania.

Túto funkciu aktivujete tak, že prejdete do ponuky režimov priebehu snímania vo fotoaparáte. Niekedy býva v hornej časti fotoaparátu volič na priame ovládanie, inokedy nájdete režimy priebehu snímania v systéme ponuky fotoaparátu. Režim jedného záberu je na voliči zobrazený ako jeden obdĺžnikový rámček a režim sériového snímania ako skupina rámčekov.

Väčšina fotoaparátov dokáže pri nastavení na režim vysokorýchlostného sériového snímania snímať rýchlosťou 5 až 12 snímok za sekundu. To vám umožňuje na záver prechádzať jednotlivými snímkami a vyhľadať tú, ktorá najlepšie zachytáva moment, v ktorom brankár chytá prudkú strelu.

Fotoaparát Canon PowerShot SX70 HS dokáže v režime vysokorýchlostného sériového snímania snímať rýchlosťou 10 snímok za sekundu a vďaka výklopnému LDC displeju s vám umožňuje pohodlne fotografovať dokonca i v ľahu alebo stojac v atypickej polohe. Ďalšou skvelou voľbou je model Canon PowerShot G7 X Mark II, ktorý fotí rýchlosťou 8 snímok za sekundu. Vďaka 31-bodovému systému automatického zaostrovania si môžete ťuknutím na displej vybrať svoj objekt a sledovať tváre a predmety.

Súvisiace články
An action-packed photoshoot with a pro

ŠPORTOVÁ FOTOGRAFIA

Akčná fotografia: Tipy od profesionála

Získajte informácie o akčnej športovej fotografii na tomto stretnutí s mentorom a špičkovým horským cyklistom.

A snowboarder walks through the snow with his snowboard under his arm, away from the camera

V EXTERIÉRI

Tipy a triky na fotografie zimnej dovolenky

Profesionálny športový fotograf Richard Walch prezrádza svoje odborné tipy, ako vytvoriť úchvatné zimné fotografie, od voľby fotoaparátu až po jeho najlepšie nastavenie.

Best lenses for action

AKČNÁ FOTOGRAFIA

Najlepšie objektívy na akčnú fotografiu

Náš sprievodca najlepšími objektívmi na fotografovanie akcie.

A Canadian player tackles an Irish player in a 2015 Rugby World Cup match. Photo by Richard Heathcote.

3. Používajte funkciu automatického vyváženia bielej

Funkcia automatického vyváženia bielej vášho fotoaparátu výborne slúži na reprodukovanie presných odtieňov a farieb. Či už fotíte hru cez deň alebo večer, najlepšie je používať funkciu AWB a nechať fotoaparát automaticky sa prispôsobovať zmenám osvetlenia. Používanie nastavenia AWB vám dáva voľnosť, aby ste sa mohli sústrediť na kompozíciu a predvídanie kľúčových momentov.

Na zapnutie funkcie automatického vyváženia bielej zvyčajne slúži tlačidlo WB na zadnej strane fotoaparátu alebo na displeji, ak je dotykový. Po jeho stlačení môžete prepínať medzi jednotlivými možnosťami.

4. Foťte vo formáte JPEG

Od fotografov sa často vyžaduje, aby fotili snímky vo formáte RAW alebo JPEG + RAW, ale v športovej fotografii sa od tohto pravidla neraz upúšťa. Mnohí fotografi, ktorí fotia v režime vysokorýchlostného sériového snímania (najmä fotožurnalisti, športoví fotografi a fotografi prírody), fotia snímky vo formáte JPEG, pretože ich fotoaparát zvyčajne zachytí viac snímok za sekundu vo formáte JPEG ako RAW.

Súbory RAW sú väčšie a obsahujú viac údajov a v prípade niektorých fotoaparátov trvá ich odstraňovanie z vyrovnávacej pamäte dlhšie. Súbory JPEG sú menšie, preto ich váš fotoaparát môže zapisovať na pamäťovú kartu rýchlejšie a zachytiť tak viac momentov. Váš fotoaparát pravdepodobne od výroby sníma vo formáte JPEG, preto ak ste toto nastavenie nezmenili, môžete takto pokračovať.

