Canon cameras

Spoznajte cestu rozprávania príbehov spoločnosti Canon.

@Cecilie Harris

V spoločnosti Canon pomáhame ľuďom rozprávať príbehy už viac ako 80 rokov. Len málo ľudí zažilo inováciu a vývoj v takom rozsahu, ako Mike Burnhill, náš produktový špecialista s viac ako 11-ročnými skúsenosťami. S Mikom sme sa porozprávali a prebrali sme minulosť, prítomnosť aj budúcnosť spoločnosti Canon.

Mike, povedzte nám o sebe trochu viac. Čo so sebou prináša vaša pozícia v spoločnosti Canon a ako dlho ju už zastávate?

V spoločnosti Canon pracujem už 11 rokov a momentálne som produktový špecialista na profesionálne fotoaparáty. Zaoberám sa fotoaparátmi sérií EOS 1D a EOS 5D, objektívmi série L a v súčasnosti aj nového systému EOS R.

Začínal som ako všeobecný produktový špecialista, postupne som sa vypracoval a teraz sa starám o profesionálne produkty v rámci celej Európy. Môžem veľa cestovať a navštevujem veľké podujatia s účasťou programu CPS (Canon Professional Services), teda veľké športové podujatia na celom svete. Bol som na zimných olympijských hrách v Kórei, na pretekoch F1 v Monaku a strávil som niekoľko týždňov na Majstrovstvách sveta v Rusku. Profesionálnym fotografom zabezpečujeme podporu a servis, napríklad čistenie, kontroly a opravy. Ako produktový špecialista im radím a učím ich nové spôsoby, ako môžu využívať svoje fotoaparáty a ich funkcie. Vďaka tomu sa fotografi môžu sústrediť na zachytávanie skvelých príbehov a nemusia sa pritom obávať, že sa niečo pokazí.

@Alessandro Trovati

Za celý čas strávený v spoločnosti Canon ste určite zažili mnoho zmien. Ktoré obdobia boli podľa vás najvýznamnejšie z hľadiska vývoja?

Pre mňa vynikajú dve obdobia. Prvé bolo v roku 2008, keď sme na trh uviedli fotoaparát Canon EOS 5D Mark II. Bola to prvá digitálna zrkadlovka s funkciami videa. Vyšliapala cestu pre vlogovanie. Pred uvedením fotoaparátu Canon EOS 5D Mark II ste na nasnímanie takého druhu obsahu potrebovali veľmi drahú videokameru. Video priemysel sa vtedy skutočne zmenil zo dňa na deň. Boli to zaujímavé časy, kedy sme sa učili za pochodu. V súčasnosti je najobľúbenejšia vlogovacia kamera v Európe Canon PowerShot G7 X.

Druhým obdobím je rok 2014, kedy sme vo fotoaparáte Canon EOS 70D predstavili funkciu automatického zaostrovania Dual Pixel. Táto technológia je jedinečná pre spoločnosť Canon a umožňuje snímaču zaostrovať počas fotografovania. Pôvodne sme to vymysleli už v roku 1981, no museli sme počkať, kým bude technológia dosť vyvinutá na to, aby tento nápad dokázala podporiť.

Mike, aj vy sám ste nadšený fotograf, aký fotoaparát momentálne používate a prečo?

Môj hlavný fotoaparát je v súčasnosti Canon EOS 5D Mark IV. Začínam sa pohrávať s novým systémom EOS R, ktorý má automatické zaostrenie sledovania tváre, s ktorým vás nemusí trápiť, kde je bod zaostrenia. Keďže máme malé bábätko, je pre mňa úžasné, že nemusím hľadieť do hľadáčika, stačí zbežne nastaviť záber a môžem robiť grimasy a zachytávať želanú emóciu.

@Mike Burnhill

Keď zvážite sortiment súčasného vybavenia, mohli by ste nám odporučiť jeden fotoaparát pre začiatočníkov a jeden pre pokročilých fotografov?

Pre začiatočníkov by som odporúčal model Canon EOS 200D. Je malý, ľahký a má jednoduché rozhranie. V začiatkoch môžu fotoaparáty pôsobiť technicky veľmi zložito. Ale fotoaparát Canon EOS 200D bol navrhnutý s jednoduchým systémom ponuky, vďaka čomu sa jednoducho používa. Veľa ľudí vie, čo chce dosiahnuť, no nevedia ako. Fotoaparát Canon EOS 200D má rozhranie, ktoré vysvetľuje, ako zachytiť rôzne výsledky. Keď to pochopíte, môžete prepnúť na ponuku s pokročilejšou štruktúrou podobnou ostatným modelom systému EOS.

Pre pokročilejších fotografov by som navrhoval model Canon EOS 6D Mark II, ktorý pre mnohých ľudí predstavuje krok k novému typu fotografovania. Väčší snímač dokáže zachytiť príbehy s malou hĺbkou ostrosti, aké obľubujú profesionálni fotografi.

Čo plánuje spoločnosť Canon ďalej?

Práve sme predstavili nový systém EOS R, ktorý je kompatibilný so všetkými objektívmi Canon EF vyrobenými od roku 1987. Šesť mesiacov sme s našimi ambasádormi pracovali na snímaní fotografií potrebných na uvedenie systému a na testovaní fotoaparátu vo všetkých možných prostrediach. Danielovi Etterovi sa napríklad podarilo dokončiť projekt v uhoľnej bani, ktorý bol dovtedy nedosiahnuteľný. Začal na ňom pracovať už skôr, no keďže tam bola príliš veľká tma a jeho fotoaparát nedokázal zaostriť, nemohol zachytiť to, o čo sa snažil. S novým systémom EOS R jeho fotoaparátu stačilo na zaostrenie osvetlenie z čeloviek baníkov. Takže sa veľmi tešíme z uvedenia tejto novej technológie na trh.

Obávam sa, že momentálne vám viac prezradiť nemôžem. No sledujte nás ďalej, máme pripravené ďalšie zaujímavé veci.

@Daniel EtterNapísala Sasha Newburyová