Toto je dvojica, ktorá vyhľadáva geometriu, Daniel Rueda a Anna Devísová.

© Francesc Planes

Pridajte sa k nám pri rozhovore s fotografmi architektúry, Annou Devísovou a Danielom Ruedom.

Objavte, čo sa skrýva za ich kreatívnym a abstraktným rozprávaním príbehov a ako z nich ich láska k budovám a cestovaniu spravila hviezdy Instagramu.

Ako ste začínali? Ako ste sa dostali k fotografovaniu?

D: Keď som vyrastal, vždy boli okolo fotoaparáty, takže s fotografiou som mal možnosť experimentovať už v detstve. Zo začiatku to bol hlavne pokus – omyl, ale vždy ma zaujímalo zdieľanie obrázkov, ktoré som vytvoril, na weboch ako MySpace a Flickr. Pomohlo mi to zistiť, ako sa rozvíja môj osobný štýl. Keď boli všetky moje obrázky pokope, začali sa v nich objavovať spoločné témy.

A: Som jedináčik, takže som vždy hľadala kreatívne spôsoby, ako sa zabávať. Keď ma začala trochu nudiť maľba, začala som obrazy tvoriť pomocou fotografie a čoskoro som si uvedomila, že s fotoaparátom dokážem vytvoriť omnoho viac.

Vo vašich fotografiách zohráva architektúra veľkú úlohu. Aký vplyv to má na štýl vašich fotografií?

D: Obaja sme architekti, takže nás zaujímajú a uchvacujú všetky prvky architektúry. Pre nás pre oboch je to skutočná vášeň, no iných ľudí ako architektov a dizajnérov to nemusí vždy osloviť. Práve preto sa snažíme, aby boli naše fotky trochu naivné a hravé, avšak hlavne chceme rozpovedať príbeh.

© Daniel Rueda a Anna Devis

Na vašich fotografiách zbožňujeme ľudský element. Aké príbehy sa snažíte rozprávať?

D: Keď človek fotí architektúru, je veľmi dôležité odraziť jej mierku, tam sme začínali. Potom sme však začali experimentovať a ľudský element využívať abstraktnejším spôsobom. Abstrakcia mierky alebo jednotnosti budovy naivným, ľudským spôsobom nám pomáha vytvoriť empatiu medzi divákom a architektúrou.

A: Snažíme sa, aby bolo všetko, čo vytvoríme, čo najviac minimalistické a zároveň to prebúdzalo predstavivosť. Mohli by sme povedať, že to je náš rozprávačský štýl, imaginatívny minimalizmus. Chceme sa len podeliť o svoje vášne s inými ľuďmi jednoduchými a nádhernými spôsobmi, aby to každý pochopil a ocenil. Je dôležité, aby bolo všetko dostupné.

Vaše príbehy majú vždy detailnú kompozíciu. Ako sa na zábery pripravujete?

D: Ja som skôr perfekcionista. Vždy myslím na to, ako vytvoriť záber. Aká bude citlivosť ISO, či sú úrovne dokonalé alebo nie atď. Anna je kreatívnejšia. Menej ju zaujímajú čísla a ku všetkému pristupuje inteligentnejšie z pohľadu konceptu. Myslím, že naše zábery fungujú tak dobre práve preto, že sme dvaja veľmi odlišní ľudia.

A: Pred cestou si doma naplánujeme asi 90 % záberov. Všetko, čo vytvoríme, sme si už dopredu premysleli. Vždy vieme, aké rekvizity budeme potrebovať pre každý záber. Niektoré prvky sú spontánne, ale pri cestovaní máme vždy plán.

Máte obľúbený záber, ktorý ste vytvorili spolu?

A: Veríme, že náš najlepší záber na nás ešte len čaká. Ale vždy sa nám akosi najviac páčia naše najnovšie zábery, pretože máme pocit, že sa stále učíme a zlepšujeme.

D: Nad tvorbou každého záberu strávime veľa času, plánovania a neúspechov. Keď sa nám konečne podarí záber, ktorý sme si naplánovali, a môžeme ho zdieľať s ostatnými, okamžite sa stane naším novým obľúbeným záberom. Inak to ani nebude, pretože je to vždy záber, ktorému sme v tom momente najbližšie.

© Daniel Rueda a Anna Devis

Kde fotíte najradšej?

D: Takých miest je veľa, niektoré sú veľmi známe na Instagrame, napríklad La Muralla Roja. Je to obrovský labyrint plný nádherných pastelových farieb tu v Španielsku, v Calpe. Bohužiaľ je to súkromný dom a vstup tam v súčasnosti nie je povolený.

A: Iné sú len dobre skryté nádhery mesta, ktoré čakajú na objavenie, napríklad L'Atrium de Jussieu. Farebný priestor v Univerzite Pierrea a Marie Curie, ktorý sme objavili na našej poslednej ceste v Paríži.

© Daniel Rueda a Anna Devis

Akú radu by ste dali niekomu, kto sa chystá v lete nafotiť svoj prvý mestský príbeh?

A: Myslím, že najlepšou radou je preskúmať miesta, ktoré nie sú v sprievodcovi. Na hlavných turistických miestach nenájdete nič, čo ešte nebolo objavené, takže pred cestou sa dobre pripravte a skúste odhadnúť, kde môžu byť zaujímavejšie oblasti. Tam vytvoríte najkrajšie zábery.

D: A v jednoduchosti je krása.

Skvelé rady! A nakoniec, čo vás oboch čaká?

D: Tak najprv chceme tohto roku začať predávať naše vlastné výtlačky. Ľudia sa už dlho pýtajú, kde si môžu naše fotografie kúpiť, takže myslím, že už na to nastal čas. Tiež sa veľmi tešíme na spoluprácu s niekoľkými značkami na zaujímavých projektoch, ale je toho toľko, že ani nevieme, kde začať. Nedávno sme sa vrátili z Los Angeles. Ešte sme si ani neoddýchli po lete a už sa musíme znova baliť. O pár dní budeme viesť seminár vo Viedni. Hneď potom sa chystáme do Amsterdamu, takže sa môžete tešiť na ďalšie naše príbehy.

Sledujte príbeh Daniela a Anny v službe Instagram

Výbava Daniela a Anny

Fotoaparáty:

Canon EOS 5D Mark III

Canon EOS M6

Objektív:

Canon TS-E 24 mm f/3.5L II

Tlačiareň:

Canon PIXMA PRO-10S

Odpovede boli upravené pre lepšiu zrozumiteľnosť a dynamiku.Rozhovor viedla: autorka článku Donna Williamsová