Aj pri fotení záberov vo formáte JPEG v režime nepretržitého snímania snímajte krátke série – stlačte uzávierku na jednu až dve sekundy a pustite. Ak ju budete držať príliš dlho, vyrovnávacia pamäť sa preplní a spomalí sa rýchlosť snímania.

French fans in colourful makeup during the 2015 Rugby World Cup. Photo by Chris Lee.

5. Nepozerajte sa len na hráčov

Výnimočný pocit zo zápasu nezávisí len od toho, čo sa deje, keď v hre ide do tuhého.

Pokúste sa nasmerovať svoj fotoaparát k divákom a zachytiť pohľady plné očakávania a kreatívne outfity alebo priblížiť pohľady plné očakávania či objatia hráčov tesne pred začiatkom zápasu.

Ak používate fotoaparát s výmennými objektívmi, na tento typ záberov je dobrou voľbou objektív Canon EF-S 55-250 f/4-5.6 IS STM, pretože jeho ohnisková vzdialenosť umožňuje zachytiť širší pohľad na ihrisko a súčasne zaostriť na konkrétnych hráčov alebo sledovať dej.

6. Používajte režim AF-Servo alebo sledovanie objektu

Fotoaparáty majú od výroby zvyčajne režim AF nastavený na AF jedného záberu a pri tejto voľbe väčšina fotografov aj zostáva. Pri fotografovaní pohybujúcich sa objektov na športovom ihrisku však budete musieť prepnúť na režim AF-Servo.

Na prepínanie na režim AF zvyčajne slúži priamy ovládač na zadnej strane fotoaparátu – buď vo forme fyzického tlačidla, alebo voľby na dotykovom displeji.

Režim AF-Servo, známy aj ako nepretržité automatické zaostrovanie, vám stlačením tlačidla uzávierky do polovice umožní podržať zaostrenie na vybraný bod AF. To je pri športovej fotografii naozaj praktické, pretože môžete zaostriť na body, na ktorých očakávate, že sa bude niečo diať, napríklad okolie bránky, a čakať na akciu.

Režim sledovania AF vás posunie ešte o krok ďalej. V režime sledovania jednoducho stlačte na LCD displeji bod AF (ak má váš fotoaparát dotykový displej) alebo do polovice stlačte uzávierku, čím sa zaostrenie na objekt uzamkne. Následne sa bude bod AF pohybovať po zábere spolu s vybraným objektom. Je to skvelá voľba na sledovanie diania na rušnom ihrisku.

Ak máte digitálnu zrkadlovku alebo bezzrkadlový fotoaparát, môžete pomocou aplikácie Canon Photo Companion objaviť ich ďalšie funkcie.

Players pictured on the point of a tackle in a match between England and Australia in the 2015 Rugby World Cup. Photo by Steve Bardens.

7. Zmrazte akciu pomocou vysokých rýchlostí uzávierky

Cieľom akéhokoľvek športového fotografa je zmrazenie akcie v dramatických momentoch a jediným spôsobom, ako to dosiahnuť, je snímať pri vysokých rýchlostiach uzávierky. Ideálne je snímanie rýchlosťou približne 1/1 000 sek., ale určite nie nižšou ako 1/500 sek.

Správny spôsob, ako dosiahnuť takéto rýchlosti uzávierky, je prepnúť režim expozície na otočnom voliči režimov na prioritu uzávierky (Tv). Táto voľba umožňuje vybrať požadovanú rýchlosť uzávierky, na základe ktorej si fotoaparát nastaví clonu a hodnotu ISO tak, aby sa daná rýchlosť zabezpečila.

Napísal Jeff Meyer

Súvisiace produkty

Súvisiace články

„Nechajte sa inšpirovať“ je pre vás najdôležitejším zdrojom užitočných rád pri tvorbe fotografií, návodov pre kupujúcich a výstižných rozhovorov – všetko, čo potrebujete vedieť pri hľadaní toho najlepšieho fotoaparátu či tlačiarne, aby ste mohli vdýchnuť život svojmu najbližšiemu tvorivému nápadu.

Späť na všetky tipy a techniky